Dla Ciebie, na zdrowie!

Odparzenia u dzieci - skąd się biorą i jak je leczyć? Maść

Odparzenia u dzieci – skąd się biorą? Głównie z zaniedbań lub błędów w pielęgnacji skóry maluchów. Co robić w takiej sytuacji? Jaką zastosować maść na odparzenia dla dzieci, aby złagodzić objawy i przyspieszyć regenerację podrażnionej skóry?
Odparzenia
Spis treści

Reklama

Skąd się biorą odparzenia u dzieci 

Odparzenia u dzieci są w większości przypadków konsekwencją zaniedbań lub błędów pielęgnacyjnych ze strony rodziców, które w kontekście wyjątkowej wrażliwości skóry w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym, mają daleko idące, negatywne konsekwencje. Najczęściej popełnianym zaniechaniem jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy.

Pamiętać należy, że dziecko przewijane powinno być nawet kilkanaście razy na dobę - co dwie, trzy godziny, a także obowiązkowo bezpośrednio po każdej defekacji. Nie stosowanie się do tej zasady powoduje narażenie dziecka na długotrwały kontakt z amoniakiem i bakteriami e coli, a wszystko to w wyjątkowo niesprzyjającym środowisku - wilgotnym, ciepłym i brudnym - które stanowi idealne podłoże dla odparzeń. 

Błędem jest też pozostawianie dziecka na cały dzień w pieluszce, podczas gdy w miarę możliwości powinno ono możliwie długo pozostawać z gołą pupą. Odparzeniom sprzyjają również podrażnienia chemiczne, związane przede wszystkim ze stosowaniem chusteczek nawilżanych do pielęgnacji miejsc intymnych (najlepiej do tego celu nadaje się zwykła woda).

Źródłem problemów może też być wszelkiego rodzaju przesada. Na przykład w otulaniu dzieci szalikami, zakładaniu spodenek na rajstopy i przykrywaniu kołderką nawet w ciepłe dni. Do przesady można także doprowadzić stosowanie środków pielęgnacyjnych – na przykład dublując oliwkę z pudrem, co powoduje powstawanie drażniących skórę grudek. 

Jak wyglądają odparzenia u dzieci? 

Jak wyglądają odparzenia u dzieci? Czy łatwo je rozpoznać? Same w sobie nie są szczególnie charakterystyczne, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Jednak ich umiejscowienie z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwala samodzielnie postawić trafną diagnozę. Pierwotnie odparzenia objawiają się w postaci lekkiego rumienia.

Zaczerwienienie pojawia się w zagłębieniach skóry (w pachwinach, wokół odbytu, pod prąciem, między wargami sromowymi, niekiedy też na szyi, pod łokciami i kolanami), a także w miejscach przylegania pieluszki do ciała. W dalszej fazie pojawić mogą się na ciele także niewielkich rozmiarów krostki oraz twarde grudki, pęcherzyki i nadżerki. Możliwy jest obrzęk. Odparzona skóra ma tendencję do łuszczenia się. Stwierdza się też miejscowe podwyższenie ciepłoty ciała. 

Co na odparzenia u dzieci 

Powstanie odparzeń wymaga zastosowania właściwych produktów leczniczych, a także działań profilaktycznych, których istotą jest sumienność w przestrzeganiu zaleceń pielęgnacyjnych (odnośnie częstotliwości i sposobu przewijania dziecka, mycia jego ciała, ubierania, stosowania kosmetyków etc.). Jeśli chodzi o preparaty lecznicze, podzielić je można na dwie zasadnicze grupy: 

 • maści, kremy i zasypki łagodzące stany zapalne i towarzyszące im objawy, nawilżające i regenerujące tkanki, dostępne bez recepty, stanowiące podstawowe środki zaradcze w przypadku lekkich i umiarkowanych odparzeń oraz stosowane w skojarzeniu z innymi lekami w przypadku stanów najcięższych; 
 • leki sterydowe, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, których działanie wymierzone jest między innymi w bakterie i grzyby, najczęściej przepisywane przez lekarzy w sytuacji wystąpienia tzw. pieluszkowego zapalenia skóry

Reklama

Maść na odparzenia dla dzieci 

Dobra maść na odparzenia u dzieci zawierać powinna przede wszystkim dwie substancje czynne – alantoinę oraz pantenol. Alantoina to pochodna mocznika o licznych właściwościach leczniczych, wśród których wymienić można: 

 • działanie przeciwzapalne, 
 • nawilżanie skóry i błon śluzowych, 
 • łagodzenie świądu i bolesności, 
 • zapobieganie łuszczeniu się skóry, 
 • usuwanie resztek martwego, zrogowaciałego naskórka, 
 • przyspieszanie regeneracji naskórka. 

Natomiast pantenol, wykazuje działanie niezwykle zbliżone do alantoiny. Warto przy tym nadmienić, że kwas pantotenowy (syntezowany z pantenolu w skórze człowieka) jest tak zwanym humektanem, a więc substancją chemiczną mającą zdolność wiązania cząstek wody. Dzięki temu zapewnia właściwe nawilżenie skóry oraz utrzymuje jej napięcie i właściwą elastyczność. 

Reklama

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci 

Oprócz specjalistycznych maści i innych tego typu środków, w procesie leczenia wspomagająco można zastosować sprawdzone domowe sposoby. Na odparzenia u dzieci sprawdza się przede wszystkim krochmal, czyli wodny roztwór zwykłej mąki ziemniaczanej. Aby przygotować krochmal, wystarczy dwie łyżki mąki rozpuścić w szklance zimnej wody, a następnie roztwór zalać wrzątkiem, cały czas energicznie mieszając, aby nie dopuścić do zbrylenia.

Następnie całość należy przelać do wanienki z wodą, w której kąpane ma być dziecko (finalna temperatura powinna wynosić 37 stopni, należy to uwzględnić przed wlaniem gorącego krochmalu). Kąpiel w roztworze mąki ziemniaczanej jest sposobem na odparzenia znanym od pokoleń i do dziś przez wielu rodziców praktykowanym. 

Bibliografia

 • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
 • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
 • Magdalena Łosik: Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018; 24(2)
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Odparzenia na szyi u niemowlaka, noworodka i dorosłych
Odparzenia na szyi u dziecka
Przeczytaj artykuł
Odparzenia u niemowlaka i noworodka - co stosować? Maść
Niemowlak z odparzeniami
Przeczytaj artykuł
Filtry UV - mineralne, chemiczne i naturalne. Jak działają?
Słońce zrobione z kremu z filtrem uv na lewej łopatce kobiety
Podobne artykuły
Starszy mężczyzna z osłabionymi mięśniami
Osłabienie mięśni - co je powoduje i jak się objawia?
Kobieta używająca aerozolu na gardło z oktenidyną
Oktenidyna - zastosowanie i działanie. Jakie preparaty?
Produkty bogate w witaminę B2
Witamina B2 - właściwości. Gdzie występuje ryboflawina?
Kobieta cierpi na biegunkę po szczepieniu
Biegunka po szczepieniu - jak długo się utrzymuje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?