Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Kobiety w ciąży są bardzo podatne na infekcje pęcherza. Zapalenie pęcherza moczowego u ciężarnej wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż nieodpowiednio leczone może doprowadzić do rozwoju groźnych dla matki i dziecka powikłań.
Kobieta w ciąży z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zapalenie pęcherza moczowego to powszechna dolegliwość u kobiet w ciąży, co ma związek nie tylko z budową anatomiczną (bliskość cewki i odbytu), ale także ze zmianami hormonalnymi oraz uciskiem macicy na moczowody.
  • Infekcja pęcherza w ciąży objawia się zwykle pieczeniem w czasie mikcji oraz potrzebą częstego oddawania moczu.
  • Zapalenie pęcherza w ciąży powinno być bezwzględnie leczone antybiotykiem ze względu na możliwość wystąpienia groźnych dla matki i dziecka powikłań.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak leczyć zapalenie pęcherza po stosunku i jak zapobiegać infekcjom?
Spis treści

Reklama

Zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży to powszechna dolegliwość. Generalnie kobiety są podatne na infekcje układu moczowego ze względu na budowę anatomiczną. Bliskie położenie cewki moczowej i odbytu sprawia, że bakterie fizjologicznie występujące w odbycie z łatwością przedostają się do cewki moczowej.

Co istotne, kobieca cewka moczowa ma zaledwie cztery centymetry, a zatem baterie mają krótki odcinek do pokonania, aby przedostać się do pęcherza i wywołać zakażenie. Dla porównania, cewka moczowa mężczyzn liczy od 15 do 20 centymetrów.

Takie różnice anatomiczne sprawiają, że kobiety chorują 10 razy częściej na zapalenia pęcherza niż mężczyźni.

W czasie ciąży częstość zachorowań znacząco wzrasta, gdyż pęcherz zmienia swoje położenie. Przesuwa się w górę oraz do przodu, co skutkuje zaleganiem moczu. Do infekcji pęcherza w ciąży przyczynia się także powiększająca się macica, która z czasem zaczyna uciskać na moczowody, co także sprawia, że mocz zalega w pęcherzu i staje się pożywką dla drobnoustrojów.

Z tego powodu lekarze często diagnozują nawracające zapalenia pęcherza w ciąży.

Reklama

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży zwykle objawia się poprzez pieczenie w czasie mikcji oraz częstą potrzebę oddawania moczu. Niektóre kobiety narzekają ponadto na bolący pęcherz w ciąży. Ból pojawia się głównie w czasie opróżniania pęcherza. Niekiedy występuje także gorączka. W rzadkich przypadkach zaś obserwuje się krwiomocz lub ropomocz.

Należy jednak zaznaczyć, że w przebiegu choroby nie zawsze występuje pieczenie pęcherza czy inne objawy. U ciężarnych kobiet często diagnozuje się tzw. bezobjawowy bakteriomocz. Oznacza to, że w moczu obecne są bakterie, ale stan ten nie wywołuje żadnych objawów chorobowych.

Zapalenie pęcherza na początku ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy zapalenie pęcherza może być objawem ciąży. Zdarza się bowiem, że dolegliwości ze strony układu moczowego skłaniają kobietę do wizyty u lekarza, w czasie której dowiaduje się, że spodziewa się dziecka.

Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży zwykle ma związek z nagłym skokiem stężenia hormonów płciowych, który prowadzi między innymi do tego, że cewka moczowa i moczowody tracą swoje naturalne napięcie oraz poszerzają się, co ułatwia kolonizację przez drobnoustroje.

Należy jednak zaznaczyć, że możliwość zachorowania na zapalenie pęcherza na początku ciąży (w 1 trymestrze) jest mniej prawdopodobna niż pod koniec tego okresu.

Dodatkowym czynnikiem, który przyczynia się do większej podatności na infekcje jest ucisk macicy na moczowody, do którego dochodzi zwykle w trzecim trymestrze ciąży.

Reklama

Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży przebiega inaczej niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Ze względu na to, że niezdiagnozowana w porę choroba lub nieodpowiednio wyleczona może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia matki i dziecka powikłań, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Antybiotyk na zapalenie pęcherza w ciąży podaje się nawet wtedy, gdy u kobiety nie występują żadne objawy, zaś stwierdza się jedynie obecność bakterii w moczu. Natomiast w przypadku kobiet, które nie są w ciąży, antybiotyku nie podaje się na bezobjawowy bakteriomocz.

Nawet w przypadku pojawienia się objawów nie zawsze zachodzi konieczność jego stosowania.

Rzecz jasna leki na zapalenie pęcherza w ciąży muszą być bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu, dlatego nie wszystkie antybiotyki znajdują zastosowanie. Wskazane są jedynie antybiotyki należące do penicylin (amoksycylina, fosfomycyna, cefaleksyna).

Wspomagająco stosuje się także ogólnodostępne tabletki zawierające ekstrakt z żurawiny lub furaginy. Należy jednak podkreślić, że przed użyciem leków bez recepty na zapalenie pęcherza, kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

Po zakończeniu terapii antybiotykiem konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza, aby mieć pewność, że infekcja została prawidłowo wyleczona.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży

Niektóre panie korzystają z domowych sposobów na zapalenie pęcherza w ciąży. Jednym z najpopularniejszych są tzw. nasiadówki. Ciężarne piją także ziołowe napary o działaniu moczopędnym. Duża popularnością cieszy się także picie soku z żurawiny.

Jak jeszcze można leczyć zapalenie pęcherza w ciąży? Warto wspomnieć, że wśród znanych domowych metod leczenia wymienia się przykładanie do brzucha lub krzyża termoforu, celem rozgrzania układu moczowego.

Co bardzo ważne, w czasie ciąży nie powinno się używać termoforu na zapalenie pęcherza! Niewskazane są wszelkie zabiegi rozgrzewające w okolicy brzucha.

Jak jeszcze leczyć zapalenie pęcherza w ciąży? Zalecane są wszelkie działania profilaktyczne, których celem jest zapobieganie infekcjom, gdyż problemy z pęcherzem w ciąży mogą mieć bardzo groźne konsekwencje.

Do takich działań zalicza się odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy pić przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną, ewentualnie sok z żurawiny. Ciężarne nie powinny także nosić bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów.

Zalecana jest ponadto dbałość o higienę miejsc intymnych przed i po stosunku seksualnym, aby nie przenosić bakterii do cewki moczowej, a także unikanie wychłodzenia organizmu. 

Reklama

Powikłania po zapaleniu pęcherza w ciąży

Jeżeli chodzi o powikłania zapalenia pęcherza w ciąży, to należy podkreślić, że mogą być one bardzo niebezpieczne dla zarówno dla matki, jak i dziecka. Niewyleczona infekcja pęcherza może doprowadzić do zahamowania wzrostu płodu, przedwczesnego porodu, poronienia, a nawet śmierci okołoporodowej.

Do tego należy dodać powikłania bezpośrednio zagrażające matce, takie jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek i sepsa. Zasadniczo ich ryzyko jest tym większe, im choroba zostanie później wykryta. Z tego powodu ciężarne powinny profilaktycznie wykonywać badanie moczu kilka razy w czasie trwania ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

  • Edyta Szałek, Hanna Tomczak, Agnieszka Kamińska, Katarzyna Korzeniowska, Edmund Grześkowiak, Bakteryjne zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2011; 4: 166-170.
  • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. Walerii Hryniewicz i Michała Holeckiego, Warszawa 2015.
  • Dariusz Moczulski, Leczenie zakażeń układu moczowego u kobiet w ciąży, https://podyplomie.pl/medycyna/10599,leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-kobiet-w-ciazy (dostęp 03.07.2021 r.).
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby w ciąży
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?
Kobieta w ciąży z trądzikiem
Cholestaza ciążowa - jak wygląda? Objawy i dieta
Kobieta w ciąży drapie się po brzuchu
Kolka nerkowa w ciąży - objawy i domowe sposoby leczenia. Gdzie dokładnie boli?
Kobieta w ciąży z dolegliwością kolki nerkowej
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży chora z powodu anginy
Angina w ciąży - czy jest niebezpieczna? Domowe sposoby i leki w 1, 2 i 3 trymestrze
Kobieta w zaawansowanej cięży na świeżym powietrzu
Kleszcz w ciąży - czy jest niebezpieczny i co robić po jego ugryzieniu?
Kobieta w ciąży z podejrzeniem ospy
Ospa w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Czy jest niebezpieczna dla matki i płodu?
Grzybica pochwy w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jakie są domowe sposoby?
Kobieta spożywa alkohol w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) - u dorosłych i dzieci. Jak się objawia?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!