Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Laser frakcyjny na zmiany skórne - jak działa i jakie daje efekty?

Laser frakcyjny emituje wiązki światła, które skutecznie mogą usuwać blizny oraz inne defekty skórne. Przeczytaj, jak działają tego typu urządzenia oraz jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu. Sprawdź, na czym polega cała procedura i jak się do niej przygotować.
Użycie lasera frakcyjnego w dermatologa
Fot: 123RF
W skrócie
 • Laser frakcyjny doskonale sprawdza się w usuwaniu blizn i innych defektów skórnych.
 • Przed wizytą w gabinecie należy unikać opalania się oraz wykonywania peelingów.
 • Po zabiegu nie można myć miejsc poddanych procedurze, trzeba unikać słońca oraz pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry.
Spis treści

Reklama

Co to jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny znajduje powszechne zastosowanie w medycynie estetycznej. Służy między innymi do usuwania szpecących blizn, zmarszczek, rozstępów i innych niedoskonałości skóry.

Jego użycie przynosi dobre efekty przy relatywnie niewielkiej inwazyjności, co stanowi o popularności tego rozwiązania.

Lasery są urządzeniami emitującymi promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu i podczerwieni. Ich historia liczy już kilkadziesiąt lat.

Za twórcę pierwszego na świecie lasera jest uważany amerykański naukowiec Theodore Maiman, który w 1960 roku pobudził rubinowy pręt umieszczony wewnątrz lampy i uzyskał błysk skoncentrowanej wiązki światła.

Kolejne lata przyniosły następne odkrycia, dzięki czemu do użytku wprowadzane były lasery o rożnych zasadach działania i źródłach napędu. Jednym z nich jest laser frakcyjny.

Pojęcie to odnosi się do urządzeń, które nie działają całościowo na większą powierzchnię, lecz jedyne wybrane jej fragmenty. Emitują liczne wiązki światła, które „dziurkują” skórę w około milimetrowych odstępach. Powoduje to mikrouszkodzenia przypominające wyglądem drobną siateczkę. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie wyższej mocy bez ryzyka dla pacjenta.

Rodzaje laserów frakcyjnych

Istnieją różne rodzaje laserów frakcyjnych. Najbardziej ogólny podział wyróżnia:

 • Lasery ablacyjne, które działają zarówno podskórnie, jak też na powierzchni ciała. Powodują odparowywanie wody z komórek, czyli de facto wypalanie skóry.

Mają one wysoką moc i przynoszą spektakularne efekty, aczkolwiek wiąże się to z dłuższym, kilkudniowym okresem regeneracji po zabiegu.

Najpopularniejszym z tego typu urządzeń jest laser frakcyjny CO2 - w tym przypadku ośrodkiem, w którym wytwarzane są wiązki światła jest dwutlenek węgla. Jest on wykorzystywany m.in. do usuwania blizn oraz korekty innych większych zmian.

 • Lasery nieablacyjne, któe emitują światło penetrujące jedynie głębsze warstwy, nieuszkadzające naskórka. Przeznaczone są do mniej zaawansowanych zabiegów, takich jak epilacja laserowa (rodzaj depilacji), czyli trwałe usuwanie cebulek włosów. Przykładem takich urządzeń są lasery diodowe.

Reklama

Wskazania do stosowania lasera frakcyjnego. Na co pomaga?

Na co pomaga zabieg laserem frakcyjnym? W praktyce urządzenia te są najczęściej wykorzystywane do korekty defektów występujących na twarzy, szyi i dekolcie, a także brzuchu.

Poprawiają estetykę skóry noszącej ślady różnego typu urazów, a także redukują widoczne objawy starzenia. Typowymi wskazaniami do ich zastosowania są:

 • blizny potrądzikowe,
 • blizny pourazowe,
 • blizny oparzeniowe,
 • przebarwienia skórne,
 • rozszerzone pory,
 • zmarszczki pod oczami,
 • kurze łapki,
 • rozstępy i cellulit,
 • usuwanie pieprzyków,
 • likwidacja owłosienia.

Efekty terapii laserem frakcyjnym. Ile zabiegów potrzeba?

Laser frakcyjny zazwyczaj przynosi satysfakcjonujące efekty, a wygląd skóry przed i po zastosowaniu światła ulega widocznej poprawie. Pozytywne opinie w tej materii wygłaszają zarówno pacjenci, jak też specjaliści zajmujący się korektą niedoskonałości ciała.

Rezultat ten może być widoczny już po jednym zabiegu, aczkolwiek w przypadku na przykład blizn, niezbędne zazwyczaj jest powtórzenie tej procedury nawet do dziesięciu razy.

W praktyce, kluczowe znaczenie ma w tej materii charakter i wielkość blizny. Najlepsze efekty technologia laserowa daje w przypadku tzw. blizn zanikowych, ale można ją też stosować przy przerostowych i keloidach.

Pacjenci pytają, jak często powtarzać zabiegi, jakie powinny być między nimi odstępy. Z reguły procedurę powtarza się co około 4-5 tygodni, ale przerwa może być dłuższa.

Nie powinna być krótsza niż 1 tydzień, między innymi ze względu na czas niezbędny do rekonwalescencji po poprzednim zabiegu. 

Reklama

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem lasera frakcyjnego? Czy jest bolesny?

Jak się przygotować do zabiegu laserem frakcyjnym? Zaleca się, by na przestrzeni czterech tygodni przed wizytą w gabinecie unikać większych dawek promieniowania słonecznego.

Niewskazane jest też używanie samoopalaczy. Nie powinno się również poddawać skóry żadnym zabiegom, takim jak peeling.

Czy laserowe usuwanie blizn boli? Sam zabieg, choć ingerujący w ciało, nie jest szczególnie bolesny. Jeśli jednak pacjent cierpi na nadwrażliwość lub odczuwa obawę, może otrzymać miejscowe znieczulenie.

Czy jest to bezpieczne? Tak - wieloletnia praktyka potwierdza, że procedura nie generuje większego ryzyka, pod warunkiem, że jest wykonywana sprawnym sprzętem wysokiej jakości, przy stosowaniu się do określonych zasad, zarówno w kwestiach technicznych, jak też dotyczących przeciwwskazań (szczegóły poniżej).

W czasie zabiegu urządzenie generujące wiązki światła jest przykładane do blizny. Promieniowanie niszczy nieprawidłową tkankę bliznowatą, a spowodowane mikrouszkodzenia stymulują skórę do przebudowy i odnowy z wykorzystaniem tworzących się nowych włókien kolagenowych.

Ile trwa zabieg laserem frakcyjnym? Czas ten może się różnić przy różnych wskazaniach, jednak w przypadku blizn należy się liczyć z tym, że pojedyncza procedura zajmie kilkadziesiąt minut.

Reklama

Pielęgnacja po zabiegu laserem frakcyjnym. Jak wygląda gojenie?

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, występuje też miejscowy obrzęk, pojawić się może również sączenie. Skóra jest tkliwa, możliwa jest lekka bolesność.

Finalnie w miejscach działania lasera tworzą się maleńkie strupki, które następnie złuszczają, nie pozostawiając po sobie trwałych śladów. Gojenie i rekonwalescencja nie trwają jednak długo – zwykle zajmuje to około 5 dni, czasem tylko nieco dłużej.

Jak przyspieszyć gojenie po laserze frakcyjnym? Kluczowe znaczenie ma m.in. stosowanie kremów wspierających regenerację naskórka, poprawiających nawilżenie skóry, a także działających przeciwzapalnie oraz redukujących uczucie bólu, pieczenia i swędzenia.

Bardzo ważna jest fotoprotekcja. Niedozwolone jest w związku z tym opalanie się. Nie tylko należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale też warto stosować kosmetyki z wysokim filtrem (SPF na poziomie 30-50), zapewniające skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Zasad tych należy się trzymać nawet przez 4-6 tygodni.

W pierwszej dobie po zabiegu nie powinno się w ogóle myć twarzy, później natomiast warto wykorzystywać do tego celu jedynie czystą wodę.

Newralgicznych miejsc nie wyciera się ręcznikiem, co najwyżej można je delikatnie osuszyć. Zabronione są agresywne kosmetyki do pielęgnacji. Należy zrezygnować z makijażu. Nie powinno się także wykonywać peelingów.

Ponadto niewskazane są między innymi: aktywność fizyczna, korzystanie z basenu i sauny, bliski kontakt ze zwierzętami czy picie alkoholu.

Wszystkie wymienione zasady to zasady ogólne. Szczegółowych zaleceń po laserze frakcyjnych powinien udzielić specjalista wykonujący zabieg.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania lasera frakcyjnego

Choć dobry laser frakcyjny w rękach wykwalifikowanego i rzetelnego specjalisty jest narzędziem bezpiecznym, należy pamiętać, że nie każdy może być poddany jego działaniu.

Przeciwwskazaniami do zastosowania tej metody terapii są między innymi:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nowotwory, zwłaszcza rak skóry,
 • nieprawidłowa pigmentacja skóry (np. bielactwo),
 • otwarte rany skóry i zakażenia,
 • skórne odczyny alergiczne,
 • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • niedawno wykonany tatuaż,
 • niektóre infekcje, w tym na przykład świeże zakażenie wirusem opryszczki (HSV),
 • choroby autoimmunologiczne,
 • wykonywanie peelingów chemicznych w ciągu 30 dni przed zabiegiem,
 • intensywna ekspozycja na słońce w ciągu miesiąca przed wizytą w gabinecie.

Reklama

Czy laser frakcyjny powoduje skutki uboczne?

Choć metoda ta nie jest bardzo inwazyjna, istnieje potencjalna możliwość wystąpienia skutków ubocznych działania lasera frakcyjnego. W większości są one niegroźne i szybko przemijające.

Wspomnieć w tym kontekście należy przede wszystkim o opisanych wyżej mikrouszkodzeniach skóry i związanych z nimi dolegliwościami, takimi jak zaczerwienienie twarzy, rumień, opuchlizna czy swędzenie.

Ale możliwe są też poważniejsze powikłania, w szczególności, jeśli zabieg był wykonany niefachowo lub też zlekceważone zostały wskazówki odnośnie przeciwwskazań, a także pielęgnacji skóry po opuszczeniu gabinetu.

Pojawić się wówczas mogą między innymi:

 • przebarwienia,
 • oparzenia,
 • blizny przerostowe i keloidy,
 • zakażenia bakteryjne.

Jeśli dobrana moc lasera będzie zbyt duża, a działanie nim za długie, uszkodzenia skóry mogą być poważne i trwałe.

Dlatego wybierając specjalistę, warto korzystać z usług renomowanych gabinetów cieszących się dobrą opinią. Minimalizuje to ryzyko niepożądanych skutków.

Należy pamiętać, że użycie lasera frakcyjnego jest procedurą medyczną, dlatego wymaga zaangażowania lekarza, przynajmniej w roli asystującej oraz konsultacyjnej.

Omówienie zarówno samego zabiegu, jak też wszelkich przeciwskazań oraz możliwych powikłań, jest w zasadzie obowiązkowe.

Ile kosztuje zabieg laserem frakcyjnym?

Koszt zabiegu laserem frakcyjnym wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ceny różnią się w zależności od zakresu interwencji, w tym m.in. rodzaju defektu skórnego, jego skali oraz zasięgu.

Znacznie ma też rodzaj używanego urządzenia oraz dobierana moc. Co do zasady, więcej się płaci za korektę na większej połaci skóry niż na małym jej fragmencie.

Cena zabiegu często jest ustalana indywidualnie w ramach obwiązujących w cennikach widełek. Tak jak wszelkie inne procedury medycyny estetycznej, laseroterapia nie jest refundowana przez NFZ. Oznacza to, że wszystkie koszty pacjent ponosi osobiście.

W związku z wysokimi cenami usług, pacjenci pytają niekiedy o lasery frakcyjne do użytku domowego, a także koszt ich zakupu.

Należy zatem wyjaśnić, że tego typu urządzenia o wysokiej mocy oraz znacznej skali rażenia są sprzętami przeznaczonymi wyłącznie do zastosowań medycznych. Nie używa się ich na własną rękę w domowych pieleszach.

Również dlatego, że są duże i drogie. Ceny zaczynają się od około 40 tysięcy złotych, a najbardziej zaawansowane lasery frakcyjne mogą kosztować nawet ponad 100 tys. zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Danuta Burdzy i inni, zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. 6.
 • Laser frakcyjny CO2, http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/laser_frakcyjny_co2_art_of_beauty_przemyslaw_styczen_lasery.pdf, [data dostępu 26.04.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania i zabiegi dermatologiczne
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Fakty i mity o usuwaniu znamion
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Wybielanie miejsc intymnych - po co i jak rozjaśnić?
Operacja usunięcia czyraka
Usuwanie czyraka - jak operacyjnie usuwa się czyraka?
Oparzenia po radioterapii
Oparzenia po radioterapii - maść, domowe sposoby i leki
Zabieg pozbywania się pieprzyków
Usuwanie pieprzyków - laserowe i wycinanie. Jak to robić i ile to kosztuje?
Smarowanie maścią odparzenia na ręce
Maść na oparzenia - co powinna zawierać i jak jej używać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?