Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?

Plamienie owulacyjne jest następstwem zmian hormonalnych w organizmie kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego. Charakteryzuje je niewielkie i krótkie krwawienie. Przeczytaj, jak je rozpoznać.
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Plamienie owulacyjne pojawia się w środku cyklu menstruacyjnego.
  • To niewielkie krwawienie świadczy o owulacji, jeśli nie towarzyszą mu inne nieprzyjemne dolegliwości (ból, gorączka czy osłabienie organizmu).
  • Głównym powodem plamienia podczas owulacji są zmiany hormonalne w organizmie kobiety.
Spis treści

Co oznacza plamienie owulacyjne?

Plamienie owulacyjne to delikatne krwawienie z pochwy, które pojawia się w trakcie owulacji. Najczęściej występuje w połowie cyklu miesiączkowego. W większości przypadków jest zjawiskiem normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Główną przyczyną krwawienia podczas owulacji jest zmiana stężenia estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). W czasie owulacji dochodzi do szybkiego i dość dużego spadku poziomu tego hormonu. Jest to niezbędne do złuszczenia błony śluzowej macicy (przerost endometrium).

Jasnoróżowe lub brązowe plamy mogą być właśnie efektem obniżonego poziomu estrogenów.

Kolejną przyczyną plamienia okołoowulacyjnego może być uwolnienie komórki jajowej. Pęcherzyk Graafa, w którym taka komórka powstaje i dojrzewa po czasie pęka, aby „wyrzucić” komórkę jajową. W ten sposób przemieszcza się ona do jajowodu w celu zapłodnienia. U niektórych kobiet efektem tego procesu jest plamienie.

Innym czynnikiem plamienia owulacyjnego mogą być zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie całego cyklu miesiączkowego, w tym także w trakcie owulacji. W pierwszych dniach cyklu poziom hormonów (estrogenów i progesteronu) jest dość niski.

W czasie miesiączki estrogen wzrasta, a podczas owulacji stopniowo spada. Pojawiają się wtedy śladowe ilości krwi.

Plamienie owulacyjne może pojawić się także po porodzie. Takie pierwsze krwawienie po urodzeniu dziecka, niezależnie od typu porodu (naturalny lub przez cesarskie cięcie) nie oznacza miesiączki, a jedynie oczyszczanie i obkurczanie macicy. Pierwsza owulacja po porodzie może pojawić się jeszcze przed pierwszą miesiączką.

Istnieje związek pomiędzy plamieniem owulacyjnym a karmieniem piersią. U karmiącej mamy owulacja pojawia się najczęściej w 10. tygodniu po porodzie.

Plamienie w ciągu tych pierwszych tygodni raczej nie występuje. W przypadku wystąpienia lekkiego krwawienia owulacyjnego może dojść do ponownego zapłodnienia. Młode mamy, które nie zamierzają tak szybko zachodzić w ciąże powinny obserwować swój organizm i wysyłane przez niego sygnały. Plamienie owulacyjne jest jednym z nich.

Pamiętajmy - plamienie w połowie cyklu może mieć też inne przyczyny, niekoniecznie związane z owulacją.

Reklama

Plamienie owulacyjne występuje przed czy po owulacji?

Kiedy pojawia się plamienie owulacyjne? Ten rodzaj plamienia pojawia się w połowie cyklu. Krwawienie w trakcie owulacji występuje najczęściej około 14. dnia cyklu miesiączkowego.

W wielu przypadkach pojawia się także bezpośrednio po owulacji. Jest to ten moment, w którym strzępki jajowodu wraz z komórką jajową „zasysają” trochę krwi, która wypływa na zewnątrz.

Ile trwa plamienie owulacyjne? Maksymalnie do 4 dni. Najczęściej jest delikatne i występuje przez dzień lub dwa.

Reklama

Jak wygląda plamienie owulacyjne?

Krwawienie owulacyjne jest bardzo często tak delikatne, że nawet trudno je zauważyć. W wielu przypadkach te niewielkie plamki są naprawdę trudno dostrzegalne. Jak wygląda plamienie podczas owulacji?

Najczęściej wygląda jak delikatne różowe lub brązowe smużki w umieszczone w obfitym śluzie. Plamienie może też przybrać barwę czerwonobrązową. Większość kobiet musi dokładnie obejrzeć swoja bieliznę, aby dostrzec zmiany koloru w śluzie. 

Kolor plamienia owulacyjnego jest rzadko żywoczerwony. Krwawienia są raczej dość skąpe i nie towarzyszy im bolesność.

Barwa plam na bieliźnie zależy od kilku czynników. Brązowe plamienie podczas owulacji oznacza szybszy przepływ krwi. W takich przypadkach krew ulega większemu utlenieniu i tym samym staje się ciemniejsza. Różowy kolor plamienia owulacyjnego pojawia się przy zwiększonej ilości wydzieliny śluzowej.  

Lekkie krwawienie podczas owulacji trudno jest pomylić z miesiączką. Jednak w niektórych przypadkach może być bardziej obfite, a taki stan wymaga już konsultacji medycznej.

Reklama

Obfite plamienie owulacyjne. Czy to powód do niepokoju?

Kiedy plamienie powinno niepokoić? Powodem do niepokoju są obfite krwawienia, którym towarzyszą dolegliwości bólowe i inne przykre odczucia. 

W wielu przypadkach takie krwawienia są dłuższe, ale nawet plamienie owulacyjne 4-5 dniowe też może być oznaką choroby, jeśli wraz z nim pojawiają się inne niepokojące objawy.

Plamienia obfite i przedłużające się (powyżej 5 dni), z dużą ilości krwi w śluzie mogą być sygnałem o rozwijającej się chorobie. Dodatkowe objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to przede wszystkim:

  • nieprzyjemny zapach śluzu,
  • rozpierający ból podbrzusza,
  • osłabienie organizmu,
  • szybka utrata wagi,
  • nieregularność plamień,
  • nudności,
  • gorączka,
  • intensywne miesiączki.

Obfite plamienie owulacyjne może wskazywać na:

  • endometriozę - charakteryzują ją mocne, nasilające się i przedłużające krwawienia w środku cyklu. Chora odczuwa także nieprzyjemny regularny ból w okolicy miednicy i w dole brzucha,
  • polipa szyjki macicy - w tym przypadku pojawia się nadmierna wydzielina z krwią oraz krwawienia po stosunku,
  • polipa jamy macicy - plamieniu owulacyjnemu towarzyszą obfite krwawienia podczas miesiączek, które dość często są nieregularne,
  • urazy szyjki macicy - pojawiają się po niektórych porodach,
  • nadżerkę szyjki macicy - przyczyną tej choroby jest nieprawidłowo leczona infekcja lub stan zapalny, a obfitemu krwawieniu w czasie owulacji towarzyszy ból podbrzusza, upławy i nieprzyjemny zapach,
  • zakażenie rzęsistkiem - plamieniu towarzyszą dodatkowo pieniste upławy o rybim zapachu.

Każdy z opisanych przypadków wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Kobiety powinny również pamiętać, iż ogromne znaczenie ma indywidualna, samodzielna obserwacja swojego cyklu. Nieprawidłowości krwawienia owulacyjnego mogą być pierwszymi sygnałami choroby.

Reklama

Plamienie owulacyjne a zajście w ciążę

Plamienie owulacyjne należy odróżnić od implantacyjnego. Ten drugi rodzaj może być wczesnym objawem ciąży. Tego typu plamienie pojawia się w chwili zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy, czyli 10-14 dni po zapłodnieniu. Naczynia krwionośne, które przebiegają w macicy ulegają uszkodzeniu i stąd niewielkie krwawienie.

Nie istnieje związek pomiędzy plamieniem owulacyjnym a zajściem w ciąże. Plamienie podczas owulacji pojawia się w połowie cyklu, czyli najczęściej około 14 dnia.

Plamienie implantacyjne występuje z reguły tydzień później, czyli około 21 dnia cyklu. Ten czas wynika bezpośrednio z procesu fizjologii zapłodnienia i momentu zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Plamienie owulacyjne nie oznacza zapłodnienia, a tylko gotowość organizmu do prokreacji

 

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl, G. Jakiel „Nieprawidłowe krwawienia maciczne”, Przegląd Menopauzalny, 4/2007
  • L. J. McKenzie, MD „Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym”, Ginekologia po Dyplomie, listopad 2012
  • T. Soszka, Zakład Profilaktyki w Położnictwie i Ginekologii, Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa, Wydział Nauk Medycznych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, „Krwawienia czynnościowe”, Przegląd menopauzalny 4/2010
  • M. Radwan, D. Zamkowska, D. Wójcik, T. Ziółkowski „Stymulacja owulacji”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 1
  • O. Lindert, K. Tomaszewska, J.P. Grabowski „Ginekologia i Położnictwo”, Edra Urban & Partner, ul. Kościuszki 29, 50-011 Wrocław, ISBN 978-83-65625-82-3
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Miesiączka
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kobietę boli brzuch
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Podobne artykuły
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Tampon na miesiączkę
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!