Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co to jest ciąża biochemiczna? Sprawdź, jakie są jej przyczyny i jak się objawia

Czasem zdarza, że zapłodnione jajo obumiera zanim zagnieździ się w macicy i zostaje wydalone z organizmu kobiety. To tzw. ciąża biochemiczna lub poronienie biochemiczne, do którego dochodzi przed szóstym tygodniem. Szacuje się, że w ten sposób kończy się prawie połowa ciąż. Poronienie zawsze jest bardzo trudnym przeżyciem dla kobiety, dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn, jakie mogą wywołać ciążę biochemiczną.
Kobieta źle się czuje
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ciąża biochemiczna objawia się w mało charakterystyczny sposób. Krwawienie często jest mylone przez kobiety ze spóźniającą się miesiączką. Dopiero ból w dolnej części brzucha może skłonić do wizyty u ginekologa, który potwierdzi ciążę biochemiczną.
  • Poronienie biochemiczne następuje w bardzo wczesnej fazie ciąży i żaden lekarz nie potrafi z całą pewnością orzec, co było jego przyczyną. Mogą nią być m.in.: wady genetyczne płodu, infekcje i choroby przebyte we wczesnej ciąży, anomalie w budowie narządów rodnych kobiety, itd.
  • Pomimo, że poronienie biochemiczne to bardzo trudne przeżycie dla kobiety, jej droga do wymarzonego dzieciństwa nie jest zamknięta. Fizycznie kobieta jest gotowa do macierzyństwa podczas pierwszej owulacji po poronieniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny i objawy ciąży pozamacicznej
Spis treści

Na początku jest wielka radość, bo długo oczekiwana ciąża znalazła potwierdzenie w domowym teście ciążowym. Pierwsza wizyta u ginekologa jest jednak kluczowa. Może się okazać, że w badaniu ginekologicznym i na obrazie USG nie widać jeszcze zarodka. Wtedy lekarz zleci dodatkowe badanie krwi.

Wyniki pokazujące poziom hormonu wytwarzanego w czasie ciąży (beta HCG) nie pozastawiają złudzeń: ciąża była, ale prawdopodobnie zapłodnione jajo nie zdążyło się zagnieździć w macicy i zostało wydalone przez organizm. Pacjentka słyszy od lekarza diagnozę: ciąża biochemiczna.

Reklama

Przyczyny ciąży biochemicznej

W związku z tym, że poronienie biochemiczne następuje w bardzo wczesnej fazie ciąży i nie można zbadać obumarłego płodu, żaden lekarz nie potrafi z całą pewnością orzec, co było przyczyną niepowodzenia. Przyjmuje się, że ciąża biochemiczna jest związana z wadami zarodka lub czynnikami, które nie pozwalają na zagnieżdżanie się zapłodnionego jaja w jamie macicy.

Do ciąży biochemicznej często dochodzi, gdy zarodek jest obciążony wadami genetycznymi, które uniemożliwiają jego rozwój. Nawet, jeśli udaje się mu zagnieździć, bo organizm na początku podejmuje próby jego utrzymania, to po pewnym czasie dochodzi jednak do poronienia.

Innymi czynnikami ryzyka mogą być infekcje i choroby we wczesnej ciąży. Panie starające się o dziecko powinny szczególnie uważać na grypę, świnkę, różyczkę, toksoplazmozę.

Zagnieżdżenie zarodka utrudniają też anomalia w budowie narządów rodnych pacjentki, nieprawidłowy rozwój trofoblastu, z którego rozwija się łożysko, blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych i aborcji, zaburzenia hormonalne, zwłaszcza progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.

Ciąża może skończyć się poronieniem biochemicznym także wtedy, gdy kobieta ma niski poziom żelaza we krwi, nadużywa narkotyków, alkoholu i pali papierosy, a także jest narażona na bardzo intensywny wysiłek, stres i skoki ciśnienia (np. przy częstych podróżach lotniczych).

Reklama

Objawy ciąży biochemicznej

Objawy ciąży biochemicznej nie są charakterystyczne. Poronienie biochemiczne występuje tak wcześnie, że część kobiet może nie mieć świadomości ciąży, a krwawienie łatwo pomylić ze spóźnioną miesiączką. Dopiero ból w dolnej części brzucha jest impulsem do wizyty u ginekologa, który może potwierdzić wystąpienie ciąży biochemicznej.

Zarodek zostaje wydalony z organizmu wraz z krwawieniem i najczęściej kobieta nie wymaga interwencji chirurgicznej, leczenia farmakologicznego, ani pobytu w szpitalu.

Jeśli jednak do poronienia dojdzie w okolicy 10. tygodnia, konieczne będzie łyżeczkowanie macicy, które wykonuje się w szpitalu. Oprócz terapii antybiotykowej kobieta potrzebuje także psychicznego wsparcia najbliższej rodziny, przyjaciół lub psychologa.

Ciąża biochemiczna po in vitro

Istnieje przekonanie, że u kobiet poddawanych zabiegom in vitro częściej dochodzi do ciąży biochemicznej.

Nie ma jednak badań, które to potwierdzają, a obiegowa opinia bierze się stąd, że pacjentki klinik in vitro są częściej monitorowane od momentu zapłodnienia, niż kobiety naturalnie zachodzące w ciążę.

Okazuje się jednocześnie, że pacjentki po poronieniu biochemicznym mają większe szanse na skuteczne zapłodnienia in vitro w kolejnej ciąży, a zabieg można przeprowadzić już w najbliższym cyklu o prawidłowej owulacji.

Reklama

Ciąża biochemiczna, co dalej?

Ciąża biochemiczna nie stanowi zagrożenia życia, dlatego nie ma konieczności podawać kobiecie leków ani pozostawiać ją w szpitalu. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy organizm kobiety nie oczyścił się samoistnie. Aby to sprawdzić, warto również zbadać, czy stężenie hormonu ciążowego B-HCG spada.

U kobiet, których organizmy nie oczyściły się samoistnie potrzebne jest przprowadzenie operacji i włączenie farmakologii. Określa się to jako poronienie zatrzymane.

Poronienie biochemiczne jest tragedią dla kobiety, ale nie zamyka jej drogi do wymarzonego macierzyństwa. Tysiące Polek cieszy się z macierzyństwa, choć maja za sobą ciążę biochemiczną. Fizycznie kobieta jest przygotowana do zajścia w kolejna ciążę w trakcie pierwszej owulacji po poronieniu.

To zazwyczaj po 2-8 tygodniach od tego zdarzenia. I jeśli doszło do poronienia biochemicznego w bardzo wczesnym stadium i zarodek został samoistnie wydalony z organizmu kobiety, nie ma przeciwwskazań medycznych, żeby od razu ponownie podjąć próby zajścia w ciążę.

Jeśli jednak poronienie wiązało się z koniecznością łyżeczkowania macicy, lekarze zalecają, żeby starania o dziecko podjąć nie wcześniej niż po 3-6 miesiącach.

Czytaj również

Bibliografia

  • Barczak A.: Przegrane narodziny – czyli rzecz o poronieniach. Życie i Płodność. 2008, 2 (4), 85–93.
  • Postępowanie w przypadku straty wczesnej ciąży. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynecologists. Med Prakt Ginekol Położ. 2007, 2 (48), 19–36.
  • Baszak E., Paszkowski T., Woźniak S., Szkodziak P., Torres A., Zaleska W.: Poronienie samoistne. In: Patologia wczesnej ciąży. Ed. T. Paszkowski. IZT, Lublin 2004, 40–57.
  • Skrzypaczak J.: Poronienie. In: Położnictwo i ginekologia. Ed. G.H. Bręborowicz. PZWL, Warszawa 2007, 111–119.
  • Malinowski A., Radwan M.: Diagnostyka immunologiczna w poronieniach nawykowych: algorytm postępowania diagnostyczno­‍‑leczniczego z wykorzystaniem wyników badań własnych. Perinatol Neonatol Ginekol. 2011, 4, 4, 27–36.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Wykonany test ciążowy
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!