To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Prolaktyna u mężczyzn – norma. Co oznacza podwyższona?

Prolaktyna to hormon, który u mężczyzn stoi na straży prawidłowo przebiegających funkcji seksualnych, lecz nie tylko, ponieważ właściwe stężenie prolaktyny warunkuje też m.in. dobrze działający układ immunologiczny. Podwyższony poziom może wynikać m.in. ze stresu, urazów, czy chorób (np. nadczynności tarczycy). Wysoka prolaktyna u mężczyzn objawia się np. bólem głowy, zaburzeniami widzenia, czy problemami z erekcją.
Napis prolaktyna na kartce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna to hormon peptydowy, który składa się ze 199 aminokwasów. W skrócie oznacza się go jako „PRL”. Ów hormon występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, gdzie pełni ważne funkcje. Jest wytwarzany głównie przez przysadkę mózgową.

Prolaktyna u mężczyzn odpowiada za pobudzanie jąder do tego by wydzielały testosteron. Poza funkcjami seksualnymi, zadaniem tego hormonu u obu płci jest pilnowanie odpowiedniego poziomu przeciwciał, czyli czuwanie nad sprawnym systemem odpornościowym. Co więcej właściwy poziom prolaktyny wiąże się z mniejszą podatnością na stres. U kobiet z kolei dzięki niej płód może wzrastać, a proces laktacji przebiega prawidłowo. 

Wysoka prolaktyna u mężczyzn to niepokojący sygnał, że w ustroju występuje jakaś nieprawidłowość. Taki stan można rozpoznać odczytując wyniki badań krwi, określających stężenie tego hormonu oraz obserwując organizm pod kątem pojawienia się charakterystycznych dla hiperprolaktynemii objawów

Niska prolaktyna u mężczyzn może wiązać się z kłopotami z erekcją, wytryskiem oraz jakością nasienia. 

Reklama

Badanie PRL u mężczyzn

Badanie PRL u mężczyzn oraz u kobiet wykonuje się z krwi oraz w razie potrzeby przeprowadza się badanie obrazowe. Podstawowym sposobem analizy jej ilości w ustroju jest oznaczenie poziomu tego hormonu we krwi. 

Badanie prolaktyny u mężczyzn wykonuje się na czczo, rano, najpóźniej do 3 godzin po przebudzeniu. Dzień przed badaniem pacjent powinien spędzić na spokojnych aktywnościach i regeneracji, ponieważ nie należy wykonywać tego testu po intensywnym wysiłku fizycznym, po ciężkiej pracy, do której wykorzystuje się siłę mięśni oraz w czasie stresu. Bezpośrednio przed poddaniem się badaniu mężczyzna powinien pozostać przez około pół godziny w pozycji siedzącej. 

Jaka jest prawidłowa prolaktyna u mężczyzn? Norma dla tego parametru u panów wynosi między 1,5 a 19 ng/ml, jednak za najbardziej prawidłowy poziom prolaktyny u mężczyzn uznaje się ilość nie przekraczającą 15 ng/ml. 

Jeśli jest diagnozowana podwyższona prolaktyna u mężczyzn na podłożu czynnościowym, wykonuje się badanie MTC, które polega na pobraniu krwi na czczo oraz przyjęciu tabletki metoklopramidu, po czym po godzinie, a następnie po 2 godzinach powiela się badanie krwi. Jeśli poziom prolaktyny nie wzrasta lub podwyższa się tylko nieznacznie, wówczas robi się rezonans magnetyczny.

Objawy podwyższonej prolaktyny u mężczyzn

Czym charakteryzuje się wysoka prolaktyna u mężczyzn? Objawy świadczące o tym, że ten hormon ma zbyt wysokie stężenie, to przede wszystkim bóle głowy, stany depresyjne, obniżenie nastroju, notoryczne zmęczenie oraz kłopoty z widzeniem. 

Hiperprolaktynemia u mężczyzn może się także odznaczać m.in. obniżeniem masy ciała (w odniesieniu do tkanki mięśniowej i kostnej) przy jednoczesnym wzroście poziomu tkanki tłuszczowej. 

Co więcej mogą się pojawić takie symptomy, jak:

  • spadek libido, 
  • problemy z erekcją, 
  • zaburzenia płodności (np. oligospermia, spadek ruchliwości plemników i mniejsza objętość ejakulatu),
  • niepłodność (np. za mała ilość plemników w nasieniu). 

Wysoki poziom prolaktyny u mężczyzn może manifestować się ginekomastią, czyli powiększeniem się sutków, a także hipotrofią jąder. 

Panowie nie powinni lekceważyć choćby części zaobserwowanych u siebie, wymienionych wyżej oznak. Jeśli jakiś objaw nie stanowi normy, powinien być skonsultowany z lekarzem. 

Reklama

Co oznacza podwyższona prolaktyna u mężczyzn?

Za wysoka prolaktyna u mężczyzn może być wynikiem stosowania leków, przede wszystkim neuroleptyków, opioidów, preparatów przeciwdepresyjnych, czy metoklopramidu.

Za podwyższony poziom prolaktyny u mężczyzn może również odpowiadać stres, zwłaszcza jeśli jest silny i długotrwały, a także urazy fizyczne i psychiczne, krwotoki, czy zabiegi chirurgiczne wykonywane w rejonie podwzgórza. 

Nadmiar prolaktyny u mężczyzn może być skutkiem występowania jakiejś choroby w ustroju, np. nadczynności tarczycy, nowotworu, czy łagodnego guza przysadki mózgowej (guz prolaktynowy nie przekracza wówczas średnicy 1 cm). Za dużo prolaktyny w męskim ustroju niekiedy stanowi o niewydolności nerek, czy o niewydolności wątroby. 

Nie można dopuścić do nadmiernej ilości prolaktyny u panów, ponieważ pogłębianie się takiego stanu może przyczynić się m.in. do wystąpienia niepłodności, zaburzeń związanych z libido oraz do schorzeń sercowo-naczyniowych. 

Reklama

Leczenie podwyższonej prolaktyny u mężczyzn

Jakie jest postępowanie w przypadku kiedy zostanie stwierdzona za wysoka prolaktyna u mężczyzn? Jak obniżyć ten współczynnik? Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która wywołała podniesiony poziom tego hormonu. Zatem podjęcie właściwej kuracji jest możliwe dopiero po dogłębnym zdiagnozowaniu problemu. 

Jeśli za hiperprolaktynemią stoją przyjmowane dotąd leki, należy je odstawić i/lub zmienić na inne, oczywiście pod kontrolą lekarską. Jeżeli natomiast stan podwyższonej prolaktyny u panów został wywołany przez guz przysadki, leczenie zwykle polega na jego operacyjnym usunięciu. Niekiedy wystarcza stosowanie preparatów leczniczych, takich jak leki na obniżenie prolaktyny u mężczyzn, np. chinagolid, kabergolina i bromokryptyna. 

Natomiast aby hipogonadyzm męski nie był tak dokuczliwy, aplikuje się pacjentowi testosteron.  

Norma prolaktyny u mężczyzn zarówno w trakcie trwania kuracji, jak i po jej zakończeniu powinna być na bieżąco monitorowana. 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Konturek Stanisław, Fizjologia człowieka, ELSEVIER URBAN & PARTNER, 2007, Wrocław, ISBN 978-83-89581-93-8.
  • 2. Ziołkowska A., Rzewuska M., Hiperprolaktynemia poneuroleptyczna – przegląd piśmiennictwa, Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii, 2001, 1, 72–85.Olga Tomaszewska
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hormony
Prolaktyna u mężczyzn – norma. Co oznacza podwyższona?
Napis prolaktyna na kartce
Fitoestrogeny - czym są i gdzie się znajdują? Działanie i wpływ na organizm
Soja w misce i tofu na drewnianej desce, czyli zrodla fitoestrogenow
Estrogeny - co to są za hormony i za co odpowiadają? Kiedy należy zbadać ich poziom?
Estrogeny
Podobne artykuły
Napis prolaktyna na kartce
Prolaktyna u mężczyzn – norma. Co oznacza podwyższona?
Soja w misce i tofu na drewnianej desce, czyli zrodla fitoestrogenow
Fitoestrogeny - czym są i gdzie się znajdują? Działanie i wpływ na organizm
Estrogeny
Estrogeny - co to są za hormony i za co odpowiadają? Kiedy należy zbadać ich poziom?
Produkty zawierające dopaminę
Dopamina – co to za substancja i za co odpowiada? Działanie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!