Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Siniaki - na nogach, na ciele. Co oznaczają i w jaki sposób się ich pozbyć?

Siniaki, które powstają po silnym stłuczeniu, nikogo nie dziwią ani specjalnie nie niepokoją. Wiadomo skąd się wzięły i wiadomo, że za parę dni znikną. Jak pozbyć się ich wcześniej? Co z krwiakami podskórnymi, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny?
W skrócie
 • Siniaki najczęściej pojawiają się na ciele w wyniku urazów. Czasem jednak, możemy zaobserwować siniaki, o których pochodzeniu nie mamy pojęcia.
 • Pojawiające się siniaki na ciele mogą być wynikiem podatności naczyń krwionośnych na uszkodzenia, choć nie jest to jedyna przyczyna ich występowania.
 • Jeśli zauważymy siniaki na nogach, czy innych częściach ciała, które długo nie schodzą - nie lekceważmy tego. Może to być objaw poważnej choroby.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym smarować siniaki na nogach, twarzy i pod oczami?
Spis treści

Reklama

Jak powstają siniaki?

Siniak (krwiak podskórny) powstaje na skutek niewielkich wylewów krwi z uszkodzonych podskórnych naczyń krwionośnych. Zazwyczaj jego przyczyna jest ewidentna: są to drobne urazy czy stłuczenia, jakich wiele doznajemy w codziennym życiu. Jednak u niektórych osób, zwłaszcza kobiet, naczynia krwionośne są bardziej podatne na uszkodzenia i pękają nawet przy błahych kontuzjach.

Pomocne bywa wówczas regularne przyjmowanie witaminy C lub preparatów złożonych z witaminy C i rutozydu.

Czasem zauważamy siniaki na nogach czy w innych miejscach i nie potrafimy powiedzieć, jaka jest przyczyna ich powstania. Jeśli pojawiają się często i utrzymują długo, w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć. Nie wyglądają przecież estetycznie, a czasem mogą być objawem poważnych dolegliwości.

Siniaki na ciele pojawiają się także na skutek przyjmowania niektórych leków, np. kortykosteroidów czy leków przeciwnowotworowych. W przypadku wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem, nigdy natomiast samodzielnie nie odstawiajmy zaleconych leków.

Reklama

Jak pozbyć się siniaka?

Jak zlikwidować siniaki? Większość siniaków i małych krwiaków nie jest groźna i nie wymaga specjalnego leczenia - zwykle ustępują samoistnie w ciągu 7-10 dni. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces możemy skorzystać z różnych sposobów na siniaki, aby szybciej pozbyć się podskórnego krwiaka.

Przykładowo, bezpośrednio po urazie na obolałe miejsce przyłóżmy zimny kompres, np. z lodu. Pamiętajmy tylko, aby nie kłaść go bezpośrednio na skórę. Zimno obkurczy naczynia krwionośne i zapobiegnie dalszym wylewom krwi.

Można także stosować okłady z octawinianem glinu, który oprócz hamowania obrzęku ma też działanie odkażające. Następnego dnia w miejscu siniaka można zacząć stosować kompresy ciepłe i wilgotne, które przyspieszą jego wchłanianie.

Podobnie działają także liczne dostępne bez recepty leki na siniaki:

 • preparaty zawierające heparynę (np. Heparinum, Lioton), która działa przeciwzakrzepowo i hamuje proces zapalny powstały po urazie. Przyspiesza to wchłanianie krwiaka, łagodzi ból i zmniejsza obrzęk;
 • żele na bazie escyny, występującej w nasionach kasztanowca (np. Aescin, Venitan, Venastat, Esceven). Uszczelnia ona naczynia, nie dopuszczając do powstania obrzęku, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe;
 • wyciągi z arniki górskiej, która od lat jest stosowana w leczeniu stłuczeń i krwiaków (np. Arcalen, Arnisol). Pobudza ona ukrwienie tkanek i przyspiesza wchłanianie krwiaków oraz wybroczyn.
 • maść na siniaki z wyciągiem z żywokostu, który dzięki swoim właściwościom przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek;
 • żele, okłady, spraye i plastry chłodzące;
 • maści z witaminą K, która uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega siniakom i przyspiesza proces leczenia podskórnych krwiaków, jak i ułatwia gojenie się ran.

Pamiętajmy, aby preparatów tych nie stosować na skórę uszkodzoną, otwarte rany i błony śluzowe.

Domowe sposoby na siniaki

Podstawowym i jednym z najlepszych domowych sposobów na siniaki jest schładzanie miejsca, w którym pojawił się podskórny krwiak. Bezpośrednio po urazie warto w obolałe miejsce przyłożyć zimny kompres, pamiętając przy tym, aby nie miał on bezpośredniego kontaktu ze skórą. Zimny okład obkurczy naczynia krwionośne i zapobiegnie dalszym wylewom krwi.

Kompresy można przygotować:

 • z lodu,
 • zimnej wody,
 • „kwaśnej” wody,
 • kwaśnego mleka lub serwatki,
 • bądź użyć specjalnych maści chłodzących.

Poza zimnymi okładami do domowych sposobów na siniaki można zaliczyć:

 • masowanie miejsca, w którym powstał krwiak podskórny;
 • okłady z liści kapusty, sparzonych uprzednio gorącą wodą;
 • okłady z surowych ziemniaków;
 • kompresy z roztworem octu lub sody, w tym okłady z octu jabłkowego;
 • okłady z surowej przekrojonej cebuli;
 • okłady z czosnkiem i oliwą;
 • świeży ananas.

Jeśli zauważyliśmy siniaki na nogach lub rękach, warto potrzymać kończynę w górze, powyżej serca. Po jakimś czasie, zimne kompresy można zastąpić ciepłymi okładami. Pomocne może okazać się przyjmowanie witaminy C, która uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne.

Reklama

Skąd biorą się siniaki na ciele?

Jeśli siniak lub krwiak powstaje bez uchwytnego urazu, należy wykonać podstawowe badania krwi i wykluczyć zaburzenia hematologiczne. W przypadku dużych krwiaków, zwłaszcza z masywnym obrzękiem i silnym bólem, może zaistnieć potrzeba interwencji chirurga. Interwencja lekarska jest konieczna również wtedy, gdy siniaki występują na głowie, tułowiu i brzuchu - istnieje wówczas ryzyko obrażeń wewnętrznych i groźnego krwawienia wewnętrznego.

Samoistne powstawanie siniaków, zwłaszcza jeśli towarzyszą im częste krwawienia z nosa i dziąseł, może być objawem zaburzeń krzepliwości krwi. Jeśli dodatkowo jesteśmy osłabieni, apatyczni i łatwo się męczymy, koniecznie będzie wykonanie badań w kierunku białaczki.

Pojawianiu się siniaków sprzyjają również skazy krwotoczne, stany zapalne naczyń krwionośnych, kruchość ścian naczyń krwionośnych, przyjmowanie niektórych leków (w tym kortykosteroidów), czy choroby nowotworowe układu krwiotwórczego.

Częste występowanie siniaków, szczególnie tych pojawiających się samoistnie może wskazywać również na:

 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • niedobory witamin (w szczególności witaminy C),
 • wrodzoną kruchość naczyń,
 • hemofilię.

Reklama

Siniaki u dziecka

Siniaki u dziecka przeważnie nie są powodem do niepokoju, szczególnie te po urazach na nogach, rękach czy głowie. Po kilku dniach podskórne krwiaki wchłaniają się i nie pozostawiają po sobie śladu.

Kiedy siniaki u dziecka mogą wzbudzać niepokój?

 • Wówczas kiedy powstają samoistnie, a nie są wynikiem uderzenia.
 • Gdy powstają w nietypowych miejscach – na brzuchu, ramionach, stopach (bez wcześniejszego urazu).
 • Kiedy powstają przy stosunkowo delikatnym dotyku.
 • Gdy ich wielkość jest nieadekwatna do odniesionego urazu.
 • Jeśli ból siniaka jest większy niż standardowo i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jeśli u dziecka występuje, którykolwiek z wymienionych objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Samoistne pojawianie się podskórnych krwiaków na ciele może być objawem niedoboru witaminy C, ale również poważniejszych chorób, takich jak hemofilia, czy w skrajnych przypadkach mogą być jednym z symptomów białaczki.

Reklama

Siniaki na brzuchu

Jeżeli siniaki na brzuchu nie są wynikiem urazu mogą wskazywać na część z wymienionych wyżej dolegliwości, jak również być oznaką m.in. choroby trzustki. Wówczas pojawiającym się podskórnym krwiakom towarzyszą inne objawy ze strony układu pokarmowego, w tym silne bóle w okolicach trzustki.

Bezurazowych siniaków na brzuchu nie należy lekceważyć i jak najszybciej udać się do lekarza. Nawet jeśli podskórnym wylewom nie towarzyszą inne symptomy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Misiura, R., Reczek, A., & Gabryś, T. (n.d.). Model opieki nad pacjentem chorym na hemofilię.
 • Gaertner, H. (2001)., Hematologia (K. Janicki). Nowotwory. Journal of Oncology, 51(4), 435-435.
 • Podolak-Dawidziak, M. (2010). Hematologia i onkologia: punkt styczny, który pomoże ujawnić kilka prostych pytań. Oncology in Clinical Practice, 6, 15-16.
 • Windyga, J., Baran, B., Odnoczko, E., Buczma, A., Drews, K., Laudański, Sieroszewski, P. (2018). Wytyczne postępowania w nabytej hemofilii A. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3(4), 175-188.
 • Nawrot, J., Gornowicz-Porowska, J., Kroma, A., & Nowak, G. (2021). Arnika górska jako roślina lecznicza. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_032-035.pdf (data dostępu: 28.07.2021)
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda