Najzdrowsze miejsce w internecie

Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy

Opryszczkę wywołuje wirus HSV. Powoduje on bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Czy mogą jednak one być niebezpieczne? Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych i ile trwa leczenie?
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Opryszczka u mężczyzn może się pojawić zarówno na penisie, jak i na jądrach.
 • U mężczyzn i u kobiet objawy opryszczki są takie same, a zatem pojawia się m.in. śwąd i złe samopoczucie. Co jeszcze?
 • Leczyć można się samemu dzięki lekom bez recepty lub domowym sposobom, jednak zaleca się konsultację z lekarzem, gdyż objawy są podobne do innych infekcji.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?
Spis treści

Czym jest opryszczka penisa?

Opryszczka miejsc intymnych przenoszona jest między innymi drogą płciową. Szacuje się jednak, że nawet 90% populacji może nosić w sobie wirusa, natomiast jedynie niewielka część z nich doświadcza objawów i może zarażać. Dotknąć może zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

U mężczyzn opryszczka zazwyczaj występuje na penisie i w okolicy okołoodbytniczej, a dokładniej na napletku, skórze prącia, żołędzi i cewce moczowej. Typowym symptomem jest również śluzowy wyciek i częste oddawanie moczu.

Mężczyźni z reguły przechodzą opryszczkę łagodniej niż kobiety. Okres leczenia tej dolegliwości u płci męskiej także jest krótszy i wynosi ok. 10 dni. Najbardziej uciążliwa jest opryszczka jąder, ponieważ objawia się natężonym bólem i w efekcie długim okresem leczenia. Jaka jest natomiast przyczyna opryszczki męskich narządów płciowych?

Chorobę wywołuje wirus HSVa zarażenie nim powoduje uczucie ogólnego dyskomfortu. U większości ludzi jednak pozostaje on uśpiony. Leczenie może trwać nawet do kilku tygodni, choć jeśli szybciej nastąpi odpowiednia reakcja, czas ten zostanie skrócony.

Wirus niestety pozostaje w organizmie i może pojawiać się co kilka miesięcy. Zazwyczaj są to te same miejsca.

Objawy opryszczki penisa

Pierwsze objawy, które towarzyszą opryszczce penisa to mrowienie i świąd. Pojawia się także zaczerwienienie skóry i odczuwalne pieczenie. W kolejnym etapie w miejscach intymnych zaczynają występować niewielkie pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.

Stopniowo pękają i w tych miejscach pojawia się bolesne owrzodzenie. Gdy opryszczka występuje na końcu członka to oddawanie moczu może sprawiać nieprzyjemny ból.

Oprócz wymienionych wyżej objawów, pozostałe mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Należą do nich m.in.:

 • gorączka,
 • osłabienie organizmu,
 • złe samopoczucie,
 • rozdrażnienie;

Opryszczkę narządów płciowych pomylić można z innymi chorobami, jak np. grzybica czy infekcje dróg moczowych. Po prawidłową diagnozę należy udać się do lekarza.

Domowe leczenie opryszczki penisa

Kiedy choroba nie jest bardzo bolesna i dokuczliwa zastosuj leczenie miejscowe. Zaleca się wykonywanie tzw. nasiadówek z rumianku. Trzeba uważać, aby przygotowany napar nie był zbyt gorący, by się nie poparzyć. Dodatkowo przed wykonaniem takiej nasiadówki posmaruj miejsca intymne tłustym kremem lub wazeliną.

Innymi miejscowymi metodami leczenia są: napar z goździka i żel z aloesu, które pomagają w gojeniu owrzodzeń skóry. Pamiętaj, żeby miejsca intymne utrzymywać w czystości i suchości.

Do kąpieli możesz wlewać niewielką ilość olejku geraniowego, który jest środkiem antybakteryjnym i antywirusowym - tym samym hamuje rozwój bakterii i wirusów.

W sytuacji, gdy wirus HSV nawraca można zastosować dostępne bez recepty maści. Hamują one rozwój opryszczki, tylko w przypadku, gdy zastosujesz preparaty przed pojawieniem się bolesnych pęcherzy.

Jak leczyć opryszczkę penisa farmakologicznie?

Najskuteczniejszą metodą leczenia niechcianych pęcherzy jest przyjmowanie leków antywirusowych. Gdy opryszczka na penisie ma duże nasilenie najlepiej zażywać acyklowir, czyli substancję, która hamuje rozwój wirusa. Mimo, iż nie wyeliminuje go całkowicie  z organizmu, to odczuwalnie złagodzi przebieg  dolegliwości, którą wywołuje i skróci czas trwania.

Istnieją różne preparaty na receptę. Jeśli nawroty są bardzo dokuczliwe lekarz może zalecić przyjmowanie leku nawet przez okres kilku miesięcy. Dodatkowo warto suplementować witaminy z grupy B oraz magnez.

Nieleczona opryszczka może być niebezpieczna. Konsekwencjami są opryszczkowe zapalenie mózgu czy zapalenie rdzenia kręgowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Costello M, Sabatini L, Yungbluth P. Herpes Simplex Virus infections and current methods for laboratory detection. Clin Microbiol Newsl. 2006; 28: 185–192.
 • Majewska A, Krawczyk E, Łuczak M. Opryszczka narządów płciowych (genital herpes) – obraz kliniczny i możliwe następstwa zakażenia. Zakażenia 2005;5: 61-62. : 64–66.
 • Jabłońska S, Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2008.
 • Mroczkowski TF, Teofoli P, Ferranti G. Opryszczka narządów płciowych. In: Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej, Lublin : 183–206.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Opryszczka w nosie - objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Nos z infekcją zapalną
Przeczytaj artykuł
Opryszczka narządów płciowych - jak wygląda? Leczenie
Opryszczka na narządach płciowych
Przeczytaj artykuł
Sposoby na opryszczkę - jak się szybko pozbyć zimna?
Stosowanie sposobów na opryszczkę
Podobne artykuły
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?
Kobieta z opryszczką na ustach
Opryszczka na ustach - przyczyny, leki. Jak szybko się pozbyć?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
Kobieta z opryszczką
Opryszczka - plastry na opryszczkę, maść, krem i leki bez recepty
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?