Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn. Najczęstsze objawy i sposoby leczenia

Opryszczka na męskich narządach płciowych objawia się w początkowej fazie świądem oraz uczuciem pieczenia. Po kilku dniach na skórze zaczynają pojawiać się pęcherzyki, które ostatecznie przekształcają się w powierzchniowe owrzodzenia. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak: gorączka, osłabienie i złe samopoczucie.
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Źródło: 123RF
Spis treści

U mężczyzn opryszczka zazwyczaj występuje na penisie i w okolicy okołoodbytniczej, a dokładniej na napletku, skórze prącia, żołędzi i cewce moczowej. Typowym symptomem jest również śluzowy wyciek i częste oddawanie moczu. Mężczyźni z reguły przechodzą opryszczkę łagodniej niż kobiety. Okres leczenia także jest krótszy i wynosi ok. 10 dni. Najbardziej uciążliwa jest opryszczka jąder, ponieważ objawia się natężonym bólem i w efekcie długim okresem leczenia. Chorobę wywołuje wirus HSV, który przenoszony jest drogą płciową, a zarażenie się nim powoduje uczucie ogólnego dyskomfortu.

Opryszczka w miejscu intymnym – objawy

Pierwsze objawy, które towarzyszą opryszczce penisa to mrowienie i świąd. Pojawia się zaczerwienienie skóry i odczuwalne pieczenie jej. W kolejnym etapie w miejscach intymnych zaczynają występować wypełnione surowiczym płynem, niewielkie pęcherzyki. Stopniowo pękają i w tych miejscach pojawia się bolesne owrzodzenie. Gdy opryszczka występuje na końcu członka to oddawanie moczu może sprawiać nieprzyjemny ból.

Prócz wymienionych wyżej objawów pozostałe przypominają zwykłe przeziębienie. Należą do nich m.in.:

  • gorączka,
  • osłabienie organizmu,
  • złe samopoczucie,
  • rozdrażnienie

Miejscowe leczenie opryszczki

Kiedy choroba nie jest bardzo bolesna i dokuczliwa zastosuj leczenie miejscowe. Zaleca się wykonywanie tzw. nasiadówek z rumianku. Trzeba uważać, aby przygotowany napar nie był zbyt gorący, by się nie poparzyć. Dodatkowo przed wykonaniem takiej nasiadówki posmaruj miejsca intymne tłustym kremem lub wazeliną.

Innymi miejscowymi metodami leczenia są: napar z goździka i żel z aloesu, które pomagają w gojeniu owrzodzeń skóry. Pamiętaj, żeby miejsca intymne utrzymywać w czystości i suchości. Do kąpieli możesz wlewać niewielką ilość olejku geraniowego, który jest środkiem antybakteryjnym i antywirusowym – tym samym hamuje rozwój bakterii i wirusów.

W sytuacji, gdy wirus hsv nawraca można zastosować dostępne bez recepty maści. Hamują one rozwój opryszczki, tylko w przypadku, gdy zastosujesz preparaty przed pojawieniem się bolesnych pęcherzy.

Farmakologiczne leczenie opryszczki

Najskuteczniejszą metodą leczenia niechcianych pęcherzy jest przyjmowanie leków antywirusowych. Gdy opryszczka na penisie ma duże nasilenie najlepiej zażywać acyklowir, czyli substancję, która hamuje rozwój wirusa. Mimo, iż nie wyeliminuje ona całkowicie choroby z organizmu, to odczuwalnie złagodzi jej przebieg i skróci czas trwania. Preparat można przyjmować 5 razy dziennie przez 5 dni, w dawce 200mg. Jeśli nawroty są bardzo dokuczliwe lekarz może zalecić przyjmowanie leku nawet przez okres kilku miesięcy. Dodatkowo warto suplementować witaminy z grupy B oraz magnez.  

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama