Podkrążone oczy - przyczyny. Co na podkrążone oczy?

Podkrążone oczy mogą być objawem przemęczenia, ale także poważnej choroby. Na przykład podkrążone oczy u niemowlaka to często oznaka alergicznego nieżytu nosa lub niedoboru witaminy K. Zaś blada twarz i podkrążone oczy u dziecka mogą świadczyć o rozwijającej się anemii. Podkrążone oczy u mężczyzny mogą być efektem niewłaściwego trybu życia – wypijania dużej ilości alkoholu i niedoboru snu, aczkolwiek dotyczy to także kobiet skarżących się na podkrążone oczy.
Zmęczone oczy
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, dlatego warto udać się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Można także spróbować domowych sposobów na podkrążone oczy. 

Zobacz: Opuchnięte oczy i powieki - przyczyny. Jak zlikwidować?

Podkrążone oczy – przyczyny

Zanim zaczniemy panikować, że w naszym organizmie rozwija się groźna choroba, przyjrzyjmy się naszemu trybowi życia. Podkrążone oczy mogą oznaczać, że jesteśmy po prostu zmęczeni lub za mało śpimy.

Osoby, które piją dużo kawy, nadużywają alkohol, palą papierosy również nie powinny być zaskoczone, że pod oczami pojawiły się sińce i tzw. podkówki. Podkrążone oczy są także oznaką stresu, zbyt długiego lub zbyt częstego opalania się, reakcją na niektóre leki czy kosmetyki. Niekiedy blada twarz i podkrążone oczy to cechy uwarunkowane dziedzicznie, wtedy zamiast uporczywie szukać przyczyny podkówek i sińców pod oczami, warto pogodzić się z tym, że są one częścią naszej urody i spróbować leczyć je objawowo. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby na podkrążone oczy.

Jeśli upewniliśmy się, że podkrążone oczy nie wystąpiły na skutek wyżej wymienionych przyczyn, warto wykonać badania kontrolne. Być może sińce pod oczami i opuchnięcia są symptomem rozwijającej się w naszym organizmie choroby. Często podkrążone oczy są objawem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a niekiedy także atopowego zapalenia skóry. Jeśli poza podkrążonymi oczami, zauważyliśmy też sińce, opuchnięte powieki i przekrwione spojówki może to oznaczać alergiczne zapalenie spojówek. Sińce i obrzęk wokół oczu mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Co jeszcze mogą oznaczać podkrążone oczy? Wątroba, która pracuje niewłaściwie, często daje objaw w postaci obrzęków oczu i zasinień. Jeśli w naszym organizmie zadomowiły się pasożyty, to poza bólem brzucha i utratą wagi, zauważymy, że nasze oczy są podkrążone, a pod nimi pojawiły się sińce. Osoba o bladej twarzy i podkrążonych oczach może być niedożywiona, a w jej organizmie może rozwijać się anemia. Anemię poza sińcami i podkówkami poznamy po ogólnym osłabieniu, braku koncentracji, zawrotach głowy i niekiedy przyspieszonej akcji serca.

Jest jeszcze jedna poważna choroba, która objawia się w ten sposób – cukrzyca. Pacjenci, u których diagnozuje się cukrzycę, skarżą się na utratę wagi, częstomocz, osłabienie i właśnie na podkrążone oczy.

 

 

 

Podkrążone oczy u niemowlaka i starszego dziecka

 

 

 

Jeśli twoje dziecko ma podkrążone oczy, kicha, a z jego nosa wycieka wodnista wydzielina, nie ma co panikować. Najprawdopodobniej na skutek przekrwienia błony śluzowej nosa i zatok spowodowanego alergicznym nieżytem nosa, pod oczami twojego dziecka pojawiło się zasinienie i obrzęk. Niekiedy alergie pokarmowe objawią się podkrążonymi oczami, a dodatkowo bólem brzucha, wymiotami czy biegunką. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek u dziecka poznasz po łzawieniu oczu, przekrwieniu spojówek, obrzęku powiek oraz swędzeniu i pieczeniu oczu.

 

 

 

Podkrążone oczy u niemowlaka, ale także podkrążone oczy u dwulatka lub trzylatka mogą świadczyć o niedoborze witaminy K lub żelaza. Jeśli twoje dziecko ma bladą twarz i podkrążone oczy, a także niechętnie je, nie może się skoncentrować, prawdopodobnie ma anemię. Podkrążone oczy u dwulatka, trzylatka czy nieco starszych dzieci, mogą także być symptomem chorób pasożytniczych - owsicy, glistnicy, toksokarozy czy tasiemczycy. Dodatkowymi objawami tych chorób są: bóle brzucha, wymioty, biegunka, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, świąd okolic odbytu.

 

 

 

Sprawdź: Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

 

 

 

Sposób na podkrążone oczy

 

 

 

Istnieje wiele domowych sposobów na podkrążone oczy. Co na podkrążone oczy będzie najlepsze? Prawdopodobnie dla każdego coś innego. Warto wypróbować okładów z mleka, koniecznie schłodzonego. Mleko zwęża naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę. Podobnie działanie wykazują okłady z herbaty, czarnej lub zielonej. Skóra wokół oczu po zastosowaniu takiego okładu powinna stać się bardziej napięta i ściągnięta, naczynia krwionośne zwężone, a zasinienia i obrzęk mniejsze. Warto również spróbować rumianku.

 

 

 

Podkrążonych oczu można się pozbyć za sprawą okładów z ogórka, który działa wygładzająco, ściągająco i oczyszczająco na skórę wokół oczu, a dodatkowo powinien zniwelować obrzęk i zasinienia. 

 

 

 

 

 

 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy endometriozie - co jeść?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama