Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa szyjnego? Przyczyny i objawy

Ból karku, ramion, części głowy, bóle migrenowe, niedowład, zaburzenia motoryki precyzyjnej, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, a nawet paraliż – takie mogą być objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego. Każdy z tych symptomów powinien być sygnałem, że pomoc lekarska jest niezbędna.
Pacjent z problemem przepukliny kręgosłupa szyjnego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Przepuklina kręgosłupa ma miejsce, gdy dochodzi do przemieszczenia się jednego z elementów budujących krążek międzykręgowy. Najbardziej nadwyrężaną częścią kręgosłupa jest odcinek lędźwiowy, jednak w 20-30 proc. przypadków pojawia się przepuklina odcinka szyjnego.
 • Odcinek szyjny jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Sprawia to, że jest bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i urazy niż np. odcinek piersiowy.
 • Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego są efektem ucisku rdzenia kręgowego lub korzenia nerwowego. W wyniku tego najczęściej dochodzi do rwy barkowej lub rwy szyjno-barkowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Leczenie przepukliny kręgosłupa
Spis treści

Dolegliwości wynikające z przepukliny kręgosłupa należą do schorzeń cywilizacyjnych, różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa stwierdza się już u prawie 80 procent pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy ortopedów.

Kiedyś przepuklina kręgosłupa dotykała głównie starsze osoby, u których wraz z wiekiem dochodziło do degradacji struktur kręgosłupa, dziś coraz częściej problemy mają młodzi ludzie.

Wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze pojawiające się bóle kręgosłupa, zapominając, że na jego kondycję pracujemy się latami.

Reklama

Przepuklina odcinka szyjnego

Z przepukliną kręgosłupa mamy do czynienia, gdy dochodzi do przemieszczenia się jednego z elementów budujących krążek międzykręgowy. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego, znajdującego się w środku i otaczającego jądro pierścienia włóknistego.

Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego jądro miażdżyste uciska struktury nerwowe bądź rdzeń i w ten sposób powstaje przepuklina kręgosłupa.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Najczęściej dochodzi do przepukliny odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej nadwyrężaną częścią kręgosłupa, jednak w 20-30 procentach przypadków pojawia się przepuklina odcinka szyjnego.

Odcinek szyjny składający się z siedmiu kręgów jest bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i urazy niż np. odcinek piersiowy, bo to najbardziej ruchoma część kręgosłupa.

Przepuklina może się więc pojawić przy nagłym odginaniu głowy do przodu, do tyłu, czy nagłych skrętach głową w bok. 

Reklama

Przyczyny przepukliny odcinka szyjnego

Praca przy komputerze powoduje, że bardzo często odcinek szyjny przez wiele godzin znajduje się w nienaturalnej pozycji (głowa wysunięta do przodu poza oś ciała).

Taka postawa sprawia, że dochodzi do napięcia mięśniowego, zwyrodnienia krążka międzykręgowego i przepukliny w tej części kręgosłupa.

Bardzo często przepuklina odcinka szyjnego powstaje w wyniku wypadków komunikacyjnych i urazu zwanego potocznie smagnięciem bicza (whiplash) lub urazem przyspieszeniowo- opóźnieniowym ( polega na gwałtownym odchyleniu głowy do tyłu a następnie do przodu).

Często dzieje się tak przy uderzeniu w tył samochodu. Whiplash może powstać również w wyniku skoku na główkę do zbyt płytkiej wody oraz urazu sportowego. Ból może pojawiać się bezpośrednio po urazie lub może dać o sobie znać dopiero po 6-15 godzinach.

Przyczyną przepukliny kręgosłupa w odcinku szyjnym może być również choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego.

Reklama

Objawy przepukliny szyjnej

Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego wynikają z ucisku rdzenia kręgowego lub korzenia nerwowego. W wyniku tego najczęściej dochodzi do rwy barkowej lub rwy szyjno-barkowej.

Pacjent może odczuwać:

 • ból w okolicy karku,
 • ból łopatki,
 • ból w stawie barkowym,
 • zawroty i bóle głowy,
 • szumy uszne,
 • zaburzenia wzroku,
 • drętwienie, mrowienie i osłabione czucie na skórze rąk,
 • niedowład spastyczny,
 • osłabienie mięśni rąk, utrudnione trzymanie przedmiotów w dłoniach,
 • w skrajnych przypadkach paraliż.

Reklama

Leczenie przepukliny kręgosłupa szyjnego

Pojawienie się objawów przepukliny szyjnej powinno być wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej u ortopedy lub neurologa.

Zanim lekarz postawi diagnozę, pacjent nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów głową, zalecany jest odpoczynek w pozycji, która nie sprawia bólu i pozwala odpocząć napiętym mięśniom.

Leczenie w pierwszej kolejności polega na podaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych lub zastosowaniu tzw. blokad (podanie środków w pobliże otworów międzykręgowych). Lekarz prawdopodobnie zaleci także konsultację z rehabilitantem.

Pomocne w łagodzeniu objawów przepukliny szyjnej  będą:

 • terapia manualna,
 • masaż,
 • fizykoterapia (krioterapia, terapia ciepłem, prądami, laseroterapia),
 • odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Reklama

Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa szyjnego

Doświadczony fizjoterapeuta pomoże nam wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który w pierwszej kolejności ma skorygować nieprawidłową postawę, czyli cofnięcie głowy nadmiernie wysuniętej do przodu poza oś ciała.

Ćwiczenia mają wyrobić także nawyk rozluźniania i opuszczania barków w trakcie pracy przy komputerze.

Reklama

Operacja przepukliny kręgosłupa szyjnego

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a przepuklina kręgosłupa szyjnego utrudnia normalne funkcjonowanie, bo pojawił się np. niedowład kończyn, rozwiązaniem jest operacja.

Najczęściej stosowana jest tzw. mikrodiscektomia, w trakcie której przez niewielkie nacięcie skóry usuwa się fragment jądra miażdżystego. To zabieg mikrochirurgiczny, bo nacięcie nie jest większe niż 3 cm, a chirurg posługuje się mikroskopem operacyjnym i niewielkich rozmiarów narzędziami.  

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Kiwerski, Schorzenia i urazy kręgosłupa, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2014, wyd.2, ISBN: 978-83-200-4728-8.
 • M. Adams, N. Bogduk, K. Burton, P. Dolan, Biomechanika bólu kręgosłupa, DB Publishing, Warszawa 2010, wyd.2, ISBN: 978-83-62526-00-0.
 • K. A. Olson, Terapia manualna kręgosłupa, red. wyd. pol. M. Kuszewski, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016, wyd.2, ISBN: 978-83-65373-13-7.
 • Podlewski S, Kłębczyk A, Radek M. Degenerative cervical spine disease – pathogenesis and symptoms. Medical Studies/Studia Medyczne. 2020;36(4). doi:10.5114/ms.2020.102326.
 • K. Hanus-Atras, J. Iłżecka, Bóle kręgosłupa – przyczyny, postępowanie, Medycyna ogólna, 2010, 16 (XLV), 3.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Dna moczanowa - przyczyny. Na czym polega leczenie?
Osoba z bólem stopy
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Podobne artykuły
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!