Masaż skóry głowy - jak wpływa na zdrowie? Jak wykonać?

Masaż skóry głowy to rytuał, który do codziennej pielęgnacji powinny włączyć osoby marzące o mocnych, gęstych włosach. Jak poprawić ukrwienie skóry głowy poprzez masaż i na czym polega hinduski masaż głowy?
Kobieta w trakcie masażu skóry głowy w gabinecie SPA
Źródło:123RF

Spis treści

Dlaczego warto robić masaż skóry głowy?

Aby masaż niósł za sobą jakiekolwiek efekty, musi być wykonywany codziennie. Dobrze, jeśli stanie się naszym nawykiem, dlatego warto robić go o tej samej porze, na przykład przy okazji wieczornej kąpieli. Jeśli mamy na to ochotę, do masażu możemy użyć ulubionej wcierki do włosów, nie jest to jednak niezbędne. 

Warto wiedzieć, że w przypadku włosów przetłuszczających się, masaż może pogorszyć sprawę, dlatego zaleca się go przede wszystkim osobom z suchą skórą głowy. Jeśli jednak zależy nam na wzmacniającym efekcie masażu, a borykamy się z łojotokiem, wykonujmy go tuż przed myciem włosów lub w jego trakcie. Uciskanie skóry głowy może bowiem zwiększyć produkcję sebum.

Masaż głowy na porost włosów

Do wykonania masażu głowy na porost włosów nie potrzebujemy żadnych specjalnych akcesoriów czy kosmetyków. Wystarczy kilka minut i… para dłoni. Tylko tyle wystarczy, by pozbyć się martwego naskórka oraz kosmyków, które i tak za chwilę by nam wypadły, a obecnie jedynie blokują mieszki włosowe, wskutek czego nie mogą wyrosnąć w nich nowe włosy.

Masaż pozwala lepiej odżywić skórę głowy, a także ją odpręża, dzięki czemu włosy rosną szybciej. Jeśli bardzo zależy nam na szybkim wzroście kosmyków, do masażu możemy zastosować dodatkowo wcierkę przyspieszającą porost, np. z wyciągiem z papryki w składzie.

Masaż skóry głowy na łysienie

Regularnie masować skórę głowy powinny osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów. Masaż poprawia bowiem krążenie w naczyniach krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą i dotlenia cebulki włosowe, dzięki czemu nie tylko wzmacnia i przyspiesza porost nowych kosmyków, ale też pomaga w walce z łysieniem.

Warto jednak pamiętać, że sam masaż nie zlikwiduje tego problemu - będzie za to świetnym uzupełnieniem terapii. Jeśli więc mamy do czynienia z wypadaniem włosów, wykonajmy badania krwi i odwiedźmy lekarza, który pomoże nam ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Wdrożenie odpowiedniego leczenia i stosowanie specjalnych kosmetyków w połączeniu z masażem skóry głowy może zdziałać cuda!

Masaż głowy krok po kroku

Nim przystąpimy do masażu, koniecznie umyjmy ręce. Dobrze, jeśli obetniemy również paznokcie - zbyt długie zwiększają ryzyko bolesnego zadrapania. Masaż wykonujmy zawsze w kierunku od czoła do karku, czyli tak jak są ułożone mięśnie na głowie. Zacznijmy od przyłożenia dłoni do linii włosów na czole i delikatnego ich dociśnięcia. 

Wykonując okrężne ruchy, stopniowo przesuwajmy się w stronę karku. Masując głowę codziennie, szybko dojdziemy do wprawy. Pamiętajmy, by nie przesadzać z naciskiem i robić masaż delikatnie, używając jedynie opuszków palców. Jeśli chcemy, możemy wykonać masaż głowy szczotką do włosów lub specjalnym urządzeniem, jednak używając akcesoriów możemy nie wyczuć odpowiednio nacisku i niechcący podrażnić skórę. Używając samych rąk osiągniemy takie same, a nawet lepsze efekty!

Indyjski masaż głowy

Indyjski masaż głowywywodzi się z systemu medycyny indyjskiej rozwiniętego w starożytności, czyli z Ajurwedy. Jego celem jest nie tylko odżywienie i wzmocnienie włosów, ale również odprężenie i zrelaksowanie całego ciała - zgodnie z Ajurwedą to właśnie na głowie kumuluje się napięcie, a także negatywne złe emocje takie jak złość. 

Stres powoduje z kolei sztywnienie mięśni znajdujących się na głowie, a to może powodować jej ból. Poszerzony ajurwedyjski masaż głowy obejmuje także:

  • twarz, 
  • szyję, 
  • barki,
  • ramiona. 

Relaksuje on, wycisza, niweluje napięcia i pomaga pozbyć się bólu głowy. Jest także pomocny w walce z migrenami i bezsennością. W przeciwieństwie do zwykłego masażu skóry głowy, indyjskiego masażu nie będziemy w stanie wykonać u siebie samodzielnie - trzeba będzie poprosić o to bliską osobę lub udać się do wykwalifikowanego masażysty.

Masaż głowy u fryzjera

W wielu salonach fryzjerskich podczas mycia głowy fryzjer przeprowadza delikatny masaż. Warto zapamiętać wykonywane przez niego ruchy i robić podobny w domu, w trakcie mycia włosów. 

Na masaż głowy można wybrać się również do gabinetu kosmetycznego lub masażysty, jednak najpierw warto spróbować wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu. Może okazać się, że specjalista nie będzie nam potrzebny.

Zobacz także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!