Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Masaż twarzy – w jakim celu się go wykonuje? Krok po kroku

Masaż twarzy to zabieg, który zdecydowanie poprawia stan skóry każdej kobiety. Systematycznie stosowany spłyca zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych i ujędrnia skórę. Można go wykonywać samodzielnie lub u specjalisty. Warto zatem wiedzieć, jak wykonać masaż twarzy w domu krok po kroku.
Kobieta ma wykonywany masaż twarzy w salonie SPA
Źródło:123RF
Spis treści

W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna estetyczna staje się coraz bardziej powszechna, rola masażu przestała być doceniana. Po ukończeniu 25 roku życia skóra każdej kobiety produkuje mniej kolagenu, który odpowiada za właściwe napięcie skóry. Pojawiają się niestety pierwsze zmarszczki.

Jeśli mięśnie twarzy są systematycznie stymulowane, pełniej wypełniają twarz od środka i napełniają skórę. I to właśnie masaż twarzy jest najlepszą jej stymulacją. Zapewnia dobre samopoczucie i promienny wygląd. 

Masaż twarzy krok po kroku

Jak wykonać masaż skóry głowy? Aby prawidłowo przygotować twarz do masażu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy, przeprowadzić demakijaż, a nawet zrobić peeling. 

Masaż twarzy należy rozpocząć od niewielkiej rozgrzewki. To kilka sprawnych ruchów masujących szyje od dołu do góry, potem partie twarzy od żuchwy ku policzkom, a na koniec czoło od skroni do skroni. Po tym wstępnym masowaniu można przystąpić do właściwego masażu twarzy. Dobrze jest użyć do jego wykonaniu któregoś z kosmetyków do codziennej pielęgnacji. 

Jak zrobić masaż twarzy na jej poszczególnych obszarach?

  • czoło - należy je masować od środka w kierunku skroni okrężnymi ruchami, powtarzając czynność sześciokrotnie, kończąc uciskiem na skroniach,
  • nos - masowany palcem od jego czubka aż do punktu między skroniami (trzykrotnie),
  • oczy- palec wskazujący należy ułożyć na linii brwi, a środkowy pod okiem i delikatne uciskać od wewnętrznej strony oka do zewnętrznej, powtarzając czynność trzykrotnie. Należy zawsze pamiętać, iż skora wokół oczu jest bardzo cienka i znacznie delikatniejsza od skóry w innych miejscach,
  • okolice ust i broda- palce, położone na brodzie poniżej dolnej wargi, przesuwane są  na zewnątrz i do góry, natomiast okolice ust masowane są nad górną wargą i pod dolną, lekko w górę,
  • policzki - masaż tej części twarzy polega na kolistych ruchach od brody w kierunku opuszków ucha (6 razy), następnie na kolistych ruchach od nozdrzy do skroni, przesuwając palce pod kośćmi policzkowymi. Ten etap masażu należy zakończyć delikatnym uciskiem na skroniach.

Ostatni krok prawidłowego masażu potocznie nazywany jest „deszczykiem”. To delikatne, relaksujące oklepywanie twarzy opuszkami wszystkich palców. 

Masaż twarzy przynosi najlepsze efekty, jeśli trwa około 20 minut. Powinien być powtarzany przez 10 kolejnych dni, następnie tygodniowa przerwa i od nowa 10 dni masażu. Niektórzy kosmetolodzy radzą, aby masaż regularnie wykonywać raz w tygodniu w przypadku skóry wiotkiej i cienkiej lub 3 razy w tygodniu w przypadku skóry grubszej i mocniejszej. 

Techniki masażu twarzy są bardzo różne. Można wykonywać go lekko głaskając skórę. Może tez mieć on formę rozcierania, polegającego na wykonywaniu palcami na skórze kółeczek, bez odrywania rąk w trakcie masażu. Można też robić masaż twarzy, ugniatając delikatnie mięśnie twarzy. Ale ta technika nie jest przeznaczona dla cery naczynkowej oraz skory wokół oczu. 

Masaż twarzy powinien być przyjemnym rytuałem, który odpręża i dotlenia skórę. Jest on dobrodziejstwem dla twarzy każdej kobiety. 

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu twarzy?

Masaż twarzy nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Na ten zabieg nie powinny decydować się kobiety w ciąży, a także chorzy w trakcie infekcji czy przeziębienia.  

W szczególności nie powinny masować twarzy osoby chore na:

  • miażdżycę,
  • zapalenie żył,
  • opryszczkę, 
  • trądzik,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • ropne migdały,
  • powiększone węzły chłonne,

Także pierwsze trzy dni po wyrwaniu zęba są przeciwwskazaniami do wykonywania masażu twarzy. 

 Jeśli nie występuje którekolwiek z powyższych przeciwwskazań, można wykonać masaż ten samodzielnie w domu. Potrafi zdziałać cuda, ale wymaga staranności i systematyczności. 

Reklama

Jak przygotować się do masażu twarzy, szyi i dekoltu?

Przed rozpoczęciem masażu twarzy należy zawsze pamiętać o umyciu rąk. Aby masaż miał jak najskuteczniejsze działanie, powinno się wykonywać go dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Można zatem porę masażu dostosować do swoich potrzeb.

Poranny masaż zapewnia lepsze wchłanianie kremów na dzień i nadaje skórze promienny wygląd. Wieczorny natomiast ujędrnia skórę i pozwala na dogłębne działanie kremu bądź serum. Dodatkową przyjemnością w trakcie masażu może być także relaksacyjna muzyka. 

Reklama

Główne zasady masażu twarzy

Przede wszystkim przy masażu nie należy szarpać i rozciągać skóry. Najlepiej masować skórę twarzy środkowym i wskazującym palcem,ponieważ zapewniają one równomierny nacisk. Właściwy kierunek masażu to przesuwanie palców od środka twarzy na zewnątrz, zawsze lekko do góry.

Jest to kierunek zgodny z kierunkiem mięśni twarzy. Prawidłowo wykonany masaż z pewnością czasu nie cofnie, ale może spowolnić proces starzenia skóry. 

Co daje masaż twarzy?

  • pobudzenie mikrokrążenia,
  • dotlenienie skóry,
  • pobudzanie skóry do odnowy,
  • usuwanie martwego naskórka,
  • pobudzanie układu limfatycznego,
  • działanie przeciwzmarszczkowe,
  • rozluźnianie mięśni (bo napięte są przyczyną zmarszczek mimicznych),
  • poprawa owalu twarzy,
  • zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial