Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Jak mierzyć temperaturę ciała - gdzie i ile trzymać termometr?

Mierzenie temperatury ciała teoretycznie wydaje się dziecinnie proste. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do jamy ustnej lub odbytu i sprawdzić, czy temperatura przekracza 36,6 stopni Celsjusza. W praktyce jednak popełniamy wiele błędów. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę ciała oraz jakich błędów unikać.
Mierzenie temperatury u dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Temperaturę ciała odczytuje się na skali termometru. Można ją sprawdzać metodami wewnętrznymi (mierzenie temperatury w ustach, uchu, odbycie) lub zewnętrznymi (pomiar pod pachą, pachwiną).
 • Ciepłotę ciała można sprawdzać przy pomocy różnych rodzajów termometrów. Najpopularniejsze to termometry rtęciowe (wycofane ze sprzedaży), elektroniczne i termometry na podczerwień.
 • Pomimo tego, że mierzenie temperatury wydaje się prostą czynnością, to jednak ze względu na rodzaj użytego termometru, można popełnić sporo błędów przy mierzeniu ciepłoty.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaka jest prawidłowa temperatura u małego dziecka?
Spis treści

Reklama

Rodzaje termometrów - jakim termometrem mierzyć temperaturę? Który wybrać?

Poprawny pomiar temperatury jest przede wszystkim uzależniony od użytego sprzętu. Ciepłotę ciała można zmierzyć termometrem: cieczowym lub elektronicznym (bezdotykowym). Jest to najbardziej podstawowy podział termometrów występujących na rynku.

Termometr cieczowe z kolei dzieli się na galowe (zawierające galistan) oraz rtęciowe, przy czym te drugie, zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej, zostały dekadę temu wycofane ze sprzedaży, ale nadal można je znaleźć w domowych apteczkach Polaków. Natomiast termometry elektroniczne można podzielić na stykowe z układem scalonym, dotykowe z czujnikiem podczerwieni oraz bezdotykowe. Który z nich wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Termometr cieczowy galowy uchodzi za dokładny, ale w porównaniu do termometrów elektronicznych długo dokonuje pomiaru - nawet do 5 minut. Nie jest zatem zalecany do mierzenia temperatury u dziecka, zwłaszcza ruchliwego.

Prosty, stykowy termometr elektroniczny potrzebuje około minuty by podać wartość temperatury, ale zdaniem ekspertów nie należy do najdokładniejszych urządzeń. Jego zaletą jest niewątpliwie niska cena. Duże droższe są natomiast termometry na podczerwień, zarówno te stykowe, przeznaczone do mierzenia temperatury w uchu, jak i bezdotykowe, którymi mierzy się temperaturę na czole.

Tego typu urządzenia będą zdecydowanie najdokładniejsze, gdyż dokonują pomiaru z dokładnością do 0,01 stopnia Celsjusza. Często mają także wbudowane dodatkowe funkcje, np. trzy możliwości zastosowania – mierzą temperaturę ciała, przedmiotu – na przykład butelki z mlekiem oraz otoczenia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ibufen dla dzieci FORTE
Ibufen dla dzieci FORTE wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych w następujących przypadkach:
 • gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych);
 • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Gdzie mierzyć temperaturę?

Nie tylko rodzaj termometru ma wpływ na poprawność pomiaru, ale także miejsce pomiaru. Kupując termometr na podczerwień, zasadniczo nie będziemy mieć problemu z wyborem miejsca, gdyż producenci dokonali go za nas.

Termometry bezdotykowe służą do pomiaru temperatury na czole, a dotykowe na podczerwień wkłada się do ucha. Pozostałe rodzaje termometrów dają nam możliwość wyboru. Proste termometry elektroniczne lub cieczowe służą do mierzenia temperatury w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie.

Gdzie najlepiej mierzyć temperaturę? Pomiar w jamie ustnej będzie najmniej dokładny. Osoby dorosłe wystarczy, że zmierzą temperaturę, wkładając termometr pod pachę. Mierzenie temperatury w odbycie jest zalecane u dzieci do 6. miesiąca życia, gdyż pozostałe metody pomiaru mogą dać niejednoznaczne wyniki.

Żeby nie zrobić dziecku krzywdy oraz maksymalnie zniwelować dyskomfort w czasie pomiaru, warto zaopatrzyć się w termometr z elastyczną, miękką końcówką.

Mierzenie temperatury ciała - od ilu stopni jest gorączka?

Wiedza na temat mierzenia temperatury ciała jest dość uboga. Większość osób powie, że ciepłota ludzkiego ciała powinna wynosić 36,6 stopni Celsjusza, a pomiar temperatury jest banalnie prosty. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do jamy ustnej, ewentualnie odbytu i sprawdzić, czy temperatura przekracza 36,6.

Jeśli nieznacznie przekracza normę, oznacza to stan gorączkowy. Natomiast temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza traktuje się jako gorączkę. Teoretycznie nic skomplikowanego, w praktyce jednak pacjenci często popełniają błędy przy mierzeniu temperatury.

Prawidłowa ciepłota do 37°C
Stan podgorączkowy >37°C - 38°C
Gorączka >38°C - 40°C
Hiperpireksja >40°C

Jednak mierząc ciepłotę ciała, należy wziąć pod uwagę to, że w zależności od miejsca pomiaru zmienia się wartość temperatury uznawanej za prawidłową:

 • prawidłowa temperatura u dziecku, któremu mierzy się tepreraturę w odbycie, powinna wynosić od 36,6 do 38 °C (ciepłoty ciała wynoszącej 38°C nie należy traktować jak gorączki)
 • normalny zakres temperatury ciała mierzonej pod pachą to od 34,7 do 37,3 stopni Celsjusza,
 • norma temperatury podczas pomiaru w jamie ustnej wynosi od 35,5 do 37,5 stopni Celsjusza.

Reklama

Błędy przy mierzeniu temperatury - jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym i bezdotykowym?

Okazuje się, że najwięcej błędów przy mierzeniu temperatury popełniają użytkownicy nowoczesnych termometrów bezdotykowych. Najczęstszym błędem jest zachowanie nieodpowiedniej odległości pomiędzy termometrem a czołem. Aby poprawnie zmierzyć temperaturę termometrem elektronicznym bezdotykowym, należy trzymać go w odległości maksymalnie 5 centymetrów od czoła.

Zbyt duża odległość może skutkować tym, że urządzenie poda nam temperaturę otoczenia. Błąd numer dwa to niebranie pod uwagę tego, że wartość temperatury uznawanej za prawidłową zmienia się w zależności od miejsca pomiaru.

Trzeci w kolejności najczęściej popełniany błąd to mierzenie temperatury prostym termometrem cieczowym pod pachą u ruchliwego dziecka. Żeby taki termometr dokonał pomiaru prawidłowo, musi być dokładnie przyłożony do dołu pachowego przez około 5 minut.

Czytaj również

Bibliografia

 • Strzelczyk F.: Metody i przyrządy w pomiarach cieplno-energetycznych, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Skrypt dla Szkół Wyższych, Łódź 1993.
 • Burakowki T., Giziński T., Sala A., Podczerwień i jej zastosowanie, Warszawa 1963.
 • Majda A., Pomiar temperatury ciała, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/160118/majda_pomiar_temperatury_ciala_2001.pdf?sequence=1&isAllowed=y (data dostępu: 22.09.2021)
 • Pediatria, W. Kawalec, R.Grenda, H. Ziółkowska, 2013
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Literki tworzące napis
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Podobne artykuły
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Choroba owsica
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Wirusy w infekcji
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.
Dziecko z wysypką na ciele
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA