ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Odruch Landaua u noworodka - na czym polega?

Odruch Landaua przygotowuje dziecko do opanowania w przyszłości pozycji pionowej, stania i chodzenia. Gdy nie pojawia się w wieku 6 miesięcy, może świadczyć o tym, że dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce lub inne poważne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Niemowlę leżące na brzuchu w pościeli
Źródło: 123RF
Spis treści

Odruch Landaua jest jednym z podstawowych odruchów, jakie lekarz pediatra sprawdza podczas rutynowych badań małych dzieci. Fizjologiczne i neurologiczne odruchy są bezwarunkowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne i pozwalają ocenić rozwój dziecka oraz sprawdzić, jak funkcjonuje jego układ nerwowy poza łonem matki.

Gdy odruchy nie występują, reakcja dziecka na bodźce jest nie prawidłowa lub gdy odruchy z czasem nie wygasają, możemy mieć do czynienia z poważnymi zaburzeniami w rozwoju dziecka, w tym miedzy innymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Reklama

Co daje odruch Landaua

Odruch Landaua jest jednym z ważniejszych odruchów, które przygotowują dziecko do prawidłowego opanowania pozycji pionowej, stania i chodzenia, bo wspomaga rozwój mięśni pleców i mięśni tylnej części nóg, tzw. prostowników. Podczas badania dziecko nie tylko unosi głowę, ale także klatkę piersiową, co ułatwia skoordynowanie ruchów ramion i dłoni. Rozwija się w ten sposób nie tylko koordynacja górnej i dolnej części ciała, ale także widzenie przestrzenne i słuch. Odruch Landaua w prosty sposób pozwala też ocenić lekarzowi, czy dobrze funkcjonuje błędnik niemowlęcia.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Na czym polega odruch Landaua?

Lekarz badający odruchu Landaua u noworodka, kładzie dziecko brzuchem na swojej dłoni i sprawdza, jak jest ułożona jego główka, jaka jest krzywizna tułowia i stopień zgięcia kończyn.  Między 1. a 6. tygodniem życia, gdy zdrowe dziecko jest trzymane w ten sposób, jego głowa nieznacznie opada, tułów jest lekko zgięty w dół, zgięte są też nogi i ręce.

Między 7. tygodniem życia a 3 miesiącem dziecko powoli wyciąga szyję do góry, tułów i kark powoli się prostują, głowa prostuje się do linii barków, ręce i nogi nadal są zgięte. W kolejnej fazie, około 6. miesiąca życia, szyja jest wyprostowana, tułów jest wyciągnięty, a kręgosłup znajduje się w linii środkowej.

Nogi są zgięte w kolanach i biodrach pod kątem 90 stopni, ręce nadal pozostają zgięte, a dłonie są otwarte. W 7. miesiącu nogi nadal zginają się pod kątem 90 stopni w kolanach, ale prostują się w biodrach, głowa unosi się coraz wyżej a plecy wyginają się łukowo do góry.

Reklama

Odruch Landaua nieprawidłowości

Nieprawidłowości w odruchu Landaua świadczą o wielu chorobach. U dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, czyli u tzw. dziecka wiotkiego, w trakcie sprawdzania odruchu Landaua nóżki i raczki zwisają bezwładnie, głowa opada, a tułów wygina się w łuk ku dołowi. U dziecka takiego nie dochodzi do kolejnych faz rozwoju odruchu.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

U dzieci z encefalopatią w trakcie badania odruchu Landaua dochodzi do bardzo silnego odrzucanie głowy do tyłu, a w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego i innych schorzeń układu nerwowego, odruch ten w ogóle nie występuje.

Zahamowanie rozwoju odruchu Landaua powoduje, że dziecko ma problem z koordynacją napięcia mięśniowego, można u niego zaobserwować efekt zamkniętych kolan, który utrudnia mu skłony do przodu. Zazwyczaj dzieci takie nie są mniej ruchliwe i nie potrafią koncentrować się na szczegółach.

Reklama

Kiedy zanika odruch Landaua?

Odruch Landaua zanika około 3. roku życia (czasem w wieku 3 i pół roku), kiedy dziecko potrafi stać już stabilnie na dwóch nóżkach i sprawnie się porusza. Gdy jednak w tym czasie odruch Landaua nadal występuje, może spowodować liczne zaburzenia w rozwoju. Dziecko takie nie będzie potrafiło uginać nóg w trakcie chodzenia, biegania i skakania, pojawią się u niego niezgrabne ruchy dolnej połowy ciała. Odruch Landaua, który nie został wygaszony często powoduje występowanie choroby lokomocyjnej i dużych trudności organizacyjnych.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!