Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Podkrążone oczy - przyczyny. Co na podkrążone oczy?

Podkrążone oczy mogą być objawem przemęczenia, ale także poważnej choroby. Na przykład podkrążone oczy u niemowlaka to często oznaka alergicznego nieżytu nosa lub niedoboru witaminy K. Zaś blada twarz i podkrążone oczy u dziecka mogą świadczyć o rozwijającej się anemii. Podkrążone oczy u mężczyzny mogą być efektem niewłaściwego trybu życia – wypijania dużej ilości alkoholu i niedoboru snu, aczkolwiek dotyczy to także kobiet skarżących się na podkrążone oczy.
Zmęczone oczy
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, dlatego warto udać się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Można także spróbować domowych sposobów na podkrążone oczy. 

Reklama

Podkrążone oczy – przyczyny

Zanim zaczniemy panikować, że w naszym organizmie rozwija się groźna choroba, przyjrzyjmy się naszemu trybowi życia. Podkrążone oczy mogą oznaczać, że jesteśmy po prostu zmęczeni lub za mało śpimy.

Osoby, które piją dużo kawy, nadużywają alkohol, palą papierosy również nie powinny być zaskoczone, że pod oczami pojawiły się sińce i tzw. podkówki. Podkrążone oczy są także oznaką stresu, zbyt długiego lub zbyt częstego opalania się, reakcją na niektóre leki czy kosmetyki. Niekiedy blada twarz i podkrążone oczy to cechy uwarunkowane dziedzicznie, wtedy zamiast uporczywie szukać przyczyny podkówek i sińców pod oczami, warto pogodzić się z tym, że są one częścią naszej urody i spróbować leczyć je objawowo. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby na podkrążone oczy.

Jeśli upewniliśmy się, że podkrążone oczy nie wystąpiły na skutek wyżej wymienionych przyczyn, warto wykonać badania kontrolne. Być może sińce pod oczami i opuchnięcia są symptomem rozwijającej się w naszym organizmie choroby. Często podkrążone oczy są objawem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a niekiedy także atopowego zapalenia skóry. Jeśli poza podkrążonymi oczami, zauważyliśmy też sińce, opuchnięte powieki i przekrwione spojówki może to oznaczać alergiczne zapalenie spojówek. Sińce i obrzęk wokół oczu mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Co jeszcze mogą oznaczać podkrążone oczy? Wątroba, która pracuje niewłaściwie, często daje objaw w postaci obrzęków oczu i zasinień. Jeśli w naszym organizmie zadomowiły się pasożyty, to poza bólem brzucha i utratą wagi, zauważymy, że nasze oczy są podkrążone, a pod nimi pojawiły się sińce. Osoba o bladej twarzy i podkrążonych oczach może być niedożywiona, a w jej organizmie może rozwijać się anemia. Anemię poza sińcami i podkówkami poznamy po ogólnym osłabieniu, braku koncentracji, zawrotach głowy i niekiedy przyspieszonej akcji serca.

Jest jeszcze jedna poważna choroba, która objawia się w ten sposób – cukrzyca. Pacjenci, u których diagnozuje się cukrzycę, skarżą się na utratę wagi, częstomocz, osłabienie i właśnie na podkrążone oczy.

Pyrantelum OWIX tabletki
Pyrantelum Owix to jedyny lek na owsiki dostępny bez recepty. Tabletki do rozgryzania o smaku pomarańczowym są odpowiednie dla dzieci od 6 lat oraz dorosłych, a zalecana dawka zależy od wagi pacjenta.Owsiki łatwo się przenoszą, dlatego w przypadku zarażenia, Pyrantelum OWIX należy podać wszystkim domownikom. Leczenie trzeba powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od zastosowania pierwszej dawki. Lek przyjmuje się doustnie, w trakcie lub niezależnie od posiłku. Jeśli objawy utrzymują się po podaniu drugiej dawki, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład i postać: Pyrantelum Owix. Każda tabletka zawiera 250 mg pyrantelu (Pyrantelum) w postaci embonianu pyrantelu (Pyranteli embonas) (720 mg). Wskazania: Owsica u dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2024.01.31.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Podkrążone oczy u niemowlaka i starszego dziecka

Jeśli twoje dziecko ma podkrążone oczy, kicha, a z jego nosa wycieka wodnista wydzielina, nie ma co panikować. Najprawdopodobniej na skutek przekrwienia błony śluzowej nosa i zatok spowodowanego alergicznym nieżytem nosa, pod oczami twojego dziecka pojawiło się zasinienie i obrzęk.

Niekiedy alergie pokarmowe objawią się podkrążonymi oczami, a dodatkowo bólem brzucha, wymiotami czy biegunką. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek u dziecka poznasz po łzawieniu oczu, przekrwieniu spojówek, obrzęku powiek oraz swędzeniu i pieczeniu oczu.

Podkrążone oczy u niemowlaka, ale także podkrążone oczy u dwulatka lub trzylatka mogą świadczyć o niedoborze witaminy K lub żelaza. Jeśli twoje dziecko ma bladą twarz i podkrążone oczy, a także niechętnie je, nie może się skoncentrować, prawdopodobnie ma anemię.

Podkrążone oczy u dwulatka, trzylatka czy nieco starszych dzieci, mogą także być symptomem chorób pasożytniczych - owsicy, glistnicy, toksokarozy czy tasiemczycy. Dodatkowymi objawami tych chorób są: bóle brzucha, wymioty, biegunka, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, świąd okolic odbytu.

Sposób na podkrążone oczy

Istnieje wiele domowych sposobów na podkrążone oczy. Co na podkrążone oczy będzie najlepsze? Prawdopodobnie dla każdego coś innego. Warto wypróbować okładów z mleka, koniecznie schłodzonego. Mleko zwęża naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę.

Podobnie działanie wykazują okłady z herbaty, czarnej lub zielonej. Skóra wokół oczu po zastosowaniu takiego okładu powinna stać się bardziej napięta i ściągnięta, naczynia krwionośne zwężone, a zasinienia i obrzęk mniejsze. Warto również spróbować rumianku.

Podkrążonych oczu można się pozbyć za sprawą okładów z ogórka, który działa wygładzająco, ściągająco i oczyszczająco na skórę wokół oczu, a dodatkowo powinien zniwelować obrzęk i zasinienia. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?