Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu to częsty objaw, to właśnie przez nią jest to trudny czas dla maluszka. Niektórym dzieciom uda się przejść ten okres dość łagodne, inne będą odczuwać nieznośne i uciążliwe dolegliwości. Jedną z nich jest gorączka. Jak wygląda temperatura przy ząbkowaniu? Utrzymująca się w granicach 37,5-38 stopni Celsjusza jest objawem raczej standardowym, wyższa powinna wzbudzić niepokój. Jak radzić sobie z gorączką przy ząbkowaniu? Jak ulżyć dziecku? Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu?
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Źródło: 123RF

Spis treści

Gorączka przy ząbkowaniu

Temperatura przy ząbkowaniu jest jednym z częstych objawów. O ile nie jest wysoka, dziecko nie mdleje, nie jest wyraźnie osłabione i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, to można spróbować poradzić sobie z nią domowymi sposobami.

Gorączka pojawia się przy ząbkowaniu, ponieważ ząb musi przeciskać się przez ciasną szczelinę w kości, a następnie przez dziąsło, co powoduje stan zapalny i w efekcie gorączkę.

Jaka gorączka przy ząbkowaniu powinna niepokoić? Wysoka gorączka przy ząbkowaniu utrzymująca się powyżej 38 stopni Celsjusza powinna być poddana kontroli lekarza.

Zobacz także: Gorączka u dzieci: obniżać czy nie?

Gorączka przy ząbkowaniu i inne niepokojące objawy

Gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu to niejedyny objaw pojawiania się zębów. Niestety czasem oprócz gorączki mogą pojawić się inne niepokojące objawy świadczące o chorobie, a nie tylko o ząbkowaniu, m.in. są to:

Jeśli u Waszego dziecka pojawią się którekolwiek z powyższych objawów, konieczna jest wtedy niezwłoczna wizyta u lekarza.

Czytaj też: Gorączka u niemowlaka. Co oznacza?

Reklama

Temperatura przy ząbkowaniu – inne standardowe objawy

Przy ząbkowaniu, oprócz gorączki, najczęściej pojawiają się również inne, normalne dla tego stanu objawy:

 • ślinotok,
 • rozdrażnienie,
 • marudzenie,
 • płaczliwość,
 • brak apetytu,
 • częstsze budzenie się w nocy.

A także te związane stricte z dziąsłami:

 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • rozpulchnienie,
 • wrażliwość na dotyk (m.in. podczas jedzenia),
 • dziąsła mogą również swędzieć.

Ulgę dziecku powinny przynieść specjalne gryzaki, które będą delikatnie masować dziąsła. Można spróbować je schłodzić (ale tylko w lodówce, nie wolne schładzać w zamrażalniku), jednak należy uważać, aby dziecko się nie przeziębiło lub nie dostało anginy. Można na noc podać maluszkowi herbatki z melisy, a codzienne posiłki podawać w formie kaszek i przecierów zwłaszcza, jeśli dziecko zaczęło przyjmować już stałe pokarmy.

Sprawdź: Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka?

Reklama

Gorączka przy ząbkowaniu – ile trwa?

Ząbkowanie – temperatura: niemowlęta bardzo różnie przechodzą okres ząbkowania. Są to indywidualne predyspozycje każdego dziecka, a rodzice mogą tylko pomóc maluchowi przejść przez ten czas jak najłatwiej.

Jak długo trwa gorączka przy ząbkowaniu? U jednych stan podgorączkowy pojawi się już przy pierwszych objawach (opuchnięcie dziąseł itp.), u innych dopiero przy wyżynaniu się pierwszego zęba. Ustąpić powinna wraz z końcem ząbkowania. Może jednak pojawiać się okresowo w czasie, kiedy wyrzyna się jakiś ząbek, potem zanikać, a gdy wyrzyna się kolejny znów wrócić.

Skutecznym i dokładnym sposobem na zmierzenie temperatury jest wykorzystanie termometru bezdotykowego na podczerwień. Dokonuje on pomiaru ciała, posiłków i otoczenia z odległości do 5cm. Jest łatwy w obsłudze, a tryb cichy pozwala na użytkowanie go w nocy czy podczas snu dziecka. Szybko ocenia temperaturę poprzez 3 kolory ekranu. Dodatkowo zapamiętuje 9 ostatnich pomiarów i wyłącza się po 30 s, oszczędzając baterię.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj więcej: Katar przy ząbkowaniu u dziecka

Oceń artykuł

(liczba ocen 42)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!