Najzdrowsze miejsce w internecie

Masaż Shantala – wykonanie masażu Shantala krok po kroku

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, taki zabieg może wykonać każdy rodzic, czy opiekun malucha. Masaż niemowlęcia metodą Shantala przynosi mnóstwo korzyści przede wszystkim dziecku ale także osobie wykonującej masaż. Jak go zrobić krok po kroku?
Masaż Shantala
Źródło: 123RF
Spis treści

Masaż Shantala - co to jest?

Masaż Shantala to starożytna technika masowania ciała niemowląt oraz małych dzieci, która trafiła do zachodniego świata z Indii. Obecnie jest szeroko znana i propagowana w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Holandii. Coraz częściej można również o nim usłyszeć w Polsce.

Masaż Shantala zakorzenił się w Europie poza cywilizacją hinduską, w której przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, dzięki lekarzowi z Francji, Frederique Leboyer.

Masaż niemowlęcia metodą Shantala nie jest szczególnie wymagający, warto jednak by rodzic, opiekun lub inna osoba przeprowadzająca tę formę masażu zapoznała się z jego szczegółami lub poradziła się wcześniej fizjoterapeuty, ewentualnie masażysty specjalizującego się w wykonywaniu takiego masażu.

Czytaj: Masaż leczniczy - opis, rodzaje i techniki

Masaż Shantala - korzyści

Masaż Shantala dla niemowląt i mniejszych dzieci przynosi korzyści nie tylko maluchom, które są masowane ale i masażystom, zwłaszcza jeśli łączą ich ze sobą ścisłe więzy.

Dzieci zyskują dzięki masażowi przede wszystkim wyciszenie, relaks oraz czuły i namacalny kontakt z rodzicem (najczęściej z mamą przeprowadzającą masaż). Ponadto właściwie wykonywane ruchy masujące poprawiają trawienie, pomagają też wyregulować sen, wzmacniają układ odpornościowy oraz poczucie bezpieczeństwa u maluszka. Co więcej, zbadano, iż regularnie masowane dziecko szybciej nabywa świadomość własnego ciała, a krążenie i stan jego skóry poprawiają się.

Dla mamy, czy innego opiekuna niemowlęcia to świetna terapia antystresowa (szczególnie istotna jeśli kobieta cierpi na depresję poporodową), ugruntowująca rolę rodzica w sobie oraz zacieśniająca więź z dzieckiem. Mamy systematycznie masujące swoje pociechy łatwiej nawiązują kontakt z dzieckiem oraz podwyższają pewność siebie.

Masaż Shantala - jak przygotować dziecko do masażu?

Zanim przystąpi się do masażu Shantala, warto odpowiednio przygotować pomieszczenie, siebie oraz niemowlę do tej czynności.

Pokój, w którym odbędzie się masaż powinien być ciepły i suchy. Należy zadbać aby nie występowały w nim przeciągi.

Dziecko naszykowane do masażu Shantala jest zupełnie nagie, zdejmujemy mu także pieluszkę, układamy na własnych nogach (wtedy siadamy w siadzie prostym, podpierając sobie plecy o ścianę, czy inną powierzchnię), ewentualnie kładziemy maluszka na podłodze (tak żeby nóżki dziecka dotykały naszego brzucha) na jakimś miękkim kocyku i podkładzie. Należy mieć pod ręką pieluszkę tetrową lub prześcieradełko by przykrywać niemasowane części ciała niemowlaka.

Niemowlę nie powinno być zaraz po jedzeniu, należy odczekać przynajmniej pół godziny od zakończenia karmienia.

Do masażu stosuje się oliwkę, hinduskie matki używają do tego oleju musztardowego lub kokosowego, który po nałożeniu na dłonie masującego należy ogrzać pocierając ręką o rękę. Warto uprzednio zatem umyć starannie dłonie w ciepłej wodzie.

Przeczytaj: Masaż wirowy kończyn

Masaż Shantala - od kiedy?

Od kiedy można stosować u niemowląt masaż metodą Shantala? Można go wykonywać już u malutkich dzieci, nawet kilkutygodniowych. Niektóre źródła podają, że dziecko powinno mieć ukończone co najmniej cztery tygodnie, inne – że chociaż dwa miesiące.

Ważne żeby masaż był wykonywany regularnie, np. 3-4 razy w tygodniu, można też masować maluszka codziennie. Taki masaż nie trwa długo, średnio zajmuje od 5-15 minut. Bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można pogłębić maleństwu relaksację fundując mu kąpiel.

Masaż Shantala tradycyjnie wykonuje się rano, jednak jeśli maluszek dobrze na niego reaguje, można go powtórzyć w godzinach wieczornych.

Masaż Shantala - opis

Najważniejsze w technice masażu Shantala jest to aby wykonywać spokojne, delikatne i powtarzalne ruchy dłoni. Powinno się być w stałym kontakcie z masowanym maleństwem, tak żeby choć jedna dłoń spoczywała cały czas na dziecku.

Jeśli dziecko jest niespokojne, płacze, itp., najlepiej przerwać masaż i spróbować wrócić do niego później lub innego dnia.

Jak wygląda masaż Shantala krok po kroku? Masowanie należy zacząć od klatki piersiowej (od środka w stronę żeber, następnie w kierunku ramion, a potem po skosie – od biodra do przeciwległego barku). Następnie przechodzi się do masażu rąk (każda ręka po kolei): od ramienia do dłoni. Ramię masuje się kolistymi ruchami, ramię i przedramię równocześnie delikatnie rozciąga się w przeciwnych kierunkach, a dłoń rozmasowuje się kciukiem oraz wszystkimi palcami próbując otworzyć piąstkę dziecka.

Dalszy w kolejności jest brzuch, który masuje się od góry ku dołowi naprzemiennie raz lewą, raz prawą dłonią. Potem można wykonać koliste ruchy wokół pępka. Potem przechodzi się do nóg posuwając się od pachwiny w stronę stopy, skupiając się na kolistych ruchach wokół kolan. Tutaj też można wykonać rozciąganie nóg w przeciwnych kierunkach. Stópki masuje się kciukiem oraz wewnętrzną częścią dłoni. Później można przejść do plecków, które masuje się od szyjki do pupy, a także na boki od środka pleców na zewnątrz oraz po przekątnej. Jeśli maluch nie będzie się przeciwstawiał, można też delikatnie wymasować jego buzię. Używa się do tego opuszków palców i delikatnie dotyka bądź opukuje czoło, skronie, boczne krawędzie nosa, policzki, brodę, a oczy i brwi „obrysowuje się” palcem wskazującym lub kciukiem.

Czytaj: Asymetria ułożeniowa niemowląt - ćwiczenia i leczenie

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Wyprawka z kosmetykami dla dziecka
Kosmetyki dla noworodka - jakie wybrać do wyprawki?
Dziecko z zespołem Sandifera
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Niemowlę śpi w łóżeczku
Co na kolki u noworodka? Leki i domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?
Sonda
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?