Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak złagodzić świąd pochwy?

Swędzenie i pieczenie pochwy nie zawsze musi oznaczać kandydozę. Przyczyn może być wiele – alergia, źle dobrana bielizna, zażywanie antybiotyków czy nieodpowiedni płyn do higieny intymnej.
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli jednak prócz tych dwóch dolegliwości pojawiają się gęste, białe upławy – skonsultuj się z ginekologiem, bo najprawdopodobniej masz grzybicę pochwy. Swędzenie i pieczenie  warg sromowych  świadczą o wysokim poziomie pH, tym samym zaburzając równowagę flory bakteryjnej.  

Reklama

Swędzenie pochwy – przyczyny

Świąd i pieczenie pochwy to dolegliwości, które mają związek z podrażnieniem okolic intymnych, wysokim poziomem pH w pochwie, co z kolei prowadzi do wspomnianego wcześniej zaburzenia flory bakteryjnej. Do głównych przyczyn swędzenia pochwy zaliczamy:

 • Alergie – spowodowane stosowaniem do higieny intymnej kosmetyków o nieodpowiednim pH bądź uczulających składzie. W tym przypadku nie bez znaczenia pozostają środki, których używamy do prania i płukania bielizny. Detergenty również zawierają substancje powodujące reakcje alergiczne, warto więc pomyśleć o stosowaniu delikatnych proszków i płynów do płukania.
 • Suchość pochwy, która może mieć wielorakie podłoże.
 • Ciasne, nieprzewiewne ubrania oraz bielizna z domieszką sztucznych materiałów.
 • Zwiększone pH w pochwie podczas miesiączki, co może prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej.
 • Farmakoterapia antybiotykami, które wyniszczają zdrową florę bakteryjną.
 • Infekcje grzybiczne i bakteryjne pochwy.

Reklama

Swędzenie warg sromowych

Swędzenie warg sromowych to jedna z częstszych dolegliwości występujących u kobiet i niestety często bagatelizowana. Do przyczyn świądu warg sromowych można zaliczyć:

 • Niewłaściwą higienę intymną – zarówno brak higieny, jak i zbyt częste mycie okolic intymnych, mogą prowadzić do dolegliwości związanych ze swędzeniem i pieczeniem warg sromowych.
 • Używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej o zbyt wysokim pH.
 • Infekcje intymne – swędzenie warg sromowych towarzyszy często grzybicy pochwy i sromu, zapaleniu sromu, czy infekcji bakteryjnej.
 • Noszenie nieprzewiewnych ubrań i nieodpowiedniej bielizny wyprodukowanej z tworzyw sztucznych.
 • Depilację okolic intymnych.
 • Wszelkiego rodzaju alergie – świąd warg sromowych mogą powodować uczulenia na składniki kosmetyków do higieny intymnej; na detergenty, używane do prania i płukania bielizny; lateks, z którego wykonanych jest większość prezerwatyw; składniki lubrykantów i żeli intymnych.
 • Wulwodynię, czyli dolegliwości związane z bólem sromu podczas stosunku seksualnego.
 • Antybiotykoterapię;
 • Stosowanie niektórych leków;
 • Menopauzę;
 • Cukrzycę;
 • Nowotwór sromu.

Leczenie swędzenia warg sromowych uzależnione jest od przyczyny powstania dolegliwości. Przykładowo, w przypadku alergii będzie to wyeliminowanie czynnika uczulającego, a infekcja intymna będzie wymagała farmakoterapii.

Swędzenie i pieczenie pochwy – przyczyną alergia

Jeśli okolice intymne myjesz zapachowym żelem pod prysznic to możesz doprowadzić do podrażnienia warg sromowych, ale również może dojść do reakcji alergicznej, na którąś z substancji chemicznych. Pamiętaj żeby pochwę myć płynami, które w składzie mają pałeczki kwasu mlekowego. Są one niezbędne do utrzymania naturalnej flory bakteryjnej.

Do prania bielizny najlepiej używaj ekologicznych, hipoalergicznych proszków i płynów. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie płynów do prania dla niemowląt, ponieważ są delikatne i zazwyczaj bezzapachowe, tym samym nie powodują uczuleń.

Także stosowanie lubrykantów oraz używanie lateksowej prezerwatywy podczas stosunku płciowego może doprowadzić do reakcji alergicznej. Najlepiej używać prezerwatyw, które są zrobione z silikonu.

Reklama

Swędzenie i pieczenie pochwy – choroby i infekcje intymne

Istnieje kilka rodzajów infekcji pochwy, które objawiają się m.in. swędzeniem oraz pieczeniem okolic intymnych. Wszystkie wymagają bezzwłocznego skonsultowania się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie – zazwyczaj farmakologiczne.

 • Grzybica pochwy – potocznie nazywana kandydozą, którą wywołują namnażające się grzyby Candida albicans. Do jej najczęstszych objawów prócz swędzenia i pieczenia należą świąd, uporczywa, biała wydzielina o słodkawym zapachu, uczucie suchości oraz zaczerwienienie i swędzenie warg sromowych.
 • Cukrzyca – nadmierny poziom cukru we krwi jest „pokarmem” dla grzybów w pochwie. Drożdżaki odżywiają się glukozą. Jeśli masz skłonności do nawracającego swędzenia pochwy to wykonaj badania poziomu cukru we krwi.
 • Bakteryjna waginoza – inaczej bakteryjne zakażenie pochwy; występuje aż u 60% kobiet, które regularnie współżyją. Przyczyną pojawienia się infekcji jest nieprawidłowa higiena okolic intymnych, wykonywanie irygacji, współżycie z przypadkowymi partnerami oraz używanie domacicznych wkładek.
 • Atrofia, czyli zanikowe zapalenie pochwy – dotyczy kobiet w czasie menopauzy, ponieważ w tym okresie w organizmie występuje zbyt mała ilość żeńskiego hormonu – estrogenu. Dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej na wargach sromowych w konsekwencji doprowadzając do pieczenia oraz swędzenia.
 • Rzęsistkowica – czyli choroba weneryczna, wywoływana przez pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy. Do jej najczęstszych objawów prócz swędzenia i pieczenia należy żółto-zielona wydzielina z pochwy oraz nieprzyjemny ból pochwy podczas aktywności seksualnej.

Reklama

Przyczyny swędzenia pochwy - suchość pochwy

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych może być spowodowane ich wysuszeniem. Na co dzień przesuszamy narządy płciowe poprzez:

 • nadmierny stres oraz zmęczenie,
 • częste aplikowanie tamponów, które hamują wydostawanie się naturalnej wydzieliny z pochwy – jeśli mamy skłonności do infekcji lepiej wybierać podpaski,
 • zażywanie antybiotyków, które likwidują tzw. dobre bakterie niezbędne do utrzymania odpowiedniego pH pochwy,
 • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – tabletki zawierające hormony mają kilka skutków ubocznych, a jednym z nich jest zmniejszenie wydzielania śluzu. Powoduje ono właśnie uczucie suchości, ponieważ dochodzi do podrażnienia błony śluzowej pochwy,
 • częste kąpiele w basenie – chlor podrażnia wargi sromowe, prowadząc do zapalenia pochwy,
 • współżycie z partnerem bez gry wstępnej. Nie doprowadzenie do pobudzenia narządów płciowych może sprawiać ból podczas stosunku, a po jego skończeniu spowodować swędzenie i pieczenie pochwy

Prócz wymienionych wyżej przyczyn, innym powodem swędzenia i  pieczenia pochwy  może być okres okołomenopauzalny. Z tymi dolegliwościami boryka się ponad 50% kobiet. Ma to związek ze zmniejszoną liczbą żeńskich hormonów – estrogenów.

Kiedy w organizmie występuje ich niedobór dochodzi do pogorszenia ukrwienia i jędrności nabłonka pochwy. Mamy wtedy większą skłonność do otarć, swędzenia oraz świądu pochwy. Również podczas miesiączki zwiększa się ryzyko infekcji – krew miesiączkowa zmienia florę bakteryjną w waginie.

Reklama

Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży nie musi oznaczać infekcji intymnej. Najczęstszą przyczyną występowania świądu pochwy u ciężarnej jest naturalny proces zmiany pH pochwy. To z kolei może powodować podrażnienia i niekomfortowe dolegliwości. Jednak przyczynę takich objawów powinien zdiagnozować lekarz i w razie wystąpienia zakażenia pochwy zastosować odpowiednią kurację.  

Jeśli swędzenie pochwy u kobiety w ciąży nie jest spowodowane infekcją, z uciążliwymi objawami może sobie poradzić na różne sposoby. Z pewnością należy dbać o odpowiednią higienę okolic intymnych, używać delikatnych kosmetyków o odpowiednim pH. Warto również pamiętać o noszeniu przewiewnych ubrań i naturalnej bawełnianej bielizny. W przypadku wystąpienia świądu pochwy można wypróbować sprawdzoną kąpiel z dodatkiem sody. Warto również sięgnąć po specjalistyczne probiotyki ginekologiczne.

Zobacz też: Grzybica pochwy u kobiet w ciąży

Reklama

Swędzenie pochwy po stosunku

Świąd pochwy po stosunku może być spowodowany:

 • Infekcjami intymnymi, zarówno o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, jak i pasożytniczym.
 • Prezerwatywami, na które kobieta może być uczulona. Może to być alergia na lateks, bądź na konkretny rodzaj prezerwatyw.
 • Uczuleniem na lubrykanty stosowane podczas stosunku.
 • Seksem analnym – wprowadzenie penisa do pochwy tuż po odbyciu stosunku analnego może grozić infekcją bakteryjną.
 • Niewystarczającym nawilżeniem pochwy podczas stosunku.
 • Stosowaniem niektórych leków, które mogą wpływać na pH pochwy, florę bakteryjną i suchość pochwy.

Swędzenie pochwy przed okresem

Świąd pochwy i okolic intymnych przed zbliżającym się okresem nie jest naturalnym objawem cyklu miesiączkowego. Chociaż w ostatniej fazie cyklu zmieniają się charakter wydzieliny i pH pochwy, co sprawia że miejsca intymne są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia i infekcje, to warto sprawdzić, co jest przyczyną świądu pochwy przed miesiączką. Diagnozę może postawić lekarz i zastosować odpowiednią kurację bądź zalecić środki zapobiegawcze.

Czytaj też:

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Ból jajnika - przyczyny i objawy towarzyszące. Co pomaga na bolące jajniki?
Kobietę boli brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w okresie menopauzy
Menopauza - szczegółowe objawy i leczenie. Test online
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial