Nowy sklep

już ON-LINE

Odparzenia u niemowlaka i noworodka - co stosować? Maść

Odparzenia u niemowlaka i noworodka wymagają zastosowania maści skutecznie łagodzącej podrażnienie, świąd i bolesność skóry, nawilżającej, a także przyspieszającej regenerację tkanek. Jakie składniki powinna zawierać maść na odparzenia dla niemowląt? Jak wybrać najlepszą?
Niemowlak z odparzeniami
Fot. 123RF
 

Odparzenia u niemowlaka 

Odparzenia u niemowlaka najczęściej występują w miejscach narażonych na działanie wilgoci, ciepła, brudu i bakterii, a także sił mechanicznych związanych z nadmiernym tarciem - w okolicach intymnych (pachwiny, okolice odbytu oraz narządów płciowo-moczowych), a także na szyi, niekiedy również pod pachami, w zgięciach łokci i kolan. W większości przypadków odparzenia u dzieci powstają w konsekwencji błędów pielęgnacyjny rodziców (zbyt rzadkie zmienianie pieluch, brak przewiewności, źle dobrane kosmetyki), nieświadomych wyjątkowej delikatności i bezbronności skóry w pierwszych miesiącach życia.

Należy bowiem pamiętać, że jej powłoka jest nawet 10 razy cieńsza, niż u osób dorosłych, zawiera mniej włókien kolagenowych i elastynowych, pozbawiona też jest właściwej ochrony ze strony płaszcza lipidowego, czego efektem jest podatność na utratę wody i przesuszenie. Do tego należy dodać osłabioną odporność ogólnoustrojową, co zwiększa ryzyko skórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. 

Jak nie dopuścić do odparzenia u noworodka 

Odparzona pupa niemowlaka to zjawisko bardzo częste. W przypadku dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym kluczowe są działania profilaktyczne, mające na celu niedopuszczenie do powstania odparzeń. Należą do nich: 

  • systematyczne zmienianie pieluszek, tak by zminimalizować czas kontaktu dziecka z moczem i kałem; 
  • każdorazowe mycie zabrudzonego ciała przed założeniem nowej pieluchy, ważne, by używać do tego celu wody, a nie nawilżanych chusteczek; 
  • wietrzenie miejsc narażonych na przegrzanie – przy zmianie pieluchy należy pozwolić maluchowi pozostać przynajmniej przez kilka, kilkanaście minut z gołą pupą; 
  • zachowanie innych zasad higieny (zabronione jest na przykład wycieranie pupy pieluchą zabrudzoną kałem); 
  • osuszanie (ale nie wycieranie) ciała po myciu/kąpieli; 
  • stosowanie nawilżających i natłuszczających emolientów na skórę przesuszoną. 

Działania te istotnie ograniczają ryzyko, należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze okażą się skuteczne, delikatna skóra noworodków i niemowląt bywa bowiem całkowicie nieprzewidywalna w swoich reakcjach. Co należy zrobić, gdy dostrzeżemy pierwsze symptomy odparzenia? 

Co na odparzenia u niemowlaka? 

Co na odparzenia u niemowlaka? Najpowszechniej obecnie zalecanym środkiem zaradczym w przypadku odparzeń skóry u dzieci, jest lecznicza maść zawierająca w swoim składzie substancje czynne o działaniu łagodzącym, kojącym, przeciwzapalnym i regenerującym, do których zaliczane są przede wszystkim alantoina oraz pantenol. Pierwsza z wymienionych substancji jest pochodną mocznika i stanowi jedną z kilku substancji chemicznych najczęściej stosowanych w kosmetologii i dermatologii.

Alantoina działa nawilżająco i ochronnie. Zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka oraz wspiera proces usuwania martwych, zrogowaciałych tkanek. Ułatwia regenerację skóry i błon śluzowych, przyspiesza proces ich gojenia. Nie mniej uznanym środkiem leczniczym jest pantenol. To substancja chemiczna, która po wchłonięciu się w skórę, przekształca się w kwas pantotenowy, będący składnikiem koenzymu A. Pantenol łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienie i świąd, działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. 

Najlepsza maść na odparzenia dla niemowląt 

W jakich produktach leczniczych znajdziemy jednocześnie alantoinę oraz pantenol? Za najlepszą maść na odparzenia dla niemowląt, zawierającą oba składniki, uchodzi Alantan Plus. Preparat cieszy się uznaniem od lat, jego formuła jest sprawdzona i znana ze swojej skuteczności.

Maść Alantan sprzedawana jest bez recepty w opakowaniach 30 g, w dawce 20mg+50mg/g (100 gram produktu zawiera 2 g. alantoiny oraz 5 g tzw. dekspantenolu, czyli 50-procentowego roztworu pantenolu w glikolu propylenowym). Środek ten może być stosowany codziennie, do kilku razy na dobę, miejscowo – bezpośrednio na odparzone powierzchnie skóry. W przypadku wystąpienia poważniejszych odparzeń, Alantan Plus aplikować można przy każdej zmianie pieluszki. Preparat jest niedrogi, jedna tubka kosztuje około 5,50-8 złotych, w zależności od dystrybutora. 

Odparzenia na szyi u niemowlaka 

W kontekście odparzeń najczęściej mówi się o miejscach intymnych, a to z racji wyjątkowo niekorzystnych warunków, które tworzą się pod powierzchnią pieluszki. Są jednak na ciele dzieci także inne miejsca w sposób szczególny narażone na tego typu zmiany skórne. Powszechne są przede wszystkim odparzenia na szyi. U niemowlaka i noworodka powstają one wskutek specyficznej budowy ciała, unieruchomienia w jednej pozycji oraz swego rodzaju nadopiekuńczości rodziców. Szyja u maluchów w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle krótka i pofałdowana, w powstających między fałdami skóry zagłębieniach panuje zaś podwyższona temperatura i znaczna wilgotność.

Gromadzi się tam pot, a dodatkowym czynnikiem drażniącym jest ocieranie się fałd o siebie. Szczególnie narażone na przegrzanie w tym miejscu są dzieci leżące przez wiele godzin w jednej pozycji, a także szczelnie otulone pod szyją szalikami, czy chustkami, nawet latem. Wszystko to sprzyja powstawaniu odparzeń. W takiej sytuacji, oprócz działań profilaktycznych, wyjściem także jest zastosowanie maści Alantan Plus

Artykuł powstał we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi "Unia".

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
  • Magdalena Łosik: Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018; 24(2)

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)