Najzdrowsze miejsce w internecie

Lordoza szyjna spłycona, pogłębiona i zniesiona – objawy

Lordoza szyjna to naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, gwarantujące prawidłową postawę ciała oraz odporność na przeciążenia. Na skutek urazów, niewłaściwego napięcia mięśni, dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej może dojść do spłycenia, pogłębienia lub całkowitego zniesienia naturalnej lordozy szyjnej.
Mężczyzna odczuwający ból w odcinku szyjnym kręgosłupa
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest lordoza szyjna?

Lordoza szyjna jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Kręgosłup dzieli się na cztery odcinki – szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz krzyżowy. Kiedy spojrzymy na kręgosłup z boku, zobaczymy, że nie jest on prosty, lecz wygięty na kształt litery „S”. Kręgosłup w płaszczyźnie strzałkowej ma widoczne cztery, łukowate krzywizny – dwie skierowane w stronę brzuszną i dwie w stronę grzbietową. Wygięcie kręgosłupa skierowane w stronę grzbietową jest nazywane kifozą, natomiast w przeciwnym kierunku – lordozą. Dzięki krzywiznom kręgosłup jest odporny na przeciążenia. Gwarantują one także prawidłową postawę ciała. Jedną z wymienionych krzywizn jest lordoza szyjna, czyli naturalne wygięcie w stronę brzuszną kręgosłupa szyjnego. 

Kręgosłup szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa. Ruchy zachodzą we wszystkich stawach oraz krążkach międzykręgowych. Za stabilizację stawów oraz krążków w czasie ruchu i spoczynku odpowiadają torebki stawowe i więzadła. Mięśnie i ścięgna z kolei wytwarzają siły niezbędne do stabilizacji kręgosłupa podczas obciążeń, a także odpowiadają za powstawanie, wykonywanie i kontrolowanie ruchów. Na skutek uszkodzenia którejkolwiek z wymienionych struktur, niewłaściwego napięcia mięśni, dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej może dojść do spłycenia, pogłębienia lub całkowitego zniesienia naturalnej lordozy szyjnej. 

Lordoza szyjna spłycona

Spłycona lordoza szyjna to jedna z wad postawy polegającą na zmniejszeniu naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wśród przyczyn spłycenia lordozy szyjnej wymienia się przede wszystkim:

 • urazy komunikacyjne, 
 • siedzący tryb życia,
 • małą aktywność ruchową. 

Na wystąpienie wady narażone są przede wszystkim osoby pracujące przed komputerem, gdyż taka praca niejako wymusza siedzenie w pozycji z wysuniętą do przodu głową, co wyjątkowo sprzyja spłycaniu lordozy szyjnej. 

W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na wysokie ryzyko wystąpienia spłyconej lordozy szyjnej u dzieci, które często korzystają z laptopa, tabletu lub smartfonu. Korzystając z wymienionych sprzętów, przyjmowana jest bowiem pozycja z głową pochyloną w dół, co także sprzyja zmniejszaniu się naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Pogłębiona lordoza szyjna

Lordoza szyjna pogłębiona jest przeciwieństwem opisanego wyżej spłycenia wygięcia lordotycznego. Innymi słowy pogłębiona lordoza szyjna jest zwiększeniem naturalnej krzywizny kręgosłupa. Taka wada postawy występuje zdecydowanie rzadziej niż spłycona lordoza szyjna. 

Najczęściej wymienianymi przyczynami tego stanu są:

 • urazy kręgosłupa, 
 • niewłaściwa postawa ciała, zmierzająca do zwężenia przestrzeni międzykręgowych, 
 • choroba zwyrodnieniowa,
 • stany zapalne kręgosłupa szyjnego. 

Zniesienie lordozy szyjnej 

Zniesienie lordozy szyjnej to całkowite wypłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym. U pacjentów ze zniesioną lordozą szyjną często występuje zmniejszenie kifozy piersiowej, co jest naturalnym mechanizmem kompensacyjnym organizmu. Dzięki spłyceniu kifozy piersiowej pacjenci ze zniesioną lordozą szyjną mogą ustawić wzrok horyzontalnie. 

Zniesienie lordozy szyjnej jest kolejnym, skrajnym stadium spłyconej lordozy szyjnej. Innymi słowy naturalna krzywizna kręgosłupa najpierw ulega spłyceniu, a następnie całkowitemu wypłaszczeniu. 

Leczenie lordozy szyjnej

Spłycona, pogłębiona oraz zniesiona lordoza szyjna może powodować dotkliwy ból oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Rehabilitacja jest konieczna, jeśli zmianom w odcinku szyjnym kręgosłupa, widocznym na zdjęciu RTG, towarzyszą takie dolegliwości jak:

 • sztywności karku, 
 • drętwienie rąk,
 • zawroty głowy, 
 • szumy uszne,
 • bezsenność,
 • nerwowość. 

Rehabilitacja zazwyczaj polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie karku. Co warto podkreślić, ćwiczenia powinny być indywidualnie dobierane do pacjenta w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania wady postawy. Powinny być także wykonywane pod okiem specjalisty, gdyż nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń może pogłębić wadę. Zalecane są także masaże, magnetoterapia, jonoforeza oraz ultradźwięki. W przypadku dolegliwości bólowych zastosowanie znajdują środki farmakologiczne.

Czytaj również

Bibliografia

 • Daria Domosławska, Ewa Demczuk-Włodarczyk, Kształtowanie się kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u dziewcząt, Fizjoterapia 2008, 16, 4, 17-34.
 • Anna Zwierzchowska, Jacek Tuz, Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe u młodych osób, Medycyna Pracy 2018;69(1):29–36.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa piersiowego. Jak sobie z nim radzić?
Ból w kręgosłupie piersiowym
Podobne artykuły
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Pacjent z problemem przepukliny kręgosłupa szyjnego
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy. Jakie ćwiczenia?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Jamistość rdzenia - objawy i rokowania. Jakie leczenie?
Ból spowodowany dyskopatią szyjną
Dyskopatia szyjna - jak się objawia? Leczenie i ćwiczenia
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj