ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Szczepionka WZW B - skutki uboczne, jak długo działa?

Szczepienie WZW B jest pierwszym szczepieniem, które otrzymuje w swoim życiu noworodek. Szczepienie WZW B ma za zadanie chronić przed przewlekłą postacią wirusowego zapalenia wątroby, na które w sposób wyjątkowy narażone są małe dzieci. Dlaczego szczepienie przeciw WZW B jest tak ważne i dlaczego wykonuje się je w pierwszych godzinach życia dziecka? Czy ma szczepionka WZW B skutki uboczne, które powinny napawać rodziców niepokojem?
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepienie wzw B – nie chcieli szczepić, zabrali ze szpitala

Obawiali się szczepienia WZW B? A może zastrzyku z witaminą K? Późnym latem 2017 r. ogólnokrajowe media obiegła historia rodziców z Białogardu, którzy zabrali ze szpitala nowonarodzoną córeczkę, mimo iż w ekspresowym tempie sąd ograniczył ich prawa rodzicielskie po tym, jak odmówili podania dziecku pierwszych szczepionek i zastrzyku z witaminą K. Rodzice z miejsca stali się bohaterami ruchów anty-szczepionkowych, jednak cytowani przez media lekarze oraz sędzia sądu w Koszalinie byli odmiennego zdania, przekonując iż jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, narażające na szwank zdrowie i życie dziewczynki.

Do spięcia między rodzicami i lekarzami doszło już w pierwszych godzinach życia dziecka. Wtedy to właśnie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce procedurami, noworodek powinien przejść szczepienie WZW B a także przeciwko gruźlicy, maluchom podaje się również witaminę K. Dlaczego szczepienie przeciw WZW B wykonuje się natychmiast po narodzinach?

Reklama

Szczepienie wzw B – dlaczego w pierwszej dobie życia?

Szczepienie WZW B zapobiega rozwojowi wirusowego zapalenia wątroby typu B w jego przewlekłej, niezwykle niebezpiecznej dla małych dzieci postaci. Oszacowano, że o ile w przypadku osób dorosłych zakażenie wirusem HBV zaledwie w 5 procentach skutkuje rozwojem przewlekłego WZW B, o tyle u noworodków ryzyko to wzrasta do 90 procent. Rozwój choroby może mieć tragiczne konsekwencje. Powszechnym skutkiem przewlekłego WZW B jest rak wątroby.

Reklama

Szczepienie WZW B – dlaczego nie warto uciekać ze szpitala?

Czy szczepienie WZW B jest skuteczne? Nawet bardzo. Szacuje się, że szczepienie WZW B zapobiega 96 procentom potencjalnych zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie na przewlekłe WZW B choruje ćwierć miliarda osób (co 30. mieszkaniec planety), zaś każdego roku blisko 900 tysięcy umiera z powodu powikłań po WZW B, głównie marskości oraz nowotworu wątroby. Statystyki te w dużej mierze są jednak efektem sytuacji sanitarnej w krajach trzeciego świata i rozwijających się. W Polsce na wirusowe zapalenie wątroby zapada średnio 5 osób na 100 tysięcy mieszkańców, czyli około 10 razy mniej, niż 30 lat temu, gdy szczepienie WZW B nie było jeszcze obligatoryjne (obowiązek został wprowadzony w 1994 r.).

Reklama

Szczepienie WZW B – czym jest wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, przed którym ma nas uchronić szczepienie WZW B jest chorobą wywoływaną przez wirus HBV – wyjątkowo agresywny, 100 razy bardziej zakaźny, niż wirus HIV. Po wniknięciu do organizmu, HBV uszkadza komórki wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby przyjmuje postać bezobjawową, ostrą i przewlekłą, przy czym bezobjawowe WZW B często po latach zamienia się w przewlekłe – jak powiedzieliśmy wyżej, stanowiące niezwykłe zagrożenie dla naszego życia.

Wirusem HBV można się zarazić poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, kontakt ze źle wysterylizowanymi narzędziami, na których była skażona krew (podczas zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego, w salonie tatuażu, u fryzjera), poprzez kontakt seksualny. Wirus HBV może również zostać przeniesiony z matki na nowonarodzone dziecko.

Reklama

Szczepienie  B - dawka przypominająca zbędna?

Szczepienie WZW B każdy maluch przyjmuje 3-krotnie. Drugą dawkę należy zaaplikować w 2. miesiącu życia. W miesiącu siódmym, na szczepienie WZW B udajemy się po raz trzeci i – jeśli nie zaistnieją w życiu specjalne okoliczności – będzie to dla naszego dziecka ostatnie szczepienie WZW B w życiu. Jeszcze 15 lat temu zalecano podawanie dawki przypominającej co 5 lat. Na obecnym etapie wiedzy przyjmuje się, że w przypadku szczepienia WZW B dawka przypominająca nie jest potrzebna, albowiem 3 dawki podstawowe powinny gwarantować odporność na całe życie.

Pamiętajmy jednak, że wiele osób będących dziś w wieku dorosłym nie było szczepionych w dzieciństwie. Powinny one przejść szczepienie WZW B przed udaniem się na zabieg operacyjny. Niekiedy zaleca się też szczepienie przeciw WZW B kobietom w ciąży, zwłaszcza jeśli planują rodzić przez cesarskie cięcie.

Reklama

Szczepionka WZW B – skutki uboczne

Czy ma szczepionka WZW B skutki uboczne, czy szczepienie przeciw WZW B niesie ze sobą ryzyko powikłań? Szczepienie WZW B uchodzi za bezpieczne, aczkolwiek możliwe są niepożądane odczyny poszczepienne. Częstą reakcją jest ból w miejscu wkłucia i niezbyt wysoka gorączka, ból brzucha i wymioty. Rzadko zdarzają się bóle głowy, rozdrażnienie czy senność. Możliwe są też: wysypka, pleśniawki, łupież oraz bóle mięśni i stawów.

Czy występują groźniejsze powikłania? Rodzice często wpisują w internetowe wyszukiwarki frazę szczepionka WZW B bez rtęci. Ma to związek ze stosowaniem przez niektórych producentów w różnego typu starych szczepionkach substancji konserwującej o nazwie tiomersal, która zawiera rtęć.  Jednak w składzie obecnie dostępnych na polskim rynku preparatów wykorzystywanych do szczepienia przeciw WZW B, tiomersalu nie ma.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Szczepionka przeciw tężcowi - jak długo ważna? Powikłania
Szczepienie osoby przeciwko tężcowi
Szczepionka na kleszcze - skuteczność, działanie i koszt szczepionki na KZM
Kleszcz
Podobne artykuły
Pies ze wścieklizną
Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?
Osłabione dziecko z termometrem pod pachą
Gorączka po szczepieniu - co oznacza i czy jest powodem do niepokoju? Kiedy i jak ją zbijać?
Kobieta z objawami kataru po szczepieniu
Katar po szczepieniu - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Szczepionki dla dzieci
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw
Kobieta w różowej sukience przyjmuje szczepienie na HPV
Szczepienie HPV - cena i refundacja. Jakie mogą być skutki uboczne?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!