Najzdrowsze miejsce w internecie

Badanie kleszcza na boreliozę – jak wykonać? Wyniki i cena badania

Diagnozę w kierunku boreliozy możemy wykonać nie tylko na własnym ciele testami serologicznym czy genetycznymi. Możemy również zbadać kleszcza, który nas ugryzł. Jakie testy wykonać? Jak prawidłowo przygotować kleszcza? Ile kosztują testy?
Kleszcz chodzący po człowieku
Źródło: 123RF
Spis treści

Badanie kleszcza na obecność krętków Borelli pozwoli na szybkie określenie czy kleszcz, który nas ukąsił był zakażony. Czas oczekiwania na wyniki badania kleszcza jest bezkonkurencyjnie krótki (od 1 do 7 dni). Wyniki badań serologicznych u ludzi są wiarygodne po 6-8 tygodniach, tyle bowiem trwa wytworzenie przeciwciał w organizmie człowieka., ponieważ okres inkubacji boreliozy w ludzkim organizmie może sięgać nawet sześciu tygodni (dopiero po takim czasie testy wiarygodnie mogą wykazać ewentualne zakażenie). W początkowej fazie choroby borelioza może również nie dawać żadnych objawów.

Badanie kleszcza

Kleszcze coraz częściej stają się nosicielami groźnych bakterii , wirusów i pierwotniaków, które mogą wywołać choroby. Do najczęściej spotykanych należą: borelioza, babeszjoza i bartonelloza. Szansę na wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań daje tylko szybka diagnoza. Niestety choroba w początkowym stadium może nie żadnych objawów, dlatego coraz bardziej popularnym  rodzajem diagnostyki jest badanie samego kleszcza. .

Wynik badania otrzymamy zanim na ciele pojawią się pierwsze niepokojące objawy tj. rumień, gorączka czy ogólne osłabienie. Po uzyskaniu wyniku, lekarz może zlecić dalszą diagnostykę lub proces leczenia pacjenta. 

Badanie kleszcza najczęściej wykonuje się w kierunku boreliozy. Badanie może również potwierdzić przenoszenie przez kleszcza innych chorób np. babeszjozy.

Badanie kleszcza na boreliozę

Badanie kleszcza na boreliozę to typ badania laboratoryjnego przeprowadzanego na kleszczu. Pozwala ono na potwierdzenie lub wykluczenie, czy pajęczak, który nas ukąsił jest nosicielem krętka Borrelia burgdorferi. Badanie uważane jest za bardzo czułe, a wynik wiarygodny. Test pozwala na wykrycie materiału genetycznego Borrelia burgdorferi.

Jak przygotować kleszcza do badania?

W pierwszym etapie należy bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry i umieścić go w plastikowym, najlepiej jałowym, pojemniku. Możemy wykorzystać do tego celu nieużywane wcześniej pojemniki do badania moczu dostępne w każdej aptece.

Następnie musimy dostarczyć go do wybranego Punktu Pobrań, który wykonuje testy w tym kierunku. Dziś laboratoria oferują też usługi zamawiania specjalnego kuriera po odbiór próbki. Jeśli decydujemy się na oddanie kleszcza do badania powinniśmy przechowywać go w temperaturze 4°C, maksymalnie do 48 godzin. Najlepiej przechowywać go w lodówce.  

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć kleszcza do laboratorium w tak krótkim czasie należy go zamrozić i właśnie w takiej zamrożonej formie przekazać do badania. Laboratoria, które specjalizują się w badaniu kleszcza na boreliozę wymagają przekazanie pajęczaka wraz z wypełnionym formularzem.

Zbadaj kleszcza – gdzie można zbadać kleszcza?

Kleszcza można zbadać w ten sam sposób, w jaki bada się człowieka. Wykonuje się na nim test serologiczny Real-Time PCR, który potwierdza lub wyklucza obecność krętków Borellia w jego ciele. Badanie kleszcza na boreliozę można wykonać w wybranych punktach pobrań przy laboratoriach w większych przychodniach i szpitalach. Na badanie nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Badanie kleszcza na boreliozę – wyniki

Na wynik testów kleszcza na boreliozę czeka się od jednego do nawet 10 dni roboczych, w zależności od laboratorium. Wynik dodani oznacza podjęcie dalszych kroków diagnostycznych, tzn. przeprowadzenie badań serologicznych lub bezpośrednich u pacjenta. Dopiero po badaniu pacjenta lekarz może rozpocząć leczenie.  

Wynik ujemny oznacza z kolei, że kleszcz nie był nosicielem. Wynik ujemny w badania kleszcze nie wyklucza jednak zarażenia samego pacjenta. W tym samym czasie pacjent mógł zostać ukąszony przez innego kleszcza, który był nosicielem.

Badanie kleszcza – wiarygodność

Badanie kleszcza, ze względu na dostępność i szybki wynik staje się coraz bardziej popularne wśród pacjentów. Dla lekarzy samo badanie nie stanowi jednak podstawy do rozpoczęcia leczenia. Najważniejszy jest wywiad i badanie samego pacjenta.

W opinii Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych  zakażenie kleszcza nie jest równoznaczne z zakażeniem człowieka i nie jest podstawą do włączenia leczenia. Wynik ujemny usuniętego kleszcza również nie wyklucza zakażenia, ponieważ w tym samym czasie mogło dojść do ukłucia przez kleszcza, którego nie zauważył pacjent.

Pacjent może na własną rękę wykonać badanie kleszcza w kierunku boreliozy. W przypadku wyniku dodatniego lekarz przed rozpoczęciem leczenia z pewnością przeprowadzi wywiad z pacjentem, będzie obserwował objawy kliniczne i zleci badania pacjenta.

Badanie kleszcza na boreliozę - cena

Ceny badań kleszcza są zróżnicowane, ustalane indywidualnie przez laboratorium. Zależą również od tego, jakie badania wykonuje się na kleszczu, czy jest to badanie jednokierunkowe, np. tylko w kierunku boreliozy czy badanie wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej chorób. Ceny wahają się od ok. 100 zł do nawet 500 zł.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, zatem nie zawsze ukłucie będzie się wiązało z zakażeniem boreliozą. UWAGA! Borelioza nie jest jedyną chorobą, którą mogą zarazić nas kleszcze. Te pajęczaki przenoszą również:

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Kleszcz powodujący babeszjozę
Przeczytaj artykuł
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Kleszcz chodzący po ciele człowieka
Przeczytaj artykuł
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Próbka do badania Elisa
Podobne artykuły
Dieta przy boreliozie - jaka? Przykładowy jadłospis i przepisy
Jak wyciągnąć kleszcza? U psa, kota i człowieka
Szczepionka na kleszcze - działanie i skuteczność
Latające kleszcze, czyli strzyżaki jelenie atakują w Polsce

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama