To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Czosnek na przeziębienie - czy jest skuteczny? Przepisy

Czosnek na przeziębienie był znanym remedium na wiele różnego rodzaju dolegliwości już od wielu wieków. Stosowali go zarówno starożytni Rzymianie jak i Egipcjanie. Używano go na zaburzenia jelitowe, a także do gojenia ran, przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych, a także jako środek uśmierzający ból.
Czosnek
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Czosnek to jeden z najsilniejszych, roślinnych produktów, które można śmiało wykorzystać w profilaktyce oraz w leczeniu aktywnego przeziębienia.
  • Stosuje się go jako dodatek do wielu mikstur wraz z miodem, cytryną czy imbirem. Dlaczego?
  • Czosnek ma wiele właściwości leczniczych, jednak może również nieść za sobą skutki uboczne. Jakie?
SPRAWDŹ TEŻ: Syrop z czosnku - na przeziębienie i przez cały rok
Spis treści

Reklama

Jak działa czosnek na przeziębienie?

Czosnek, z łaciny Allium sativum, to roślina pochodząca z Azji Środkowej. Należy ona do rodziny Liliaceae, wraz z 700 innymi gatunkami roślin, takich jak na przykład por czy cebula.

Sam czosnek był już stosowany przez starożytnych Rzymian, Greków czy Chińczyków na zaburzenia jelitowe, do leczenia trudno gojących się ran. Jednak czy czosnek pomaga na przeziębienie? Zarówno starożytni, jak i współcześni badacze uważają, że czosnek ma właściwości lecznicze.

Leczenie przeziębienia czosnkiem było praktykowane szczególnie w Średniowieczu. Najprawdopodobniej jest to związane z licznie występującymi w czosnku związkami siarki, takimi jak alliina, ajoen czy allicyna. Te organiczne związki siarki mają działanie bakteriobójcze i to głównie one są powodem charakterystycznego zapachu czosnku.

Właśnie bakteriobójcze działanie allicyny i innych związków wraz z działaniem przeciwwirusowym, pierwotniakobójczym oraz przeciwgrzybiczym innych, bioaktywnych substancji sprawia, że tak chętnie jest stosowany czosnek na przeziębienie.

Reklama

Mikstura na przeziębienie z czosnku, miodu, cytryny i imbiru

Bardzo popularne są mikstury z czosnku z różnego rodzaju dodatkami, które nie tylko poprawiają walory smakowe i zapachowe, ale mają także dodatkowe, prozdrowotne właściwości, dzięki czemu działają wraz z czosnkiem synergistycznie.

Na przykład miód jest jednym z niewielu produktów, które w odpowiednich warunkach w ogóle się nie psuje, a zawdzięcza to wysokiemu stężeniu cukrów. Wspomaga on odporność, działa na przeziębienie oraz pomaga na kaszel. Dodatkowo ma słodki smak, który może niwelować przykry aromat czosnku.

Cytryna z kolei jest bardzo bogata w witaminy, szczególnie w witaminę C. Jest ona bardzo istotna w leczeniu przeziębień, a to dzięki temu, że ma ona właściwości przeciwutleniające. Imbir, poza licznymi witaminami zawiera ponadto sporo olejków eterycznych. Działają one przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo a także nieco przeciwzapalnie i uśmierzająco ból.

Także, taka mikstura z czosnku na przeziębienie wraz z dodatkami w postaci imbiru, cytryny i miodu może być całkiem skutecznym i przede wszystkim naturalnym panaceum na lekkie objawy przeziębienia.  

Jak jeść czosnek na przeziębienie?

Jak jeść czosnek by najlepiej służył? Przede wszystkim należy go rozgnieść, na przykład boczną stroną noża. Dopiero tak rozgnieciony czosnek można dalej poszatkować na mniejsze części. Można także użyć specjalnej praski do czosnku.

Rozgnieciony czosnek wyzwala nie tylko więcej aromatu, ale przede wszystkim w jego strukturze szybciej zachodzi przemiana alliny do allicyny przy pomocy enzymu - allinazy. A to właśnie allicyna jest wyjściowym substratem do innych, prozdrowotnych związków.

Proces ten jest wspomagany także przez temperaturę - w wyższej temperaturze, na przykład podczas gotowania proces ten zachodzi dużo szybciej.

Ile jeść czosnku na przeziębienie? Nie ma raczej żadnych sztywnych ograniczeń odnośnie ilości czosnku, które można bezpiecznie zjeść. Przyjęło się, że dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej niż jeden lub dwa, średniej wielkości ząbki czosnku na dobę. Wynika to głównie z dość nieprzyjemnych następstw w postaci wydzielania brzydkiego zapachu.

Niektórzy badacze uważają, że spożycie więcej niż czterech ząbków dziennie może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych typu biegunki, bóle brzucha czy wymioty.

A czy można i jak jeść czosnek na surowo? Można spróbować dodawać go do kanapek na przykład z wędlinami czy pomidorem. Trzeba tylko pamiętać, by taka kanapka z czosnkiem na przeziębienie zawierała sprasowany lub rozgnieciony czosnek, a nie tylko poszatkowany.

Surowy czosnek jednak niektórym może szkodzić. Powinny na niego uważać osoby z dolegliwościami ostrego nieżytu żołądka i jelit, chorobami wątroby, a także z nasiloną hipotonią. Choroby te są przeciwwskazaniem do spożywania czosnku na surowo, a także w innych formach.

Kiedy natomiast jeść czosnek - rano czy wieczorem? Przede wszystkim nie powinno się go jeść na noc, gdyż wykazuje silne działanie moczopędne i stymuluje układ nerwowy, więc można mieć problemy z zaśnięciem. Najlepiej wieczorem zgnieść czosnek i spożyć go następnego dnia.

Reklama

Mleko z czosnkiem na przeziębienie

Wśród zwolenników medycyny naturalnej, mleko z czosnkiem jest jednym z pierwszych, po które sięgają w przypadku objawów przeziębienia. Niektórzy używają jeszcze innych dodatków i robią na przykład mleko z miodem i czosnkiem, w celu jego mocniejszego działania.

Pomoże on nieco złagodzić przebieg infekcji - zmniejszy katar, uśmierzy bolące gardło oraz poprawi ogólne samopoczucie. Nie powinniśmy ejdnak liczyć, że taki specyfik pomoże zbić gorączkę. Niemniej jednak warto spożywać taki napój w celach pomocniczych.

Przepis na mleko z miodem i czosnkiem jest banalny i polega na zgnieceniu i rozdrobnieniu jednego ząbku czosnku i dodaniu go do szklanki mleka. Następnie całość należy delikatnie podgrzać i mieszać nie doprowadzając do wrzenia. Na koniec warto dodać łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać. Gdy mikstura nieco się ostudzi, można ją wypić.

Nie powinno się spożywać więcej niż jedną lub dwie szklanki dziennie takiego napoju. Jest to bezpieczna dawka, której nie należy przekraczać, gdyż wtedy czosnek może zaszkodzić.

Reklama

Domowy syrop na przeziębienie z czosnku

Niemal równie popularne jak mleko z czosnkiem jest syrop z czosnku na przeziębienie. Przepis na jego wykonanie jest równie banalny. Jeden ząbek czosnku rozgniatamy i dodajemy do niego około pół szklanki przegotowanej, ostudzonej wody oraz sok z jednej i pół cytryny.

Całość mieszamy i odstawiamy na minimum jedną dobę w ciemnym i suchym miejscu.

Po tym czasie można pić tak przygotowany syrop. Niektórzy preferują bardziej słodkie smaki i wtedy przygotowują syrop z czosnku, miodu i cytryny. Do powyższego składu syropu dodaje się wtedy trzy łyżeczki miodu i dokładnie miesza.

Do syropu z czosnku można także dodać 3-4 cebule. Obiera się je, kroi w kostkę i wkłada do słoika, po czym zasypuje się cukrem. Po kilku godzinach, kiedy cebula puści sok, dodać można go do syropu.

W domu można także samemu przygotować nalewkę z czosnku na wódce z cytryną i miodem. Nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny, pita do 3 razy dziennie, może udrożnić zatoki. Działa również bakteriobójczo i wspomaga regenerację błony śluzowej dróg oddechowych. Dzięki temu może łagodzić kaszel.

Reklama

Czosnek w ciąży

Czosnek w ciąży niestety nie jest zalecany. Przez substancje znajdujące się w nim może zaostrzać dolegliwości, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Nasila zgagę i wzdęcia, a także podrażnia błonę przewodu pokarmowego.

Dodatkowo może zwiększać ryzyko krwawień i utrudniać krzepnięcie krwi, gdyż posiada właściwości antyagregacyjne. Zalecany jest on zatem osobom z zakrzepicą.

Jeśli natomiast ciężarna nie ma problemów żołądkowych, a zmaga się z ciśnieniem, czosnek może być dobrym rozwiązaniem. Wykazuje on albowiem przeciwnadciśnieniowe działanie.

W trakcie karmienia piersią czosnek może być niewskazany, gdyż może zmienić smak pokarmu. Nie należy go jednak unikać, jeśli podczas ciąży miało się z nim regularnie styczność. Dziecko już wtedy przez wody płodowe mogło poznać jego smak.

Reklama

Przechowywanie czosnku

Świeży czosnek należy przechowywać w miejscu suchym i chłodnym, jednak nie w lodówce, a w temperaturze pokojowej. Najlepiej umieścić go w koszyczku lub papierowej dziurkowanej torebce.

Wszelkie wywary, syropy czy nalewki z czosnku należy natomiast przechowywać w lodówce, gdzie mogą stać do około 2 tygodni.

Skutki uboczne czosnku

Ludzie cierpiący na cukrzyce korzystają z niego, by obniżyć poziom cukru we krwi. Nie dla wszystkich jest on jednak wskazany do spożycia ze względu na możliwe skutki uboczne. Część osób już po niewielkiej ilości czosnku doznaje nieprzyjemnych dolegliwości, jak wzdęcia, zgaga czy gazy.

U niektórych czosnek może wywoływać alergię, migreny czy nawet stany zapalne.Może on wchodzić również w nieporządane reakcje z lekami. Unikać powinny go zatem osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż może on nasilać ich działanie.

Zjedzenie pięciu lub więcej ząbków dziennie może podrażnić błonę śluzową żołądka. Wówczas istnieje nawet ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia wątroby.

Czytaj również

Bibliografia

  • B. Bałasińska, G. Kulasek; Czosnek i jego wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt; Medycyna Weterynaryjna; 2004; 60; 11; 1151-1155
  • M. Kwiecień, A. Winiarska-Mieczan; Czosnek jako zioło kształtujące właściwości prozdrowotne; Probl. Hig. Epidemiol; 2011; 92 (4); 810-812
  • J. Tadeusiewicz, A. Krysztofiak, B. Olas; Czosnek – panaceum na choroby krążenia?; Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych; 2014; Tom 63;1 (302); 37-44
  • Redakcja, Czosnek pospolity (Allium sativum L.), Portal opieka.farm \ (https://opieka.farm/bazy/suplementy/czosnek-pospolity-allium-sativum-l/) [data dostępu 14 września 2021]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Warzywa
Seler naciowy - sprawdź przepisy na ciepłe potrawy z selera oraz zdrowe sałatki
Sałatka z selerem naciowym
Czy bób jest zdrowy? - zalety i wady bobu
Bób
Seler naciowy - właściwości lecznicze i odżywcze. Jak wpływa na zdrowie?
Seler naciowy pokrojony na desce kuchennej
Podobne artykuły
Bób w misce
Bób - kalorie i właściwości. Jakie ma wartości odżywcze?
Ugotowany młody bób w miseczce
Jak gotować bób? - świeży, mrożony i żeby nie wzdymał? Sposoby i przepisy
Dwie szklanki z sokiem pomidorowym
Sok pomidorowy – przepis na sok z wyciskarki i blendera
Mężczyzna trzyma bataty w koszyku
Indeks glikemiczny batatów. Ile kalorii ma słodki ziemniak?
Szklanka soku pomidorowego i koszyk z pomidorami
Właściwości soku pomidorowego. Na co pomaga sok z pomidorów?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!