Maść na siniaki, krwiaki i stłuczenia. Najlepsza i skuteczna

Maść na siniaki – z diklofenakiem, heparyną, arniką? Jaką wybrać? Jaka jest najlepsza maść na stłuczenia dla sportowców? Która substancja czynna jest najbezpieczniejsza dla małych dzieci?
Dziecko smaruje się maścią na siniaki
źródło:123RF

Spis treści

Maść na siniaki

Maść na siniaki to preparat stosowany zewnętrznie w celu ograniczenia podskórnego wylewu krwi oraz złagodzenia związanych z tym dolegliwości bólowych. Siniaki, to nic innego, jak krwiaki powstałe w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Najczęściej do tego typu urazów dochodzi w wyniku uderzenia twardą, płaską powierzchnią, nie powodującego przerwania ciągłości skóry. Powodem bywa też silny ucisk. 

Maść na siniaki:

 • łagodzi obrzęk,
 • przyspiesza wchłanianie się krwiaka,
 • chłodzi stłuczone miejsce,
 • znosi ból,
 • zapobiega powstawaniu zakrzepów. 

Jakie substancje zawiera maść na stłuczenia?

Maść na stłuczenia zawierać może w swoim składzie różnego typu substancje czynne, często pochodzenia naturalnego, zapewniające zdywersyfikowane działanie. 

Należą do nich:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym przede wszystkim diklofenak, a także między innymi salicylan dietyloaminy;
 • octanowinian glinu;
 • heparyna;
 • ekstrakt z arniki;
 • wyciąg z kasztanowca (escyna);
 • argilla zielona;
 • maść końska;
 • mentol.

Maść na stłuczenia dla sportowców

Maść na stłuczenia dla sportowców, ze względu na dużą zazwyczaj skalę urazów, powinna zapewniać możliwie szerokie i uniwersalne działanie. Polecić w tym kontekście można przede wszystkim diklofenak – jeden z najbardziej znanych leków z grupy NLPZ. 

Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego, wykazująca bardzo silne działanie:

 • przeciwbólowe;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwgorączkowe;
 • przeciwobrzękowe;
 • przeciwzakrzepowe.

Zapobiegając lub łagodząc reakcję zapalną, diklofenak w istotny sposób ogranicza obrzęk stłuczonego miejsca. Doraźnie łagodzi też ból. Na podobnej zasadzie stosowane są też między innymi ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy salicylan dietyloaminy.

Maść na siniaki z arniką

Osoby czynnie uprawiające sport mogą też w przypadku różnego rodzaju stłuczeń stosować maść na siniaki z arniką. 

Wykorzystywana w medycynie ludowej od wieków, arnika:

 • zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacnia ich ścianki, na co wpływ mają zawarte w jej składzie saponiny i flawonoidy. Zapobiega w ten sposób rozlewaniu się krwiaków, 
 • ułatwia wchłanianie podskórnych wylewów, działa przeciwobrzękowo, między innymi za sprawą polifenoli, w które jest niezwykle bogata
 • działa przeciwzapalnie, za co odpowiadają tak zwane laktony seskwiterpenowe,
 • Łagodzi też dolegliwości bólowe. 

Maść na siniaki dla dzieci i niemowląt

Ze względu na łagodne działanie i brak skutków ubocznych, arnika może być stosowana jako maść na siniaki dla dzieci, w tym także niemowląt. Preparaty tego typu nie powodują podrażnień nawet po zastosowaniu na delikatną skórę malucha. Pamiętać jedynie należy, iż wyciąg z arniki nie powinien mieć kontaktu ze skórą uszkodzoną – nie wolno jej nakładać w przypadku stwierdzenia skaleczeń ani nawet niewielkich otarć. 

Zabronione jest też jej używanie w sposób wewnętrzny. Jeśli chodzi natomiast o substancje czynne, które nie nadają się do użytku przez małe dzieci, wymienić należy przede wszystkim wspomniany wyżej diklofenak, czyli bardzo silny lek przeciwzapalny oraz inne środki z grupy NLPZ.

Maść na siniaki z heparyną

Innym skutecznym rozwiązaniem jest maść na siniaki z heparyną. Jest to substancja będąca pochodną N-siarczanu i O-siarczanu glikozoaminoglikanu, należąca do polisacharydów, czyli wielocukrów, pierwotnie wyodrębniona z wątroby psa. 

Heparyna wykazuje przede wszystkim bardzo silne działanie przeciwzakrzepowe – nie tylko zapobiega powstawaniu nowych, ale też rozpuszcza już istniejące skrzepy. Po zastosowania na krwiaki, przyspiesza ich wchłanianie, zmniejsza też reakcję zapalną i związany z nią obrzęk. Maść na siniaki z heparyną jest polecana w szczególności w przypadku bardziej rozległych urazów. 

Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu

Do najpopularniejszych preparatów na stłuczenia należą maści zawierające w swoim składzie octanowinian glinu. Substancja ta zmniejsza wysięk poprzez denaturację białek znajdujących się pod skórą tkanek. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Łagodzi doznania bólowe. 

Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu może w swoim składzie zawierać także dodatek mentolu, który ma działanie chłodzące. Preparatów tego typu nie powinno się stosować na delikatną skórę niemowląt i dzieci do 3 roku życia. 

Tak jak w przypadku wszystkich niemal maści, przeciwwskazaniem są też otwarte rany oraz otarcia naskórka. 

Najlepsza maść na stłuczenia

Najlepsza maść na siniaki i stłuczenia? Nie sposób udzielić jednoznacznej rekomendacji. Wszystko zależy od skali urazu oraz dominujących objawów, a także wieku pacjenta oraz indywidualnej podatności na określone substancje czynne. 

W grę wchodzą również przeciwwskazania – przykładowo, istnieją osoby uczulone na działanie octanowinianu glinu. Silne i doskonale udokumentowane działanie ma diklofenak, środek ten nie jest jednak przeznaczony dla najmłodszych pacjentów. Szczęśliwie stłuczenia i krwiaki są urazami tyleż uciążliwymi, co niegroźnymi. 

Nawet jeśli skuteczność stosowanych maści jest niewystarczająca, w ciągu 5-7 dni podskórny wylew powinien się samoistnie wchłonąć, a wraz z nim zniknąć obrzęk i ból.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!