Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Przeszczep trzustki - czy jest możliwy? Ile się czeka i ile kosztuje

Przeszczep trzustki to operacja, którą wykonuje się u pacjentów chorych na zaawansowaną cukrzycę typu 1, sporadycznie również - typu 2. Dowiedz się na czym polega zabieg i ile kosztuje. Sprawdź, jakie są rokowania po transplantacji trzustki.
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Przeszczep trzustki wykonuje się kilkoma metodami. Najczęściej narząd ten transplantuje się razem z nerką, rzadziej samodzielnie. Możliwy jest też przeszczep tzw. wysp trzustkowych.
 • Transplantacja trzustki jest jedną z metod leczenia zaawansowanej cukrzycy typu 1, rzadziej - typu 2.
 • Nie stosuje się przeszczepów trzustki w przypadku zachorowania na nowotwór tego narządu.
Spis treści

Reklama

Czym jest przeszczep trzustki?

Przeszczep trzustki jest zaawansowaną operacją polegającą na transplantacji tego organu od dawcy. W większości przypadków (nawet 80-90 procent) wykonywany jest jednocześnie z przeszczepem nerki.

Rozwiązaniem rzadziej stosowanym jest zabieg izolowany (tylko trzustka) lub po uprzednim przeniesieniu nerki.

Alternatywnie stosuje się też przeszczep tak zwanych wysp trzustkowych, zwanych też komórkami Langerhansa, czyli gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonu insuliny. Nie jest on jednak tak skuteczny.

Transplantację trzustki wykonuje się u pacjentów cierpiących na zaawansowaną cukrzycę typu 1 (insulinozależną), czasem też typu 2 (insulinoniezależną), jeśli towarzyszy jej skrajna niewydolność nerek.

Operacja ta wciąż jest rzadka, jednak uzyskiwane w ten sposób wyniki są bardzo pozytywne (szczegóły poniżej).

Reklama

Przeszczep trzustki a rak

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów, którego rozpoznanie wiąże się z reguły z bardzo złymi rokowaniami.

Pięcioletnia przeżywalność wynosi w tym przypadku zaledwie 5 procent (dane J. Kubicka-Wołkowska i inni). Wiąże się to z faktem, iż choroba jest wykrywana bardzo późno, a 50 procent pacjentów ma już wówczas przerzuty do innych organów.

Co więcej, 80 proc. chorych poddanych operacji, która jest jedyną skuteczną metodą leczenia, doświadcza nawrotu. Czy rozwiązaniem może być w przypadku raka trzustki przeszczep?

To pytanie zadaje sobie wiele osób cierpiących na ten nowotwór. Specjaliści nie mają jednak dobrych wiadomości.

Zabiegu tego nie wykonuje się u pacjentów onkologicznych. Większości z nich medycyna jest w stanie zaproponować jedynie chemioterapię o charakterze paliatywnym, a więc przedłużającym życie.

Przeszczep trzustki a cukrzyca

Jedynym wskazaniem do wykonywania operacji przeszczepu trzustki jest obecnie cukrzyca, zwłaszcza typu 1. Jest to groźna choroba metaboliczna o podłożu autoimmunologicznym, zazwyczaj ujawniająca się już w młodości i towarzysząca pacjentowi do końca życia.

Powodem występujących w jej przebiegu zaburzeń jest agresja układu odpornościowego względem komórek własnego ciała.

Wytwarzane przeciwciała niszczą wyspy Langerhansa, które są odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, hormonu odgrywającego kluczową rolę w metabolizmie cukrów.

Efektem tego jest zaburzenie gospodarki węglowodanowej i niebezpiecznie wysokie stężenie glukozy we krwi. Pacjenci przez całe życie muszą otrzymywać insulinę w zastrzykach, ale i to nie zawsze przynosi zadowalające efekty.

Przeszczep trzustki w cukrzycy typu 1 dla wielu osób staje się zatem szansą na poprawę jakości życia oraz jego znaczne przedłużenie.

Warto podkreślić, że roczna przeżywalność po zabiegu wynosi 95 procent, a 80-85 procent trzustek pracuje sprawnie, wywiązując się ze swoich funkcji (dane: transplantacja.org.pl).

Dane te dowodzą, zdaniem specjalistów, wysokiej skuteczności operacji.

Reklama

Przeszczep trzustki od żywego dawcy

Czy jest możliwy przeszczep trzustki od żywego dawcy? Nie, operacji tego typu się nie wykonuje. Choć teoretycznie bez trzustki można żyć, narządy pobierane są wyłącznie od osób zmarłych.

Ale uwaga: od dawców żywych pochodzić może materiał stosowany do przeszczepu wysp trzustkowych.

Jak jednak wskazano wyżej, metoda ta jest mało skuteczna (narząd podejmuje prawidłową pracę w około 20 procentach przypadków), wymaga też wielokrotnego podania transplantowanych komórek.

Drugie ważne zastrzeżenie - od żywych dawców pobierane są też niekiedy nerki, jeśli wykonywany jest zabieg łączony, tudzież w sytuacji, gdy ten kluczowy dla funkcjonowania układu moczowego organ przeszczepiany jest wcześniej.

Zazwyczaj są to tak zwane transplantacje rodzinne.

Reklama

Kwalifikacje do przeszczepu trzustki

Jeśli chodzi, o kwalifikację do przeszczepu trzustki, zabieg wykonuje się u osób, które:

 • Mają poniżej 45 lat.
 • Chorują na cukrzycę typu 1, a w jej przebiegu występuje:
  • schyłkowa niewydolność nerek;
  • cukrzyca łamliwa, zwana też labilną, trudna do kontroli;
  • nieświadomość hipoglikemii, czyli brak możliwości jej rozpoznania przez pacjenta, co wydatnie utrudnia kontrolę.

Niekiedy też wykonuje się przeszczep u osób z cukrzycą typu 2, po indywidualnej kwalifikacji, zazwyczaj w związku z towarzyszącą chorobie zaawansowaną niewydolnością nerek.

Pacjenci często pytają też, dlaczego nie można przeszczepić trzustki? Przeciwskazaniem jest m.in. zaawansowany wiek, zły ogólny stan zdrowia, czy negatywna ocena szans na przyjęcie przeszczepu.

Nie ma usystematyzowanych danych w kwestii tego, ile czeka się na przeszczep trzustki, co ma związek głównie w niewielką liczbą wykonywanych zabiegów.

Głównym czynnikiem wpływającym na czas oczekiwania, jest możliwość pozyskania narządów, zwłaszcza że w tym przypadku niezbędna jest zazwyczaj dostępność aż dwóch organów jednocześnie.

Reklama

Ile kosztuje przeszczep trzustki?

Jak w przypadku wszystkich tego typu procedur, koszt przeszczepu trzustki jest bardzo wysoki, pacjent nie płaci jednak nic.

W Polsce wszystkie operacje wykonywane są szpitalach publicznych (ich lista w dalszej części artykułu) i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy też podkreślić, że nie ma prawnej możliwości kupienia organu, co więcej - próby pozyskania narządu na własną rękę, za pieniądze, są karane więzieniem. 

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z oferty klinik zagranicznych, wówczas należy się jednak liczyć z pełną odpłatnością na bardzo wysokim poziomie.

Ile na Zachodzie kosztuje przeszczep trzustki? Cena może wynosić około 200-300 tysięcy dolarów lub euro.

Reklama

Gdzie można wykonać przeszczep trzustki?

Gdzie w Polsce można wykonać przeszczep trzustki? Liczba wyspecjalizowanych w tej procedurze ośrodków nie jest duża.

Poltransplant (państwowe Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji) podaje, że operacje takie wykonują:

 • Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej szpitala im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
 • Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie;
 • Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
 • Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
 • Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Oprócz tego, Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, zajmuje się przeszczepianiem wysp trzustkowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Przeszczep trzustki - informacje o zabiegu, https://transplantacja.org.pl/transplantacja/przeszczep-trzustki-informacje-o-zabiegu/, [data dostępu: 01.03.2022].
 • Ewa Nowacka-Cieciura, Magdalena Durlik, Przeszczepienie trzustki, Forum Nefrologiczne, 2018, tom 11, nr 3, 171-177.
 • Bernadetta Kałuża i inni, Kwalifikacja chorych na cukrzycę do przeszczepienia samej trzustki, Diabetologia Kliniczna 2013, tom 2, 5, 172-177..
 • Joanna Kubicka-Wołkowska i inni, Rak trzustki - rola leczenia systemowego i skojarzonego, Onkologia w Praktyce Klinicznej 2014, tom 10, nr 3, 152-159.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Transplantologia
Transplantacja narządów - co to jest? Przeciwwskazania do przeszczepu
Chirurdzy wykonujący przeszczep
Podobne artykuły
Wątroba człowieka
Przeszczep wątroby - od żywego dawcy. Ile się czeka?
Lekarze podczas operacji
Czy przeszczep macicy pozwala na urodzenie dziecka?
Czy przeszczep włosów jest skuteczny i bezpieczny?
Życie po przeszczepie - wywiad z Grzegorzem Perzyńskim
Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!