Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Co to jest krwawienie implantacyjne i ile trwa. Sprawdź, czego może być objawem

Krwawienie implantacyjne, zwane też plamieniem implantacyjnym, należy do najwcześniejszych sygnałów mogących świadczyć o ciąży. Związane jest z implantacją, czyli zagnieżdżeniem zarodka w błonie śluzowej macicy. Krwawienie implantacyjne występuje u około 30 procent kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Skąd się bierze krwawienie implantacyjne, ile trwa, jaki ma krwawienie implantacyjne kolor?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Krwawienie implantacyjne jest następstwem zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy. Nie występuje u każdej kobiety we wczesnym etapie ciąży.
  • Choć łatwo pomylić krwawienie implantacyjne z okresem, warto wiedzieć, że między obydwoma rodzajami krwawienia z pochwy występują różnice w barwie, długości krwawienia i towarzyszących im dolegliwości.
  • Po rozpoznaniu wystąpienia krwawienia implantacyjnego zaleca się wstrzemięźliwość seksualną. Należy wykonać test ciążowy i w razie pozytywnego wyniku udać się do ginekologa.
SPRAWDŹ TEŻ: Okres w ciąży? Krwawienie to nie zawsze miesiączka
Spis treści

Krwawienie implantacyjne, samo w sobie nie jest uznawane w medycznej nomenklaturze za jeden z objawów ciąży, niemniej jest związane z ciążą w bezpośredni sposób. 

Krwawienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym będącym następstwem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Choć może wyglądać niepokojąco, nie stanowi zagrożenia dla ciągłości ciąży ani zdrowia matki, nie należy się więc nim martwić. Krwawienie implantacyjne nie występuje zawsze i u każdej kobiety. Szacuje się, że do tego typu plamienia dochodzi mniej więcej w co trzecim przypadku i może być mylnie diagnozowane jako okres w ciąży.

Wyjaśnimy teraz, czym dokładnie jest krwawienie implantacyjne, jak wygląda, jaki ma kolor, kiedy się pojawia oraz ile trwa. 

Reklama

Krwawienie implantacyjne – kiedy?

Krwawienie implantacyjne może wystąpić po około 7 dniach od zapłodnienia (nie później niż do 12 dnia). Wcześniej, w ciągu kilkudziesięciu godzin poprzedzających plamienie, w organizmie kobiety zachodzi szereg rewolucyjnych procesów związanych z zapłodnieniem. 

Zapłodnienie jest efektem wniknięcia plemnika do komórki jajowej, co najczęściej dzieje się w tak zwanej bańce jajowodu. W ten sposób powstaje złożona z 46 chromosomów zygota. W dalszych godzinach dochodzi do pierwszych podziałów komórkowych, a zygota zaczyna poprzez jajowody przemieszczać się w stronę macicy.

Zazwyczaj po upływie 7-12 dni dochodzi do jej zagnieżdżenia (implantacji) w ściance macicy. 

Reklama

Przyczyny krwawienia implantacyjnego 

Dlaczego implantacja może wywołać krwawienie? Plamienie jest wynikiem niewielkiego urazu. W związku z podwyższonym stężeniem estrogenu i progesteronu w pierwszych dniach ciąży, błona śluzowa macicy jest bardzo mocno ukrwiona. Z tego powodu w czasie implantacji niezwykle łatwo jest o mechaniczne uszkodzenie naczynia krwionośnego.

Jeśli do niego dojedzie, efekt może być zauważalny „na zewnątrz” właśnie w postaci krwawienia implantacyjnego. Podkreślamy jeszcze raz, że do takiej sytuacji dochodzi jedynie w około 30 procentach przypadków. 

Krwawienie implantacyjne - a okres

Tak jak powiedzieliśmy, krwawienie implantacyjne pojawia się w ciągu 7-12 dni od momentu, gdy doszło do zapłodnienia. Jeśli wydarzy się to bliżej dwunastego niż siódmego dnia, moment ten zbiegnie się w czasie z terminem spodziewanej miesiączki.

Dla wielu kobiet może to być mylące – krwawienie implantacyjne może zostać wzięte za zwykły okres. Trzeba jednak wiedzieć, że oba rodzaje krwawienia mocno od siebie się różnią. Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od okresu?

Reklama

Objawy krwawienia implantacyjnegp

Krwawienie implantacyjne zazwyczaj jest rzadkie i mało obfite. Na bieliźnie lub wkładce higienicznej zaznaczy się co najwyżej pod postacią niewielkich plam. Co ważne, krwawienie implantacyjne nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami dodatkowymi, na które zazwyczaj uskarżają się kobiety w czasie okresu, a więc z bólem w dolnej części brzucha, nudnościami, rozdrażnieniem.

W czasie krwawienia implantacyjnego z pochwy nie wydobywają się również skrzepy krwi. Jedynym dodatkowym sygnałem wysyłanym przez organizm mogą być subtelne skurcze. 

Reklama

Krwawienie implantacyjne – kolor

Krwawienie implantacyjne od menstruacyjnego odróżnia też kolor. Krwawienie miesięczne zazwyczaj ma intensywną czerwoną barwę. Jeśli natomiast chodzi o krwawienie implantacyjne, kolor przeważnie jest bladoróżowy lub też niekiedy brązowy (to w sytuacji niedoboru progesteronu).

Krwawienie implantacyjne może być tak mało obfite, że zauważymy jedynie lekkie podbarwienie śluzu wydobywającego się z pochwy. Oczywiście krwawienie implantacyjne i menstruacyjne można w niektórych przypadkach pomylić, jednak kobiety znające swój organizm nie powinny mieć z ich odróżnieniem dużego problemu. 

Reklama

Ile trwa krwawienie implantacyjne?

W porównaniu z miesiączką, krwawienie implantacyjne charakteryzuje się też krótszym czasem występowania. Zazwyczaj krwawienie implantacyjne ustępuje po kilku, kilkunastu godzinach, najpóźniej w ciągu 3 dni od rozpoczęcia.

Tak jak wspomnieliśmy, nie powinno nas tego typu plamienie niepokoić, aczkolwiek oczywiście trzeba w związku z tym nasłuchiwać innych sygnałów z organizmu, wykonać test ciążowy, a w razie wyniku pozytywnego umówić się na wizytę do ginekologa. W czasie występowania krwawienia implantacyjnego należy też zachować wstrzemięźliwość seksualną. 

Jeżeli plamy krwi na bieliźnie pojawiają się przez dłuższy czas, może to świadczyć o innym charakterze krwawienia, które – jeśli nie jest miesiączką - niezwłocznie powinno być skonsultowane z ginekologiem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Oleszczuk Tadeusz, Uspokój swoje hormony, Wydawnictwo Pascal, 2021
  • Grażyna Iwanowicz-Palus, Agnieszka Bień, Edukacja przedporodowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020
  • Opracowanie zbiorowe, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  • Salvia Anna, Torrón Cristina, Miesiączka. Chcę wiedzieć!; Wydawnictwo Debit, 2021
  • Temple Nicola, Whitlock Catherine, Poznaj swoje hormony, Wydawnictwo Insignis, 2020
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zapłodnienie i in vitro
Implantacja zarodka - objawy. Kiedy następuje i ile trwa?
Podział zygoty
Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę - która sprzyja zapłodnieniu i dlaczego?
Zadowolona para po uprawianiu seksu w najlepszej pozycji do zajścia w ciążę
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Jakie jest prawdopodobieństwo?
Ciąża a okres
Podobne artykuły
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są, ile trwają i od czego zależą?
Plemniki i komórka jajowa
Jak dochodzi do zapłodnienia - na czym polega? Przebieg
Zabieg in vitro
Dofinansowanie do in vitro - jak można uzyskać i do kiedy?
Macica
Gdzie znajduje się szyjka macicy po zapłodnieniu i przed porodem?
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!