Nowy sklep

już ON-LINE

Kiedy zwykłe znamię zaczyna być groźne?

Na naszej skórze znajduje się mnóstwo różnej wielkości znamion, pieprzyków i plamek. Powinny nas zainteresować, gdy zmieniają swoją barwę oraz kształt – mogą wówczas stać się objawem stanu chorobowego skóry.
 

Jedne z nich są charakterystyczne, inne nie rzucają się w oczy. Przybywa ich w ciągu naszego życia. Pieprzyki i znamiona powinniśmy jednak brać pod uwagę. Najważniejsze jest profilaktyczne obserwowane swojego ciała i przyglądanie się tym znamionom, których kształt czy kolor ulegają zmianie. WIęcej o: Pielęgnacja skóry

Zobacz też: Porfiria - objawy, leczenie, diagnostyka

Metody obserwacji znamion

Znane są dwie metody, dzięki którym można rozpoznać zmiany zachodzące w pieprzykach i znamionach. Pierwsza z nich polega na odszukaniu takiego pieprzyka, który różni się znacznie od pozostałych zarówno kształtem, jak i barwą. Jeśli znalezione znamię ma więcej niż 5 mm średnicy, jest bardzo ciemne lub ma czarne przebarwienia, a wokół niego pojawiły się postrzępienia oraz zaczerwienienie skóry, to znak, że znamię takie może być niebezpieczne.

Druga metoda, zwana ABCDE, polega na sprecyzowaniu pięciu oznak zmian zachodzących we wzbudzającym wątpliwości znamieniu. A oznacza asymetrię, czyli zmiany w kształcie pieprzyka, B – brzegi znamienia, które są nierówne, C – kolor, ciemny już niemal czarny, D – wielkość znamienia, czyli powiększenie oraz E – ewolucja znamienia, która oznacza, że jeśli w ciągu około trzech miesięcy zauważono powyższe zmiany, może to oznaczać stan chorobowy skóry.

Zobacz: Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Inne objawy

Zmiany w znamionach mogą objawiać się również poprzez swędzenie, krwawienie lub pojawienie się wydzieliny wokół pieprzyka. Jeśli te oraz powyższe zmiany zostały zaobserwowane, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Obserwacja ciała po wakacjach

Zmiany skórne należy obserwować zarówno przez okresem letnim, jak i po powrocie z wakacji. Zmaniona narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do raka skóry lub nawet czerniaka. Dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem. Obejrzyj przede wszystkim te miejsca, które mogły zostać wystawione na działanie słońca, takie jak kark, ramiona, plecy, pośladki, nogi, a także te z pozoru niedostępne, jak skóra za uszami, pachwiny oraz stopy.

Czytaj też: Brodawka łojotokowa, znamię czy czerniak?

Otarcia i podrażnienia znamion

Znamiona mogą stać się groźne także wówczas, gdy narażone są na częste podrażnienia, na przykład przez noszenie ubrań, które podrażniają skórę lub przez zbyt wąskie, uciskające rzeczy, takie jak bielizna czy pasek do spodni.

Zobacz też: Zespół Gilberta

Rodzaje znamion

  • Znamiona barwnikowe – występują u niemal każdego człowieka, mają brązową barwę, mogą być płaskie lub nieco wypukłe. Dzielą się na naskórkowe oraz soczewicowate. Pierwsze z nich mogą pojawić się już w dzieciństwie i rosną wraz z człowiekiem. Rzadko, ale mogą doprowadzić do czerniaka. Drugie z nich są wynikiem nadmiernego działania promieni słonecznych i z czasem ciemnieją. Są również charakterystyczne dla starszych osób.
  • Znamiona komórkowe – często występujące znamiona, kolorem zbliżone do barwy skóry, brązowe lub bardzo ciemne. Zmaniona te mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe. Często wyrastają z nich włoski. Ich zmiana może sugerować wystąpienie czerniaka.
  • Piegi – drobne plamy na skórze u osób z jasną karnacją skóry. Ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Same w sobie nie stanowią zagrożenia. Ale występują u osób, które są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych oraz poparzenia. To z kolei doprowadzić może do raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego skóry.

Zobacz też: Zespół Cushinga

Leczenie

Po specjalistycznym badaniu i wykryciu zmian skórnych lekarz może podjąć decyzję o usunięciu znamienia, które uzna na niebezpieczne dla zdrowia. Może to zrobić za pomocą wymrażania, wypalania lub metodą chirurgiczną poprzez wycięcie. Po usunięciu znamienia wycinek skórny zostaje poddany badaniu, by sprawdzić, czy nie doszło do zmian nowotworowych.

Czytaj też: Sposoby usuwania znamion skórnych

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)