NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Pierwsza miesiączka u dziewczynek - porady dla mamy

Jeśli jesteś mamą dorastającej dziewczynki, która niebawem będzie mieć pierwszą miesiączkę, powinnaś przygotować córkę do tak ważnego dla młodej kobiety wydarzenia. Poinformuj ją o tym, co dzieje się z jej ciałem jeszcze przed okresem, ile trwa pierwsza miesiączka i dlaczego w ogóle się pojawia.
Matka przytulająca córkę
Źródło: 123RF
Spis treści

Dla młodych dziewcząt bardzo krępującym tematem jest pierwsza miesiączka, dlatego najczęściej czerpią one wiedzę na jej temat z czasopism, telewizji czy od niekompetentnych w tym zakresie osób. Głównym źródłem rzetelnych informacji powinien być jednak rodzic, zwłaszcza, że edukacja seksualna w polskich szkołach stoi na bardzo niskim poziomie.

Jakie są objawy przed pierwszą miesiączką?

To matka powinna zdradzić córce sekrety kobiecości i przełamać wstyd przed mówieniem o własnym ciele i potrzebach, w tym także seksualnych. Jeśli podejmujemy się rozmowy, warto zacząć od początku, czyli pierwszych oznak dojrzewania, dbając przy tym o przyjemną, luźną atmosferę. Wiele dziewcząt nie rozumie bowiem objawów przed pierwszym okresem, takich jak rosnące piersi, pojawiające się na ciele owłosienie, w szczególności w miejscach intymnych i pod pachami. Szczególnie niepokojący jest dla nich także wydzielający się z pochwy biały śluz (często bardzo obficie), który również pojawia się rok, czasem nawet dwa lata przed pierwszą miesiączką. Należy wyjaśnić iż to normalne zjawiska, których następnym etapem będzie menstruacja, a konsekwencją w przyszłości możliwość posiadania dzieci.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

W jakim wieku pojawi się pierwsza miesiączka?

Młode osoby chcą przede wszystkim wiedzieć w jakim wieku może pojawić się okres. W naszej szerokości geograficznej średnio dziewczynki rasy białej miesiączkują po raz pierwszy w wieku od 11 do 14 lat. Być może pomocna może być informacja, że drobniejsze dziewczynki dojrzewają później, a te krąglejsze czy wręcz otyłe, szybciej.

Najważniejszą informacją jest fakt, iż nie jest możliwe określenie kiedy dokładnie wystąpi menstruacja. Wyjaśnijmy, że każdy organizm dojrzewa w swoim tempie i objawy pierwszej miesiączki, jak i kolejnych, u każdej dziewczynki mogą być różne. Należy uświadomić sobie fakt, iż brak pierwszej menstruacji nie powinien dawać poczucia bycia gorszym od koleżanki, która miesiączkuje na przykład od roku czy ma zauważalne piersi, podczas gdy córka nie ma ich widocznych wcale.

Zobacz też: Tampony na basen – jak stosować?

Jak wygląda pierwszy okres?

W ramach pogadanki należy opowiedzieć jak wygląda pierwszy okres. Oznaki pierwszej miesiączki to po prostu krwawienie z dróg rodnych, które jest wynikiem złuszczania się nabłonka macicy. Może mu towarzyszyć ból podbrzusza i pleców, jak również nudności, a czasem nawet wymioty. Pierwsza menstruacja może potrwać od 3 do 7 dni. Kolejne przez pierwsze dwa lata mają prawo być nieregularne, jednak z czasem powinny występować w regularnych cyklach, zazwyczaj co 28 dni.

Rodzic powinien przygotować dziecko do pierwszej miesiączki nie tylko w niezbędne informacje dotyczące dojrzewania, ale także środki higieniczne, czyli podpaski i tampony. Dobrze jest poinstruować córkę jak ich używać, zwłaszcza jak często należy je zmieniać.    

Warto wspomnieć także o tym, że wraz z miesiączką w ciele dziewczynki zaczną się pojawiać kolejne zmiany. Przede wszystkim będzie ono nabierać kobiecych kształtów, zwłaszcza w rejonie brzucha i bioder. Ponadto może pojawić się trądzik młodzieńczy. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, córka ma bardzo bolesne miesiączki, lub mimo ukończenia 15 lat nie ma menstruacji, należy skonsultować się z lekarzem. Na pewno będzie jej raźniej, jeśli w pierwszej wizycie u ginekologa towarzyszyć jej będzie ukochana mama.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Podobne artykuły
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama