Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez

Tampony czy podpaski? Często pojawia się dylemat, co wybrać podczas miesiączki. Niekiedy kobiety wzbraniają się przed pierwszym wariantem, ponieważ nie do końca wiedzą, jak prawidłowo go włożyć. Po kilku próbach z łatwością można dojść do wprawy i jego aplikowanie przestanie sprawiać problemy. Dowiedz się, które tampony najlepsze i od czego to zależy.
Tampon na miesiączkę
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wkładanie tamponu po raz pierwszy może być kłopotliwe. Jak zrobić to, żeby nie bolało?
 • Aby zadbać o higienę osobistą, tampon należy po pewnym czasie wyjąć. Kiedy to zrobić?
 • Przy wyborze tamponów należy kierować się nie tylko rozmiarem, ale także ich rodzajem. Jaki wybrać?
Spis treści

Tampony mają wiele zalet, ale i wzbudzają niepewność. Przede wszystkim są wygodne i dyskretne, ale zbyt długie trzymanie ich w pochwie zwiększa ryzyko rozwoju bakterii

Wiele kobiet zastanawia się, czy tampony są bezpieczne i czy lepszą opcją nie są jednak podpaski. Część z pań używa tamponów okazjonalnie, na wakacjach, czy przy okazji pływania w basenie.

Tak, czy owak warto wiedzieć, jak zakładać tampon prawidłowo, by czuć pełen komfort.

Reklama

Jak i gdzie włożyć tampon?

Tampon, tak jak podpaska, działa absorbująco. Ma on za zadanie wchłaniać krew menstruacyjną. Powszechnie stosowane tampony składają się z bawełny i celulozy drzewnej.

Wiedzieć należy, że są różne rodzaje tamponów:

 • ze sznurkiem,
 • bez sznurka (gąbkowe), tzw. „do seksu”,
 • z aplikatorem,
 • wielorazowego użytku (bawełniane).

Zakładanie tamponu to z pozoru prosta czynność, która nie powinna sprawiać wielu problemów. Jednak, niektóre kobiety dochodzą do wprawy bardzo szybko, innym zajmuje to trochę więcej czasu.

Pierwsze użycie może okazać się kłopotliwe, jednak po jakimś czasie zakładanie tamponu stanie się niezwykle proste. Jak zatem go włożyć, żeby nie bolało?

Dowiedz się krok po kroku jak zaaplikować tampon:

 1. Na początek oczywiście pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, by nie przenieść żadnych bakterii w okolice intymne.
 2. Następnym krokiem jest usunięcie ochronnej osłonki, która zabezpiecza tampon.
 3. Pewnym ruchem pociągnij za sznureczek, który znajduje się na końcówce, po to by upewnić się, że nie jest on uszkodzony i nie urwie się w momencie, gdy będziemy chcieli wyjąć tampon.
 4. Rozprostuj i naciągnij sznureczek.
 5. Następnie umieść wskazujący palec w delikatnym zagłębieniu, które umiejscowione jest na końcu tamponu.
 6. Wybierz najwygodniejszą dla siebie pozycję – jednym wygodniej jest z nogą w górze, inni siedząc, a jeszcze innym kucając.
 7. Jeśli zdecydowałaś się już na pozycję, rozchyl wargi sromowe i zaaplikuj tampon w pochwie (w środkową dziurkę) – pomiędzy cewką a odbytem.
 8. Tampony należy wkładać delikatnie po łuku, tak głęboko jak to tylko możliwe, kierując go ku dołowi pleców. W zasadzie to, jak daleko włożyć tampon zależy od momentu, w którym czuję się delikatny opór. W zasadzie to, jak daleko włożyć tampon zależy od momentu, w którym czuję się delikatny opór.
 9. Jeśli napotkasz opór i tampon nie wchodzi, to lekko zmień kąt jego wprowadzania, w taki sposób, by sznureczek zawsze pozostał na zewnątrz.
 10. W momencie, gdy tampon zostanie włożony dobrze, nie powinnaś go w ogóle czuć.
 11. Pamiętaj o jego regularnym wymienianiu na nowy.

Prawidłowo włożony tampon nie może wypaść. Nie jest w stanie się też za bardzo przesunąć, a tym bardziej dostać do szyjki macicy, gdyż trzymają go mięśnie pochwy.

Jeśli czujesz tampon, gdy siedzisz, jest to również zazwyczaj kwestia złego założenia. Można spróbować temu zaradzić, wsuwając go nieco głębiej.

Tak samo ból podczas wkładania świadczy najczęściej o niewłaściwej aplikacji lub wybraniu nieodpowiedniego rozmiaru.

Przy wyborze tamponów, należy mieć na uwadze, że gąbkowe wkłada się w nieco inny sposób niż te ze sznurkiem. Należy je ścisnąć dwoma palcami i dopiero wsunąć do pochwy. Proces wyciągania działa w ten sam sposób.

Reklama

Jak włożyć tampon z aplikatorem?

Aplikator jest znacznym ułatwieniem dla dziewczyn, które dopiero chcą wypróbować tampony i nie wiedzą, jak poprawnie je założyć lub nie wychodzi im ze zwykłymi.

Technika zakładania nie różni się zbytnio między tymi rodzajami.

Aplikator ma działanie podobne do strzykawki, jednak tampon należy wsunąć tak samo do pochwy jak przy zwykłym np. ze sznurkiem. Różnica jest taka, że w tym przypadku dostępne jest pomocne narzędzie.

Aplikator najczęściej nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia, gdyż jest zrobiony ze śliskiego materiału. Po wsunięciu go do środka, jedną ręką należy przytrzymać rurkę, a drugą wcisnąć tampon do środka.

Pusty aplikator należy wyrzucić do śmieci. Tampon natomiast usuwa się również poprzez wyciągnięcie go dzięki sznurkowi.

Reklama

Co ile zmieniać tampon?

Wszystko zależy od obfitości krwawienia. W pierwszych dniach miesiączka jest silniejsza niż pod koniec. Przy silnym krwawieniu producenci zalecają wymienianie tamponu co 3 do 6 godzin.

Jeśli okres jest mniej intensywny możesz aplikować nowy tampon po 6 godzinach, a nawet po 8. Oczywiście możesz go używać również w nocy.

Istnieją różne rozmiary tamponów, dlatego szczególnie na noc i przy obfitej miesiączce najlepiej wybrać ten większy wariant, który jest bardziej chłonny.

Tak, jak podpaski, dostępne są również tampony wielorazowe. Je także należy zmieniać co kilka godzin. Po umyciu i wyschnięciu ponownie nadają się do użytku. Czas ich stosowania wyznaczony jest przez producenta.

Tamponu nie trzeba wyjmować podczas wypróżniania. Jak to jednak zrobić, kiedy już nadszedł czas? Wystarczy lekko ukucnąć, najlepiej nad toaletą i pociągnąć za sznurek.

Jeśli tampon utknął, bo może się tak zdarzyć, należy przede wszystkim nie panikować i wziąć kilka głębokich oddechów. Zazwyczaj wystarczy się rozluźnić. Jednak, gdy nawet to nie pomoże, konieczna może być interwencja lekarska.

Reklama

Czy tampony są bezpieczne?

Bezpieczeństwo używania tamponów od wielu lat jest kwestią sporną. Jedni uważają je za całkowicie bezpieczne, inni zarzucają mu kilka wad.

 • Jedną z możliwych dolegliwości jest TSS, czyli toksyczne zakażenie krwi. Przyczyną jest bielenie tamponów chlorem, w czasie którego dochodzi do zetknięcia z wieloma związkami chemicznymi. Długi kontakt tamponu z błoną śluzową może doprowadzić do przeniknięcia toksyn do organizmu. Wówczas mogą wystąpić ostre bóle brzucha, osłabienie, bóle mięśniowe, zawroty głowy, nudności, czy wysoka gorączka. Zespołu wstrząsu toksycznego nie należy bagatelizować, ponieważ w jego przebiegu może dojść do upośledzenia narządów i układów w organizmie. To z kolei może stanowić stan zagrożenia życia. W przypadku zaobserwowania objawów TSS należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 • Kolejnym zarzutem na skutek jego używania jest wysychanie błon śluzowych pochwy. By zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek dolegliwości pamiętaj o regularnym wymienianiu tamponów.

Staraj się nie używać tamponów między miesiączkami, ponieważ jeśli wszystkie wydzieliny z pochwy będą wchłaniać się w tampon może dojść do przesuszenia śluzówki, a w konsekwencji do owrzodzenia.

Czy można zatem włożyć go przed okresem? Nie, jedynie podpaski można założyć, gdy wiadomo, że niedługo zacznie się miesiączka, choć z tym również należy uważać.

Dla niektórych dziewczyn minusem tamponów, może być obawa, że ich stosowanie może przebić błonę dziewiczą. Jest to możliwe, jednak wymagałoby użycia większej siły, niż można by się spodziewać.

Reklama

Co lepsze tampon czy podpaska?

Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, czy to przy okazji pierwszej miesiączki, czy w celach zwiększenia komfortu podczas menstruacji. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji kobiety.

Część po prostu preferuje używanie podpasek, inne panie wybierają tampony, jeszcze inne aplikują tampony okazjonalnie. Tampony są wygodne, skuteczne i zapewniają odpowiednią ochronę podczas menstruacji.

Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy podpaskami i tamponami warto jednak wziąć pod uwagę:

 • Względy higieniczne, ponieważ nawet jeśli w ciągu dnia zakładamy tampony, w nocy lepiej skorzystać z podpaski. Chodzi tu głównie o czas trzymania tamponu w pochwie i ryzyko rozwoju infekcji.
 • Podatność na infekcje intymne, gdyż jeśli u kobiety często dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie i ma skłonności do infekcji intymnych czy to grzybiczych, czy bakteryjnych, warto wybrać podpaski. Tampony lepiej wówczas stosować okazjonalnie.
 • Tamponów powinny unikać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.
 • Przeszkodą w stosowaniu tamponów mogą być również zbyt obfite miesiączki.

Reklama

Czy można pływać z tamponem?

Z tamponem oczywiście można pływać. Część kobiet stosuje tampony podczas miesiączki właśnie w tym celu. Tampony, których można używać podczas pływania niczym nie różnią się od tych używanych na co dzień.

Tampon i jego rozmiar najlepiej dostosować do obfitości krwawienia menstruacyjnego i pamiętać o tym, żeby zaaplikować świeży przed wejściem do wody i zmienić go po wyjściu z basenu, czy innego akwenu wodnego.

Na rynku dostępne są tampony przeznaczone specjalnie do pływania czy uprawiania innych sportów, jednak i zwykły tampon powinien spełnić swoją funkcję.

Jeśli wielkość tamponu będzie odpowiednio dostosowana do obfitości krwawienia nie ma możliwości, żeby zaczął przeciekać w wodzie.

Reklama

Jakie tampony na pierwszy raz?

O tym, jakie tampony wybrać na początek decydują swoiste predyspozycje kobiety w danym momencie.

Przy pierwszych miesiączkach i kiedy dziewczyna jest jeszcze dziewicą można wybrać najmniejszy rozmiar tamponów.

Z kolei podczas menstruacji należy dostosowywać rozmiar tamponu do obfitości krwawienia np. ,,mini” lub ,,normal”.

Wybór rodzaju i marki tamponu na początek zależy od indywidualnych preferencji kobiety.

Dla nowych użytkowniczek sprawdzić się mogą tampony z aplikatorem, który ułatwia jego włożenie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Burgers L., Spruijt H., Menstrual hygiene: Manage it well!, UNICEF webinar, 2009.
 • House S, Mahon T, Cavill S. Menstrual hygiene matters: A resource for improving menstrual hygiene around the world. 2012/
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Jak długo trwa faza folikularna i za co odpowiada?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Tampon na miesiączkę
Podobne artykuły
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!