Odparzenia u niemowlaka i noworodka - co stosować? Maść

Odparzenia u niemowlaka i noworodka wymagają zastosowania maści skutecznie łagodzącej podrażnienie, świąd i bolesność skóry, nawilżającej, a także przyspieszającej regenerację tkanek. Jakie składniki powinna zawierać maść na odparzenia dla niemowląt? Jak wybrać najlepszą?
Niemowlak z odparzeniami
Fot. 123RF

Spis treści

Odparzenia u niemowlaka 

Odparzenia u niemowlaka najczęściej występują w miejscach narażonych na działanie wilgoci, ciepła, brudu i bakterii, a także sił mechanicznych związanych z nadmiernym tarciem - w okolicach intymnych (pachwiny, okolice odbytu oraz narządów płciowo-moczowych), a także na szyi, niekiedy również pod pachami, w zgięciach łokci i kolan. W większości przypadków odparzenia u dzieci powstają w konsekwencji błędów pielęgnacyjny rodziców (zbyt rzadkie zmienianie pieluch, brak przewiewności, źle dobrane kosmetyki), nieświadomych wyjątkowej delikatności i bezbronności skóry w pierwszych miesiącach życia.

Należy bowiem pamiętać, że jej powłoka jest nawet 10 razy cieńsza, niż u osób dorosłych, zawiera mniej włókien kolagenowych i elastynowych, pozbawiona też jest właściwej ochrony ze strony płaszcza lipidowego, czego efektem jest podatność na utratę wody i przesuszenie. Do tego należy dodać osłabioną odporność ogólnoustrojową, co zwiększa ryzyko skórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. 

Jak nie dopuścić do odparzenia u noworodka? 

Odparzona pupa niemowlaka to zjawisko bardzo częste. W przypadku dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym kluczowe są działania profilaktyczne, mające na celu niedopuszczenie do powstania odparzeń. Należą do nich: 

  • systematyczne zmienianie pieluszek, tak by zminimalizować czas kontaktu dziecka z moczem i kałem; 
  • każdorazowe mycie zabrudzonego ciała przed założeniem nowej pieluchy, ważne, by używać do tego celu wody, a nie nawilżanych chusteczek; 
  • wietrzenie miejsc narażonych na przegrzanie – przy zmianie pieluchy należy pozwolić maluchowi pozostać przynajmniej przez kilka, kilkanaście minut z gołą pupą; 
  • zachowanie innych zasad higieny (zabronione jest na przykład wycieranie pupy pieluchą zabrudzoną kałem); 
  • osuszanie (ale nie wycieranie) ciała po myciu/kąpieli; 
  • stosowanie nawilżających i natłuszczających emolientów na skórę przesuszoną. 

Działania te istotnie ograniczają ryzyko, należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze okażą się skuteczne, delikatna skóra noworodków i niemowląt bywa bowiem całkowicie nieprzewidywalna w swoich reakcjach. Co należy zrobić, gdy dostrzeżemy pierwsze symptomy odparzenia? 

Co na odparzenia u niemowlaka? 

Co na odparzenia u niemowlaka? Najpowszechniej obecnie zalecanym środkiem zaradczym w przypadku odparzeń skóry u dzieci, jest lecznicza maść zawierająca w swoim składzie substancje czynne o działaniu łagodzącym, kojącym, przeciwzapalnym i regenerującym, do których zaliczane są przede wszystkim alantoina oraz pantenol. Pierwsza z wymienionych substancji jest pochodną mocznika i stanowi jedną z kilku substancji chemicznych najczęściej stosowanych w kosmetologii i dermatologii.

Alantoina działa nawilżająco i ochronnie. Zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka oraz wspiera proces usuwania martwych, zrogowaciałych tkanek. Ułatwia regenerację skóry i błon śluzowych, przyspiesza proces ich gojenia. Nie mniej uznanym środkiem leczniczym jest pantenol. To substancja chemiczna, która po wchłonięciu się w skórę, przekształca się w kwas pantotenowy, będący składnikiem koenzymu A. Pantenol łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienie i świąd, działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. 

 

Odparzenia na szyi u niemowlaka 

W kontekście odparzeń najczęściej mówi się o miejscach intymnych, a to z racji wyjątkowo niekorzystnych warunków, które tworzą się pod powierzchnią pieluszki. Są jednak na ciele dzieci także inne miejsca w sposób szczególny narażone na tego typu zmiany skórne. Powszechne są przede wszystkim odparzenia na szyi. U niemowlaka i noworodka powstają one wskutek specyficznej budowy ciała, unieruchomienia w jednej pozycji oraz swego rodzaju nadopiekuńczości rodziców. Szyja u maluchów w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle krótka i pofałdowana, w powstających między fałdami skóry zagłębieniach panuje zaś podwyższona temperatura i znaczna wilgotność.

Gromadzi się tam pot, a dodatkowym czynnikiem drażniącym jest ocieranie się fałd o siebie. Szczególnie narażone na przegrzanie w tym miejscu są dzieci leżące przez wiele godzin w jednej pozycji, a także szczelnie otulone pod szyją szalikami, czy chustkami, nawet latem. Wszystko to sprzyja powstawaniu odparzeń. W takiej sytuacji, oprócz działań profilaktycznych, wyjściem także jest zastosowanie maści. 

 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
  • Magdalena Łosik: Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018; 24(2)

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!