Obfite miesiączki - przyczyny i leczenie

Regularnie występujący obfity okres może być spowodowany poważnymi chorobami, wymagającymi leczenia. Mogą to być między innymi zmiany nowotworowe, dlatego kobiety cierpiące z powodu bardzo obfitej miesiączki powinny niezwłocznie poinformować o tym fakcie swojego ginekologa.
Kobieta z miesiączką
Źródło: 123RF
Spis treści

Przebieg menstruacji u każdej kobiety może wyglądać inaczej. Niestety wiele pań narzeka na bardzo obfite miesiączki ze skrzepami, zmuszające je do częstej i wręcz uciążliwej zmiany podpasek czy tamponów oraz wywołujące złe samopoczucie, w tym osłabienie, a także może powodować niedokrwistość.

Za normę uznaje się utratę krwi w granicach od 10 do nawet 100 mililitrów. Gdy górny pułap zostanie przekroczony mamy do czynienia z bardzo obfitym okresem.

Pacjentce trudno jest jednak samodzielnie określić czy występuje u niej umiarkowana czy nadmierna utrata krwi. Najlepiej oceni to lekarz ginekolog po przeprowadzeniu badań oraz wnikliwego wywiadu z pacjentką.        

Przyczyny obfitej miesiączki:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Rak jajnika
  • Rak szyjki macicy
  • Choroby nerek
  • Choroby tarczycy
  • Schorzenia krwi
  • Stosowanie leków zmniejszające krzepliwość krwi
  • Stosowanie spirali antykoncepcyjnej
  • Poronienie
  • Stres

Bardzo obfita miesiączka najczęściej dotyczy dwóch grup pacjentek, które cierpią na zaburzenia hormonalne. Pierwsza to te, które wkraczają w okres dojrzewania i co za tym idzie ich układ hormonalny nie jest do końca rozwinięty. Natomiast u pań, które przekwitają, następuje rozregulowanie hormonalne, a to może objawiać się zmniejszeniem krwawienia, ale także właśnie zbyt obfitą miesiączką.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Leczenie bardzo obfitego okresu

Metody zmniejszania krwawienia zależą od stanu zdrowia pacjentki. Lekarz może między innymi zalecić leczenie hormonalne. Wynikiem jego stosowania jest zaprzestanie miesiączkowania.

W jego miejsce pojawia się tak zwane krwawienie z odstawienia, które najczęściej ma charakter skąpego plamienia czy też brązowych upławów i jest naturalnym efektem stosowania tabletek czy plastrów hormonalnych. Co więcej - dzięki niemu kobieta nie musi używać preparatów tak silnie wchłaniających wilgoć jak podpaski czy tampony, a wystarczy, że zastąpi je wkładkami higienicznymi.    

Kuracja hormonalna poprawia jakość życia pacjentki, która wcześniej skarżyła się na obfitą miesiączkę. Zmniejszając krwawienie chroni kobietę przed anemią i bólami, ale także zapobiega niechcianej ciąży. Jeśli z jakichś względów nie możemy lub nie chcemy przyjmować kuracji hormonalnej możemy stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Bez recepty kupić można preparaty zawierające ibuprofen, naproksen czy meloksikam. Lekarz można nam także przepisać leki antyfibrynolityczne (przeciwkrwotoczne). W przypadku, gdy obfita miesiączka ze skrzepami jest wynikiem poważnej choroby lekarz zdecyduje o doborze najlepszej drogi leczenia pacjentki.

Zbyt obfity okres - pomóż sobie sama

Jeśli narzekamy na zbyt obfite i bolesne miesiączkowanie, możemy wprowadzić kilka trików, które pomogą nam łatwiej znieść okres. Zrezygnujmy z nadmiernego wysiłku na rzecz spaceru na świeżym powietrzu. Ponadto zwróćmy większą uwagę na to, co jemy i pijemy. Zrezygnujmy ze spożywania mocnej kawy i alkoholu, a także nie zażywajmy środków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym, gdyż mogą one obniżać krzepliwość krwi. Wskazane jest przyjmowanie preparatów zawierających żelazo. Pierwiastek ten znajdziemy też w takich produktach jak ryby, mięso, nasiona roślin strączkowych, jaja, a jego wchłanianie może poprawić spożywanie produktów bogatych w witaminę C.  

W tych trudnych dniach unikajmy słońca czy gorących kąpieli - ciepło rozrzedza naczynia krwionośne i paradoksalnie zamiast pomóc, może nasilić krwawienie.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama