Kalendarz szczepień 2020. Które szczepienia obowiązkowe?

Każdego roku, Główny Inspektorat Sanitarny wydaje komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych. Chodzi o szczepienia, które są realizowane u osób do 19. roku życia, a także szczególnie narażonych, jak np. pracownicy ochrony zdrowia. Jak wygląda kalendarz szczepień 2020?
Lekarka wykonująca szczepienie dziecku
Źródło: 123RF

Spis treści

Po co wykonuje się szczepienia?

Głównym zdaniem szczepień jest prowadzenie do zatrzymania krążenia drobnoustrojów. Dają możliwie największą ochronę przed zakażeniami, jak również przyczyniają się do redukcji ilości występowania różnorakich chorób zakaźnych – w zależności od rodzaju, na który została zaaplikowana szczepionka.

Szczepienia dzielone są na obowiązkowe oraz zalecane. Te pierwsze są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że są refundowane przez Państwo, a więc osoba wykonująca szczepienie, nie musi za nie płacić.

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2020/ [data dostępu: 18.01.2020]

Kalendarz szczepień 2020 – 1. rok życia

Jak podaje komunikat GIS, w czasie doby od urodzenia dziecka, wykonywana jest pierwsza dawka szczepionki WZW typu B, z kolei przeciwko gruźlicy przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodków.

Drugi miesiąc życia to czas, w którym maluch otrzymuje drugą dawkę szczepionki WZW typu B, a także pierwszą dawkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, jak również Haemophilus influenzae typu b i pneumokokom.

Kolejne dwa miesiące życia dziecka (3-4 miesiąc) to okres drugiej dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b i pneunokokom, a także pierwszą dawkq szczepionki przeciw polio.

Piąty oraz szósty miesiąc to czas trzeciej dawki szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Hib - Haemophilus influenzae typu b, jak również druga dawka przeciw polio.

W siódmym miesiącu maluch otrzymuje trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.

Należy wiedzieć, iż w przypadku dzieci, które mają przeciwwskazania do szczepienia przeciwko krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz u dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy zastosować szczepionkę błoniczo-tężcowo-krztuścową z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTap), według wskazań producenta szczepionki, zaś w przypadku orzeczenia przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi należy zastosować szczepionkę błoniczo-tężcową (DT).

Reklama

Kalendarz szczepień 2020 – 2. rok życia

Jakie szczepienia wykonuje się w drugim roku życia maluszka? Okres pomiędzy 13 a 15. miesiącem życia to czas na podanie pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz trzeciej dawki szczepionki na pneumokoki.

Pomiędzy 16 a 18. miesiącem aplikuje się czwartą dawkę szczepionki na błonicę, tężec oraz krztusiec, jak również trzecią dozę przeciwko polio i czwartą dawkę szczepienia przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib).

Kalendarz szczepień 2020 – 6. i 10. rok życia

W 6. roku życia dziecka wykonuje się pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciw polio. Aplikuje się również dawkę przypominającą szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.

Dziesięcioletnie dziecko powinno dostać dawkę przypominającą szczepionki MMR, czyli przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Kalendarz szczepień 2020 – 14. i 19. rok życia

Jakie szczepienie należy wykonać w 14. roku życia? Przede wszystkim drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi, z kolei w 19. roku życia, trzecią.

Reklama

Co ze szczepieniem na ospę wietrzną?

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej w 2020 roku będzie nadal obowiązkowe i refundowane w określonych przypadkach.

Obowiązek obejmuje dzieci:

1.  Do ukończenia 12 roku życia:

 • zakażone HIV,
 • z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby,
 • przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią;
 • z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji,

2. Do ukończenia 12 roku życia z otoczenia osób określonych w pkt 1, które nie chorowały na ospę.

3. Do ukończenia 12 roku życia, innych niż wymienione w pkt 1 i 2, przebywających w:

 • zakładach opiekuńczo-leczniczych,
 • domach pomocy społecznej,
 • rodzinnych domach dziecka,
 • zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
 • domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
 • interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych;
 • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
 • regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych,

4.  Innych niż wymienione w pkt 1–3, przebywających w klubach dziecięcych lub żłobkach.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!