Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje

Kiedy znamiona na skórze zaczynają być niepokojące? Powinny zainteresować zwłaszcza, gdy zmieniają swoją barwę oraz kształt – mogą wówczas stać się objawem stanu chorobowego skóry. Do najpopularniejszych zaliczyć należy: znamiona barwnikowe, pieprzyki oraz piegi. Jak je badać i na czym polega leczenie?
Spis treści

Jedne z nich są charakterystyczne, inne nie rzucają się w oczy. Przybywa ich w ciągu naszego życia. Pieprzyki i znamiona powinniśmy jednak brać pod uwagę. Najważniejsze jest profilaktyczne obserwowane swojego ciała i przyglądanie się tym znamionom, których kształt czy kolor ulegają zmianie.

Zobacz też: Porfiria - objawy, leczenie, diagnostyka

Reklama

Profilaktyka znamion skórnych

Znane są dwie metody, dzięki którym można rozpoznać zmiany zachodzące w pieprzykach i znamionach. Pierwsza z nich polega na odszukaniu takiego pieprzyka, który różni się znacznie od pozostałych zarówno kształtem, jak i barwą. Jeśli znalezione znamię ma więcej niż 5 mm średnicy, jest bardzo ciemne lub ma czarne przebarwienia, a wokół niego pojawiły się postrzępienia oraz zaczerwienienie skóry, to znak, że znamię takie może być niebezpieczne.

Druga metoda, zwana ABCDE, polega na sprecyzowaniu pięciu oznak zmian zachodzących we wzbudzającym wątpliwości znamieniu. A oznacza asymetrię, czyli zmiany w kształcie pieprzyka, B – brzegi znamienia, które są nierówne, C – kolor, ciemny już niemal czarny, D – wielkość znamienia, czyli powiększenie oraz E – ewolucja znamienia, która oznacza, że jeśli w ciągu około trzech miesięcy zauważono powyższe zmiany, może to oznaczać stan chorobowy skóry.

Zmiany w znamionach mogą objawiać się również poprzez swędzenie, krwawienie lub pojawienie się wydzieliny wokół pieprzyka. Jeśli te oraz powyższe zmiany zostały zaobserwowane, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Reklama

Przyczyny znamion na skórze

Obserwacja ciała po wakacjach

Zmiany skórne należy obserwować zarówno przez okresem letnim, jak i po powrocie z wakacji. Zmaniona narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do raka skóry lub nawet czerniaka.

Dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem. Obejrzyj przede wszystkim te miejsca, które mogły zostać wystawione na działanie słońca, takie jak kark, ramiona, plecy, pośladki, nogi, a także te z pozoru niedostępne, jak skóra za uszami, pachwiny oraz stopy.

Otarcia i podrażnienia znamion

Znamiona mogą stać się groźne także wówczas, gdy narażone są na częste podrażnienia, na przykład przez noszenie ubrań, które podrażniają skórę lub przez zbyt wąskie, uciskające rzeczy, takie jak bielizna czy pasek do spodni.

Reklama

Rodzaje znamion skórnych

  • Znamię barwnikowe – znamiona barwnikowe występują niemal u każdego człowieka, mają brązową barwę, mogą być płaskie lub nieco wypukłe. Dzielą się na naskórkowe oraz soczewicowate. Pierwsze z nich mogą pojawić się już w dzieciństwie i rosną wraz z człowiekiem. Rzadko, ale mogą doprowadzić do czerniaka. Drugie z nich są wynikiem nadmiernego działania promieni słonecznych i z czasem ciemnieją. Są również charakterystyczne dla starszych osób.
  • Znamiona komórkowe – często występujące znamiona na skórze, kolorem zbliżone do jej barwy, brązowe lub bardzo ciemne. Znamiona te mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe. Często wyrastają z nich włoski. Ich zmiana może sugerować wystąpienie czerniaka.
  • Piegi – drobne plamy na skórze u osób z jasną karnacją skóry. Ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Same w sobie nie stanowią zagrożenia. Ale występują u osób, które są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych oraz poparzenia. To z kolei doprowadzić może do raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego skóry.

Reklama

Jak leczyć znamiona barwnikowe?

Po specjalistycznym badaniu i wykryciu zmian skórnych lekarz może podjąć decyzję o usunięciu znamienia, które uzna na niebezpieczne dla zdrowia. Może to zrobić za pomocą wymrażania, wypalania lub metodą chirurgiczną poprzez wycięcie. Po usunięciu znamienia wycinek skórny zostaje poddany badaniu, by sprawdzić, czy nie doszło do zmian nowotworowych.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!