Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Odparzenia na szyi u niemowlaka, noworodka i dorosłych

Odparzenia u niemowlaka na szyi powstają wskutek przegrzewania maluchów, w szczególności, jeśli są one otyłe, a większą część dnia spędzają nieruchomo w pozycji leżącej, w łóżeczku. Jak temu zaradzić? Jaką stosować maść na odparzenia dla dzieci? Czy tego typu środki mogą być używane także przez dorosłych?
Odparzenia na szyi u dziecka
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Odparzenia u niemowlaka 

Odparzenia u niemowlaka występują już od drugiego miesiąca życia, a u maluchów w wieku 7-12 miesięcy są niemal powszechne. Wpływ na ten stan rzeczy mają zarówno błędy pielęgnacyjne ze strony rodziców, jak też czynniki w pełni naturalne, związane z wyjątkową delikatnością dziecięcej skóry oraz anatomiczną budową ciała. Najczęściej odparzenia u niemowlaka pojawiają się w miejscach, które przez większą część doby zakryte są pieluszką: na pupie, w pachwinach, na narządach moczowo-płciowych.

W przypadku nadkażenia zaś podrażnień, konsekwencją może być pieluszkowe zapalenie skóry. Drugą lokalizacją, której zazwyczaj poświęca się mniej uwagi, jest szyja. Jest to część ciała, która podatna jest na odparzenia ze względów anatomicznych i fizjologicznych, zwłaszcza u dzieci o większej masie ciała, których skóra układa się w specyficzne fałdy.

Reklama

Skąd się biorą odparzenia u dzieci na szyi 

Odparzenia na szyi u dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym zdarzają się niezwykle często, w szczególności u tych maluchów, które nie potrafią jeszcze chodzić, a nawet siadać, większą część dnia spędzając nieruchomo, w jednej pozycji w łóżeczku. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu swoista nadopiekuńczość rodziców. Wiedzieć należy, że skóra dziecka jest wyjątkowo cienka i źle nawilżona, o niewykształconych funkcjach obronnych. Miejsca takie zaś jak szyja, są szczególnie narażone na przepacanie i przegrzewanie. Znajduje się tu duża ilość gruczołów potowych.

Powszechnym zaś zwyczajem jest ścisłe otulanie szyi niemowląt chusteczkami, a nawet szalikami – również w ciepłe, letnie dni. To co ma w zamyśle chronić przed przeziębieniem, tworzy mało przyjazne środowisko, o zbyt wysokiej temperaturze i wilgotności, wprost przyczyniające się do powstawania odparzeń. Do przegrzewania się dochodzi zwłaszcza u dzieci leżących na wznak przez wiele godzin. Natomiast u maluchów już ruszających się, dodatkowym czynnikiem jest wzajemne tarcie fałd skóry. Problemem bywa też stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz niedokładne spłukiwanie po kąpieli lub obmywaniu ciała.

Jak wyglądają odparzenia na szyi u niemowlaka? 

Odparzenia na szyi u niemowlaka pojawiają się w pierwszej kolejności w głębokich szparach, powstających między fałdami skóry. Objawiają się przede wszystkim w postaci wyraźnie czerwonawych plam. Skóra w miejscu odparzeń i podrażnień może się też nadmiernie łuszczyć, możliwy jest lekki obrzęk, a nawet bąble i krosty W odróżnieniu od odparzeń typowo pieluszkowych, zazwyczaj jednak nie dochodzi w tym miejscu do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Oznacza to, że leczenie odparzeń można oprzeć na działaniach pielęgnacyjno-profilaktycznych oraz delikatnych środkach dermokosmetycznych, bez konieczności stosowania obciążających kortykosteroidów oraz antybiotyków. Jakie środki w tej sytuacji sprawdzą się najlepiej? 

Reklama

Maść na odparzenia dla niemowląt

Odparzenia na szyi pielęgnować można za pomocą maści łagodzących podrażnienia, redukujących odczyny zapalne, zapobiegających nadmiernemu złuszczaniu się skóry, zapewniających właściwy poziom nawilżenia, kojących ból i świąd. Maść na odparzenia dla niemowląt,  powinna zawierać w swoim składzie zawiera dwa niezwykle skuteczne komponenty. Pierwszym z nich jest alantoina, czyli substancja będąca pochodną mocznika, o działaniu keratolitycznym, regenerującym, nawilżającym i antydrażniącym. Składnik drugi zaś, to deksapantenol – związek chemiczny rozkładający się w skórze do postaci kwasu pantotenowego, łagodzący podrażnienia i stany zapalne, redukujący zaczerwienienia i świąd. Maść aplikuje się bezpośrednio na skórę dziecka, nawet kilka razy dziennie. 

Reklama

Co stosować na odparzenia u dorosłych 

Wyżej wymienione składniki, na których maść opiera swoje działanie są w pełni bezpieczne, dlatego maść może być stosowana już u maluchów w okresie niemowlęcym. Co warto jednak podkreślić, preparat ten działa z dużą skutecznością także na różnego rodzaju urazy, poparzenia i odparzenia u dorosłych. W szczególności polecany jest kobietom w pierwszych dniach po porodzie, a także w całym okresie laktacji. Paleta zastosowań maści obejmuje: 

  • odparzenia, w tym pieluszkowe zapalenie skóry, 
  • rany, skaleczenia, wkłucia po wenflonach, 
  • oparzenia - termiczne, słoneczne, 
  • podrażnienia, na przykład sutków podczas karmienia piersią, 
  • stany zapalne błon śluzowych – na przykład po porodzie, 
  • przewlekłe stany zapalne skóry - wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Jolanta Pietrzak, Problemy zdrowotne noworodków i niemowląt w praktyce lekarza rodzinnego, http://www.osw.dabrowa.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial