Dla Ciebie, na zdrowie!

Co na siniaki - na nogach, twarzy i pod oczami. Czym smarować?

Co na siniaki? To pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas, bo trudno chociaż kilka razy w życiu nie nabić sobie guza, szczególnie w dzieciństwie. Ale czy można szybko i bezpiecznie pozbyć się widocznego krwiaka? Istnieją pewne sposoby. Sprawdź, jakie stosować maści, jak robić okłady i które witaminy uzupełniać. Dowiedz się, co jest dobre na siniaki na twarzy, kolanach, czy łokciach.
Dziecko pokazuje siniaki na nogach
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co na siniaki?

Maść, okłady, a może suplementacja brakujących składników? Siniaki, czyli krwiaki, są podskórnymi wylewami z uszkodzonych naczyń krwionośnych, powstałymi na skutek silnych uderzeń lub uciśnięć.

Oprócz samego czynnika sprawczego, istotna jest też w tym przypadku skłonność do występowania krwiaków, która ma związek z indywidualnymi cechami osobniczymi, ogólnym stanem zdrowia danej osoby, wiekiem, czy trybem życia. 

Ryzyko pojawienia się siniaków na ciele zwiększają:

Kluczowe jest zwłaszcza osłabienie szczelności naczyń krwionośnych, występujące między innymi na skutek procesów starzenia się, chorób oraz przyjmowania leków. Co na siniaki sprawdzi się najlepiej? Jakie stosować preparaty?

Jak pozbyć się siniaka na kolanie?

W terapii typowo objawowej, stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne o niezbyt silnym działaniu (dostępne bez recepty). 

Co na siniaki na nogach? Dostępne na rynku aptecznym maści na siniaki, zawierają takie substancje jak :

 • diklofenak, ewentualnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym;
 • octanowinianglinu – zmniejsza wysięk i obrzęk, łagodzi reakcję zapalną;
 • heparyna – polisacharyd odzwierzęcy, działający przeciwzakrzepowoi przeciwobrzękowo, łagodzący doznania bólowe;
 • arnika – roślina lecznicza, której ekstrakt wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność, ma też właściwości przeciwzapalne;
 • kasztanowiec zwyczajny – zawarta w jego składzie escyna także zwiększa szczelność naczyń krwionośnych oraz ich elastyczność. Wyciąg z kasztanowca redukuje obrzęk, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Uwaga – escynę można przyjmować także w tabletkach doustnych;
 • nagietek lekarski– działa przeciwobrzękowo i kojąco, łagodzi ból. W przypadku, gdy oprócz krwiaka występuje dodatkowe zadrapanie, przyspiesza gojenie rany. 

Reklama

Jak szybko pozbyć się siniaka na twarzy?

Co zrobić, gdy krwiak pojawia się najbardziej widocznym ze wszystkich możliwych miejsc, czyli na twarzy? Jak szybko i bezpiecznie można się go pozbyć? Z wyżej wymienionych polecić można smarowanie maścią z arniką lub kasztanowcem zwyczajnym, tak by uszczelnić naczynia krwionośne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też preparaty z witaminą C. Jedyne, o czym należy pamiętać po takiej kuracji, to unikanie promieni słonecznych lub stosowanie na twarz kremu z bardzo silnym filtrem UV. Substancje te zwiększają bowiem wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe. 

Oprócz maści, na twarz można stosować okłady – zimne lub gorące. Te pierwsze obkurczają naczynia krwionośne i zapobiegają rozszerzaniu się uszkodzeń. Siłą rzeczy najlepiej jest stosować je bezpośrednio po odniesieniu urazu.

Okłady ciepłe natomiast mają na celu przyspieszyć proces wchłaniania się wysięku, poprzez poprawę krążenia. Tego typu kurację stosuje się od drugiego dnia wzwyż, a jej celem jest nie tyle zahamowanie wylewu, co jak najszybsza jego likwidacja.

Jak zlikwidować siniaki? Ocet a może pasta do zębów?

Z czego robi się okłady? Czym smarować siniaki? W wielu sytuacjach wystarczy zwykła woda, zimna lub gorąca. Do chłodzenia idealnie nadaje się też zwykły stalowy nóż, uprzednio dobrze zmrożony w lodówce.

Proces leczenia można jednak zintensyfikować, dodatkowo nasączając gazę lub ręcznik. Od dziesięcioleci za niezwykle skuteczny uchodzi w takich sytuacjach ocet, który „wyciąga obrzęk”. Nieco bardziej nowatorskie podejście zakłada stosowanie między innymi soku z pietruszki, czy ananasa. 

Należy przy tym zaznaczyć, że każda w wymienionych metod jedynie łagodzi skutki urazu, z medycznego punktu widzenia nie jest natomiast możliwe zlikwidowanie dużego krwiaka w ciągu kilku godzin. W normalnych warunkach siniak wchłania się około 7 dni, proces ten można jedynie nieco przyspieszyć.

Reklama

Co na siniaki pod oczami?

Nieco inną kategorię stanowią sińce pod oczami. Wyłączywszy krwiaki powstałe na skutek urazu, zazwyczaj mamy do czynienia ze zjawiskiem, którego istotą jest gromadzenie się chłonki (płynu tkankowego) pod wyjątkowo cienką w tym miejscu warstwą skóry.

Przyczyną tego mogą być:

 • zmęczenie, niewyspanie;
 • długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera;
 • uczulenie na kosmetyki;
 • alergia na pyłki;
 • palenie papierosów, picie alkoholu;
 • uwarunkowania genetyczne;
 • podeszły wiek;
 • schorzenia takie jak cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia pracy tarczycy.

Co na siniaki pod oczami sprawdzi się najlepiej? Po pierwsze zmiana trybu życia, poprawa jakości wypoczynku, a w miarę możliwości - dłuższy rozbrat z komputerem. Po drugie, należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków i środków do demakijażu, dobierając te hipoalergiczne, maksymalnie naturalne, pozbawione konserwantów.

Po trzecie, warto zadbać o zdrową dietę, między innymi zmniejszając ilość spożywanej soli. Po czwarte, doskonale w takiej sytuacji sprawdzą się okłady ze świeżego zielonego ogórka, czy herbaty. 

Czytaj również
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Nuuni kosmetyki
Znaczenie mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Olejek jojoba na włosy
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie. Jaka cena?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!