Najzdrowsze miejsce w internecie

Maść na siniaki, krwiaki i stłuczenia. Najlepsza i skuteczna

Maść na siniaki – z diklofenakiem, heparyną, arniką? Jaką wybrać? Jaka jest najlepsza maść na stłuczenia dla sportowców? Która substancja czynna jest najbezpieczniejsza dla małych dzieci?
Dziecko smaruje się maścią na siniaki
źródło:123RF
Spis treści

Maść na siniaki

Maść na siniaki to preparat stosowany zewnętrznie w celu ograniczenia podskórnego wylewu krwi oraz złagodzenia związanych z tym dolegliwości bólowych. Siniaki, to nic innego, jak krwiaki powstałe w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Najczęściej do tego typu urazów dochodzi w wyniku uderzenia twardą, płaską powierzchnią, nie powodującego przerwania ciągłości skóry. Powodem bywa też silny ucisk. 

Maść na siniaki:

 • łagodzi obrzęk,
 • przyspiesza wchłanianie się krwiaka,
 • chłodzi stłuczone miejsce,
 • znosi ból,
 • zapobiega powstawaniu zakrzepów. 

Jakie substancje zawiera maść na stłuczenia?

Maść na stłuczenia zawierać może w swoim składzie różnego typu substancje czynne, często pochodzenia naturalnego, zapewniające zdywersyfikowane działanie. 

Należą do nich:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym przede wszystkim diklofenak, a także między innymi salicylan dietyloaminy;
 • octanowinian glinu;
 • heparyna;
 • ekstrakt z arniki;
 • wyciąg z kasztanowca (escyna);
 • argilla zielona;
 • maść końska;
 • mentol.

Maść na stłuczenia dla sportowców

Maść na stłuczenia dla sportowców, ze względu na dużą zazwyczaj skalę urazów, powinna zapewniać możliwie szerokie i uniwersalne działanie. Polecić w tym kontekście można przede wszystkim diklofenak – jeden z najbardziej znanych leków z grupy NLPZ. 

Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego, wykazująca bardzo silne działanie:

 • przeciwbólowe;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwgorączkowe;
 • przeciwobrzękowe;
 • przeciwzakrzepowe.

Zapobiegając lub łagodząc reakcję zapalną, diklofenak w istotny sposób ogranicza obrzęk stłuczonego miejsca. Doraźnie łagodzi też ból. Na podobnej zasadzie stosowane są też między innymi ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy salicylan dietyloaminy.

Maść na siniaki z arniką

Osoby czynnie uprawiające sport mogą też w przypadku różnego rodzaju stłuczeń stosować maść na siniaki z arniką. 

Wykorzystywana w medycynie ludowej od wieków, arnika:

 • zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacnia ich ścianki, na co wpływ mają zawarte w jej składzie saponiny i flawonoidy. Zapobiega w ten sposób rozlewaniu się krwiaków, 
 • ułatwia wchłanianie podskórnych wylewów, działa przeciwobrzękowo, między innymi za sprawą polifenoli, w które jest niezwykle bogata
 • działa przeciwzapalnie, za co odpowiadają tak zwane laktony seskwiterpenowe,
 • Łagodzi też dolegliwości bólowe. 

Maść na siniaki dla dzieci i niemowląt

Ze względu na łagodne działanie i brak skutków ubocznych, arnika może być stosowana jako maść na siniaki dla dzieci, w tym także niemowląt. Preparaty tego typu nie powodują podrażnień nawet po zastosowaniu na delikatną skórę malucha. Pamiętać jedynie należy, iż wyciąg z arniki nie powinien mieć kontaktu ze skórą uszkodzoną – nie wolno jej nakładać w przypadku stwierdzenia skaleczeń ani nawet niewielkich otarć. 

Zabronione jest też jej używanie w sposób wewnętrzny. Jeśli chodzi natomiast o substancje czynne, które nie nadają się do użytku przez małe dzieci, wymienić należy przede wszystkim wspomniany wyżej diklofenak, czyli bardzo silny lek przeciwzapalny oraz inne środki z grupy NLPZ.

Maść na siniaki z heparyną

Innym skutecznym rozwiązaniem jest maść na siniaki z heparyną. Jest to substancja będąca pochodną N-siarczanu i O-siarczanu glikozoaminoglikanu, należąca do polisacharydów, czyli wielocukrów, pierwotnie wyodrębniona z wątroby psa. 

Heparyna wykazuje przede wszystkim bardzo silne działanie przeciwzakrzepowe – nie tylko zapobiega powstawaniu nowych, ale też rozpuszcza już istniejące skrzepy. Po zastosowania na krwiaki, przyspiesza ich wchłanianie, zmniejsza też reakcję zapalną i związany z nią obrzęk. Maść na siniaki z heparyną jest polecana w szczególności w przypadku bardziej rozległych urazów. 

Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu

Do najpopularniejszych preparatów na stłuczenia należą maści zawierające w swoim składzie octanowinian glinu. Substancja ta zmniejsza wysięk poprzez denaturację białek znajdujących się pod skórą tkanek. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Łagodzi doznania bólowe. 

Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu może w swoim składzie zawierać także dodatek mentolu, który ma działanie chłodzące. Preparatów tego typu nie powinno się stosować na delikatną skórę niemowląt i dzieci do 3 roku życia. 

Tak jak w przypadku wszystkich niemal maści, przeciwwskazaniem są też otwarte rany oraz otarcia naskórka. 

Najlepsza maść na stłuczenia

Najlepsza maść na siniaki i stłuczenia? Nie sposób udzielić jednoznacznej rekomendacji. Wszystko zależy od skali urazu oraz dominujących objawów, a także wieku pacjenta oraz indywidualnej podatności na określone substancje czynne. 

W grę wchodzą również przeciwwskazania – przykładowo, istnieją osoby uczulone na działanie octanowinianu glinu. Silne i doskonale udokumentowane działanie ma diklofenak, środek ten nie jest jednak przeznaczony dla najmłodszych pacjentów. Szczęśliwie stłuczenia i krwiaki są urazami tyleż uciążliwymi, co niegroźnymi. 

Nawet jeśli skuteczność stosowanych maści jest niewystarczająca, w ciągu 5-7 dni podskórny wylew powinien się samoistnie wchłonąć, a wraz z nim zniknąć obrzęk i ból.

Czytaj również
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Masło shea - właściwości i zastosowanie. Jak działa?
Witaminy na skórę - zadbaj o wygląd od wewnątrz
Olej z kiełków pszenicy - właściwości. Jak go stosować?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!