Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Masaż leczniczy - opis, rodzaje i techniki

Masaż leczniczy nie tylko przynosi ulgę bolącym partiom ciała, ale też relaksuje. Najczęściej wykonywany jest klasyczny masaż leczniczy kręgosłupa oraz stóp. Zanim wybierzemy gabinet masażu leczniczego sprawdźmy o nim opinie, gdyż nieprofesjonalna terapia może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Masaż pleców
Źródło: 123RF
Spis treści

Masaż leczniczy, jak sama nazwa wskazuje, ma pomóc wyleczyć dręczące nas dolegliwości. Dlatego ważne jest, by był wykonywany przez osobę do tego wykfalifikowaną, by nie pogorszyć naszego stanu zdrowia czy nie pogłębić kontuzji. Masaż ma na celu przyspieszenie przepływu krwi oraz pobudzenie organizmu do wytworzenia endorfin. Hormony te produkowane mają właściwości przeciwbólowe i rozluźniające.

Reklama

Masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż najczęściej zalecany jest osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa, m.in. spowodowane rwą kulszową, ale nie tylko. Dolegliwości w obrębie pleców mogą być też wywołane:

  • przeciążeniami,
  • wadami postawy,
  • długotrwałym stresem,
  • siedzącym trybem życia,
  • nadwagą.

Reklama

Masaże lecznicze

Masaże lecznicze mogą wykonywać tylko wykwalifikowani rehabilitanci. Pod żadnym pozorem nie można korzystać z pomocy znachorów czy pseudo specjalistów, którzy mogą zrobić nam więcej krzywdy, doprowadzając nawet do niedowładu kończyn dolnych. Jeśli cierpimy z powodu bólu udajmy się do profesjonalnego gabinetu masażu leczniczego. Uważać należy także na masaże wykonywane przez partnera, w domu. Zadbajmy o to, by były one jedynie relaksacyjne. Jeśli dokucza nam ból domowy masaż na pewno nie wyeliminuje schorzenia. 

  • Czy wiesz, że: Masaż wspomaga leczenie cellulitu

Reklama

Siniaki po masażu leczniczym

Siniaki po masażu leczniczym nie powinny występować. Jeśli się pojawią, należy to zgłosić masażyście, a jeśli mamy wątpliwości co do jego kwalifikacji, lepiej udać się do lekarza. Niestety wciąż zdarzają się przypadki pacjentów, którzy w wyniku udzielenia im niefachowej „pomocy”, nie tylko jeszcze bardziej cierpieli z powodu dolegliwości bólowych, ale także z powodu ogromnych siniaków, np. wielkości 30x20 cm.

Reklama

Ból po masażu leczniczym

Podczas klasycznego masażu kręgosłupa pacjent nie powinien odczuwać bólu. Jeśli towarzyszący wcześniej ból po zabiegach nasilił się i nie ustępuje należy niezwłocznie skonsultować się z ortopedą. Taki ból może oznaczać poważniejsze schorzenie lub świadczyć o nieprawidłowym sposobie wykonania masażu.

Reklama

Rodzaje masażu leczniczego

Masaż klasyczny - w jego ramach wykorzystywane są techniki takie jak:

  • ugniatanie,
  • rozcieranie,
  • wałkowanie,
  • oklepywanie;

każdy masaż zaczyna się i kończy głaskaniem; najczęściej stosowany jest przy bólach kręgosłupa i trwać może od kilkunastu minut do godziny.

Masaż segmentarny stosuje się w przypadku, gdy masaż klasyczny nie przyniósł choremu ulgi, a składa się z szeregu chwytów - początkowo kręgosłup chorego masowany jest z dołu do góry; technika ta gwarantuje bardzo delikatny masaż, który trwa około 20-30 minut; może on zawierać elementy masażu klasycznego.

Klasyczny masaż leczniczy pleców polecany jest przy przewlekłych bólach, ale też nagłych kontuzjach. Masaż segmentarny stosowany może być podobnie jak klasyczny w przypadku zwyrodnień kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich. Nie można go natomiast stosować w przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia tkanek i narządów wymagających operacji, wszelkich zakażeń z gorączką, chorób nowotworowych, krwotoków czy krwawień lub u osób, u których istnieje zagrożenie ich wystąpienia.

Reklama

Leczniczy masaż stóp

Leczniczy masaż stóp zaleca się osobom cierpiącym nie tylko na bóle stóp, ale też przy:

Refleksoterapia polega na uciskaniu stref reflektorycznych, przez co stymuluje organizm do samouzdrowienia. Terapia nie tylko leczy, ale też relaksuje, jednak nie powinny się jej poddawać osoby z osteoporozą, cukrzycą, owrzodzeniem stóp i żylakami.

Czytaj też: Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Zastrzyki w kolano
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!