Odruch Landaua u noworodka - na czym polega?

Odruch Landaua przygotowuje dziecko do opanowania w przyszłości pozycji pionowej, stania i chodzenia. Gdy nie pojawia się w wieku 6 miesięcy, może świadczyć o tym, że dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce lub inne poważne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Niemowlę leżące na brzuchu w pościeli
Źródło: 123RF
Spis treści

Odruch Landaua jest jednym z podstawowych odruchów, jakie lekarz pediatra sprawdza podczas rutynowych badań małych dzieci. Fizjologiczne i neurologiczne odruchy są bezwarunkowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne i pozwalają ocenić rozwój dziecka oraz sprawdzić, jak funkcjonuje jego układ nerwowy poza łonem matki.

Gdy odruchy nie występują, reakcja dziecka na bodźce jest nie prawidłowa lub gdy odruchy z czasem nie wygasają, możemy mieć do czynienia z poważnymi zaburzeniami w rozwoju dziecka, w tym miedzy innymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Co daje odruch Landaua

Odruch Landaua jest jednym z ważniejszych odruchów, które przygotowują dziecko do prawidłowego opanowania pozycji pionowej, stania i chodzenia, bo wspomaga rozwój mięśni pleców i mięśni tylnej części nóg, tzw. prostowników. Podczas badania dziecko nie tylko unosi głowę, ale także klatkę piersiową, co ułatwia skoordynowanie ruchów ramion i dłoni. Rozwija się w ten sposób nie tylko koordynacja górnej i dolnej części ciała, ale także widzenie przestrzenne i słuch. Odruch Landaua w prosty sposób pozwala też ocenić lekarzowi, czy dobrze funkcjonuje błędnik niemowlęcia.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Na czym polega odruch Landaua?

Lekarz badający odruchu Landaua u noworodka, kładzie dziecko brzuchem na swojej dłoni i sprawdza, jak jest ułożona jego główka, jaka jest krzywizna tułowia i stopień zgięcia kończyn.  Między 1. a 6. tygodniem życia, gdy zdrowe dziecko jest trzymane w ten sposób, jego głowa nieznacznie opada, tułów jest lekko zgięty w dół, zgięte są też nogi i ręce.

Między 7. tygodniem życia a 3 miesiącem dziecko powoli wyciąga szyję do góry, tułów i kark powoli się prostują, głowa prostuje się do linii barków, ręce i nogi nadal są zgięte. W kolejnej fazie, około 6. miesiąca życia, szyja jest wyprostowana, tułów jest wyciągnięty, a kręgosłup znajduje się w linii środkowej.

Nogi są zgięte w kolanach i biodrach pod kątem 90 stopni, ręce nadal pozostają zgięte, a dłonie są otwarte. W 7. miesiącu nogi nadal zginają się pod kątem 90 stopni w kolanach, ale prostują się w biodrach, głowa unosi się coraz wyżej a plecy wyginają się łukowo do góry.

Odruch Landaua nieprawidłowości

Nieprawidłowości w odruchu Landaua świadczą o wielu chorobach. U dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, czyli u tzw. dziecka wiotkiego, w trakcie sprawdzania odruchu Landaua nóżki i raczki zwisają bezwładnie, głowa opada, a tułów wygina się w łuk ku dołowi. U dziecka takiego nie dochodzi do kolejnych faz rozwoju odruchu.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

U dzieci z encefalopatią w trakcie badania odruchu Landaua dochodzi do bardzo silnego odrzucanie głowy do tyłu, a w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego i innych schorzeń układu nerwowego, odruch ten w ogóle nie występuje.

Zahamowanie rozwoju odruchu Landaua powoduje, że dziecko ma problem z koordynacją napięcia mięśniowego, można u niego zaobserwować efekt zamkniętych kolan, który utrudnia mu skłony do przodu. Zazwyczaj dzieci takie nie są mniej ruchliwe i nie potrafią koncentrować się na szczegółach.

Kiedy zanika odruch Landaua?

Odruch Landaua zanika około 3. roku życia (czasem w wieku 3 i pół roku), kiedy dziecko potrafi stać już stabilnie na dwóch nóżkach i sprawnie się porusza. Gdy jednak w tym czasie odruch Landaua nadal występuje, może spowodować liczne zaburzenia w rozwoju. Dziecko takie nie będzie potrafiło uginać nóg w trakcie chodzenia, biegania i skakania, pojawią się u niego niezgrabne ruchy dolnej połowy ciała. Odruch Landaua, który nie został wygaszony często powoduje występowanie choroby lokomocyjnej i dużych trudności organizacyjnych.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Przeczytaj artykuł
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama