Najzdrowsze miejsce w internecie

Szczepionka WZW B - skutki uboczne, jak długo działa?

Szczepienie WZW B jest pierwszym szczepieniem, które otrzymuje w swoim życiu noworodek. Szczepienie WZW B ma za zadanie chronić przed przewlekłą postacią wirusowego zapalenia wątroby, na które w sposób wyjątkowy narażone są małe dzieci. Dlaczego szczepienie przeciw WZW B jest tak ważne i dlaczego wykonuje się je w pierwszych godzinach życia dziecka? Czy ma szczepionka WZW B skutki uboczne, które powinny napawać rodziców niepokojem?
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Źródło: 123RF
Spis treści

Szczepienie wzw B – nie chcieli szczepić, zabrali ze szpitala

Obawiali się szczepienia WZW B? A może zastrzyku z witaminą K? Późnym latem 2017 r. ogólnokrajowe media obiegła historia rodziców z Białogardu, którzy zabrali ze szpitala nowonarodzoną córeczkę, mimo iż w ekspresowym tempie sąd ograniczył ich prawa rodzicielskie po tym, jak odmówili podania dziecku pierwszych szczepionek i zastrzyku z witaminą K. Rodzice z miejsca stali się bohaterami ruchów anty-szczepionkowych, jednak cytowani przez media lekarze oraz sędzia sądu w Koszalinie byli odmiennego zdania, przekonując iż jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, narażające na szwank zdrowie i życie dziewczynki.

Do spięcia między rodzicami i lekarzami doszło już w pierwszych godzinach życia dziecka. Wtedy to właśnie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce procedurami, noworodek powinien przejść szczepienie WZW B a także przeciwko gruźlicy, maluchom podaje się również witaminę K. Dlaczego szczepienie przeciw WZW B wykonuje się natychmiast po narodzinach?

Szczepienie wzw B – dlaczego w pierwszej dobie życia?

Szczepienie WZW B zapobiega rozwojowi wirusowego zapalenia wątroby typu B w jego przewlekłej, niezwykle niebezpiecznej dla małych dzieci postaci. Oszacowano, że o ile w przypadku osób dorosłych zakażenie wirusem HBV zaledwie w 5 procentach skutkuje rozwojem przewlekłego WZW B, o tyle u noworodków ryzyko to wzrasta do 90 procent. Rozwój choroby może mieć tragiczne konsekwencje. Powszechnym skutkiem przewlekłego WZW B jest rak wątroby.

Szczepienie WZW B – dlaczego nie warto uciekać ze szpitala?

Czy szczepienie WZW B jest skuteczne? Nawet bardzo. Szacuje się, że szczepienie WZW B zapobiega 96 procentom potencjalnych zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie na przewlekłe WZW B choruje ćwierć miliarda osób (co 30. mieszkaniec planety), zaś każdego roku blisko 900 tysięcy umiera z powodu powikłań po WZW B, głównie marskości oraz nowotworu wątroby. Statystyki te w dużej mierze są jednak efektem sytuacji sanitarnej w krajach trzeciego świata i rozwijających się. W Polsce na wirusowe zapalenie wątroby zapada średnio 5 osób na 100 tysięcy mieszkańców, czyli około 10 razy mniej, niż 30 lat temu, gdy szczepienie WZW B nie było jeszcze obligatoryjne (obowiązek został wprowadzony w 1994 r.).

Szczepienie WZW B – czym jest wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, przed którym ma nas uchronić szczepienie WZW B jest chorobą wywoływaną przez wirus HBV – wyjątkowo agresywny, 100 razy bardziej zakaźny, niż wirus HIV. Po wniknięciu do organizmu, HBV uszkadza komórki wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby przyjmuje postać bezobjawową, ostrą i przewlekłą, przy czym bezobjawowe WZW B często po latach zamienia się w przewlekłe – jak powiedzieliśmy wyżej, stanowiące niezwykłe zagrożenie dla naszego życia.

Wirusem HBV można się zarazić poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, kontakt ze źle wysterylizowanymi narzędziami, na których była skażona krew (podczas zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego, w salonie tatuażu, u fryzjera), poprzez kontakt seksualny. Wirus HBV może również zostać przeniesiony z matki na nowonarodzone dziecko.

Szczepienie  B - dawka przypominająca zbędna?

Szczepienie WZW B każdy maluch przyjmuje 3-krotnie. Drugą dawkę należy zaaplikować w 2. miesiącu życia. W miesiącu siódmym, na szczepienie WZW B udajemy się po raz trzeci i – jeśli nie zaistnieją w życiu specjalne okoliczności – będzie to dla naszego dziecka ostatnie szczepienie WZW B w życiu. Jeszcze 15 lat temu zalecano podawanie dawki przypominającej co 5 lat. Na obecnym etapie wiedzy przyjmuje się, że w przypadku szczepienia WZW B dawka przypominająca nie jest potrzebna, albowiem 3 dawki podstawowe powinny gwarantować odporność na całe życie.

Pamiętajmy jednak, że wiele osób będących dziś w wieku dorosłym nie było szczepionych w dzieciństwie. Powinny one przejść szczepienie WZW B przed udaniem się na zabieg operacyjny. Niekiedy zaleca się też szczepienie przeciw WZW B kobietom w ciąży, zwłaszcza jeśli planują rodzić przez cesarskie cięcie.

Szczepionka WZW B – skutki uboczne

Czy ma szczepionka WZW B skutki uboczne, czy szczepienie przeciw WZW B niesie ze sobą ryzyko powikłań? Szczepienie WZW B uchodzi za bezpieczne, aczkolwiek możliwe są niepożądane odczyny poszczepienne. Częstą reakcją jest ból w miejscu wkłucia i niezbyt wysoka gorączka, ból brzucha i wymioty. Rzadko zdarzają się bóle głowy, rozdrażnienie czy senność. Możliwe są też: wysypka, pleśniawki, łupież oraz bóle mięśni i stawów.

Czy występują groźniejsze powikłania? Rodzice często wpisują w internetowe wyszukiwarki frazę szczepionka WZW B bez rtęci. Ma to związek ze stosowaniem przez niektórych producentów w różnego typu starych szczepionkach substancji konserwującej o nazwie tiomersal, która zawiera rtęć.  Jednak w składzie obecnie dostępnych na polskim rynku preparatów wykorzystywanych do szczepienia przeciw WZW B, tiomersalu nie ma.

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Szczepionka AstraZeneca na COVID-19- skuteczność
Szczepionka na COVID-19
Przeczytaj artykuł
Szczepionka przeciwko COVID-19 - działanie. Dla kogo?
Seniorka jest szczepiona przeciwko COVID-19
Przeczytaj artykuł
Szczepionka Moderny na koronawirusa - ile dawek?
Zbliżenie na szczepionkę i strzykawkę
Podobne artykuły
Szczepionka AstraZeneca na COVID-19- skuteczność
Szczepionka przeciwko COVID-19 - działanie. Dla kogo?
Szczepionka Moderny na koronawirusa - ile dawek?
Gorączka po szczepieniu - kiedy zbijać? Co robić?
Obowiązkowe szczepienia w Polsce i w Europie - jakie? Lista

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama