Co to jest lordoza szyjna?
Lordoza szyjna jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Kręgosłup dzieli się na cztery odcinki – szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz krzyżowy. Kiedy spojrzymy na kręgosłup z boku, zobaczymy, że nie jest on prosty, lecz wygięty na kształt litery „S”. Kręgosłup w płaszczyźnie strzałkowej ma widoczne cztery, łukowate krzywizny – dwie skierowane w stronę brzuszną i dwie w stronę grzbietową. Wygięcie kręgosłupa skierowane w stronę grzbietową jest nazywane kifozą, natomiast w przeciwnym kierunku – lordozą. Dzięki krzywiznom kręgosłup jest odporny na przeciążenia. Gwarantują one także prawidłową postawę ciała. Jedną z wymienionych krzywizn jest lordoza szyjna, czyli naturalne wygięcie w stronę brzuszną kręgosłupa szyjnego.
Kręgosłup szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa. Ruchy zachodzą we wszystkich stawach oraz krążkach międzykręgowych. Za stabilizację stawów oraz krążków w czasie ruchu i spoczynku odpowiadają torebki stawowe i więzadła. Mięśnie i ścięgna z kolei wytwarzają siły niezbędne do stabilizacji kręgosłupa podczas obciążeń, a także odpowiadają za powstawanie, wykonywanie i kontrolowanie ruchów. Na skutek uszkodzenia którejkolwiek z wymienionych struktur, niewłaściwego napięcia mięśni, dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej może dojść do spłycenia, pogłębienia lub całkowitego zniesienia naturalnej lordozy szyjnej.
Reklama
Lordoza szyjna spłycona
Spłycona lordoza szyjna to jedna z wad postawy polegającą na zmniejszeniu naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wśród przyczyn spłycenia lordozy szyjnej wymienia się przede wszystkim:
- urazy komunikacyjne,
- siedzący tryb życia,
- małą aktywność ruchową.
Na wystąpienie wady narażone są przede wszystkim osoby pracujące przed komputerem, gdyż taka praca niejako wymusza siedzenie w pozycji z wysuniętą do przodu głową, co wyjątkowo sprzyja spłycaniu lordozy szyjnej.
W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na wysokie ryzyko wystąpienia spłyconej lordozy szyjnej u dzieci, które często korzystają z laptopa, tabletu lub smartfonu. Korzystając z wymienionych sprzętów, przyjmowana jest bowiem pozycja z głową pochyloną w dół, co także sprzyja zmniejszaniu się naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Reklama
Pogłębiona lordoza szyjna
Lordoza szyjna pogłębiona jest przeciwieństwem opisanego wyżej spłycenia wygięcia lordotycznego. Innymi słowy pogłębiona lordoza szyjna jest zwiększeniem naturalnej krzywizny kręgosłupa. Taka wada postawy występuje zdecydowanie rzadziej niż spłycona lordoza szyjna.
Najczęściej wymienianymi przyczynami tego stanu są:
- urazy kręgosłupa,
- niewłaściwa postawa ciała, zmierzająca do zwężenia przestrzeni międzykręgowych,
- choroba zwyrodnieniowa,
- stany zapalne kręgosłupa szyjnego.
Reklama
Zniesienie lordozy szyjnej
Zniesienie lordozy szyjnej to całkowite wypłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym. U pacjentów ze zniesioną lordozą szyjną często występuje zmniejszenie kifozy piersiowej, co jest naturalnym mechanizmem kompensacyjnym organizmu. Dzięki spłyceniu kifozy piersiowej pacjenci ze zniesioną lordozą szyjną mogą ustawić wzrok horyzontalnie.
Zniesienie lordozy szyjnej jest kolejnym, skrajnym stadium spłyconej lordozy szyjnej. Innymi słowy naturalna krzywizna kręgosłupa najpierw ulega spłyceniu, a następnie całkowitemu wypłaszczeniu.
Reklama
Leczenie lordozy szyjnej
Spłycona, pogłębiona oraz zniesiona lordoza szyjna może powodować dotkliwy ból oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Rehabilitacja jest konieczna, jeśli zmianom w odcinku szyjnym kręgosłupa, widocznym na zdjęciu RTG, towarzyszą takie dolegliwości jak:
- sztywności karku,
- drętwienie rąk,
- zawroty głowy,
- szumy uszne,
- bezsenność,
- nerwowość.
Rehabilitacja zazwyczaj polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie karku. Co warto podkreślić, ćwiczenia powinny być indywidualnie dobierane do pacjenta w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania wady postawy. Powinny być także wykonywane pod okiem specjalisty, gdyż nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń może pogłębić wadę. Zalecane są także masaże, magnetoterapia, jonoforeza oraz ultradźwięki. W przypadku dolegliwości bólowych zastosowanie znajdują środki farmakologiczne.