Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?

Owiany złą sławą poród kleszczowy jest coraz rzadziej stosowany w polskich szpitalach. Boją się go ciężarne i niechętnie stosują położnicy, częściej wybierający w sytuacjach nagłych cesarskie cięcie. Tymczasem umiejętnie przeprowadzony poród kleszczowy może uratować życie dziecka i skończyć się szczęśliwie dla jego mamy.
Poród dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Choć kobiety nie chcą rodzić przy pomocy kleszczy, czasem nie mają innego wyjścia. Poród kleszczowy nie jest porodem planowanym, przeprowadza się go w sytuacji, kiedy trzeba ratować życie i zdrowie dziecka oraz matki.
  • Istnieją różne wskazania do tego zabiegu. Mogą nimi być m.in.: brak postępu w drugiej fazie porodu, osłabione skurcze macicy, sytuacja, gdy kobieta nie współpracuje z położną i lekarzem, gdy nie dokonała się rotacja główki dziecka lub gdy główka jest nisko poprzeczne ustawiona.
  • Poród kleszczowy może wiązać się z wystąpieniem różnych skutków ubocznych. Dla dziecka jest to zazwyczaj wystąpienie otarć naskórka i krwiaków podskórnych, a dla kobiet uszkodzenia pochwy i pęknięcia krocza, co wiąże się z wydłużonym czasem trwania połogu.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy przedwczesnego porodu – przyczyny i zagrożenie
Spis treści

Kleszcze do porodu są najstarszymi narzędziami ginekologicznymi ułatwiającymi poród drogami natury. Wynalezione w XVII wieku w Anglii w dynastii położników Chamberlenów szybko zrewolucjonizowały położnictwo. Z czasem w całej Europie opatentowano ponad 200 różnych modeli kleszczy do porodu, jeden z nich (zwany „kleszczami Madurowicza”) wprowadził do polskich szpitali słynny  ginekolog, prof. Maurycy Madurowicz.

Mimo różnic w konstrukcji, wszystkie miały za zadanie chwycenie główki widocznej w kanale rodnym i bezpieczne wyciągnięcie dziecka na zewnątrz. Dziś najczęściej kleszcze położnicze składają się z dwóch zaokrąglonych ramion, które dopasowane są do kształtu główki noworodka i tzw. zamka, który zabezpiecza przez zbyt silnym zaciśnięciem ramion.

Reklama

Wskazania do poródu kleszczowego

Żadna kobieta nie chce urodzić przy pomocy kleszczy, ale czasem nie ma innego wyjścia. Poród kleszczowy nie jest porodem planowanym, przeprowadza się go w sytuacji, kiedy trzeba ratować życie i zdrowie dziecka oraz matki. Wskazaniami do tego zabiegu może być brak postępu w drugiej fazie porodu, osłabione skurcze macicy, sytuacja, gdy kobieta nie współpracuje z położną i lekarzem (to częsta sytuacja u pierworódek), gdy nie dokonała się rotacja główki dziecka lub gdy główka jest nisko poprzeczne ustawiona.

Położnik może zdecydować się na zastosowanie kleszczy do porodu, gdy istnieje stan zagrożenia życia dziecka m.in.: gdy zaburzony jest przepływ  pępowinowy, zbyt wcześnie oddziela się łożysko. Wskazaniem jest też zagrożenie zdrowia przyszłej mamy, np. choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, duża wada wzorku, wyczerpanie fizyczne przedłużającym się porodem.

Poród kleszczowy jest możliwy, jeśli dziecko jest żywe, w drugiej fazie porodu nastąpiło całkowite rozwarcie szyjki macicy, odeszły wody płodowe, występuje odpowiednia część przodująca płodu, a główka nie jest za mała w stosunku do łyżek kleszczy.

Reklama

Przebieg poródu kleszczowego

W pierwszej kolejności nacinane jest krocze rodzącej, wykonuje się to w trakcie skurczu. Nacięcie ma zapobiec urazom pochwy i pęknięciu krocza. Potem do kanału rodnego wprowadzane są pojedynczo ramiona kleszczy i umieszczane na główce dziecka.

Gdy kleszcze dobrze trzymają główkę i są zablokowane zamkiem, powolnymi ruchami lekarz wyciąga dziecko. Gdy główka znajdzie się poza kanałem rodny, kleszcze są zwalniane, a poród odbywa się w sposób naturalny.

Reklama

Skutki porodu kleszczowego dla dziecka

Na główce dziecka, które przyszło na świat w trakcie porodu kleszczowego mogą pojawić się otarcia naskórka i krwiaki podskórne. Dziecko takie ze względu na kolor skóry rzadko kiedy dostaje 10 punktów w skali Apgar, choć zasinienie skóry może mieć związek z trudną akcją porodową, a nie samym użyciem kleszczy.

Rzadko kiedy dochodzi do poważniejszych powikłań po porodzie kleszczowym, takich jak: porażenie nerwu twarzowego, wgniecenie kości czaszki, mikrowylewy śródczaszkowe. Zazwyczaj zły stan noworodka jest spowodowany często zbyt późną decyzją o przystąpieniem do porodu kleszczowego.

Reklama

Poród kleszczowy konsekwencje dla matki

W trakcie źle przeprowadzonego porodu kleszczowego może dojść do uszkodzeń pochwy i pęknięcia krocza. Sam połóg po takim porodzie jest dłuższy i trudniejszy dla kobiety niż po normalnym porodzie. Nacięte krocze goi się dłużej, co utrudnia normalne funkcjonowanie.

Kobiety mogą mieć problemy z siedzeniem i korzystaniem z ubikacji. Istnieje też większe ryzyko wystąpienia infekcji okołoporodowych. Wiele położnic z nich w pierwszych tygodniach po porodzie wymaga pomocy przy opiece nad dzieckiem.

Zobacz wideo: Przedwczesny poród - gdzie się zgłosić?

W ciągu ostatnich trzydziestu lat zmniejszyła się liczba porodów kleszczowych i ma to związek z coraz popularniejszym zabiegiem cesarskiego cięcia, które jest obarczone mniejszym ryzykiem powikłań.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Cięcie cesarskie, 2008.
  • Dudenhausen Joachim W., Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.
  • Bręborowicz GH. Położnictwo i ginekologia. Warszawa: PZWL, 2005.
  • Oleszczuk J, Leszczyńska-Gorzelak B, Poniedziałek-Czajkowska E. Rekomendacje postępowania w najczęstszych powikłaniach ciąży i porodu. Wyd. I. Lublin: Wydawnictwo Bifolium, 2002.
  • Czajkowski K, Szymański W. Położnictwo Rudolfa Klimka. Nowy Targ: Zakład Poligraficzny MK, 2008.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Objawy porodu - jakie świadczą o zbliżającym się rozwiązaniu?
Kobieta odczuwa pierwsze objawy porodu
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!