🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Co na siniaki - na nogach, twarzy i pod oczami. Czym smarować?

Co na siniaki? To pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas, bo trudno chociaż kilka razy w życiu nie nabić sobie guza, szczególnie w dzieciństwie. Ale czy można szybko i bezpiecznie pozbyć się widocznego krwiaka? Istnieją pewne sposoby. Sprawdź, jakie stosować maści, jak robić okłady i które witaminy uzupełniać. Dowiedz się, co jest dobre na siniaki na twarzy, kolanach, czy łokciach.
Dziecko pokazuje siniaki na nogach
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co na siniaki?

Maść, okłady, a może suplementacja brakujących składników? Siniaki, czyli krwiaki, są podskórnymi wylewami z uszkodzonych naczyń krwionośnych, powstałymi na skutek silnych uderzeń lub uciśnięć.

Oprócz samego czynnika sprawczego, istotna jest też w tym przypadku skłonność do występowania krwiaków, która ma związek z indywidualnymi cechami osobniczymi, ogólnym stanem zdrowia danej osoby, wiekiem, czy trybem życia. 

Ryzyko pojawienia się siniaków na ciele zwiększają:

Kluczowe jest zwłaszcza osłabienie szczelności naczyń krwionośnych, występujące między innymi na skutek procesów starzenia się, chorób oraz przyjmowania leków. Co na siniaki sprawdzi się najlepiej? Jakie stosować preparaty?

Reklama

Jak pozbyć się siniaka na kolanie?

W terapii typowo objawowej, stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne o niezbyt silnym działaniu (dostępne bez recepty). 

Co na siniaki na nogach? Dostępne na rynku aptecznym maści na siniaki, zawierają takie substancje jak :

 • diklofenak, ewentualnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym;
 • octanowinianglinu – zmniejsza wysięk i obrzęk, łagodzi reakcję zapalną;
 • heparyna – polisacharyd odzwierzęcy, działający przeciwzakrzepowoi przeciwobrzękowo, łagodzący doznania bólowe;
 • arnika – roślina lecznicza, której ekstrakt wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność, ma też właściwości przeciwzapalne;
 • kasztanowiec zwyczajny – zawarta w jego składzie escyna także zwiększa szczelność naczyń krwionośnych oraz ich elastyczność. Wyciąg z kasztanowca redukuje obrzęk, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Uwaga – escynę można przyjmować także w tabletkach doustnych;
 • nagietek lekarski– działa przeciwobrzękowo i kojąco, łagodzi ból. W przypadku, gdy oprócz krwiaka występuje dodatkowe zadrapanie, przyspiesza gojenie rany. 

Jak szybko pozbyć się siniaka na twarzy?

Co zrobić, gdy krwiak pojawia się najbardziej widocznym ze wszystkich możliwych miejsc, czyli na twarzy? Jak szybko i bezpiecznie można się go pozbyć? Z wyżej wymienionych polecić można smarowanie maścią z arniką lub kasztanowcem zwyczajnym, tak by uszczelnić naczynia krwionośne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też preparaty z witaminą C. Jedyne, o czym należy pamiętać po takiej kuracji, to unikanie promieni słonecznych lub stosowanie na twarz kremu z bardzo silnym filtrem UV. Substancje te zwiększają bowiem wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe. 

Oprócz maści, na twarz można stosować okłady – zimne lub gorące. Te pierwsze obkurczają naczynia krwionośne i zapobiegają rozszerzaniu się uszkodzeń. Siłą rzeczy najlepiej jest stosować je bezpośrednio po odniesieniu urazu.

Okłady ciepłe natomiast mają na celu przyspieszyć proces wchłaniania się wysięku, poprzez poprawę krążenia. Tego typu kurację stosuje się od drugiego dnia wzwyż, a jej celem jest nie tyle zahamowanie wylewu, co jak najszybsza jego likwidacja.

Reklama

Jak zlikwidować siniaki? Ocet a może pasta do zębów?

Z czego robi się okłady? Czym smarować siniaki? W wielu sytuacjach wystarczy zwykła woda, zimna lub gorąca. Do chłodzenia idealnie nadaje się też zwykły stalowy nóż, uprzednio dobrze zmrożony w lodówce.

Proces leczenia można jednak zintensyfikować, dodatkowo nasączając gazę lub ręcznik. Od dziesięcioleci za niezwykle skuteczny uchodzi w takich sytuacjach ocet, który „wyciąga obrzęk”. Nieco bardziej nowatorskie podejście zakłada stosowanie między innymi soku z pietruszki, czy ananasa. 

Należy przy tym zaznaczyć, że każda w wymienionych metod jedynie łagodzi skutki urazu, z medycznego punktu widzenia nie jest natomiast możliwe zlikwidowanie dużego krwiaka w ciągu kilku godzin. W normalnych warunkach siniak wchłania się około 7 dni, proces ten można jedynie nieco przyspieszyć.

Reklama

Co na siniaki pod oczami?

Nieco inną kategorię stanowią sińce pod oczami. Wyłączywszy krwiaki powstałe na skutek urazu, zazwyczaj mamy do czynienia ze zjawiskiem, którego istotą jest gromadzenie się chłonki (płynu tkankowego) pod wyjątkowo cienką w tym miejscu warstwą skóry.

Przyczyną tego mogą być:

 • zmęczenie, niewyspanie;
 • długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera;
 • uczulenie na kosmetyki;
 • alergia na pyłki;
 • palenie papierosów, picie alkoholu;
 • uwarunkowania genetyczne;
 • podeszły wiek;
 • schorzenia takie jak cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia pracy tarczycy.

Co na siniaki pod oczami sprawdzi się najlepiej? Po pierwsze zmiana trybu życia, poprawa jakości wypoczynku, a w miarę możliwości - dłuższy rozbrat z komputerem. Po drugie, należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków i środków do demakijażu, dobierając te hipoalergiczne, maksymalnie naturalne, pozbawione konserwantów.

Po trzecie, warto zadbać o zdrową dietę, między innymi zmniejszając ilość spożywanej soli. Po czwarte, doskonale w takiej sytuacji sprawdzą się okłady ze świeżego zielonego ogórka, czy herbaty. 

Czytaj również
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Syrop na owsiki
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!