Dla Ciebie, na zdrowie!

Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?

Jelitówka to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, które objawia się przede wszystkim biegunką, mdłościami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Ile trwa jelitówka i jakie są sposoby na jelitówkę?
Jelitówka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jelitówka u dorosłych

Jelitówka, zwana też grypą jelitową i żołądkową, tak naprawę nie jest wywoływana przez wirusy grypy. Zwykle są to adenowirusy, rotawirusy, kalciwirusy, astrowirusy lub norowirusy. To bardzo zaraźliwa choroba – często chorują na nią całe rodziny, zarówno dzieci, jak i dorośli. Ze względu na objawy, które obejmują przede wszystkim dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, jelitówkę łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym.

Jelitówka - objawy

Pierwsze objawy jelitówki zwykle pojawiają się po dwóch dniach od momentu zarażenia wirusem. Przede wszystkim są to bolesne skurcze żołądka oraz dokuczliwa, wodnista biegunka. Często występują mdłości, wymioty i stan podgorączkowy. Wszystko to sprawia, że w trakcie choroby pojawia się ryzyko odwodnienia, dlatego podczas jelitówki konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów.

Potrzebujesz wsparcia przy biegunce? Kliknij tutaj

Jelitówka - ile trwa?

Jelitówka zwykle trwa kilka dni, najdłużej tydzień. Wymioty najczęściej ustępują po 2-3 dniach. Jeśli jednak nudności i biegunka się przedłużają, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zbyt długo utrzymujące się objawy mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i doprowadzić do wycieńczenia organizmu.

Reklama

Co na jelitówkę?

Problemy żołądkowe mogą mieć różnorakie podłoże. Przykładowo w czasie podróży bóle brzucha i biegunka to częsty problem. Nawracające biegunki niejednokrotnie obserwuje się przy zespole jelita drażliwego, jak również w przypadku wielu innych zakażeń. W takim wypadku zaleca się przyjmowanie probiotyku. Probiotyki stosuje się również, aby zapobiegać biegunkom w czasie leczenia antybiotykiem. KLIKNIJ TUTAJ aby sprawdzić produkty dostępne bez recepty.

Leczenie jelitówki polega na łagodzeniu objawów infekcji, ponieważ choroba zazwyczaj sama ustępuje po kilku dniach i nie istnieją żadne leki na jelitówkę. Przede wszystkim należy stale uzupełniać płyny i wypoczywać. Jeśli wymioty są dokuczliwe, do picia wybierzmy specjalne preparaty nawadniające i uzupełniające elektrolity (nie mylić z tymi dla sportowców). Po ustąpieniu wymiotów można zacząć spożywać lekkostrawne potrawy, jednak z jedzeniem normalnych posiłków wstrzymajmy się do końca jelitówki.

Reklama

Cola na jelitówkę

Mówi się, że domowym sposobem na jelitówkę jest picie coli. Choć nie zostało to potwierdzone naukowo, rzeczywiście u wielu chorych napój tej okazuje się pomocny. Musi być jednak wygazowany i przyjmowany regularnie w małych porcjach. Pamiętajmy też, że cola powinna być tylko dodatkiem do dużej ilości innych płynów, które trzeba spożywać podczas jelitówki.

Reklama

Jelitówka - co jeść?

Co jeść podczas jelitówki? Przede wszystkim lekkostrawne potrawy, które nie obciążą dodatkowo układu pokarmowego. Pierwszego dnia choroby najlepiej jest się przegłodzić. W kolejnych dwóch dniach spożywajmy w małych ilościach kaszki i kleiki ryżowe, sucharki i kisiel. Po ustąpieniu wymiotów i biegunki wprowadźmy ugotowany ryż i delikatne zupy o małej zawartości tłuszczu. Idealne będą także ugotowane ziemniaki i marchew. Pod koniec choroby można zacząć spożywać jabłka i banany.

Reklama

Jelitówka u dzieci

Z dzieckiem chorym na jelitówkę postępujemy tak samo, jak z dorosłym – przede wszystkim pamiętamy o podawaniu mu płynów. Niemowlę można karmić piersią, a po ukończeniu czterech miesięcy życia można wprowadzić także mleko modyfikowane zagęszczone kleikiem ryżowym. Starszym dzieciom lepiej w ogóle nie podawać mleka. Jeśli stan dziecka z czasem nie ulega poprawie, a maluch nie chce przyjmować płynów, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Jelitówka w ciąży

Jelitówka w ciąży wywołuje strach u przyszłych matek, jednak nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wirus związany z jelitówką nie przenika do płodu i funkcjonuje jedynie w obrębie układu pokarmowego. Dbanie o siebie i stałe nawadnianie organizmu podczas infekcji zagwarantuje bezpieczeństwo matce i dziecku. Gdyby jednak doszło do odwodnienia, należy udać się prosto na szpitalny oddział ratunkowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Przeczytaj artykuł
Helicobater pylori - objawy. Jak wygląda diagnostyka i leczenie?
Bakteria Helicobacter pylori
Podobne artykuły
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Ból brzucha po alkoholu - sposoby leczenia. Co robić?
Dziecko z biegunką
Saccharomyces boulardii - na co pomagają i jak stosować?
Wizualizacja układu pokarmowego i soku żołądkowego
Sok żołądkowy - co zawiera i jaki funkcje pełni? Skład i pH
Ilustracja owsików w układzie pokarmowym
Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?