Koksartroza – objawy, leczenie i ćwiczenia na zwyrodnienia biodra

Koksartroza to choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Jak leczyć i jakie wykonywać ćwiczenia, żeby jak najdłużej zachować sprawność?
USG stawu biodrowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Koksartroza to jedna z najczęstszych chorób stawu biodrowego. Dotyka najczęściej osoby starsze, których stawy zużywają się z wiekiem. Początkowo nie daje żadnych objawów, a gdy zaczyna się ból, to sygnał, że zmiany w stawach biodrowych są już nieodwracalne. Zwyrodnieniu ulegają chrząstki stawowe, które chronią kości przed tarciem. Koksartroza może dotyczyć jednego biodra, ale może też obu i wówczas mówimy o koksartrozie obustronnej.

Koksartroza - objawy

Na początku chory odczuwa ból biodra, który promieniuje do przedniej części uda, kolana lub pachwiny. Ból pojawia się w czasie ruchu, a potem towarzyszy nawet wtedy, kiedy chory siedzi lub leży. Do tego dochodzi poranna sztywność stawu, która zanika po rozruszaniu się chorego. Sztywność może pojawić się w ciągu dnia po długim przebywaniu w jednej pozycji np. siedzącej.  

Chory na koksartrozę ma trudności z założeniem nogi na nogę. Staw biodrowy może być opuchnięty i ucieplony. Mogą pojawić się przykurcze i pacjent odnosi wrażenie, że jedną nogę ma krótszą. Zaczyna utykać, by odciążyć bolesny staw. Takie objawy wskazują na koksartrozę.  

Zobacz także: Dysplazja stawu biodrowego

Koksartroza - diagnoza

Aby mieć pewność, że przyczyną dolegliwości jest koksartroza, trzeba się zgłosić do lekarza, który zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli na obrazie RTG widać zwężenie szpary biodrowej, osteofity, czyli kostne narośla na panewce stawu biodrowego lub główce kości udowej, wtedy mamy pewność, że to koksartroza.

Leczenie koksartrozy

Koksartrozy nie da się całkowicie wyleczyć. Wszystkie działania prowadzą do tego, aby ograniczyć ból i usprawnić chorego, zwiększając zakres ruchów biodra, likwidując przykurcze i wzmacniając mięśnie. Chory na koksartrozę przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ) oraz kierowany jest na rehabilitację.

Poddawany jest zabiegom laseroterapii, krioterapii i ćwiczy na podwieszkach. Skuteczne jest leczenie uzdrowiskowe np. w kąpiele siarkowe w sanatoriach Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Wody z dużą zawartością siarki powodują „naoliwienie” stawów. Często osoba chora na koksartrozę nie może poruszać się bez laski lub balkonika. To pomaga im odciążyć chorą kończynę. 

Ćwiczenia

Po ustąpieniu ostrych objawów bólowych, gdy tylko dolegliwości pozwalają wykonywać ćwiczenia fizyczne, należy regularnie ćwiczyć w domu według wskazać lekarza lub fizjoterapeuty. To bardzo ważne, żeby specjalista dobrał ćwiczenia, bo chory na koksartrozę może sobie zaszkodzić wykonując niewłaściwe ćwiczenia. Przy koksartrozie dobrze jest regularnie pływać w basenie i zażywać kąpieli w wannie. Woda pomaga usunąć napięcie mięsni i złagodzić ból. Dwa-trzy razy dziennie powinno się wypoczywać leżąc na brzuchu przez pół godziny. Dobrze jest wtedy położyć na pośladkach 5 kilogramowy ciężar np. worek. Osoba cierpiąca na koksartrozę powinna unikać długiego stania, chodzenia, noszenia ciężkich pakunków. Jeśli chory ma nadwagę, powinien jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy.

Operacja

Kiedy leczenie i rehabilitacja nie przynoszą skutku, a chory nadal cierpi, konieczna może być operacja. Chirurg ortopeda usuwa zmieniony chorobowo staw biodrowy i wstawia w jego miejsce endoprotezę, która przejmuje funkcję stawu. Zobacz też: Artroskopia stawu biodrowego - kiedy warto przeprowadzić zabieg?

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny
Ból pod pachami - objawy, przyczyny. Przy oddychaniu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama