Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Pierwsza miesiączka u dziewczynek - porady dla mamy

Jeśli jesteś mamą dorastającej dziewczynki, która niebawem będzie mieć pierwszą miesiączkę, powinnaś przygotować córkę do tak ważnego dla młodej kobiety wydarzenia. Poinformuj ją o tym, co dzieje się z jej ciałem jeszcze przed okresem, ile trwa pierwsza miesiączka i dlaczego w ogóle się pojawia.
Matka przytulająca córkę
Źródło: 123RF
Spis treści

Dla młodych dziewcząt bardzo krępującym tematem jest pierwsza miesiączka, dlatego najczęściej czerpią one wiedzę na jej temat z czasopism, telewizji czy od niekompetentnych w tym zakresie osób. Głównym źródłem rzetelnych informacji powinien być jednak rodzic, zwłaszcza, że edukacja seksualna w polskich szkołach stoi na bardzo niskim poziomie.

Jakie są objawy przed pierwszą miesiączką?

To matka powinna zdradzić córce sekrety kobiecości i przełamać wstyd przed mówieniem o własnym ciele i potrzebach, w tym także seksualnych. Jeśli podejmujemy się rozmowy, warto zacząć od początku, czyli pierwszych oznak dojrzewania, dbając przy tym o przyjemną, luźną atmosferę. Wiele dziewcząt nie rozumie bowiem objawów przed pierwszym okresem, takich jak rosnące piersi, pojawiające się na ciele owłosienie, w szczególności w miejscach intymnych i pod pachami. Szczególnie niepokojący jest dla nich także wydzielający się z pochwy biały śluz (często bardzo obficie), który również pojawia się rok, czasem nawet dwa lata przed pierwszą miesiączką. Należy wyjaśnić iż to normalne zjawiska, których następnym etapem będzie menstruacja, a konsekwencją w przyszłości możliwość posiadania dzieci.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Reklama

W jakim wieku pojawi się pierwsza miesiączka?

Młode osoby chcą przede wszystkim wiedzieć w jakim wieku może pojawić się okres. W naszej szerokości geograficznej średnio dziewczynki rasy białej miesiączkują po raz pierwszy w wieku od 11 do 14 lat. Być może pomocna może być informacja, że drobniejsze dziewczynki dojrzewają później, a te krąglejsze czy wręcz otyłe, szybciej.

Najważniejszą informacją jest fakt, iż nie jest możliwe określenie kiedy dokładnie wystąpi menstruacja. Wyjaśnijmy, że każdy organizm dojrzewa w swoim tempie i objawy pierwszej miesiączki, jak i kolejnych, u każdej dziewczynki mogą być różne. Należy uświadomić sobie fakt, iż brak pierwszej menstruacji nie powinien dawać poczucia bycia gorszym od koleżanki, która miesiączkuje na przykład od roku czy ma zauważalne piersi, podczas gdy córka nie ma ich widocznych wcale.

Zobacz też: Tampony na basen – jak stosować?

Reklama

Jak wygląda pierwszy okres?

W ramach pogadanki należy opowiedzieć jak wygląda pierwszy okres. Oznaki pierwszej miesiączki to po prostu krwawienie z dróg rodnych, które jest wynikiem złuszczania się nabłonka macicy. Może mu towarzyszyć ból podbrzusza i pleców, jak również nudności, a czasem nawet wymioty. Pierwsza menstruacja może potrwać od 3 do 7 dni. Kolejne przez pierwsze dwa lata mają prawo być nieregularne, jednak z czasem powinny występować w regularnych cyklach, zazwyczaj co 28 dni.

Rodzic powinien przygotować dziecko do pierwszej miesiączki nie tylko w niezbędne informacje dotyczące dojrzewania, ale także środki higieniczne, czyli podpaski i tampony. Dobrze jest poinstruować córkę jak ich używać, zwłaszcza jak często należy je zmieniać.    

Warto wspomnieć także o tym, że wraz z miesiączką w ciele dziewczynki zaczną się pojawiać kolejne zmiany. Przede wszystkim będzie ono nabierać kobiecych kształtów, zwłaszcza w rejonie brzucha i bioder. Ponadto może pojawić się trądzik młodzieńczy. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, córka ma bardzo bolesne miesiączki, lub mimo ukończenia 15 lat nie ma menstruacji, należy skonsultować się z lekarzem. Na pewno będzie jej raźniej, jeśli w pierwszej wizycie u ginekologa towarzyszyć jej będzie ukochana mama.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Miesiączka
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Tampon na miesiączkę
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Brak okresu bez ciąży – najczęstsze przyczyny
Kobieta trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!