Jak włożyć tampon? Poprawne zakładanie tamponu

Tampony czy podpaski? Często mamy dylemat co wybrać podczas miesiączki. Niekiedy wzbraniamy się przed pierwszym wariantem, ponieważ nie do końca wiemy jak prawidłowo włożyć tampon. Po kilku próbach z łatwością można dojść do wprawy i jego aplikowanie przestanie sprawiać problemy.
Tampon na miesiączkę
Źródło: 123RF

Spis treści

Tampony mają wiele zalet ale i wzbudzają niepewność. Przede wszystkim są wygodne i dyskretne, ale zbyt długie trzymanie ich w pochwie zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Wiele kobiet zastanawia się czy tampony są bezpieczne i czy lepszą opcją nie są jednak podpaski. Część z pań używa tamponów okazjonalnie, na wakacjach, czy przy okazji pływania w basenie. Tak, czy owak warto wiedzieć, jak zakładać tampon prawidłowo, by czuć pełen komfort.

Jak włożyć tampon?

Zakładanie tamponu to z pozoru prosta czynność, która nie powinna sprawiać wielu problemów. Jednak, niektóre kobiety dochodzą do wprawy bardzo szybko, innym zajmuje to trochę więcej czasu. Pierwsze użycie może okazać się kłopotliwe, jednak po jakimś czasie zakładanie tamponu stanie się niezwykle proste.

Dowiedz się krok po kroku jak założyć tampon:

 1. Na początek oczywiście pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, by nie przenieść żadnych bakterii w okolice intymne.
 2. Następnym krokiem jest usunięcie ochronnej osłonki, która zabezpiecza tampon.
 3. Pewnym ruchem pociągnij za sznureczek, który znajduje się na końcówce, po to by upewnić się, że nie jest on uszkodzony i nie urwie się w momencie, gdy będziemy chcieli wyjąć tampon.
 4. Rozprostuj i naciągnij sznureczek.
 5. Następnie umieść wskazujący palec w delikatnym zagłębieniu, które umiejscowione jest na końcu tamponu.
 6. Wybierz najwygodniejszą dla siebie pozycję – jednym wygodniej jest z nogą w górze, inni siedząc, a jeszcze innym kucając.
 7. Jeśli zdecydowałaś się już na pozycję, rozchyl wargi sromowe i zaaplikuj tampon w pochwie – pomiędzy cewką a odbytem.
 8. Tampony należy wkładać delikatnie po łuku, tak głęboko jak to tylko możliwe, kierując go ku dołowi pleców.
 9. Jeśli napotkasz opór to lekko zmień kąt jego wprowadzania, w taki sposób, by sznureczek zawsze pozostał na zewnątrz.
 10. W momencie, gdy tampon zostanie włożony dobrze, nie powinnaś go w ogóle czuć.
 11. Pamiętaj o jego regularnym wymienianiu na nowy.

Co ile zmieniać tampon?

Wszystko zależy od obfitości krwawienia. W pierwszych dniach miesiączka jest silniejsza niż pod koniec. Przy silnym krwawieniu producenci zalecają wymienianie tamponu co 3 do 6 godzin. Jeśli okres jest mniej intensywny możesz aplikować nowy tampon po 6 godzinach, a nawet po 8. Oczywiście możesz go używać również w nocy. Istnieją różne rozmiary tamponów, dlatego szczególnie na noc i przy obfitej miesiączce najlepiej wybrać ten większy wariant, który jest bardziej chłonny.

Czy tampony są bezpieczne?

Bezpieczeństwo używania tamponów od wielu lat jest kwestią sporną. Jedni uważają je za całkowicie bezpieczne, inni zarzucają mu kilka wad.

 • Jedną z możliwych dolegliwości jest TSS, czyli toksyczne zakażenie krwi. Przyczyną jest bielenie tamponów chlorem, w czasie którego dochodzi do zetknięcia z wieloma związkami chemicznymi. Długi kontakt tamponu z błoną śluzową może doprowadzić do przeniknięcia toksyn do organizmu. Wówczas mogą wystąpić ostre bóle brzucha, osłabienie, bóle mięśniowe, zawroty głowy, nudności, czy wysoka gorączka. Zespołu wstrząsu toksycznego nie należy bagatelizować, ponieważ w jego przebiegu może dojść do upośledzenia narządów i układów w organizmie. To z kolei może stanowić stan zagrożenia życia. W przypadku zaobserwowania objawów TSS należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 • Kolejnym zarzutem na skutek jego używania jest wysychanie błon śluzowych pochwy. By zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek dolegliwości pamiętaj o regularnym wymienianiu tamponów.

Staraj się nie używać tamponów między miesiączkami, ponieważ jeśli wszystkie wydzieliny z pochwy będą wchłaniać się w tampon może dojść do przesuszenia śluzówki, a w konsekwencji do owrzodzenia.

Co lepsze tampon czy podpaska?

Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, czy to przy okazji pierwszej miesiączki, czy w celach zwiększenia komfortu podczas menstruacji. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji kobiety. Część po prostu preferuje używanie podpasek, inne panie wybierają tampony, jeszcze inne aplikują tampony okazjonalnie. Tampony są wygodne, skuteczne i zapewniają odpowiednią ochronę podczas menstruacji. Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy podpaskami i tamponami warto jednak wziąć pod uwagę:

 • Względy higieniczne – nawet jeśli w ciągu dnia zakładamy tampony, w nocy lepiej skorzystać z podpaski. Chodzi tu głównie o czas trzymania tamponu w pochwie i ryzyko rozwoju infekcji.
 • Podatność na infekcje intymne – jeśli u kobiety często dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie i ma skłonności do infekcji intymnych, czy to grzybiczych czy bakteryjnych, warto wybrać podpaski. Tampony lepiej wówczas stosować okazjonalnie.
 • Tamponów powinny unikać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.
 • Przeszkodą w stosowaniu tamponów mogą być również zbyt obfite miesiączki.

Czy można pływać z tamponem?

Z tamponem oczywiście można pływać. Część kobiet stosuje tampony podczas miesiączki właśnie w tym celu. Tampony, których można używać podczas pływania niczym nie różnią się od tych używanych na co dzień. Tampon i jego rozmiar najlepiej dostosować do obfitości krwawienia menstruacyjnego i pamiętać o tym, żeby zaaplikować świeży przed wejściem do wody i zmienić go po wyjściu z basenu, czy innego akwenu wodnego.

Na rynku dostępne są tampony przeznaczone specjalnie do pływania czy uprawiania innych sportów, jednak i zwykły tampon powinien spełnić swoją funkcję. Jeśli wielkość tamponu będzie odpowiednio dostosowana do obfitości krwawienia nie ma możliwości, żeby zaczął przeciekać w wodzie.

Jakie tampony na pierwszy raz?

O tym jakie tampony wybrać na początek decydują swoiste predyspozycje kobiety w danym momencie. Przy pierwszych miesiączkach i kiedy dziewczyna jest jeszcze dziewicą można wybrać najmniejszy rozmiar tamponów. Z kolei podczas menstruacji należy dostosowywać rozmiar tamponu do obfitości krwawienia.

Wybór rodzaju i marki tamponu na początek zależy od indywidualnych preferencji kobiety.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 40)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!