Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Koksartroza – objawy i czynniki ryzyka. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Koksartroza należy do dość powszechnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Możliwość jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Częściej również chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego rozpoznaje się u kobiet. Zobacz, kto w szczególności jest narażony na koksartrozę. Czy można ją całkowicie wyleczyć?
USG stawu biodrowego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Koksartroza to choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Do jej głównych objawów zalicza się m.in. dolegliwości bólowe w stawie biodrowym, promieniujące od uda do kolana. Ból może pojawić się również w pachwinie.
 • W wyniku choroby pacjent zaczyna mieć problemy z poruszaniem, a ruchomość jego biodra zostaje ograniczona.
 • Choroba nie jest w pełni wyleczalna, a jej terapia opiera się na podawaniu leków łagodzących ból i przeciwzapalnych, rehabilitacji, a w ostateczności też artroskopii stawu biodrowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Reumatyzm - objawy, leczenie i przyczyny. Co to za choroba?
Spis treści

Reklama

Co to jest koksartroza?

Przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, czyli koksartroza, prowadzi do zmian w budowie stawu, osłabienia więzadeł, pojawiania się wyrośli kostnych oraz stanu zapalnego. Pierwszą definicję koksartrozy zaproponowali w 1955 roku Keuttner i Goldberg.

W klasyfikacji ICD 10 koksartroza stawu biodrowego oznaczona jest kodem M16, gdzie zalicza się ją do artropatii, a bardziej szczegółowo do chorób zwyrodnieniowych stawów. W tym zestawieniu znajduje się w grupie „Chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej”.

Natomiast w klasyfikacji ICD 11 koksartroza ma symbol: FA00, należy do kategorii artropatii, a te z kolei do „Chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej”.

Wśród najczęstszych przyczyn koksartrozy wymienia się:

 • czynniki genetyczne – wskazuje się tu np. na mutację genu COL2A1 kodującego kolagen typu II, którą wiąże się z chorobą zwyrodnieniową zajmującą wielu stawów, nie tylko staw biodrowy,
 • uszkodzenia więzadeł, 
 • choroby metaboliczne i endokrynologiczne,
 • nikotynizm,
 • wykonywaną pracę – rolnicy są grupą narażoną na chorobę zwyrodnieniową stawów,
 • wyczynowe uprawianie sportu – większe ryzyko występuje u biegaczy długodystansowych oraz atletów,
 • wady rozwojowe lub wrodzone – choroba Perthesa, złuszczenie głowy kości udowej, dysplazja stawów biodrowych,
 • infekcje,
 • tzw. staw Charcota,
 • chorobę Pageta
 • osłabienie mięśni, niska aktywność fizyczna,
 • czynniki mające związek z wiekiem i płcią – problem częściej dotyczy kobiet i osób powyżej 40. roku życia (Po dyplomie, P. A. Klimiuk, A. Kuryliszyn-Moskal).

Według danych zaprezentowanych przez Piotra Adriana Klimiuka i Annę Kuryliszyn-Moskal na łamach „Po dyplomie” zmiany typowe w przebiegu zwyrodnienia stawu biodrowego w obszarze stawów biodrowych:

 • w obrazie radiologicznym stwierdza się u ok. 27 proc. osób po 45. roku życia,
 • w obrazie klinicznym rozpoznaje się u 9 proc. osób po 45. roku życia.

Reklama

Rodzaje koksartrozy

Wyróżnia się kilka typów koksartrozy bioder. Ze względu na nieprawidłowości w budowie stawu wskazuje się na:

 • koksartrozę dysplastyczną – u pacjentów, u których występuje za płytka panewka stawowa,
 • koksartrozę protruzyjną – u osób ze zbyt głęboką panewką stawową.

Charakter choroby może być: wtórny oraz pierwotny. Koksartrozę można podzielić również z uwagi na jej lokalizację na: obustronną, lewostronną lub prawostronną.

Reklama

Objawy koksartrozy 

Do najczęstszych objawów zwyrodnienia stawu biodrowego zaliczyć można:

 • dolegliwości bólowe,
 • problemy z poruszaniem się,
 • czynnościowe skrócenie kończyny dolnej.

Ból jest zogniskowany w stawie biodrowym. Czasem może również promieniować od uda do kolana oraz objąć pachwinę. Często też ma zmienne natężenie w ciągu dnia.

Zaraz po przebudzeniu albo dłuższym odpoczynku chory może czuć sztywność. Taki objaw zwyrodnienia biodra mija zwykle po wykonaniu kilku ruchów w stawie.

Z kolei za problemy z poruszaniem w przebiegu koksartrozy odpowiadają takie objawy choroby jak: ból, zmiany w budowie stawu, obrzęk zapalny w obrębie torebki stawowej czy zmniejszenie szpary stawowej.

Czynnościowe skrócenie kończyny dolnej to natomiast konsekwencja pojawiającego się przykurczu mięśniowego.

Reklama

Jak wyleczyć koksartrozę?

Aby leczyć koksartrozę niezbędna jest najpierw prawidłowa diagnostyka. American College of Rheumatology stworzyło kryteria diagnostyczne niezbędne do rozpoznania choroby. Łączą one objawy radiologiczne, kliniczne oraz laboratoryjne. Są to:

 • ból biodra większość dni ostatniego miesiąca,
 • zwężenie szpary stawowej w obrazie radiologicznym,
 • OB. < 20 mm/h,
 • osteofity zlokalizowane w obrębie głowy kości udowej i/lub panewki stawu biodrowego w obrazie radiologicznym.

Ponadto w przypadku koksartrozy niezbędne jest wykonanie takich badań jak:

 • RTG i badanie krwi, które wykluczy reumatoidalne zapalenie stawów,
 • badanie płynu stawowego,
 • scyntygrafia,
 • rezonans magnetyczny,
 • ocena funkcjonalna pacjenta,
 • badanie fizjoterapeutyczne,
 • palpacja stawu biodrowego.

Niestety, koksartrozy nie da się całkowicie wyleczyć, jej leczenie polega na ograniczeniu bólu i zwiększeniu zakresu ruchów biodra poprzez usunięcie przykurczów i wzmocnienie mięśni biodra.

Skuteczne leki na koksartrozę nie istnieją. W łagodzeniu dolegliwości bólowych choremu pomagają lekarstwa przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Pacjent poddawany jest również krioterapii, laseroterapii czy kąpielom siarkowym, a także rehabilitacji.

Operacja koksartrozy jest niezbędna, jeżeli w przebiegu jej leczenia objawy nie ustępują. Lekarz usuwa zajęty przez chorobę staw biodrowy, a w jego miejsce wstawia endoprotezę. Zabieg ten nosi nazwę artroskopii stawu biodrowego.

Reklama

Ćwiczenia przy koksartrozie

Jeżeli w wyniku przyjmowanych leków dolegliwości bólowe zmniejszą się, pacjent musi wykonywać ćwiczenia na koksartrozę

Ostateczną decyzję co do zestawu ćwiczeń podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta. Jednakże najczęściej zaleca się pacjentom pływanie w basenie, leżenie na brzuchu przez pół godziny z nałożonym na pośladki ciężarem.

W terapii koksartrozy rehabilitacja powinna być realizowana systematycznie. Fizjoterapia może osobie z tą chorobą pomóc zachować na dłużej jego możliwości ruchowe. Pacjent powinien unikać długiego stania, noszenia ciężkich pakunków, a w przypadku nadwagi musi zrzucić zbędne kilogramy.

Reklama

Koksartroza a renta

Jeżeli koksartroza biodra nie uniemożliwia wykonywania obowiązków zawodowych, pacjent może pracować. Istnieje jednak możliwość zwrócenia się o przyznanie renty na zwyrodnienie stawu biodrowego. Wówczas komisja lekarska ocenia, czy przysługuje mu do niej prawo.

Koksartroza a renta to temat skomplikowany i niejednoznaczny, ponieważ to od indywidualnej oceny lekarzy zależy, czy konkretnej osobie zostanie ona przyznana, czy też nie.

Czytaj również

Bibliografia

 • P. A. Klimiuk, A. Kuryliszyn-Moskal, Choroba zwyrodnieniowa stawów, Po dyplomie, Reumatologia wyd. 2, https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/002/617/original/8_reumatologia_wyd2.pdf, [dostęp: 24.02.2022].
 • W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57, 2016 Via Medica ISSN 2450–3088, https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/view/44568/34888, [dostęp: 24.02.2022].
 • A. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak, E. Trela, Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences.2014;04(01):333-338. ISSN 1429-9623 / 2300-665X, http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ng8vfAj0a-8J:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-65a17585-a3f8-4db6-a280-cb9e0517e30a/c/2014_04_01_333_338.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl, [dostęp: 24.02.2022].
 • P. Kościelna, A. M. Pogorzała, Badanie funkcjonalne stawu biodrowego w przypadku zmian zwyrodnieniowych, Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej, Wydział Zamiejscowy w Szczecinie, http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Badanie-funkcjonalne-stawu-biodrowego-w-przypadku-zmian-zwyrodnieniowych.pdf, [dostęp: 24.02.2022].
 • Klasyfikacja ICD 11, ICD-11 for Mortality and Morbidity Statistics (who.int), [dostęp: 24.02.2022].
 • Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, wydanie 2008, https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf, [dostęp: 24.02.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby stawów
Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie. Co robić?
Kobietę boli kolano
Zapalenie stawu biodrowego - objawy. Ile trwa i jakie leki stosować?
Osoba z bólem w stawie biodrowym
Gęsia stopka - co to jest? Objawy i leczenie zapalenia
Gęsia stopka
Podobne artykuły
Żelatyna
Jak działa żelatyna na stawy i czy pomaga?
Mężczyzna cierpiący na tendinopatię
Tendinopatia - co to jest? Objawy, leczenie i ćwiczenia
Starszy mężczyzna z osłabionymi mięśniami
Osłabienie mięśni - co je powoduje i jak się objawia?
Wizualizacja stawu kolanowego
Chondromalacja - leczenie naturalne czy operacja? Stopnie
USG stawu biodrowego
Koksartroza – objawy i czynniki ryzyka. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!