Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Cyklopiroksolamina jest składnikiem niektórych kosmetyków, w tym - szamponów przeciwłupieżowych. Sprawdź, jak działa i czemu zawdzięcza swoje szerokie zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cyklopiroksolamina to substancja o szerokim działaniu przeciwgrzybiczym (grzybobójczym i grzybostatycznym).
 • Cyklopiroksolamina można znaleźć zarówno w preparatach farmaceutycznych i kosmetycznych.
 • Jest lepiej przebadana i skuteczniejsza od innej popularnej substancji - piroktonu olaminy dodawanej do preparatów na grzybicę i szamponów przeciwłupieżowych.
Spis treści

Reklama

Czym jest cyklopiroksolamina?

Współcześnie medycyna, farmacja i kosmetyka to branże, które często wzajemnie się przenikają, uzupełniają i korzystają z tych samych substancji oraz związków chemicznych.

Na rynku dostępne jest całe spektrum preparatów znajdujących się niejako na pograniczu leków i kosmetyków, służących zarówno niwelowaniu objawów chorobowych jak i codziennej pielęgnacji.

Jedną z substancji, które znaleźć można zarówno w lekach jak i produktach kosmetycznych jest cyklopiroksolamina. Jej długa i trudna nazwa sugeruje, że jest to związek chemiczny o złożonej budowie. Rzeczywiście, jest on połączeniem przede wszystkim dwu substancji - cyklopiroksu i olaminy i jako taki stanowi lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Cyklopiroksolamina jest pochodną pirydynonu i bywa składnikiem kosmetyków oraz preparatów farmaceutycznych. Warto podkreślić, że nie jest tym samym, co pirokton olaminy – związek chemiczny będący popularnym składnikiem preparatów przeciwgrzybicznych.

Reklama

Właściwości cyklopiroksolaminy

Cyklopiroksolamina jest substancją szczegółowo przebadaną, (bardziej dogłębnie niż pirokton olaminy), dzięki czemu dokładnie znane są jej właściwości i mechanizmy działania.

W najszerszym rozumieniu działa ona przeciwgrzybiczo, jednak warto podkreślić, że na to spektrum działania składają się właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne. Co to znaczy? Oznacza to, że substancja niszczy grzyby już istniejące oraz hamuje ich namnażanie, czyli powstawanie nowych, chorobotwórczych dermatofitów.

Cyklopiroksolamina jako lek przeciwgrzybiczy hamuje transport niektórych związków chemicznych do komórki grzyba, a także upośledza aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces oddychania komórkowego.

Gromadząc się w komórce dermatofitu, wiąże się z niektórymi jej strukturami, prowadząc do destrukcji.

Skuteczność cyklopiroksolaminy polega zatem m. in. na wielowymiarowości jej działania, a już niewielka ilość substancji (mniejsza niż innych popularnych związków chemicznych o podobnych właściwościach) wystarcza, by zahamować chorobotwórcze działanie grzybów.

Na co pomaga cyklopiroksolamina? Zastosowanie w kosmetyce

Cyklopiroksolamina znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i farmacji. Jest wykorzystywana jako substancja czynna różnych preparatów przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego - przede wszystkim na skórę i włosy.

Substancja zawdzięcza swą skuteczność również dobrej przyswajalności, ponieważ łatwo wchłania się zarówno w kolejne warstwy skóry, jak i strukturę włosa, przedostając się nawet do mieszków włosowych.

W skórę wchłania się przez naskórek (częściowo pozostając również w jego warstwie) oraz gruczoły łojowe. Na co pomaga cyklopiroksolamina? Przede wszystkim stosuje się ją przy grzybicy skóry i łupieżu.

Jeśli chodzi o grzybicę, najczęściej umiejscawia się ona na:

Cyklopiroksolamina może być aplikowana we wszystkich tych miejscach - w każdym z nich dobrze się wchłania i wykazuje skuteczne działanie przeciwgrzybicze. Oprócz skóry i włosów, wnika też w płytkę paznokciową i pozostaje w niej obecna nawet do 3 tygodni od aplikacji.

Działanie terapeutyczne wykazuje natomiast już po 48 godzinach od użycia.

Reklama

W jakich preparatach znajdziemy cyklopiroksolaminę?

Ten związek chemiczny występuje w różnych formach, a ich wybór zależy głównie od miejsca, na które ma być aplikowany. Najczęściej spotykane preparaty z cyklopiroksolaminą to:

 • szampon - przeznaczony przede wszystkim do leczenia łupieżu; likwiduje istniejący łupież i zapobiega jego nawrotom; dobry szampon przeciwłupieżowy oprócz cyklopiroksolaminy powinien zawierać substancje pielęgnacyjne odżywiające i nawilżające włókna włosowe oraz skórę głowy;
 • krem/maść/żel - do smarowania skóry w miejscach zmienionych chorobowo na skutek działania grzybów;
 • maść/globulki - do leczenia grzybiczych infekcji intymnych; niekiedy stosuje się jednocześnie globulki dopochwowe i maść lub krem na zewnętrzną część narządów płciowych i skórę wokół nich;
 • lakier - na grzybicę paznokci; substancja w formie zastygającego lakieru długo utrzymuje się na płytce paznokciowej, przedłużając działanie leku.

Choć cyklopiroksolamina występuje w różnych formach, zawsze przeznaczona jest ona do stosowania miejscowego, dlatego nie znajdziemy jej w preparatach doustnych, np. w tabletkach.

Reklama

Gdzie kupić produkty z cyklopiroksolaminą? Cena

Ponieważ cyklopiroksolamina jest lekiem, preparatów z tą substancją czynną nie dostaniemy w drogeriach. Produkty ją zawierające dostępne są w aptekach - zarówno stacjonarnych jak i internetowych. 

Gdzie najlepiej je kupić? Kupując w aptece stacjonarnej, mamy możliwość poradzić się wykwalifikowanego farmaceuty w kwestii stosowania i dawkowania preparatu. Apteki internetowe natomiast często mają konkurencyjne ceny i umożliwiają zakupy bez wychodzenia z domu, z dostawą pod wskazany adres (wyłącznie jednak w przypadku leków OTC).

Warto wybierać sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, by mieć gwarancję jakości kupowanych produktów.

Wiele produktów z cyklopiroksolaminą dostępnych jest bez recepty, jednak zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Ile kosztują? Ich cena w dużej mierze zależy od formy preparatów, ich pojemności i producenta. Przykładowo - 10 mg żelu kupić można już za kilkanaście złotych, 150 ml szamponu przeciwłupieżowego to koszt około 25 zł.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Cyklopiroksolamina (opis profesjonalny), źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1178 [11.04.2023].
 • E. Rup, T. Jagielski, A. Macura, J. Bielecki, CHARAKTERYSTYKA GRZYBÓW Z RODZAJU MALASSEZIA. II. ASPEKTY KLINICZNE, w: Postępy Mikrobiologii, 2013, 52, 3, 307-314.
 • K. Matuszkiewicz, B. Podsiadło, Z. Zwolska, E. Augustynowicz-Kopeć, Zakażenia grzybicze skóry w materiałach od chorych diagnozowanych w Zakładzie Mikrobiologii w latach 2000-2010, w: Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 10, 2011 http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2011_887_894.pdf [11.04.2023].
 • D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego - problem ciągle aktualny, w: Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4, 212-217.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda