Badanie kleszcza na boreliozę – jak wykonać? Wyniki i cena badania

Diagnozę w kierunku boreliozy możemy wykonać nie tylko na własnym ciele testami serologicznym czy genetycznymi. Możemy również zbadać kleszcza, który nas ugryzł. Jakie testy wykonać? Jak prawidłowo przygotować kleszcza? Ile kosztują testy?

Badanie kleszcza na obecność krętków Borelli pozwoli na szybkie określenie czy dany pacjent został zarażony boreliozą czy nie. Szybkość testów wykonanych na kleszczu jest bezkonkurencyjna (od 1 do 7 dni), ponieważ okres inkubacji boreliozy w ludzkim organizmie może sięgać nawet sześciu tygodni (dopiero po takim czasie testy wiarygodnie mogą wykazać ewentualne zakażenie). W początkowej fazie choroby borelioza może również nie dawać żadnych objawów.

Badanie kleszcza na boreliozę – jak przygotować kleszcza?

Jeśli decydujemy się na oddanie kleszcza do badania powinniśmy przechowywać go w temperaturze 4°C, maksymalnie do 48 godzin. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć kleszcza do laboratorium w tak krótkim czasie należy go zamrozić i właśnie w takiej zamrożonej formie przekazać do badania.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, zatem nie zawsze ukąszenie będzie się wiązało z zakażeniem boreliozą. Dlatego zbadanie kleszcza skutecznie pozwoli rozwiązać wszelkie wątpliwości.

Sprawdź też: Badanie na boreliozę - jaki test należy wykonać w kierunku boreliozy?

UWAGA! Borelioza nie jest jedyną chorobą, którą mogą zarazić nas kleszcze. Te pajęczaki przenoszą również:

  • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM),
  • babeszjozę
  • ludzką anaplazmozę granulocytarną.

Badanie kleszcza na boreliozę - przebieg badania

Kleszcza można zbadać w ten sam sposób, w jaki bada się człowieka. Wykonuje się na nim test serologiczny Real-Time PCR, który potwierdza lub wyklucza obecność krętków Borelli w jego ciele.

Badanie kleszcza na boreliozę - wyniki

Kleszcza można dostarczyć do laboratorium lub wysłać kurierem. Dziś laboratoria oferują usługi zamawiania specjalnego kuriera po odbiór próbki. Na wyniku testów czeka się od jednego do około siedmiu dni roboczych, w zależności od laboratorium.

Badanie kleszcza na boreliozę - cena

Ceny badań przeprowadzanych na kleszczach są zróżnicowane, ustalane indywidualnie przez laboratorium. Zależą również od tego, jakie badania wykonuje się na kleszczu, czy jest to badanie jednokierunkowe, np. tylko w kierunku boreliozy czy badanie wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej chorób. Ceny wahają się od ok. 100zł do nawet 500zł.

Autor: Agata Siejka

 

 

 

Powiązane artykuły
  1. Babeszjoza - groźna nie tylko dla zwierząt
  2. Bezwzględne riketsjozy
  3. Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
  4. Borelioza – liczba chorych wzrasta
  5. Erlichioza – mistrzostwo kamuflażu
Oglądaj w MedMeTV
  1. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy
  2. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?