Przepuklina kręgosłupa szyjnego - objawy neurologiczne

Ból karku, ramion, części głowy, bóle migrenowe, niedowład, zaburzenia motoryki precyzyjnej, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, a nawet paraliż – takie mogą być objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego. Każdy z tych symptomów powinien być sygnałem, że pomoc lekarska jest niezbędna.
Pacjent z problemem przepukliny kręgosłupa szyjnego
Źródło: 123RF
Spis treści

Dolegliwości wynikające z przepukliny kręgosłupa należą do schorzeń cywilizacyjnych, różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa stwierdza się już u prawie 80 procent pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy ortopedów. Kiedyś dotykały głównie starsze osoby, u których wraz z wiekiem dochodziło do degradacji struktur kręgosłupa, dziś coraz częściej problemy mają młodzi ludzie. Wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze pojawiające się bóle kręgosłupa, zapominając, że na jego kondycję pracujemy się latami.

Przepuklina odcinka szyjnego

Z przepukliną kręgosłupa mamy do czynienia, gdy dochodzi do przemieszcza się jednego z elementów budujących krążek międzykręgowy. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego, znajdującego się w środku i otaczającego jądro pierścienia włóknistego. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego jądro miażdżyste uciska struktury nerwowe bądź rdzeń i w ten sposób powstaje przepuklina kręgosłupa.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Najczęściej dochodzi do przepukliny odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej nadwyrężaną częścią kręgosłupa, jednak w 20-30 procentach przypadków pojawia się przepuklina odcinka szyjnego. Odcinek szyjny składający się z siedmiu kręgów jest bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i urazy niż np. odcinek piersiowy, bo to najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Przepuklina może się więc pojawić przy nagłym odginaniu głowy do przodu, do tyłu, czy nagłych skrętach głową w bok. 

Przepuklina odcinka szyjnego przyczyny

Praca przy komputerze powoduje, że bardzo często odcinek szyjny przez wiele godzin znajduje się w nienaturalnej pozycji (głowa wysunięta do przodu poza oś ciała). Taka postawa sprawia, że dochodzi do napięcia mięśniowego, zwyrodnienia krążka międzykręgowego i przepukliny w tej części kręgosłupa.

Bardzo często przepuklina odcinka szyjnego powstaje w wyniku wypadków komunikacyjnych i urazu zwanego potocznie smagnięciem bicza (whiplash) lub urazem przyspieszeniowo- opóźnieniowym ( polega na gwałtownym odchyleniu głowy do tyłu a następnie do przodu). Często dzieje się tak przy uderzeniu w tył samochodu. Whiplash może powstać również w wyniku skoku na główkę do zbyt płytkiej wody oraz urazu sportowego. Ból może pojawiać się bezpośrednio po urazie lub może dać o sobie znać dopiero po 6-15 godzinach.

Przyczyną przepukliny kręgosłupa w odcinku szyjnym może być również choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego.

Zobacz też: Choroba Pageta

Przepuklina szyjna objawy

Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego wynikają z ucisku rdzenia kręgowego lub korzenia nerwowego. W wyniku tego najczęściej dochodzi do rwy barkowej lub rwy szyjno-barkowej.

Pacjent może odczuwać:

 • ból w okolicy karku
 • ból łopatki
 • ból w stawie barkowym
 • zawroty i bóle głowy
 • szumy uszne
 • zaburzenia wzroku
 • drętwienie, mrowienie i osłabione czucie na skórze rąk
 • niedowład spastyczny
 • osłabienie mięśni rąk, utrudnione trzymanie przedmiotów w dłoniach
 • w skrajnych przypadkach paraliż

Przepuklina kręgosłupa szyjnego leczenie

Pojawienie się objawów przepukliny szyjnej powinno być wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej u ortopedy lub neurologa. Zanim lekarz postawi diagnozę, pacjent nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów głową, zalecany jest odpoczynek w pozycji, która nie sprawia bólu i pozwala odpocząć napiętym mięśniom.

Leczenie w pierwszej kolejności polega na podaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych lub zastosowaniu tzw. blokad (podanie środków w pobliże otworów międzykręgowych). Lekarz prawdopodobnie zaleci także konsultację z rehabilitantem. Pomocne w łagodzeniu objawów przepukliny szyjnej  będą:

 • terapia manualna
 • masaż
 • fizykoterapia (krioterapia, terapia ciepłem, prądami, laseroterapia)
 • odpowiedni zestaw ćwiczeń

Przepuklina kręgosłupa szyjnego ćwiczenia

Doświadczony fizjoterapeuta pomoże nam wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który w pierwszej kolejności ma skorygować nieprawidłową postawę, czyli cofnięcie głowy nadmiernie wysuniętej do przodu poza oś ciała. Ćwiczenia mają wyrobić także nawyk rozluźniania i opuszczania barków w trakcie pracy przy komputerze

Zobacz też: Przepuklina kręgosłupa (wypadnięcie dysku) - objawy, ćwiczenia

Przepuklina kręgosłupa szyjnego operacja

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a przepuklina kręgosłupa szyjnego utrudnia normalne funkcjonowanie, bo pojawił się np. niedowład kończyn, rozwiązaniem jest operacja. Najczęściej stosowana jest tzw. mikrodiscektomia, w trakcie której przez niewielkie nacięcie skóry usuwa się fragment jądra miażdżystego. To zabieg mikrochirurgiczny, bo nacięcie nie jest większe niż 3 cm, a chirurg posługuje się mikroskopem operacyjnym i niewielkich rozmiarów narzędziami.  

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Kiwerski, Schorzenia i urazy kręgosłupa, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2014, wyd.2, ISBN: 978-83-200-4728-8
 • M. Adams, N. Bogduk, K. Burton, P. Dolan, Biomechanika bólu kręgosłupa, DB Publishing, Warszawa 2010, wyd.2, ISBN: 978-83-62526-00-0.
 • K. A. Olson, Terapia manualna kręgosłupa, red. wyd. pol. M. Kuszewski, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016, wyd.2, ISBN: 978-83-65373-13-7.
 • Podlewski S, Kłębczyk A, Radek M. Degenerative cervical spine disease – pathogenesis and symptoms. Medical Studies/Studia Medyczne. 2020;36(4). doi:10.5114/ms.2020.102326.
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Podobne artykuły
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Ból kręgosłupa piersiowego. Jak sobie z nim radzić?
Ból pleców. Co oznacza? Co zrobić, gdy bolą plecy?
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama