Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Kleszcz w ciąży - czy jest niebezpieczny i co robić po jego ugryzieniu?

Kleszcze stanowią zagrożenie dla kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza na początkowych etapach ciąży. Zobacz, z czym wiąże się ukąszenie przez tego pajęczaka u ciężarnej i jak wpływa na dalszy rozwój płodu. Czy można zabezpieczyć się przed kleszczami będąc w ciąży?
Kobieta w zaawansowanej cięży na świeżym powietrzu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ugryzienie przez kleszcza w okresie ciąży może stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka, choć powikłania w przypadku kobiet leczonych antybiotykiem zdarzają się rzadko.
  • W skrajnych przypadkach borelioza wywołana przez kleszcze może doprowadzić do śmierci płodu. Ukąszenie przez kleszcza jest niezwykle niebezpieczne zwłaszcza w początkowym etapie ciąży.
  • Sposobem na to, by uniknąć odkleszczowego zapalenia mózgu jest poddanie się szczepieniom profilaktycznym, które pod pewnymi warunkami są możliwe nawet w okresie ciąży.
Spis treści

Czy ugryzienia kleszcza może być niebezpieczne w ciąży?

Ukąszenie kleszcza w ciąży zawsze wymaga większej uwagi. Patogeny kleszcza mogą przeniknąć do łożyska i stanowić zagrożenie dla dziecka, zwłaszcza na początku ciąży. Zazwyczaj w tym kontekście mówi się o boreliozie, która u ciężarnych jest stosunkowo rzadko diagnozowana.

Oczywiście, w żadnym wypadku nie należy bagatelizować ukąszenia. A. Piekarska opisała sytuację z 1985 r. kiedy to doszło do zakażenia boreliozą w I trymestrze ciąży, co skutkowało licznymi wadami wrodzonymi dziecka, a w konsekwencji przedwczesnym porodem w 35. tygodniu i śmiercią wcześniaka.

Jednocześnie nie zaobserwowano tego, by krętki borrelii przedostały się do mleka matki.

Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest kleszczowe zapalenie mózgu. Obecnie jednak istnieją szczepionki, które kobieta może przyjąć przed zajściem w ciążę, aby uchronić się przed niebezpiecznym przebiegiem choroby.

Reklama

Jak wygląda ugryzienie kleszcza w ciąży?

Ugryzienie kleszcza w ciąży czasem daje charakterystyczne objawy, jak m.in. rumień wędrujący. Nierzadko jednak przez długi czas pozostają one w uśpieniu, a ewentualne zmęczenie, senność, a nawet problemy ze stawami, kobieta może przypisywać swojemu stanowi.

Tymczasem będąc w ciąży, należy szczególnie uważać na ewentualne ugryzienia przez kleszcze. Po każdym spacerze w lesie czy nawet przebywaniu na świeżym powietrzu warto dokładnie obejrzeć całe ciało.

Oczywiście, powiększający się brzuch może utrudnić znalezienie kleszcza, wówczas warto poprosić o pomoc partnera lub inną bliską osobę.

Szybkie zauważenie tego pajęczaka pozwoli uniknąć potencjalnych powikłań, których może doświadczać nie tylko ciężarna, ale też płód.

Reklama

Co robić po ugryzieniu kleszcza w ciąży? Czy należy go wyjąć?

Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem niebezpiecznych bakterii prowadzących do rozwoju kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, ale też rzadziej wymienianych anaplazmozy, bebejszozy czy bartonellozy.

Kleszcz powinien zostać jak najszybciej usunięty, zmniejsza to ryzyko transmisji chorób. Wykorzystać można do tego specjalistyczne szczypce albo pęsetę.

Ukąszenie kleszcza w ciąży najlepiej skonsultować z lekarzem. Szybkiego działania wymaga kleszcz, który nie został usunięty w całości.

Zamiast samodzielnie go usuwać, lepiej udać się do specjalisty, który pokieruje i wskaże, co zrobić dalej. Dotykanie rany może dodatkowo zwiększyć ryzyko zakażenia.

Reklama

Kleszcz w ciąży a ryzyko boreliozy

Przeglądu piśmiennictwa w zakresie wpływu ugryzienia ciężarnej przez kleszcza i rozwoju boreliozy u ciężarnej dokonali specjaliści z UJ CM w Krakowie i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Czym grozi borelioza w ciąży? Jej powikłania u kobiety rozpoznane przez Butlera to:

  • możliwość pojawienia się skurczów macicy,
  • niedociśnienie,
  • problemy z funkcjonowaniem nerek i wątroby,
  • zaburzenia neurologiczne, np. drgawki,
  • uszkodzenie mięśnia sercowego.

Do ciekawych wniosków doszli także węgierscy badacze, którzy przez 22 lata przeanalizowali 95 przypadków kobiet w ciąży z boreliozą. Zauważyli oni, że u pań, u których nie zastosowano antybiotykoterapii zwiększało się ryzyko komplikacji ciążowych.

Nie zaobserwowali oni jednak jednoznacznego toksycznego wpływu krętka na płód. Wśród pojedynczych przypadków powikłań u kobiet, które nie były leczone, wskazali na takie wady u płodu jak:

  • naczyniaka jamistego w wątrobie,
  • zgon w 20 tygodniu,
  • nadciśnienie,
  • rozwój wady serca,
  • żółtaczka.

Znacznie bardziej napawają optymizmem badania z:

  • 2007 roku przeprowadzone przez Mayera, Walsha i Baxi’ego,
  • 2011 roku wykonane przez m.in. Maraspin.

W pierwszym przypadku kobieta została ugryziona przez kleszcza w 3 trymestrze ciąży. Po zastosowaniu antybiotykoterapii nie zauważono żadnego wpływu zakażenia na płód.

Podobnie w 2011 roku, gdy 7 kobiet ciężarnych z boreliozą zostało poddanych antybiotykoterapii. Nie wystąpiły u nich wówczas żadne powikłania.

Jednocześnie Maraspin przebadała też 105 kobiet z boreliozą w ciąży, z czego u 11% dostrzegła powikłania u płodu pomimo zastosowanego leczenia. Miały one postać:

  • wad układu moczowo-płciowego,
  • wady serca,
  • poronienia,
  • porodu przedwczesnego.

Kobieta z boreliozą może urodzić zdrowe dziecko, ale znane są przypadki boreliozy wrodzonej, która objawiała się u dziecka:

  • zaburzeniami psychicznymi,
  • problemami neurologicznymi,
  • zaburzeniami widzenia,
  • wadami serca,
  • alergiami.

Czy natomiast zagrożenie stanowi wcześniejsze przebycie boreliozy w kontekście planowania potomstwa? Strobino wraz ze współpracownikami przeprowadził w 1993 r., na podstawie których nie wykazał związku między tzw. starą boreliozą a ciążą.

Nie znaleziono też istotnych różnic między częstotliwością wad u dzieci matek, które nie przeszły boreliozy przed ciążą, a tymi, które jej doświadczyły. Przebyta borelioza nie jest więc przeciwwskazaniem do rezygnacji z macierzyństwa.

Borelioza u mężczyzny nie przekłada się również na ewentualne wady u płodu. Wpływ może mieć natomiast antybiotykoterapia, dlatego lekarze zalecają przełożenie terminu poczęcia dopiero na około 3 miesiące po zakończeniu leczenia.

Diagnostyka boreliozy w ciąży

Jak sprawdzić czy ma się boreliozę będąc w ciąży? Rozpoznanie tej choroby u kobiety ciężarnej opiera się na tych samych zasadach, co w przypadku pozostałej części społeczeństwa. Lekarz zleca wykonanie dwuetapowego testu - najpierw metodą Elisa, a potem metodą Western-Blot.

Istotne jest szybkie zgłoszenie się na badania w ciąży, wówczas leczenie można podjąć niezwłocznie. To zminimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań, na które wskazuje część badaczy.

Oprócz testów w kierunku boreliozy, warto też zdecydować się na inne badania na choroby odzwierzęce, zwłaszcza, jeżeli w naszym otoczeniu jest dużo zwierząt, w tym psów, kotów czy ptaków.

Leczenie boreliozy w ciąży

Terapia opisywanej tu choroby u ciężarnej opiera się na tych samych zasadach co u kobiet, które nie są w ciąży. Leczenie boreliozy w ciąży wymaga podawania antybiotyków. Istotniejszy jest tu rodzaj stosowanych leków.

Z uwagi na ryzyko niebezpiecznych powikłań dla płodu, u kobiet w ciąży nie zaleca się doksycykliny. W leczeniu wykorzystuje się natomiast mniej inwazyjne dla płodu antybiotyki, tj. cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji, a także antybiotyki z grupy penicylin.

W trakcie ciąży nie zaleca się stosowania alternatywnych metod opartych np. na ziołach bez porozumienia z lekarzem. Nie jesteśmy w pełni w stanie określić skutków ich stosowania i wpływu na płód, dlatego lepiej sięgać po metody bardziej tradycyjne.

Borelioza a karmienie piersią

Choć w DNA mleka mamy odnaleziono ślady DNA bakterii wywołującej boreliozę, naukowcy są zgodni, że nie stanowi to zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Borelioza nie powoduje, że kobieta musi zaprzestać takiej formy karmienia dziecka. Podobnie leczenie boreliozy nie wyklucza kontynuowania karmienia piersią.

Jeżeli ciężarna chora na boreliozę leczy się antybiotykiem ß-laktamowym, nie ma przeciwwskazań do tego, by karmić dziecko piersią. Takie karmienie jest bezpieczne, ponieważ nie dochodzi wówczas do zakażeń. Natomiast antybiotyk przedostaje się do mleka w bardzo ograniczonych ilościach.

Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, by kobieta, która przed ciążą przeszła kurację antybiotykiem, karmiła dziecko piersią. Przeciwciała nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka.

Reklama

Jakie preparaty na kleszcze może stosować w ciąży?

Jak chronić się przed kleszczami w ciąży? Aby uniknąć pogryzienia przez te pajęczaki, można stosować delikatne olejki eteryczne, np. o zapachu cytrynowym czy miętowym. Mogą to być zarówno preparaty w formie płynnej, jak i spraye.

Należy natomiast unikać mocniejszych środków, które mogą negatywnie z uwagi na zawarte związki chemiczne, oddziaływać na płód. Nie zaleca się stosowania takich preparatów na kleszcze w ciąży, które są oparte na DEET albo innych, silnie działających repelentów. Najlepiej aplikować delikatne, naturalne substancje oraz odzież zabezpieczającą, np. długi rękaw.

Reklama

Czy można przyjąć szczepionkę na kleszcze w ciąży?

Sposobów na ochronę przed kleszczami w ciąży nie należy ograniczać jedynie do unikania ekspozycji na te pasożyty czy podejmowania leczenia już w momencie zakażenia. Choć na boreliozę nie ma szczepionek, to jednak na odkleszczowe zapalenie mózgu - drugi powszechny skutek ukąszenia przez kleszcze - można się zaszczepić.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca też szczepienie ciężarnych w regionach dużej zapadalności na tę chorobę, a więc w miejscach, gdzie występuje rocznie więcej niż 5 zachorowań na 100 000 mieszkańców.

W pozostałych przypadkach decyzję związaną ze szczepieniem podejmuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę bilans potencjalnych zysków i strat. Dotychczas nie przeprowadzono badań nad wpływem szczepionek na płód, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie indywidualnie każdej sytuacji, zwłaszcza, że patogen może przedostać się do płodu.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Szymik i inni, Ciąża powikłana boreliozą, Ginekologia i położnictwo, 2 (52), 2019, 54-59, https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/cia-powikana-borelioz.pdf, [dostęp: 09.05.2024 r.]
  • Walsh CA, Mayer EW, Baxi LV. Lyme Disease in Pregnancy: Case Report and Review of the Literature. Obstetrical and Gynecological Survey. 2007;62(1):41-50.
  • Lakos A., Solymosi N.: Maternal Lyme borreliosis and pregnancy outcome. Int. J. Infect. Dis., 2010; 14: e494–e498.
  • V. Maraspin, E. Ruzic-Sabljic, D. Pleterski-Rigler, F. Strle, Pregnant women with erythema migrans and isolation of borreliae from blood: course and outcome after treatment with ceftriaxone. Diagn. Microbiol Infect Dis. 2011; 71(4): 446-8.
  • Profilaktyka chorób odkleszczowych (borelioza) Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów (art. 48aa ust. 1 Ustawy).
  • W. Magdzik, D. Naruszewicz-Lesiuk, A. Zieliński, Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka, alpha- medica press, 2004.
  • G. Wormser, R. Nadelman, R. Dattwyler, Practice guidelines for the treatment of Lyme disease. Clin. Infect. Dis.; 31 (supl. 1): 1-14 (tłum. Med. Prakt. Pediatr. 4/2001), 2002.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) - u dorosłych i dzieci. Jak się objawia?
Kobieta spożywa alkohol w ciąży
Zaśniad groniasty - całkowity a częściowy. Jakie przyczyny, objawy i leczenie?
Lekarz pociesza kobietę w ciąży, która dowiedziała się, że ma zaśniad groniasty
Przeziębienie w ciąży - jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Ciężarna smarkająca w chusteczkę
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży chora z powodu anginy
Angina w ciąży - czy jest niebezpieczna? Domowe sposoby i leki w 1, 2 i 3 trymestrze
Kobieta w ciąży z podejrzeniem ospy
Ospa w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Czy jest niebezpieczna dla matki i płodu?
Kobieta w ciąży z trądzikiem
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?
Kobieta w ciąży drapie się po brzuchu
Cholestaza ciążowa - jak wygląda? Objawy i dieta
Kobieta w ciąży z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!