Skrzepy podczas miesiączki. Czy powinny mnie niepokoić?

Skrzepy podczas miesiączki to dość częsty objaw, zazwyczaj niebędący wynikiem choroby. Jeśli jednak jest ich bardzo dużo, towarzyszy im ból oraz bardzo obfite krwawienie, które dodatkowo przedłuża się, może to oznaczać nieprawidłowości i konieczność podjęcia leczenia. Przyczyną występowania skrzepów mogą być m.in. zaburzenia hormonalne i krzepnięcia krwi, endometrioza, polipy lub mięśniaki macicy.
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Źródło: 123RF

Spis treści

Kobiecy okres to comiesięczne krwawienie z dróg rodnych, które jest wynikiem złuszczania się nabłonka. Sporą część pacjentek martwią występujące w krwawieniu menstruacyjnym skrzepy.

Jak wygląda okres?

Miesiączka ma prawo przebiegać u każdej kobiety inaczej. Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni, a jej głównym objawem jest upływ dość ciemnej wydzieliny, czyli krwi. Zazwyczaj w pierwszych dwóch dniach menstruacji krwawienie jest większe, w kolejnych następuje spadek wydzielania krwi. Skrzepy krwi nie powinny kobiety martwić, chyba że jest ich bardzo dużo, w dodatku miesiączka trwa dłużej niż tydzień i towarzyszy jej silny ból.

Skrzepy krwi podczas okresu - przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania skrzepów może być brak równowagi hormonalnej.  Może on wystąpić u młodych dziewcząt, które niedawno zaczęły miesiączkować oraz u pań tuż po porodzie. Najczęściej jest to niegroźny objaw, który mija wraz z wyregulowaniem się poziomu hormonów. Bardzo często na ich występowanie skarżą się też panie, które mają bardzo obfite miesiączki. Wszystko przez brak żelaza, potrzebnego do wytwarzania antykoagulantu. Przy normalnym krwawieniu przeciwdziała on krzepnięciu krwi, aby organizm mógł swobodnie się z niej oczyścić. W przypadku nadmiernych krwawień „zużywa się” on szybciej, dlatego zaczynają pojawiać się skrzepy. 

Miesiączka ze skrzepami może także świadczyć o endometriozie (inaczej wędrująca śluzówka macicy albo gruczolistość). Chorobie tej towarzyszą bolesne i obfite krwawienia, ból podczas stosunku, problemy z płodnością, ciągłe zmęczenie. Schorzenie to polega na rozrastaniu się błony śluzowej macicy (endometrium) na inne narządy, na przykład jajniki, pęcherz moczowy, a nawet układ pokarmowy, na przykład jelita. Może ono przebiegać nie dając objawów nawet przez kilka lat, a nieleczone stanowi zagrożenie dla życia kobiety.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Polipy i mięśniaki - inne przyczyny

Polipy macicy, czyli przerost błony śluzowej, również może objawiać się skrzepami w krwi podczas menstruacji. Zazwyczaj jest to niegroźna narośl, którą można próbować wyleczyć kuracją hormonalną, bo do ich powstawania najczęściej przyczynia się zbyt wysoki poziom estrogenów. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanego efektu, potrzebne będzie łyżeczkowanie lub endoskopowy zabieg chirurgiczny. Nierzadko przyczyną obecności skrzepów podczas okresu są mięśniaki, inaczej zwane włókniakami macicy, które w zdecydowanej większości przypadków mają formę łagodnych guzów, wyjątkowo rzadko przybierają formę nowotworu złośliwego. W ich przypadku „winny” również jest wysoki poziom estrogenu. O ich obecności świadczyć mogą bóle podbrzusza, parcie na pęcherz i odbyt, nietrzymanie moczu, silne skurcze macicy czy zaparcia. Niedających objawów mięśniaków nie leczy się, a jedynie kontroluje, czy nie rosną. Wobec tych większych i bardziej uciążliwych czy wręcz niebezpiecznych dla zdrowia kobiety stosuje się farmakologię.      

Jeśli obecność skrzepów, mimo braku dodatkowych objawów, takich jak silny ból czy obfite krwawienie, niepokoją pacjentkę, powinna poinformować o nich swojego ginekologa przy najbliższej wizycie kontrolnej. Jeśli jednak skrzepów jest bardzo dużo i oprócz nich występują inne dolegliwości, kobieta powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 60)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!