Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

W jaki sposób podwójna macica wpływa na przebieg ciąży?

Podwójna macica może być przyczyną niepłodności. Wada rozwija się już w życiu płodowym i trudno określić, z jakich przyczyn powstaje. Przeczytaj, co wskazuje na podwójna macicę i jak przebiega ciąża, traktowana w tych przypadkach jako ciąża ryzyka.
Kobieta u ginekologa
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podwójna macica zdarza się w niewielu przypadkach wad rozwojowych. Kształtuje się już w życiu płodowym, kiedy nie dojdzie do połączenia przewodów Mullera. Nie daje większych objawów, a wykrycie jej jest możliwe tylko dzięki szczegółowej diagnostyce.
  • Sygnałem po podwójnej macicy są najczęściej bolesne i bardzo obfite miesiączki. Kobiety uskarżają się na ból po obu stronach brzucha i mylnie interpretują go jako ból jajników. Dopiero badanie USG lub rezonans magnetyczny są w stanie potwierdzić występowanie podwójnej macicy.
  • Wada tego rodzaju może być przyczyną niepłodności. Jednak nie przekreśla możliwości zajścia w ciążę. Kobieta powinna być pod szczególną opieką lekarza, gdyż podwójna macica może prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów. Jest także częstym powodem nieprawidłowego ułożenia dziecka.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się objawia macica dwurożna?
Spis treści

Reklama

Co oznacza podwójna macica?

Podwójna macica to rodzaj wady rozwojowej. Powstaje już w życiu płodowym i przez cały czas nie stwarza dolegliwości bólowych. Najczęściej kobieta dowiaduje się o niej podczas badania USG. 

Często tego rodzaju wada macicy wyklucza zajście w ciążę i jej donoszenie. Przez lekarzy traktowana jest zatem jako ewentualna przyczyna niepłodności u kobiet. 

Na czym polega taka nieprawidłowość? U dziewczynek, prawidłowo rozwijających się na etapie życia płodowego tworzą się narządy rozrodcze. W przypadku tego typu zaburzenia przewody Mullera, z których powstają jajowody i macica nie zrastają się i powstają dwa odrębne narządy – dwie macice.

Przyczyny powstawania takiego procesu nie są znane i medycyna nie potrafi dokładnie powiedzieć, dlaczego u konkretnej kobiety taka nieprawidłowość istnieje. Tym bardziej, że przez całe lata nie ujawnia się i tym samym nie jest rozpoznawana.

Najczęściej jest wykrywana przy USG i badaniu wziernikowym miednicy.  

Podwójna macica może być przyczyną niepłodności lub przedwczesnego porodu. 

Często kobiety z podwójną macicą mają także dwie pochwy lub pochwę przedzieloną. Przy tego typu wadzie bardzo często wykształcają się dwie szyjki, ale często pojawia się także podwójna macica z jedną szyjką. 

Ta nietypowa budowa może być przyczyna poronień lub nieprawidłowego ułożenia płodu.

Reklama

Podwójna macica a cesarskie cięcie

Podwójna macica stwarza konieczność stałego monitorowania ciąży. Decyzje o formie porodu podejmuje lekarz, prowadzący ciąże w zależności od uwarunkowań medycznych i wyników badań.

 Tego typu anomalia w budowie powoduje ciążę wysokiego ryzyka. Każdy przypadek jest inny, a o sukcesie decydują możliwości macicy do rozciągnięcia się tak, aby prawidłowo pomieścić stale rosnące dziecko. 

Czy przy podwójnej macicy cesarskie cięcie jest konieczne? W przypadku ciąży pojedynczej tylko w jednej macicy poród naturalny jest możliwy. 

Inaczej sytuacja wygląda, gdy w dwóch macicach przebiegają równolegle dwie ciąże. W takich sytuacjach lekarze najczęściej zalecają cesarskie cięcie, ale decyzja lekarza o cc uzależniona jest od bardzo wielu czynników, a przede wszystkim od przebiegu ciąży i stanu zdrowia kobiety. 

Medycyna zna także przypadki urodzenia jednego dziecka wcześniej, a za kilka tygodni drugiego. Te sytuacje determinują konieczność cesarskiego cięcia. 

Reklama

Podwójna macica a miesiączka

Wada rozwojowa w postaci podwójnej macicy objawia się bardzo często silnymi bólami menstruacyjnymi. Miesiączki charakteryzują się wzmożonym krwawieniem i dość dużą bolesnością.

Dwie macice oznaczają posiadanie dwóch śluzówek. Błona śluzowa jednocześnie złuszcza się w każdej macicy, a to wywołuje podwójnie krwawienie. Okres jest bardziej obfity i często to pierwszy sygnał o występowaniu podwójnej macicy.

Istnieje ścisła zależność pomiędzy podwójną macicą a miesiączką. Ból w czasie menstruacji pojawia się po dwóch stronach brzucha. Wiele kobiet przypisuje go bolesności obu jajników. Często jednak nieprzyjemne dolegliwości powstają w każdej z macic, dając poczucie podwójnego bólu. 

Nietypowy ból pojawia się także przed miesiączką. Bóle około menstruacyjne mogą być jedynym sygnałem o występowaniu wady w postaci podwójnej macicy. Warto taki problem skonsultować, szczególnie w sytuacji walki z niepłodnością. 

Reklama

Podwójna macica a ciąża 

Posiadanie podwójnej macicy zwiększa ryzyko niepłodności i może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. 

Wiele kobiet nie utożsamia tych problemów z tego rodzaju wadą, gdyż regularnie miesiączkują (mimo dolegliwości bólowych i obfitego krwawienia) i nie posiadają problemów w sferze seksualnej. 

W pewnych momentach stosunki mogą być bardziej bolesne, ale nie na tyle, aby całkowicie wyeliminować życie seksualne. 

Ten rodzaj patologii przyczynia się do problemów w sferze starań o dziecko, ale nie jest przeciwwskazaniem. Rutynowe badania nie zawsze wskazują na wadę. 

Niepłodność jest główną przyczyną poszerzenia diagnostyki, a szczegółowe badania, jak USG czy rezonans magnetyczny ujawniają występowanie podwójnej macicy. To dość istotna wskazówka dla lekarza, która jest początkiem podjęcia indywidualnego leczenia. 

W nielicznych przypadkach podejmowana jest decyzja o scaleniu rozdwojonej macicy, aby utrzymać ciążę.

Medycyna jednoznacznie nie określa, czy wada ta całkowicie wyklucza zajście w ciążę lub utrudnia jej donoszenie. Zależy to od stanu zdrowia matki, indywidualnych predyspozycji i rozmiaru wady. 

Podwójna macica a ciąża to nie wyrok, który skazuje ciąże na niepowodzenie. To sygnał, że kobieta musi być objęta specjalistyczną opieką medyczną i stałym monitorowaniem ciąży. 

Poważna wada może doprowadzić do poronienia – dziecko ma mniej miejsca i tym samym słabiej się rozwija. Zadaniem lekarzy jest podjęcie wszelkich działań utrzymujących ciążę. 

Każdy przypadek jest inny, ale warunkiem koniecznym jest stuprocentowe stosowanie wszystkich zaleceń personelu medycznego.

Reklama

Podwójna macica a donoszenie ciąży

Każda ciąża z podwójną macicą jest w pewnym stopniu zagrożona. Kobiety mogą napotkać nie tylko na problemy z samym zapłodnieniem, ale także kłopoty z donoszeniem ciąży.

 W większość przypadków lekarze zalecają bardzo spokojny i oszczędzający tryb życia, gdyż ciąża przy podwójnej macicy może także zakończyć się poronieniem

Przede wszystkim należy unikać zbytniego wysiłku fizycznego, a w niektórych przypadkach leżeć w łóżku przez dłuższy okres ciąży. Nie zawsze jednak jest to ciąża problematyczna. W wielu przypadków obywa się bez problemów, ale ciąża jest zawsze ściśle monitorowana. 

Gdzie znajduje się główny problem przy podwójnej macicy a donoszeniu ciąży? Podwójna macica może wywołać poronienie, przedwczesny poród lub być przyczyną nieprawidłowego ułożenia dziecka w macicy. W każdym przypadku wskazana jest stała kontrola lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Rechberger B. Kulik-Rechberger „Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie”, Ginekologia Polska 2011, 82, 137-145, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
  • M. Gruszka, J. wilczyński, D. Nowakowska „Częstość występowania wad macicy i ich wpływ na płodność”, Ginekologia Polska, 2012, 83, 517-521, nr 7/2012, Polskie Towarzystwo Ginekologiczn
  • K. Plagens-Rotman, G. Jarząbek-Bielecka i inni „Zarys problemu wrodzonych wad rozwojowych żeńskich narządów płciowych w ginekologii i praktyce lekarza rodzinnego”, Medycyna Rodzinna 1/2020, 23(1): 30-33
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży podczas konsultacji lekarskiej
Łożysko przodujące - jakie są przyczyny i objawy?
Odcinanie pępowiny dwunaczyniowej po narodzinach dziecka
Pępowina dwunaczyniowa - przyczyny i wady genetyczne. Co oznacza i jakie są zalecenia?
Kobieta w ciąży ze zdjęciem USG
Zielone wody płodowe - czy wpływają na rozwój dziecka?
Kobieta trzymająca w dłoni test diagnostyczny
Zaśniad groniasty - przyczyny, objawy, leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!