Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Odparzenia u dzieci - skąd się biorą i jak je leczyć? Maść

Odparzenia u dzieci – skąd się biorą? Głównie z zaniedbań lub błędów w pielęgnacji skóry maluchów. Co robić w takiej sytuacji? Jaką zastosować maść na odparzenia dla dzieci, aby złagodzić objawy i przyspieszyć regenerację podrażnionej skóry?
Odparzenia
Spis treści

Reklama

Skąd się biorą odparzenia u dzieci 

Odparzenia u dzieci są w większości przypadków konsekwencją zaniedbań lub błędów pielęgnacyjnych ze strony rodziców, które w kontekście wyjątkowej wrażliwości skóry w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym, mają daleko idące, negatywne konsekwencje. Najczęściej popełnianym zaniechaniem jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy.

Pamiętać należy, że dziecko przewijane powinno być nawet kilkanaście razy na dobę - co dwie, trzy godziny, a także obowiązkowo bezpośrednio po każdej defekacji. Nie stosowanie się do tej zasady powoduje narażenie dziecka na długotrwały kontakt z amoniakiem i bakteriami e coli, a wszystko to w wyjątkowo niesprzyjającym środowisku - wilgotnym, ciepłym i brudnym - które stanowi idealne podłoże dla odparzeń.

Błędem jest też pozostawianie dziecka na cały dzień w pieluszce, podczas gdy w miarę możliwości powinno ono możliwie długo pozostawać z gołą pupą. Odparzeniom sprzyjają również podrażnienia chemiczne, związane przede wszystkim ze stosowaniem chusteczek nawilżanych do pielęgnacji miejsc intymnych (najlepiej do tego celu nadaje się zwykła woda).

Źródłem problemów może też być wszelkiego rodzaju przesada. Na przykład w otulaniu dzieci szalikami, zakładaniu spodenek na rajstopy i przykrywaniu kołderką nawet w ciepłe dni. Do przesady można także doprowadzić stosowanie środków pielęgnacyjnych – na przykład dublując oliwkę z pudrem, co powoduje powstawanie drażniących skórę grudek. 

Reklama

Jak wyglądają odparzenia u dzieci? 

Jak wyglądają odparzenia u dzieci? Czy łatwo je rozpoznać? Same w sobie nie są szczególnie charakterystyczne, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Jednak ich umiejscowienie z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwala samodzielnie postawić trafną diagnozę. Pierwotnie odparzenia objawiają się w postaci lekkiego rumienia.

Zaczerwienienie pojawia się w zagłębieniach skóry (w pachwinach, wokół odbytu, pod prąciem, między wargami sromowymi, niekiedy też na szyi, pod łokciami i kolanami), a także w miejscach przylegania pieluszki do ciała. W dalszej fazie pojawić mogą się na ciele także niewielkich rozmiarów krostki oraz twarde grudki, pęcherzyki i nadżerki. Możliwy jest obrzęk. Odparzona skóra ma tendencję do łuszczenia się. Stwierdza się też miejscowe podwyższenie ciepłoty ciała. 

Co na odparzenia u dzieci 

Powstanie odparzeń wymaga zastosowania właściwych produktów leczniczych, a także działań profilaktycznych, których istotą jest sumienność w przestrzeganiu zaleceń pielęgnacyjnych (odnośnie częstotliwości i sposobu przewijania dziecka, mycia jego ciała, ubierania, stosowania kosmetyków etc.). Jeśli chodzi o preparaty lecznicze, podzielić je można na dwie zasadnicze grupy: 

 • maści, kremy i zasypki łagodzące stany zapalne i towarzyszące im objawy, nawilżające i regenerujące tkanki, dostępne bez recepty, stanowiące podstawowe środki zaradcze w przypadku lekkich i umiarkowanych odparzeń oraz stosowane w skojarzeniu z innymi lekami w przypadku stanów najcięższych; 
 • leki sterydowe, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, których działanie wymierzone jest między innymi w bakterie i grzyby, najczęściej przepisywane przez lekarzy w sytuacji wystąpienia tzw. pieluszkowego zapalenia skóry

Reklama

Maść na odparzenia dla dzieci 

Dobra maść na odparzenia u dzieci zawierać powinna przede wszystkim dwie substancje czynne – alantoinę oraz pantenol. Alantoina to pochodna mocznika o licznych właściwościach leczniczych, wśród których wymienić można: 

 • działanie przeciwzapalne, 
 • nawilżanie skóry i błon śluzowych, 
 • łagodzenie świądu i bolesności, 
 • zapobieganie łuszczeniu się skóry, 
 • usuwanie resztek martwego, zrogowaciałego naskórka, 
 • przyspieszanie regeneracji naskórka. 

Natomiast pantenol, wykazuje działanie niezwykle zbliżone do alantoiny. Warto przy tym nadmienić, że kwas pantotenowy (syntezowany z pantenolu w skórze człowieka) jest tak zwanym humektanem, a więc substancją chemiczną mającą zdolność wiązania cząstek wody. Dzięki temu zapewnia właściwe nawilżenie skóry oraz utrzymuje jej napięcie i właściwą elastyczność. 

Reklama

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci 

Oprócz specjalistycznych maści i innych tego typu środków, w procesie leczenia wspomagająco można zastosować sprawdzone domowe sposoby. Na odparzenia u dzieci sprawdza się przede wszystkim krochmal, czyli wodny roztwór zwykłej mąki ziemniaczanej. Aby przygotować krochmal, wystarczy dwie łyżki mąki rozpuścić w szklance zimnej wody, a następnie roztwór zalać wrzątkiem, cały czas energicznie mieszając, aby nie dopuścić do zbrylenia.

Następnie całość należy przelać do wanienki z wodą, w której kąpane ma być dziecko (finalna temperatura powinna wynosić 37 stopni, należy to uwzględnić przed wlaniem gorącego krochmalu). Kąpiel w roztworze mąki ziemniaczanej jest sposobem na odparzenia znanym od pokoleń i do dziś przez wielu rodziców praktykowanym. 

Bibliografia

 • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
 • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
 • Magdalena Łosik: Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018; 24(2)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Niemowlak z gorączką
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Wzmożone napięcie mięśniowe - czy wpływa na sen niemowląt i leżenie na brzuchu?
Napięcie mięśniowe dłoni u dziecka
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!