3 najczęstsze błędy przy mierzeniu temperatury

Mierzenie temperatury ciała teoretycznie wydaje się dziecinnie proste. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do jamy ustnej lub odbytu i sprawdzić, czy temperatura przekracza 36,6 stopni Celsjusza. W praktyce jednak popełniamy wiele błędów. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę ciała oraz jakich błędów unikać.
Mierzenie temperatury u dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Mierzenie temperatury ciała – czy jest takie proste?  

Nasza wiedza na temat mierzenia temperatury ciała jest dość uboga. Większość osób powie, że ciepłota ludzkiego ciała powinna wynosić 36,6 stopni Celsjusza, a pomiar temperatury jest banalnie prosty. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do jamy ustnej, ewentualnie odbytu i sprawdzić, czy temperatura przekracza 36 i 6. Jeśli nieznacznie przekracza normę, oznacza to stan gorączkowy. Natomiast temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza traktuje się jako gorączkę. Teoretycznie nic skomplikowanego, w praktyce jednak pacjenci często popełniają błędy przy mierzeniu temperatury. Sprawdź, jak poprawnie mierzyć temperaturę oraz jakie błędy można popełnić.

Jak mierzyć temperaturę?

Poprawny pomiar temperatury jest przede wszystkim uzależniony od użytego sprzętu. Ciepłotę ciała można zmierzyć termometrem: cieczowym lub elektronicznym. To najbardziej podstawowy podział termometrów.

Cieczowe z kolei dzieli się na galowe (zawierające galistan) oraz rtęciowe, przy czym te drugie, zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej, zostały dekadę temu wycofane ze sprzedaży, ale nadal można je znaleźć w domowych apteczkach Polaków. Natomiast termometry elektroniczne można podzielić na stykowe z układem scalonym, dotykowe z czujnikiem podczerwieni oraz bezdotykowe. Który z nich wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Termometr cieczowy galowy uchodzi za dokładny, ale w porównaniu do termometrów elektronicznych długo dokonuje pomiaru - nawet do 5 minut. Nie jest zatem zalecany do mierzenia temperatury u dziecka, zwłaszcza ruchliwego. Prosty, stykowy termometr elektroniczny potrzebuje około minuty by podać wartość temperatury, ale zdaniem ekspertów nie należy do najdokładniejszych urządzeń. Jego zaletą jest niewątpliwie niska cena. Duże droższe są natomiast termometry na podczerwień, zarówno te stykowe, przeznaczone do mierzenia temperatury w uchu, jak i bezdotykowe, którymi mierzy się temperaturę na czole. Tego typu urządzenia będą zdecydowanie najdokładniejsze, gdyż dokonują pomiaru z dokładnością do 0,01 stopnia Celsjusza. Często mają także wbudowane dodatkowe funkcje, np. trzy możliwości zastosowania – mierzą temperaturę ciała, przedmiotu – na przykład butelki z mlekiem oraz otoczenia.

Gdzie mierzyć temperaturę?

Nie tylko rodzaj termometru ma wpływ na poprawność pomiaru, ale także miejsce pomiaru. Kupując termometr na podczerwień, zasadniczo nie będziemy mieć problemu z wyborem miejsca, gdyż producenci dokonali go za nas. Termometry bezdotykowe służą do pomiaru temperatury na czole, a dotykowe na podczerwień wkłada się do ucha. Pozostałe rodzaje termometrów dają nam możliwość wyboru.

Proste termometry elektroniczne lub cieczowe służą do mierzenia temperatury w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie. Gdzie najlepiej mierzyć temperaturę? Pomiar w jamie ustnej będzie najmniej dokładny. Osoby dorosłe wystarczy, że zmierzą temperaturę, wkładając termometr pod pachę. Mierzenie temperatury w odbycie jest zalecane u dzieci do 6 miesiąca życia, gdyż pozostałe metody pomiaru mogą dać niejednoznaczne wyniki. Żeby nie zrobić dziecku krzywdy oraz maksymalnie zniwelować dyskomfort w czasie pomiaru, warto zaopatrzyć się w termometr z elastyczną, miękką końcówką.

Mierzenie temperatury w odbycie i w innych miejscach

Mierząc ciepłotę ciała, należy wziąć pod uwagę to, że w zależności od miejsca pomiaru zmienia się wartość temperatury uznawanej za prawidłową. Mierząc dziecku temperaturę w odbycie za pomocą prostego termometru elektronicznego lub cieczowego, należy mieć na względnie fakt, że prawidłowa temperatura powinna wynosić od 36,6 do 38 °C. Zatem ciepłoty ciała wynoszącej 38°C nie należy traktować jak gorączki. Normalny zakres temperatury ciała mierzonej pod pachą to od 34,7 do 37,3 stopni Celsjusza. Natomiast decydując się na pomiar w jamie ustnej, wartość temperatury wynosząca od 35,5 do 37,5 stopni Celsjusza jest uznawana za normę.

3 najczęstsze błędy przy mierzeniu temperatury

Okazuje się, że najwięcej błędów przy mierzeniu temperatury popełniają użytkownicy nowoczesnych termometrów bezdotykowych. Najczęstszym błędem jest zachowanie nieodpowiedniej odległości pomiędzy termometrem a czołem. Aby poprawnie zmierzyć temperaturę termometrem elektronicznym bezdotykowym, należy trzymać go w odległości maksymalnie 5 centymetrów od czoła. Zbyt duża odległość może skutkować tym, że urządzenie poda nam temperaturę otoczenia. Błąd numer dwa to niebranie pod uwagę tego, że wartość temperatury uznawanej za prawidłową zmienia się w zależności od miejsca pomiaru. Trzeci w kolejności najczęściej popełniany błąd to mierzenie temperatury prostym termometrem cieczowym pod pachą u ruchliwego dziecka. Żeby taki termometr dokonał pomiaru prawidłowo, musi być dokładnie przyłożony do dołu pachowego przez około 5 minut.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.

Bibliografia

  • Strzelczyk F.: Metody i przyrządy w pomiarach cieplno-energetycznych, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Skrypt dla Szkół Wyższych, Łódź 1993.
  • Burakowki T., Giziński T., Sala A., Podczerwień i jej zastosowanie, Warszawa 1963.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Przeczytaj artykuł
Gorączka u niemowlaka - jak zbić, kiedy jechać do szpitala?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Gorączka u niemowlaka - jak zbić, kiedy jechać do szpitala?
Jaka jest prawidłowa temperatura u małego dziecka?
Termometr elektroniczny dla niemowlaka - jaki wybrać?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama