Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Klimbazol - czym jest i jak działa na grzybicę?

Klimbazol to substancja przeciwbakteryjna i przeciwgrzybicza, którą stosuje się w preparatach kosmetycznych do stosowania na skórę. Klimbazol jest stosowany głównie ze względu na swoje zdolności do zwalczania grzybów- szczególnie tych odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
Wzór chemiczny klimbazolu
Fot. Materiały własne
W skrócie
  • Klimbazol to środek przeciwgrzybiczy z grupy imidazoli odkryty w latach 70-tych XX wieku.
  • Klimbazol jest wysoce skutecznym środkiem stosowanym przeciwko grzybom z rodzaju Malassezia, które szczególnie odpowiadają za wywoływanie łupieżu.
  • Klimbazol łączy wysoką skuteczność z niewielkimi działaniami niepożądanymi, którymi są najczęściej skórne kontaktowe reakcje zapalne.
Spis treści

Reklama

Co to jest klimbazol?

Klimbazol należy do imidazolowych środków przeciwgrzybiczych. Chemiczna nazwa tej substancji to 1-(4-chlorofenoksy)-1-(1H-imidazolilo)-3,3-dimetylo-2-butanon.

Stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym jako skuteczny środek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Klimbazol to środek na grzybicę, ale wyjątkową skuteczność wykazuje wobec grzybów z rodzaju Malassezia, które są główną przyczyną łupieżu.

Można go jednak stosować także na problemy z łojotokowym zapaleniem skóry. Jest on także wykorzystywany jako substancja konserwująca w niektórych kosmetykach. Klimbazol został wynaleziony w latach 70-tych XX wieku.

Działanie klimbazolu. Na co pomaga?

Dlaczego stosowanie klimbazolu na grzybicę, przynosi tak dobre efekty? Wyjaśnić to może szczegółowy mechanizm działania tego związku.

Klimbazol działa poprzez zakłócanie syntezy ergosterolu, kluczowego składnika błony komórkowej grzybów. Hamując ten proces, osłabia błonę komórkową i uniemożliwia rozwój grzybicy.

Szczególną aktywność wykazuje wobec drożdżaków rodzaju Malassezia furfur, które są odpowiedzialne za takie problemy jak łupież.

Jest również przydatny w leczeniu łojotokowego zapalenie skóry - szczególnie jeśli jego przyczyną są wspomniane już drożdżaki z rodzaju Malassezia.

Przeciwgrzybicze właściwości klimbazolu sprawiają, że jest on świetnym dodatkiem do różnego rodzaju preparatów przeciwłupieżowych.

W przypadku zwalczania łupieżu klimbazol powinno się stosować około 2 lub 3 razy w tygodniu przez 4 kolejne tygodnie. Z kolei gdy chcemy, żeby łupież już nie wrócił należy stosować preparaty z klimbazolem raz w tygodniu przez 3 miesiące.

Pirolam® Lakier
Pirolam Lakier, lakier do paznokci leczniczy, jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na paznokcie w przypadku grzybicy paznokci. Zawarta w leku substancja czynna - cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
Pirolam® Lakier. Skład i postać: Każdy g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu. Lakier do paznokci leczniczy. Wskazania: Grzybicze zakażenia paznokci. Produkt jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.01.07

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Kosmetyki i preparaty z klimbazolem

Preparaty z klimbazolem można kupić zarówno w sklepach drogeryjnych jak i w aptekach. Stosuje się go w różnych postaciach.

W przypadku kremów z klimbazolem do twarzy, produktów do pielęgnacji stóp i w płynach do włosów jego stężenie maksymalne wynosi 0,2%. Można także znaleźć klimbazol w lakierach do paznokci czy w kroplach do uszu.

Najczęściej jednak znajdziemy szampony z klimbazolem o działaniu przeciwłupieżowym. Stosuje się tam klimbazol w maksymalnie 2% stężeniu.

Wiele badań potwierdza skuteczność tej substancji zarówno w ramach ograniczania łupieżu (w większości przypadków dochodziło do całkowitego wyleczenia), a także w redukcji zaczerwienienia i swędzenia.

Dla lepszego i skuteczniejszego działania często łączy się klimbazol z cyklopiroksolaminą, która również jest substancją przeciwgrzybiczą, a także dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

Reklama

Cena preparatów z klimbazolem

Nie można jednoznacznie określić ceny klimbazolu ponieważ substancja ta występuje najczęściej w preparatach wieloskładnikowych.

Przykładowo szampon z klimbazolem w aptece może kosztować od dwudziestu złotych lub więcej, w zależności od wielkości opakowania czy marży aptecznej. Ale niektóre preparaty z tym składnikiem można też kupić w drogeriach, warto wtedy sprawdzić aktualne promocje.

Reklama

Skutki uboczne klimbazolu

Klimbazol jest środkiem z reguły bezpiecznym i dobrze tolerowanym pod warunkiem, że stosuje się gozgodnie z zaleceniami producenta. Do najczęstszych działań niepożądanych należą głównie wysypki, świąd czy zaczerwienienie, a także miejscowe podrażnienie skóry.

Jeśli takowe wystąpi po zastosowaniu produktu z klimbazolem, należy zaprzestać stosowania takiego preparatu.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania klimbazolu będzie uczulenie na tę substancję.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Bednarek, C. Musiał; Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy; Kosmetologia Estetyczna; 2019; 3; vol. 8; 393-396
  • D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu; 2011; Tom 17; Nr 4; 212-217
  • B. Olszewska, B. Imko-Walczuk i inni; Infekcje grzybicze skóry i tkanki podskórnej u chorych po transplantacji narządów; Przegl Dermatol; 2016; 103; 259-272
  • R.N. Patil, P.A. Patil, S.R. Patil, A. Sawale; Development and Validation of UV Spectroscopic Method for Estimation of Climbazole in Climbazole Shampoo; Am. J. PharmTech Res.; 2020; 10; (01)
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama