Dla Ciebie, na zdrowie!

Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak złagodzić świąd pochwy?

Swędzenie i pieczenie pochwy nie zawsze musi oznaczać kandydozę. Przyczyn może być wiele – alergia, źle dobrana bielizna, zażywanie antybiotyków czy nieodpowiedni płyn do higieny intymnej.
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli jednak prócz tych dwóch dolegliwości pojawiają się gęste, białe upławy – skonsultuj się z ginekologiem, bo najprawdopodobniej masz grzybicę pochwy. Swędzenie i pieczenie  warg sromowych  świadczą o wysokim poziomie pH, tym samym zaburzając równowagę flory bakteryjnej.  

Reklama

Swędzenie pochwy – przyczyny

Świąd i pieczenie pochwy to dolegliwości, które mają związek z podrażnieniem okolic intymnych, wysokim poziomem pH w pochwie, co z kolei prowadzi do wspomnianego wcześniej zaburzenia flory bakteryjnej. Do głównych przyczyn swędzenia pochwy zaliczamy:

  • Alergie – spowodowane stosowaniem do higieny intymnej kosmetyków o nieodpowiednim pH bądź uczulających składzie. W tym przypadku nie bez znaczenia pozostają środki, których używamy do prania i płukania bielizny. Detergenty również zawierają substancje powodujące reakcje alergiczne, warto więc pomyśleć o stosowaniu delikatnych proszków i płynów do płukania.
  • Suchość pochwy, która może mieć wielorakie podłoże.
  • Ciasne, nieprzewiewne ubrania oraz bielizna z domieszką sztucznych materiałów.
  • Zwiększone pH w pochwie podczas miesiączki, co może prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej.
  • Farmakoterapia antybiotykami, które wyniszczają zdrową florę bakteryjną.
  • Infekcje grzybiczne i bakteryjne pochwy.

Swędzenie warg sromowych

Swędzenie warg sromowych to jedna z częstszych dolegliwości występujących u kobiet i niestety często bagatelizowana. Do przyczyn świądu warg sromowych można zaliczyć:

  • Niewłaściwą higienę intymną – zarówno brak higieny, jak i zbyt częste mycie okolic intymnych, mogą prowadzić do dolegliwości związanych ze swędzeniem i pieczeniem warg sromowych.
  • Używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej o zbyt wysokim pH.
  • Infekcje intymne – swędzenie warg sromowych towarzyszy często grzybicy pochwy i sromu, zapaleniu sromu, czy infekcji bakteryjnej.
  • Noszenie nieprzewiewnych ubrań i nieodpowiedniej bielizny wyprodukowanej z tworzyw sztucznych.
  • Depilację okolic intymnych.
  • Wszelkiego rodzaju alergie – świąd warg sromowych mogą powodować uczulenia na składniki kosmetyków do higieny intymnej; na detergenty, używane do prania i płukania bielizny; lateks, z którego wykonanych jest większość prezerwatyw; składniki lubrykantów i żeli intymnych.
  • Wulwodynię, czyli dolegliwości związane z bólem sromu podczas stosunku seksualnego.
  • Antybiotykoterapię;
  • Stosowanie niektórych leków;
  • Menopauzę;
  • Cukrzycę;
  • Nowotwór sromu.

Leczenie swędzenia warg sromowych uzależnione jest od przyczyny powstania dolegliwości. Przykładowo, w przypadku alergii będzie to wyeliminowanie czynnika uczulającego, a infekcja intymna będzie wymagała farmakoterapii.

Zmagasz się z infekcją intymną? Kliknij tutaj!

Swędzenie i pieczenie pochwy – przyczyną alergia

Jeśli okolice intymne myjesz zapachowym żelem pod prysznic to możesz doprowadzić do podrażnienia warg sromowych, ale również może dojść do reakcji alergicznej, na którąś z substancji chemicznych. Pamiętaj żeby pochwę myć płynami, które w składzie mają pałeczki kwasu mlekowego. Są one niezbędne do utrzymania naturalnej flory bakteryjnej.

Do prania bielizny najlepiej używaj ekologicznych, hipoalergicznych proszków i płynów. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie płynów do prania dla niemowląt, ponieważ są delikatne i zazwyczaj bezzapachowe, tym samym nie powodują uczuleń.

Także stosowanie lubrykantów oraz używanie lateksowej prezerwatywy podczas stosunku płciowego może doprowadzić do reakcji alergicznej. Najlepiej używać prezerwatyw, które są zrobione z silikonu.

Reklama

Swędzenie i pieczenie pochwy – choroby i infekcje intymne

Infekcja intymna może się przydarzyć w każdym momencie. Dobrze wówczas działać szybko i sięgnąć po preparat w postaci tabletki dopochwowej, który zniweluje najczęstsze objawy takie jak ból, pieczenie, świąd czy upławy. Lek dostępny jest bez recepty i można go stosować od 16. roku życia. Kliknij tutaj i sprawdź jak pozbyć się dokuczliwych objawów.

Istnieje kilka rodzajów infekcji pochwy, które objawiają się m.in. swędzeniem oraz pieczeniem okolic intymnych. Wszystkie wymagają bezzwłocznego skonsultowania się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie – zazwyczaj farmakologiczne.

  • Grzybica pochwy – potocznie nazywana kandydozą, którą wywołują namnażające się grzyby Candida albicans. Do jej najczęstszych objawów prócz swędzenia i pieczenia należą świąd, uporczywa, biała wydzielina o słodkawym zapachu, uczucie suchości oraz zaczerwienienie i swędzenie warg sromowych.
  • Cukrzyca – nadmierny poziom cukru we krwi jest „pokarmem” dla grzybów w pochwie. Drożdżaki odżywiają się glukozą. Jeśli masz skłonności do nawracającego swędzenia pochwy to wykonaj badania poziomu cukru we krwi.
  • Bakteryjna waginoza – inaczej bakteryjne zakażenie pochwy; występuje aż u 60% kobiet, które regularnie współżyją. Przyczyną pojawienia się infekcji jest nieprawidłowa higiena okolic intymnych, wykonywanie irygacji, współżycie z przypadkowymi partnerami oraz używanie domacicznych wkładek.
  • Atrofia, czyli zanikowe zapalenie pochwy – dotyczy kobiet w czasie menopauzy, ponieważ w tym okresie w organizmie występuje zbyt mała ilość żeńskiego hormonu – estrogenu. Dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej na wargach sromowych w konsekwencji doprowadzając do pieczenia oraz swędzenia.
  • Rzęsistkowica – czyli choroba weneryczna, wywoływana przez pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy. Do jej najczęstszych objawów prócz swędzenia i pieczenia należy żółto-zielona wydzielina z pochwy oraz nieprzyjemny ból pochwy podczas aktywności seksualnej.

Reklama

Przyczyny swędzenia pochwy - suchość pochwy

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych może być spowodowane ich wysuszeniem. Na co dzień przesuszamy narządy płciowe poprzez:

  • nadmierny stres oraz zmęczenie,
  • częste aplikowanie tamponów, które hamują wydostawanie się naturalnej wydzieliny z pochwy – jeśli mamy skłonności do infekcji lepiej wybierać podpaski,
  • zażywanie antybiotyków, które likwidują tzw. dobre bakterie niezbędne do utrzymania odpowiedniego pH pochwy,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – tabletki zawierające hormony mają kilka skutków ubocznych, a jednym z nich jest zmniejszenie wydzielania śluzu. Powoduje ono właśnie uczucie suchości, ponieważ dochodzi do podrażnienia błony śluzowej pochwy,
  • częste kąpiele w basenie – chlor podrażnia wargi sromowe, prowadząc do zapalenia pochwy,
  • współżycie z partnerem bez gry wstępnej. Nie doprowadzenie do pobudzenia narządów płciowych może sprawiać ból podczas stosunku, a po jego skończeniu spowodować swędzenie i pieczenie pochwy

Prócz wymienionych wyżej przyczyn, innym powodem swędzenia i  pieczenia pochwy  może być okres okołomenopauzalny. Z tymi dolegliwościami boryka się ponad 50% kobiet. Ma to związek ze zmniejszoną liczbą żeńskich hormonów – estrogenów.

Kiedy w organizmie występuje ich niedobór dochodzi do pogorszenia ukrwienia i jędrności nabłonka pochwy. Mamy wtedy większą skłonność do otarć, swędzenia oraz świądu pochwy. Również podczas miesiączki zwiększa się ryzyko infekcji – krew miesiączkowa zmienia florę bakteryjną w waginie.

Reklama

Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży nie musi oznaczać infekcji intymnej. Najczęstszą przyczyną występowania świądu pochwy u ciężarnej jest naturalny proces zmiany pH pochwy. To z kolei może powodować podrażnienia i niekomfortowe dolegliwości. Jednak przyczynę takich objawów powinien zdiagnozować lekarz i w razie wystąpienia zakażenia pochwy zastosować odpowiednią kurację.  

Jeśli swędzenie pochwy u kobiety w ciąży nie jest spowodowane infekcją, z uciążliwymi objawami może sobie poradzić na różne sposoby. Z pewnością należy dbać o odpowiednią higienę okolic intymnych, używać delikatnych kosmetyków o odpowiednim pH. Warto również pamiętać o noszeniu przewiewnych ubrań i naturalnej bawełnianej bielizny. W przypadku wystąpienia świądu pochwy można wypróbować sprawdzoną kąpiel z dodatkiem sody. Warto również sięgnąć po specjalistyczne probiotyki ginekologiczne.

Zobacz też: Grzybica pochwy u kobiet w ciąży

Reklama

Swędzenie pochwy po stosunku

Świąd pochwy po stosunku może być spowodowany:

  • Infekcjami intymnymi, zarówno o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, jak i pasożytniczym.
  • Prezerwatywami, na które kobieta może być uczulona. Może to być alergia na lateks, bądź na konkretny rodzaj prezerwatyw.
  • Uczuleniem na lubrykanty stosowane podczas stosunku.
  • Seksem analnym – wprowadzenie penisa do pochwy tuż po odbyciu stosunku analnego może grozić infekcją bakteryjną.
  • Niewystarczającym nawilżeniem pochwy podczas stosunku.
  • Stosowaniem niektórych leków, które mogą wpływać na pH pochwy, florę bakteryjną i suchość pochwy.

Swędzenie pochwy przed okresem

Świąd pochwy i okolic intymnych przed zbliżającym się okresem nie jest naturalnym objawem cyklu miesiączkowego. Chociaż w ostatniej fazie cyklu zmieniają się charakter wydzieliny i pH pochwy, co sprawia że miejsca intymne są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia i infekcje, to warto sprawdzić, co jest przyczyną świądu pochwy przed miesiączką. Diagnozę może postawić lekarz i zastosować odpowiednią kurację bądź zalecić środki zapobiegawcze.

Czytaj też:

Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem - przyczyny. Co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka
Przeczytaj artykuł
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Kobiecy układ rozrodczy
Podobne artykuły
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Pacjenta z problemem podrażnienia pochwy
Podrażnienie pochwy – objawy i domowe sposoby. Co stosować?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Upławy przed okresem - brązowe, żółte, białe. Przyczyny
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
Serowata wydzielina z pochwy – biała i żółta. Jak leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?