Dla Ciebie, na zdrowie!

Pierwsza miesiączka - kiedy się pojawia i jak wygląda?

Pierwsza miesiączka u Europejek białej rasy występuje zazwyczaj w okresie od 11 do 14 roku życia. Szybciej zaczynają dojrzewać dziewczęta z nadwagą, natomiast szczupłe mogą mieć objawy pierwszej miesiączki nieco później. Pierwszej menstruacji, jak i kolejnym, może towarzyszyć nasilony ból podbrzusza, a już kilka dni przed nią może pojawić się obrzmienie piersi, ból pleców, wahania nastroju oraz wzmożony apetyt.
Nastolatka z pierwszą miesiączką
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pierwsza miesiączka jest kwestią bardzo indywidualną i u każdej dojrzewającej dziewczynki może wystąpić w innym czasie. Zależy to przede wszystkim od czynników genetycznych, diety, masy ciała, ale również czynników środowiskowych.
 • Przed pierwszą miesiączką młode dziewczyny często nie odczuwają dokuczliwych symptomów, dlatego pierwsze krwawienie zazwyczaj pojawia się w nieoczekiwanym momencie.
 • Przeważnie pierwsza miesiączka u dziewczynek trwa od 3 do 7 dni. Warto pamiętać, że od pierwszego krwawienia cykle mogą być nieregularne. Dopiero z czasem poziom hormonów normuje się i miesiączka zaczyna występować systematycznie.
SPRAWDŹ TEŻ: Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?
Spis treści

Pierwsza miesiączka nazywana jest menarche (od greckich słów men ‘miesiąc’ i arche ‘początek’) i oznacza jednocześnie pierwszy cykl menstruacyjny. Należy do jednego z etapów pokwitania, a wystąpienie pierwszego krwawienia uwarunkowane jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Wpływ na pojawienie się pierwszej menstruacji mają również budowa ciała, masa ciała, ogólny stan zdrowia, choroby, czynniki środowiskowe, aktywność fizyczna czy dieta.  

Kiedy pierwsza miesiączka?

Wiele dziewcząt zadaje sobie pytanie kiedy po raz pierwszy będzie mieć okres. Moment ten uzależniony jest od kilku czynników. Oprócz uwarunkowań genetycznych duży wpływ na tempo rozpoczęcia dojrzewania ma dieta i masa ciała. Dziewczynki z nadwagą i otyłością rozpoczną dojrzewanie płciowe szybciej niż ich szczupłe rówieśniczki.

Ponadto wskazuje się także na rolę czynników środowiskowych i geograficznych. Jak wynika z badań, dziewczynki z terenów miejskich miesiączkują szybciej niż ich rówieśniczki z terenów wiejskich.

W naszej szerokości geograficznej pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się mniej więcej w wieku od 11 do 14 lat. Oczywiście wpływ na to mają wymienione wcześniej czynniki, dlatego porównywanie pojawienia się pierwszej menstruacji u różnych dziewczynek mija się z celem.

Ponadto w związku z rozwojem cywilizacyjnym dzieci coraz szybciej dojrzewają, w związku z czym pierwsza miesiączka pojawia się u coraz młodszych dziewczynek.

Tym niemniej, warto skonsultować się z lekarzem w przypadku:

 • braku cech rozpoczęcia dojrzewania przed ukończeniem 13 roku życia
 • braku pierwszej miesiączki po ukończeniu 15 roku życia
 • wystąpienia miesiączki przedwcześnie - przed 10 rokiem życia

Przyczyną braku rozpoczęcia pokwitania i niewystąpienia miesiączki mogą być wady wrodzone narządu rodnego oraz zbyt niska masa ciała, spowodowana na przykład anoreksją. Nierzadko problem ten dotyczy również dziewczynek intensywnie uprawiających sport. Z kolei przedwczesne rozpoczęcie dojrzewania może być spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.

Objawy pierwszej miesiączki

Objawy przed miesiączką są indywidualne dla każdej kobiety. Część kobiet odczuwa charakterystyczne dolegliwości, inne nie odczuwają specjalnego dyskomfortu. U młodych dziewczyn, tuż przed pierwszą miesiączką zazwyczaj nie występują dokuczliwe symptomy, a pierwsze krwawienie pojawia się nieoczekiwanie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów przed pierwszą miesiączką należą:

 • pojawienie się bardziej gęstej wydzieliny z pochwy;
 • ból podbrzusza;
 • krótkie i niewielkie plamienia z dróg rodnych;
 • rozdrażnienie i wahania nastrojów;
 • osłabienie i ogólne złe samopoczucie;
 • nudności.

Jak wygląda pierwsza miesiączka i ile trwa

Przebieg pierwszego okresu jest również kwestią indywidualną. Przeważnie pierwsza miesiączka u dziewczynek trwa od 3 do 7 dni. U niektórych już od pierwszego krwawienia cykle mogą być regularne. Wiele nastolatek może mieć jednak cykl nieregularny do tego stopnia, że drugi okres pojawi się dopiero po kilku miesiącach i nie jest to powód do niepokoju.

Dopiero z czasem, gdy poziom hormonów się unormuje, miesiączka zaczyna występować systematycznie w ramach około 28-dniowych cykli (pierwszy dzień okresu to pierwszy dzień cyklu). Jeśli po około 2 latach tak się nie stanie, należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.

Pierwszej miesiączce, jak i kolejnym, może towarzyszyć nasilony ból podbrzusza, a już kilka dni przed krwawieniem może pojawić się obrzmienie piersi, ból pleców, wahania nastroju, trądzik, wzrost wagi wynikający z zatrzymania wody w organizmie oraz zwiększony apetyt.

Pierwsza miesiączka a wzrost

Pojawienie się pierwszej miesiączki u dziewczynki ma bezpośredni związek z okresem dojrzewania, którego częścią jest również faza wzrostu.

Dojrzewanie płciowe, zwane również pokwitaniem dzieli się na:

 • zwiastuny pokwitania,
 • fazę przedpokwitaniową,
 • pokwitanie właściwe,
 • fazę młodzieńczą.

W fazie przedpokwitaniowej występuje tzw. skok pokwitaniowy, czyli nagłe przyspieszenie wzrostu całego ciała. Proces ten trwa przez pokwitanie właściwe i zwalnia tempo w fazie młodzieńczej. Największa intensywność wzrostu u dziewczynek przypada na okres do pierwszej miesiączki, która pojawia się mniej więcej rok po skoku pokwitaniowym.

Objawy przed pierwszą miesiączką

Pierwszą miesiączkę  zwiastować mogą takie objawy jak:

 • rozwój piersi i wrażliwość sutków na dotyk;
 • tak zwany wzrost pokwitaniowy, czyli nagły wzrost - rocznie o około 8-9 centymetrów;
 • pojawienie się pierwszego owłosienia w rejonie pach i wzgórka łonowego;
 • pot o nieprzyjemnej, wyczuwalnej już dla otoczenia woni;
 • wydzielanie się z pochwy dość jasnego, czasem obfitego śluzu;
 • tuż przed pierwszą miesiączką może nawet pojawić się niewielkie plamienie z dróg rodnych.

Powyższe symptomy zaczynają się pojawiać na około 2, a nawet 2,5 roku przed wystąpieniem pierwszej menstruacji.

Pierwsza miesiączka - porady

Choć część dziewcząt wyczekuje miesiączki, bo jest dla nich symptomem dorosłości, to wśród większości wywołuje spory niepokój.

Aby zmniejszyć stres związany z tym ważnym dla każdej dziewczyny wydarzeniem, warto zdobyć wiedzę na jej temat. Jego najlepszym źródłem będzie inna kobieta - mama, starsza siostra czy przyjaciółka. Zapewne łatwiej będzie zadać pytania dotyczące menstruacji właśnie komuś bliskiemu. Jeśli jest to możliwe, warto porozmawiać z kilkoma osobami, co pozwoli uświadomić sobie jak kobiety różnią się od siebie, a tym samym ich organizmy i tempo dojrzewania.

Jeśli jakiś czas temu (kilka, kilkanaście miesięcy) pojawiły się pierwsze oznaki dojrzewania (owłosienie, rozwój piersi, nagły wzrost) warto zakupić podpaski i na wszelki wypadek nosić kilka w torebce czy plecaku. Można również zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe czy rozkurczowe. O ich zakup najlepiej poprosić mamę czy starszą siostrę.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dolto F., Dolto-Tolitch C., Percheminier C. (1996), Porozmawiajmy o dojrzewaniu. Kompleks homara, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
 • Schier, K. (2009), Piękne brzydactwo. Psychologiczna problematyka obrazu ciała i jego zaburzeń, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR
 • Włodarczak A, Kurowska M. Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewcząt – diagnostyka i leczenie. Klinika Pediatryczna. 2009, 17
 • Rekomendacje grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badania ginekologicznego i leczenia osoby nieletniej opracowane w dniu 26 stycznia 2009 roku. Ginekol Pol. 2009, 80, 218-219
 • Genevieve Hone, Julien Mercure, Oni już dorastają, Wydawnictwo M, 1998
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Pacjentka z problemem cyklu bezowulacyjnego w lekarza
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna to około 14-15 dzień cyklu miesiączkowego
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są oraz ile trwają?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!