Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!

Neonatolog - co to za lekarz i czym się zajmuje? Do jakiego wieku na wizytę?

Neonatolog to lekarz zajmujący się najmłodszymi pacjentami – noworodkami, a w szczególnych sytuacjach również dziećmi na etapie prenatalnym, czyli przed ich narodzinami. Specjalista ten diagnozuje, leczy, ale też pomaga w opiece. Na czym dokładnie polega ta opieka? Kiedy warto udać się do neonatologa?
Neonatolog bada noworodka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Neonatolog to lekarz zajmujący się noworodkami, włączając w to również dzieci urodzone przedwcześnie. W razie konieczności konsultuje on także dzieci na etapie prenatalnym.
  • Specjalista ten bada każde dziecko tuż po narodzinach, ocenia jego ogólny stan zdrowia i podstawowe funkcje życiowe. Opiekuje się zarówno dziećmi chorymi, jak i zdrowymi.
  • Neonatolodzy pracują w szpitalach na porodówkach i oddziałach neonatologii. Wizytę można umówić także w poradni neonatologicznej - prywatnie lub na NFZ.
Spis treści

Kim jest neonatolog i czym się zajmuje?

Ponieważ organizmy dzieci różnią się od organizmów ludzi dorosłych, a niektóre ich narządy i układy nie są jeszcze w pełni wykształcone, istnieją lekarze specjalizujący się właśnie w diagnozowaniu i leczeniu najmłodszych pacjentów.

Powszechnie znanym „lekarzem od dzieci” jest pediatra, nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje jeszcze jeden taki lekarz - specjalista neonatolog. Kto to taki i czym on się zajmuje? Otóż neonatologia to dziedzina medycyny zajmująca się dziećmi na dwóch etapach ich życia - prenatalnym oraz noworodkowym.

Co to oznacza? Neonatolog opiekuje się dziećmi tuż po ich narodzinach (zarówno chorymi, jak i zdrowymi), włączając w to dzieci narodzone przedwcześnie. W szczególnych przypadkach zajmuje się również dziećmi jeszcze nienarodzonymi, np. gdy zostaną u nich wykryte choroby podczas badań prenatalnych i można rozpocząć ich leczenie jeszcze na etapie płodowym.

Reklama

Neonatolog a pediatra. Czym różnią się te specjalizacje?

Skoro zarówno neonatolog i pediatra zajmują się dziećmi, jaka jest różnica między jedną a drugą specjalizacją? Do którego lekarza wybrać się z dzieckiem? Dawniej pediatra zajmował się wszystkimi dziećmi - od ich urodzenia aż do osiągnięcia pełnoletności. Stosunkowo niedawno, bo w latach 60 XX wieku wyodrębniła się jednak dziedzina zajmująca się wyłącznie noworodkami.

Dlaczego? Otóż jest to etap bardzo dynamicznych zmian i intensywnego rozwoju organizmu, jakie później już nie mają miejsca na żadnym etapie życie. Moment przystosowywania się do nowego - pozamacicznego - środowiska wiąże się z wieloma procesami fizjologicznymi, które więcej się nie powtórzą.

Etap noworodkowy to także czas, w którym diagnozowane są wszelkie wrodzone schorzenia, a często również rozpoczynane jest ich leczenie. Tymi wszystkimi problemami zajmuje się właśnie neonatolog.

Kiedy opiekunowie maluszka zastanawiają się, czy wybrać się z nim do pediatry czy neonatologa, decydujący okazuje się wiek dziecka, ale istotny jest też problem zdrowotny, który należy skonsultować.

Neonatolog zajmuje się przede wszystkim dolegliwościami charakterystycznymi dla etapu noworodkowego. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze pierwszego miesiąca i zapadło np. na infekcję wirusową objawiającą się katarem, można spokojnie zgłosić się do pediatry.

Reklama

Dzieci do jakiego wieku leczy neonatolog?

Wiadomo już, że neonatolog to lekarz od noworodków, ale co to dokładnie oznacza? Kiedy rozpoczyna się, a kiedy kończy etap noworodkowy? Mówi się, że rozpoczyna się on w momencie narodzin, ale tak naprawdę decydujący jest moment przecięcia pępowiny. W chwili, gdy pępowina zostaje odcięta, dziecko zaczyna być noworodkiem

 Mniej jednoznaczne natomiast jest zakończenie etapu noworodkowego, ponieważ może być ono dwojakie. Dziecko przestaje być noworodkiem albo w momencie odpadnięcia kikuta pępowinowego albo w momencie ukończenia pierwszego miesiąca życia - w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Zatem do jakiego wieku neonatolog przyjmie maluszka? Z reguły mówi się o pierwszym miesiącu życia, choć w niektórych przypadkach, jeśli dziecko pozostaje już pod opieką takiego specjalisty, bywa „prowadzone” przez niego dłużej.

Należy też pamiętać, że opieka neonatologiczna może rozpocząć się nawet przed narodzinami pacjenta - na etapie prenatalnym.

Reklama

Jakie są wskazania do wizyty u neonatologa?

Nieco inne będą odpowiedzi na pytania „kogo leczy neonatolog?” i „kim się zajmuje neonatolog?”. Zajmuje się on wszystkimi dziećmi na etapie noworodkowym - zarówno zdrowymi, jak i chorymi. Po pierwsze - neonatolog bada każde dziecko po porodzie i ocenia jego stan zdrowia. Można powiedzieć, że jest to pierwsza „wizyta” u neonatologa.

Co bada? W pierwszych minutach życia dziecka położna lub właśnie specjalista neonatologii przyznaje punkty w skali Apgar, określające, na jakim poziomie są podstawowe funkcje życiowe noworodka, takie jak praca serca, reakcja na bodźce, napięcie mięśniowe, oddech czy wygląd skóry.

Lekarz ten zajmuje się wszystkimi noworodkami podczas ich pobytu w szpitalu - monitoruje ich stan w pierwszych dobach życia oraz konsultuje wszelkie wątpliwości. Niepokojące objawy, które najczęściej sprawiają, że dziecko zostaje pacjentem neonatologa to:

  • zmiany skórne,
  • zaburzenia wypróżniania,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • nadmierna senność,
  • mała ruchliwość,
  • brak apetytu,
  • nadmierna drażliwość,
  • problemy z oddychaniem,
  • ograniczona reakcja na bodźce itp.

Pod opieką lekarza powinny pozostawać również wszystkie dzieci, u których po narodzinach wykryto choroby wrodzone lub jakiekolwiek inne nieprawidłowości.

Reklama

Gdzie przyjmują neonatolodzy?

Neonatolodzy to tacy szczególni lekarze, do których pacjenci „przychodzą”, przychodząc na świat. Pracują oni bowiem przede wszystkim w szpitalach, w których są tzw. porodówki i oddziały neonatologii.  Tam czekają oni na swoich pacjentów i otaczają ich opieką od pierwszych chwil życia aż do opuszczenia szpitala.

Jeśli poród przebiega właściwie, a u dziecka nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości - opieka ta trwa krótko (zwykle po dwóch dobach od porodu matka z dzieckiem wracają do domu). W tym czasie pomagają oni choćby w takich problemach, jak trudności z karmieniem czy pielęgnacja wrażliwej skóry.

Jeśli kobieta rodzi w domu lub gdy problemy pojawią się już po opuszczeniu szpitala, można udać się do poradni neonatologicznej. W takich poradniach lekarze przyjmują na NFZ oraz prywatnie. Neonatolog może również udzielić porady online lub telefonicznie, jeśli dany problem nie wymaga obejrzenia lub zbadania maluszka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2814).
  • Program specjalizacji w dziedzinie NEONATOLOGII (moduł podstawowy i moduł specjalistyczny) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13 https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/akredytacja2018/0753-program-1.pdf [28.02.2024].
  • Historia, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne http://www.neonatologia.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=31&Itemid=318 [28.02.2024].
  • B. Królak-Olejnik, Problemy z laktacją po porodzie - przyczyny i zalecane postępowanie, w: Medycyna po Dyplomie 12/2022.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Zobacz, jak rozpoznać niedożywienie!
Kliknij tutaj