Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Odciski na stopach: jak się pozbyć? Sposoby i leczenie

Odciski na stopach są reakcją obronną skóry powstającą na skutek nadmiernego nacisku lub tarcia. Sprawdź, jakie są rodzaje odcisków na stopach, a także jak można je usunąć.
Odciski na stopach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest odcisk na stopie?

Odcisk na stopie jest reakcją obronną skóry w postaci zgrubienia powstałą na skutek nadmiernego ucisku lub tarcia. Odciski powstają na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp oraz pomiędzy palcami. Potocznie każde zgrubienie skóry powstałe na skutek działania czynnika mechanicznego nazywamy odciskami, ale dermatolodzy oraz podolodzy wyróżniają dwa rodzaje zgrubień:

a terminu „odciski” używają jedynie w odniesieniu do nagniotków. Ponadto odciski na stopach należy odróżnić od brodawek oraz pęcherzy, które także mogą powstawać na skutek tarcia.

Reklama

Odciski na stopach – rodzaje

Odciski na stopach, w zależności od miejsca powstania oraz wyglądu, dzieli się na nagniotki i modzele. Modzele powstają najczęściej na podeszwach stóp – głównie w okolicy pięty oraz po wewnętrznej stronie dłoni.

Te na piętach są zwykle efektem noszenia zbyt ciasnego obuwia, a te na dłoniach są związane z pracą fizyczną lub sportem. Modzele przybierają postać dużych, płaskich powierzchni zrogowaciałego naskórka.

Nagniotki z kolei to odciski w kształcie stożka, które lokalizują się przede wszystkim na palcach u stóp lub pomiędzy nimi. Najczęściej powstają na skutek noszenia zbyt wąskich butów. Nagniotki są bardziej bolesne niż modzele. Często towarzyszy im rumień.

Reklama

Plastry na odciski

Odcisków można się pozbyć za pomocą specjalistycznych plastrów nasączonych preparatami złuszczającymi i zmiękczającymi. Plastry można stosować zarówno na nagniotki, jak i niewielkie modzele.

Na rynku dostępne są różne rodzaje plastrów. Dobrym przykładem mogą być nowoczesne plastry hydrokoloidowe na odciski. Podstawowym zadaniem tych plastrów jest osłabienie ucisku oraz osłona zgrubiałej skóry.

Dodatkowo są wodoodporne, oddychające, zapewniają wilgotne środowisko, absorbują wysięk oraz nie powodują dyskomfortu podczas ich usuwania.

Specjalne plastry na pęcherze przydatne zwłaszcza kiedy z pęcherza sączy się płyn. Plaster pochłania niewielki wysięk i przeciwdziała zabrudzeniu pęcherza. Tworzy warstwę ochronną, osłania go przed uciskiem a tym samym łagodzi ból.

Warto podkreślić, że plastry na odciski można też stosować zapobiegawczo. Zaleca się przeklejać je przed wyjściem z domu w nowych, zbyt wąskich lub za ciasnych butach. Zamiast plastrów zapobiegawczo można także stosować wkładki lub poduszki ochronne.

Reklama

Maść na odciski

Oprócz plastrów w aptekach lub sklepach medycznych można kupić żel, płyn lub maść na odciski. Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera kwas salicylowy, kwas mlekowy lub oba jednocześnie.

Kwas salicylowy (zwykle w 40 proc. stężeniu) rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, ułatwiając jego złuszczenie. Podobnie działanie wykazuje kwas mlekowy w stężeniu 10 proc. – zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek.

Ponadto kwas salicylowy oraz mlekowy działają też przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Wiele dostępnych w aptekach maści na odciski dodatkowo działa przeciwzapalnie. Po kilkudniowym stosowaniu maści, odcisk należy rozmiękczyć w gorącej wodzie i usunąć za pomocą pilnika.

Stosując maść, należy pamiętać by nakładać ją wyłącznie na odcisk, a nie na zdrową skórę, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia lub wywołać reakcję alergiczną. Maści na odciski nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę i z zaburzeniami układu krążenia.

Reklama

Usuwanie odcisków

Jeśli plastry na odciski lub maść nie pomogą, pozostaje jedynie mechaniczne usuwanie odcisków. W tym celu najlepiej udać się do dermatologa, podologa lub kosmetyczki.

W specjalistycznym gabinecie odciski wraz korzeniami zostaną usunięte za pomocą dłuta, skalpela lub frezarki. Niektóre gabinety podologiczne lub medycyny estetycznej oferują zabiegi laserowego usuwania odcisków.

Decydując się na zabieg u specjalisty, możemy mieć pewność, że będzie bezbolesny i nie pozostanie po nim rana, a miejsce po odcisku zostanie odpowiednio odkażone i zabezpieczone. Po zabiegu powinno się stosować odpowiednie preparaty nawilżające i regenerujące, aby odcisk nie powrócił. Ważna jest także profilaktyka.

Osoby podatne na powstawanie odcisków powinny zadbać przede wszystkim o wygodne i dopasowane obuwie. Buty nie powinny być ani za wąskie ani za szerokie. Podolodzy zalecają, by unikać butów na wysokim obcasie oraz ze zwężającymi się noskami.

Aby przeciwdziałać powstawaniu odcisków, powinno się także dbać o higienę stóp. Zalecane jest regularnie usuwanie zgrubiałego naskórka. Natomiast osoby pracujące fizycznie, u których często pojawiają się modzele na dłoniach, powinny zakładać do pracy rękawiczki ochronne.

Czytaj:

Bibliografia

  • Koselak M., Forczak K., Gójska J., Harupa M., Jankowska J., Kondrakowicz M., Lendzioszek M., Noskiewicz M., Wyszomierska M., Żylak M., Podstawy podologii kosmetycznej, Warszawa 2010
  • Zielińska K., Kilka słów o podologii – czyli jak dbać o swoje stopy?, Think Nr 1 (17) 2014
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Pęcherze na stopach
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Wygląd opuchniętych kostek
Podobne artykuły
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Kosmetyczka uciska receptory na stopach
Receptory na stopach - gdzie są i za co odpowiadają? Punkty refleksyjne a masaż
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania
Ogrzewanie zimnych stóp
Zimne stopy - jakie są ich przyczyny? Poznaj domowe sposoby i leczenie zziębniętych stóp

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!