Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Język covidowy - jak wygląda u dzieci i dorosłych? Objawy i leczenie

Język covidowy to potoczna nazwa jednego z objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Obrzęk i zmiany na powierzchni języka średnio utrzymują się do tygodnia. Dowiedz się, jakie dokładnie symptomy występują i jak można je leczyć. Sprawdź, czy dolegliwość może utrzymywać się po wyleczeniu infekcji COVID-19.
Język po przebytym covidzie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Owrzodzony i opuchnięty język jest coraz częstszym objawem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
 • Język covidowy to nazwa potoczna, a zespół takich objawów nie posiada jeszcze medycznego określenia.
 • Zmiany na języku najczęściej objawiają się w formie opuchlizny, miejscowego zaczerwienienia lub odbarwionych plam. Czy może pojawić się pieczenie?
 • Zmiany na powierzchni języka nie zawsze są potwierdzeniem na zakażenie COVID-19. Mogą wskazywać także na zakażenie innymi wirusami lub bakteriami.
SPRAWDŹ TEŻ: Long covid - co to jest i ile trwa?
Spis treści

Reklama

Co to jest język covidowy i kiedy występuje?

Ostatnie lata to czas zmagań z pandemią koronawirusa. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) głównymi i najbardziej popularnymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są:

 • gorączka,
 • duszności,
 • suchy kaszel,
 • zmęczenie,
 • trudności z oddychaniem,
 • utrata węchu lub/i smaku.

Wiele przypadków zachorowań wskazuje, iż lista ta nie jest całkowicie zamknięta. Z czasem pojawiło się wiele nowych symptomów i pojęć, w tym - język covidowy.

To nieoficjalny termin, który jeszcze nie posiada medycznego określenia. Co oznacza i kogo dotyczy?

Język covidowy to potencjalny nowy objaw, który coraz częściej ujawnia się u pacjentów z COVID-19. Zwrócili na niego uwagę naukowcy, którzy dostrzegli charakterystyczne owrzodzenia na językach osób przechodzących zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Na początku 2021 roku profesor Tim Spector z King's College przedstawił kilka nietypowych objawów COVID-19 i wskazał na zmiany pojawiające się w obrębie błon śluzowych. 

Jama ustna jest dość wrażliwym obszarem i często określana jest mianem drzwi do naszych komórek.  Ten obszar ułatwia przedostanie się wirusa SARS-CoV-2, a język jest często pierwszym miejscem styczności z wirusami.

Na języku znajdują receptory ACE2, które odgrywają kluczową rolę w przemieszczaniu się wirusa do innych komórek w organizmie.

Co ciekawe, zmiany na języku pojawiają się głównie u osób, które przechodzą COVID-19 łagodnie, często nawet bez typowych objawów.

Odmiennym pojęciami są język pocovidowy lub język covidowy po szczepieniu. Szczepienia, niezależnie, której grupy chorób dotyczą, mogą powodować owrzodzenia jamy ustnej.

W przypadku koronawirusa zmiany na języku powstałe na skutek szczepienia należą raczej do rzadkich przypadków. Obserwowane są one głównie w przebiegu infekcji SARS-CoV-2.

Reklama

Jak wygląda język covidowy?

Jaki jest język przy covidzie? Język covidowy jest mocno opuchnięty, z czerwonymi i białymi plamami oraz widocznymi owrzodzeniami.

Jego wygląd zdecydowanie różni się od wyglądu zdrowego języka, który ma różowe zabarwienie, jest gładki i sprężysty, a dotyk w jego obrębie nie sprawia bólu.

Język jest ważnym narządem, który pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Nie tylko odpowiada za przeżuwanie, ale także za odczuwanie smaku, pełni istotną rolę w procesie mówienia, czy połykania. Zmiany na języku najczęściej wskazują na choroby, także na zakażenie koronawirusem.

Jak wygląda covidowy język? Oto najważniejsze cechy:

 • obrzęk;
 • biały, plamisty i niejednolity nalot na powierzchni;
 • liczne odbarwienia;
 • silne miejscowe zaczerwieniania;
 • miejscowe owrzodzenia, zarówno języka, jak i jamy ustnej;
 • pojedyncze guzki;
 • białe i czerwone krostki na grzbiecie języka;
 • zagłębienia i wypukłości;
 • widoczne zapalenie brodawek języka, które układają się w kształt litery U.

Zdjęcia języka covidowego dokładnie prezentują tego typu anomalie. W początkowej fazie choroby pojawia się opuchlizna i czerwona barwa, później delikatne pęcherze i owrzodzenia, na koniec zmiany przyjmują postać białego nalotu na powierzchni języka.

Objawy języka covidowego

Język covidowy to nie tylko zmiany w jego wyglądzie. Obrzękowi, przebarwieniom i owrzodzeniu towarzyszą dodatkowe nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie są inne objawy języka covidowego? Oto kilka z nich:

 • zapalenie języka;
 • zapalenie jamy ustnej;
 • nadwrażliwość przy dotyku;
 • zmiany przypominające wyglądem afty;
 • białe i czerwone krostki w okolicach dziąseł oraz podniebienia,
 • zapalenia kącików ust,
 • rany na języku,
 • suchość w ustach.

Czy przy COVID-19 boli język? Niektórzy pacjenci zarażeni wirusem uskarżają się na bolesność języka z powodu licznych zmian na jego powierzchni.

Osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 niekiedy odczuwają także pieczenia języka po covidzie. Lekarze potwierdzają, iż takie odczucia są najczęściej związane z zaburzeniami smaku.

U niektórych chorych zmianom na języku, w czasie trwania pierwszych dni zakażenia koronawirusem, mogą towarzyszyć dodatkowo zapalenia jamy ustnej lub błon śluzowych.

Część pacjentów skarży się na bóle mięśni w trakcie przeżuwania, suchość w gardle, czy pojawienie się infekcji grzybiczych, podobnych do pleśniawek. 

Reklama

Język covidowy u dzieci

Dzieci rzadziej chorują na COVID-19, a jeśli już złapią wirusa to przebieg choroby jest najczęściej bezobjawowy.

Objawy, jakie towarzyszą zakażeniu to przede wszystkim kaszel, duszności i ból gardła. Covidowy język u dzieci jest dość rzadkim symptomem.

Jeśli organizm malucha został mocniej zaatakowany przez wirusa to język może być spuchnięty, czerwony i miejscowo pokryty białym nalotem.

Poważniejszym problemem zdrowotnym jest język covidowy u dziecka, który pojawia się jako objaw PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci związanego z COVID-19.

Ten swoisty zespół pocovidowy jest bezpośrednim efektem zakażenia koronawirusem. Rozwija się w ciągu 2-4 tygodni od przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednym z objawów PIMS są liczne zmiany na języku dziecka - pojawia się dość silne zaczerwienie, a na powierzchni szybko „wyrastają” drobne krostki.

Język covidowy u dzieci przypomina wyglądem powierzchnię truskawki. W przypadku zespołu pocovidowego najczęściej włączane jest leczenie szpitalne dziecka, nawet jeśli koronawirus przebiegał łagodnie.

Wieloukładowy zespół zapalny może gwałtownie pogorszyć stan dziecka, dlatego też tak ważne jest szybkie rozpoznanie możliwych objawów, w tym także „truskawkowego” języka.

Reklama

Jak leczyć covidowy język?

Leczenie języka covidowego jest częścią całego procesu terapeutycznego COVID-19 i nie wymaga podejmowania dodatkowych, szczególnych działań.

Infekcja w początkowym stadium leczona jest objawowo. Jeśli nie pojawiają się komplikacje i nieprawidłowości ze strony układu oddechowego pacjent pozostaje w domu.

W sytuacji ujawnienia się innych poważnych objawów, jak duszności, sinica, bóle w klatce piersiowej czy silny spadek ciśnienia tętniczego, wymagana jest hospitalizacja.

Leczenie covidowego języka jest przeprowadzane tylko wtedy, gdy obrzęk lub owrzodzenie języka występują wspólnie z innymi objawami COVID-19.

Jak leczyć covidowy język? W czasie walki z koronawirusem układ odpornościowy skupia się głównie na wyeliminowaniu wirusa SARS-CoV-2, a w takich sytuacjach może dochodzić do obrzęku języka.

Leczenie ma na celu łagodzenie objawów zakażenia poprzez zastosowanie leków objawowych, zawsze pod nadzorem lekarza.

Do jakiego lekarza należy się udać z językiem covidowym? Pierwsze kroki należy kierować do lekarza POZ (rodzinnego), który zleca przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa i wdraża leczenie.        

Reklama

Jak długo mogą trwać objawy covidowego języka?

Objawy związane z covidowym językiem (obrzęk, zaczerwienienie, krosty) mogą utrzymywać się do 7 dni.

Należy jednak pamiętać, iż przebieg choroby to sprawa indywidualna i u każdego pacjenta może to wyglądać inaczej.

Stopień nasilenia zmian zależy od rozwoju zakażenia. COVID-19 może mieć postać łagodną lub ostrą, wymagającą dłuższego leczenia i opieki.

Pojawienie się covidowego języka nie zależy jednak od stopnia nasilenia infekcji. Leczenie tej przypadłości trwa do ok. tygodnia.

U niektórych pacjentów zmiany na języku nie cofają się zbyt szybko, warto wówczas skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć, że kondycja jamy ustnej wpływa istotnie na ogólny stan zdrowia pacjenta. Wirus SARS-CoV-2 uszkadza naczynia krwionośne, a język jest dość mocno unaczyniony.

Jak długo język covidowy jest nieleczony, tak długo istnieje niebezpieczeństwo ujawnienia się chorób jamy ustnej.

Czytaj również

Bibliografia

 • dr n. farm. L. Borkowski, prof. A. M. Fal, prof. K. J. Filipiak, dr Bożena Homola, prof. Z. Hruby i inni „Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”, Nauka przeciw pandemii, Warszawa, kwiecień 2021, wersja I
 • A. Wawrzyniak, K. Kuczborska, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki „Koronawirus 2019-nCoV - transmisja zakażenia, objawy i leczenie”, Pediatr. Med. Rodz. 2019, 15 (4)
 • J. Duszyński, A. Afelt, A. Ochab-Marcinek, R. Owczuk, K. Pyrć. M. Rosińska, A. Rychard, T. Smiatacz „Zrozumieć COVID-19”, OPRACOWANIE ZESPOŁU DS. COVID-19 PRZY PREZESIE POLSKIEJ AKADEMII NAUK, wrzesień 2020
 • J. Rasławska-Socha, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie „Zmiany w jamie ustnej u pacjentów w przebiegu COVID-19”, Magazyn Stomatologiczny 2011; 12:94-96.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Literki tworzące napis
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Choroba owsica
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Podobne artykuły
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Martwy kleszcz a obok narzędzie do jego wyciągania
Jak wyciągnąć kleszcza? Który sposób jest prawidłowy?
Dziecko z wysypką na ciele
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Wirusy w infekcji
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!