Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?

Jelitówka to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, które objawia się przede wszystkim biegunką, mdłościami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Ile trwa jelitówka i jakie są sposoby na jelitówkę?
Jelitówka
Źródło: 123RF

Spis treści

Jelitówka u dorosłych

Jelitówka, zwana też grypą jelitową i żołądkową, tak naprawę nie jest wywoływana przez wirusy grypy. Zwykle są to adenowirusy, rotawirusy, kalciwirusy, astrowirusy lub norowirusy. To bardzo zaraźliwa choroba – często chorują na nią całe rodziny, zarówno dzieci, jak i dorośli. Ze względu na objawy, które obejmują przede wszystkim dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, jelitówkę łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym.

Jelitówka - objawy

Pierwsze objawy jelitówki zwykle pojawiają się po dwóch dniach od momentu zarażenia wirusem. Przede wszystkim są to bolesne skurcze żołądka oraz dokuczliwa, wodnista biegunka. Często występują mdłości, wymioty i stan podgorączkowy. Wszystko to sprawia, że w trakcie choroby pojawia się ryzyko odwodnienia, dlatego podczas jelitówki konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów.

Jelitówka - ile trwa?

Jelitówka zwykle trwa kilka dni, najdłużej tydzień. Wymioty najczęściej ustępują po 2-3 dniach. Jeśli jednak nudności i biegunka się przedłużają, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zbyt długo utrzymujące się objawy mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i doprowadzić do wycieńczenia organizmu.

Co na jelitówkę?

Leczenie jelitówki polega na łagodzeniu objawów infekcji, ponieważ choroba zazwyczaj sama ustępuje po kilku dniach i nie istnieją żadne leki na jelitówkę. Przede wszystkim należy stale uzupełniać płyny i wypoczywać. Jeśli wymioty są dokuczliwe, do picia wybierzmy specjalne preparaty nawadniające i uzupełniające elektrolity (nie mylić z tymi dla sportowców). Po ustąpieniu wymiotów można zacząć spożywać lekkostrawne potrawy, jednak z jedzeniem normalnych posiłków wstrzymajmy się do końca jelitówki.

Cola na jelitówkę

Mówi się, że domowym sposobem na jelitówkę jest picie coli. Choć nie zostało to potwierdzone naukowo, rzeczywiście u wielu chorych napój tej okazuje się pomocny. Musi być jednak wygazowany i przyjmowany regularnie w małych porcjach. Pamiętajmy też, że cola powinna być tylko dodatkiem do dużej ilości innych płynów, które trzeba spożywać podczas jelitówki.

Jelitówka - co jeść?

Co jeść podczas jelitówki? Przede wszystkim lekkostrawne potrawy, które nie obciążą dodatkowo układu pokarmowego. Pierwszego dnia choroby najlepiej jest się przegłodzić. W kolejnych dwóch dniach spożywajmy w małych ilościach kaszki i kleiki ryżowe, sucharki i kisiel. Po ustąpieniu wymiotów i biegunki wprowadźmy ugotowany ryż i delikatne zupy o małej zawartości tłuszczu. Idealne będą także ugotowane ziemniaki i marchew. Pod koniec choroby można zacząć spożywać jabłka i banany.

Jelitówka u dzieci

Z dzieckiem chorym na jelitówkę postępujemy tak samo, jak z dorosłym – przede wszystkim pamiętamy o podawaniu mu płynów. Niemowlę można karmić piersią, a po ukończeniu czterech miesięcy życia można wprowadzić także mleko modyfikowane zagęszczone kleikiem ryżowym. Starszym dzieciom lepiej w ogóle nie podawać mleka. Jeśli stan dziecka z czasem nie ulega poprawie, a maluch nie chce przyjmować płynów, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Jelitówka w ciąży

Jelitówka w ciąży wywołuje strach u przyszłych matek, jednak nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wirus związany z jelitówką nie przenika do płodu i funkcjonuje jedynie w obrębie układu pokarmowego. Dbanie o siebie i stałe nawadnianie organizmu podczas infekcji zagwarantuje bezpieczeństwo matce i dziecku. Gdyby jednak doszło do odwodnienia, należy udać się prosto na szpitalny oddział ratunkowy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 34)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!