Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Presoterapia - na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

Presoterapia to uznana metoda leczenia i profilaktyki blizn przerostowych występujących po oparzeniach. Jest skuteczna, choć długotrwała. Zwykle zajmuje od 6 do nawet 18 miesięcy. Dowiedz się, na czym polega taka terapia i jakie są wskazania do jej stosowania.
Mężczyzna z oparzeniami skóry na plecach
Fot: 123RF
W skrócie
  • Presoterapia to leczenie poprzez ucisk. Doskonale sprawdza się u pacjentów z ranami oparzeniowymi.
  • Metoda ta zapobiega powstawaniu blizn przerostowych i keloidów, a także przykurczów.
  • Aby osiągnąć zamierzony efekt, niezbędne może być noszenie specjalnych ubrań lub opasek nawet przez kilkanaście miesięcy.
Spis treści

Reklama

Co to jest presoterapia?

Presoterapia jest skuteczną, sprawdzoną, nieinwazyjną metodą stosowaną w terapii blizn pooparzeniowych. Polega na stałym wywieraniu ucisku na newralgiczne miejsca.

Zastosowanie presoterapii pomaga zapobiegać różnego typu patologiom występującym w procesach bliznowacenia, takim jak przede wszystkim przerosty oraz przykurcze.

Działanie terapeutyczne polega na wywieraniu mechanicznego nacisku na blizny. Można do tego celu używać elastycznych opasek lub specjalnej odzieży uciskowej.

Metoda ta jest wykorzystywana na świecie od kilkudziesięciu lat. Jako pierwsi pozytywne efekty ucisku w leczeniu blizn oparzeniowych opisali w 1968 roku japońscy naukowcy Fujimori, Hiramoto i Ofugi.

W tym samym czasie badania nad efektami stosowania presoterapii u dzieci były prowadzone w USA. Niedługo potem jedna z firm wprowadziła na rynek pierwsze ubrania uciskowe przeznaczone do stosowania przez osoby, które doświadczyły dotkliwych i zostawiających trwałe ślady oparzeń.

Reklama

Efekty presoterapii i wskazania do zabiegu

Problemem, w którym często zmagają się pacjenci z rozległymi bliznami oparzeniowymi jest ich przerost. W wyniku m.in. zaburzeń działania tzw. fibroblastów (komórek tkanki łącznej) dochodzi do nadmiernej produkcji kolagenu, wskutek czego blizny stają się większe, twardsze i mniej elastyczne, niż powinny być.

Często też hamowane są procesy programowanej śmierci komórkowej, przez co fibroblasty funkcjonują dłużej niż powinny. Drugą częstą przypadłością są tak zwane przykurcze, czyli niemożność prostowania kończyn związana z włączaniem włókien mięśni i ścięgien w struktury tworzących się blizn.

Zapobieganie tego typu patologiom stanowi główne wskazanie do zastosowania ucisku w terapii blizn. Czy presoterapia działa? Tak, jej efektywność jest potwierdzana przez naukowców z całego świata.

Jest to uznana metoda leczenia oraz profilaktyki blizn przerostowych, która może być stosowana samodzielnie oraz w połączeniu z leczeniem farmakologicznym (glikokortykosteroidy) lub operacyjnym.

Należy jednak pamiętać, że satysfakcjonujące efekty są osiągane po dłuższym czasie. W. Nyka i H. Tomczak piszą, że ucisk powinien być stosowany 23 godziny na dobę przez 6 do 18 miesięcy, a czasem dłużej – do czasu uzyskania przez bliznę pełnej dojrzałości.

Krótkie, godzinne przerwy warto wykorzystywać na czynności higieniczne, a także zabiegi pielęgnujące blizny, na przykład z użyciem specjalnych maści zapobiegających przerostom.

Reklama

Na czym polega presoterapia? Czy trzeba się do niej przygotować?

Pacjenci poddani procedurze presoterapii muszą nosić specjalnie zaprojektowane i ściśle przylegające do ciała ubrania, które powodują stały ucisk na wybrane partie skóry.

W przypadku mniej rozległych urazów mogą być wykorzystywane działające na tej samej zasadzie opaski. Dostępne są też elastyczne maski na twarz.

Nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać, natomiast należy się liczyć z występowaniem uciążliwości związanych z noszeniem kombinezonów czy opasek niemal stale i w długiej perspektywie czasowej.

Mechanizm działania ucisku na blizny nie jest do końca poznany. Naukowcy podejrzewają jednak, że kluczową rolę odgrywa zmniejszenie przepływu krwi przez nowopowstające naczynia, czego efektem jest ich domykanie się i zmniejszenie dopływu tlenu.

Finalną tego konsekwencją jest obniżenie produkcji kolagenu przez fibroblasty, dzięki czemu hamowany jest mechanizm tworzenia się nieprawidłowych blizn przerostowych oraz keloidów.

Pod pojęciem presoterapii rozumiane są też niekiedy zabiegi drenażu limfatycznego, z wykorzystaniem specjalnych aparatów wyposażonych w mankiety napełniające się powietrzem i wywierające w ten sposób presję na ciało pacjenta.

W tym przypadku główny mechanizm działania polega na poprawie krążenia krwi i limfy w całym organizmie. Uważa się, że procedura ta również może wpływać na redukcję blizn, a ponadto jest skuteczna w leczeniu cellulitu, nadwagi i otyłości czy zaburzeń krążenia.

Reklama

Przeciwwskazania do presoterapii i skutki uboczne

Mimo dużej skuteczności nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw presoterapii. Przeciwwskazania do jej stosowania, to między innymi:

  • ciąża - ubrania uciskowe szczelnie opinają sylwetkę, dlatego nie jest wskazane ich noszenie w sytuacji, gdy ciało w szybkim tempie zmienia swoje rozmiary.
  • karmienie piersią, które trudno jest pogodzić z koniecznością używania ubrań przez większą część dnia.
  • wiek – presoterapię można stosować nawet u małych dzieci, jednak poniżej 2. roku życia zaleca się ograniczenie jej wymiaru do zaledwie kilku godzin dziennie. 
  • schorzenia i zaburzenia takie jak ostra zakrzepica, wysokie nadciśnienie tętnicze, zakażenia skóry i wiele innych.

W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem zajmującym się leczeniem oparzeń, których pozostałością są tworzące się na ciele blizny.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wiesława Nyka, Hanna Tomczak, Presoterapia w profilaktyce i leczeniu blizny przerostowej po oparzeniu skóry, https://www.drtomczak.pl/uploads/images/dokumenty/presterapia%20IV.pdf, [data dostępu 25.04.2023].
  • Grażyna Broniarczyk-Dyła, Izabela Urysiak, Anna Wawrzycka-Kaflik, Keloidy i blizny przerosłe, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 5: 234-238.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda