Dla Ciebie, na zdrowie!

Punkt A i punkt U - gdzie są? Jak osiągnąć orgazm?

Punkt A i punkt U. Nie są tak znane, jak punkt G, choć umiejętna ich stymulacja może prowadzić do wyjątkowego orgazmu. Zobacz, gdzie się znajdują te szczególnie wrażliwe strefy i jak należy je pieścić, by dojść na szczyt.
Symbol punktu A i punktu G
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Punkt A znajduje się na sklepieniu pochwy, blisko ujścia szyjki macicy. Umiejętnie pobudzany, może się odwdzięczyć bardzo silnym orgazmem.
  • Punkt U zlokalizowany jest poza pochwą, wokół cewki moczowej. Jest anatomicznie związany z łechtaczką i tzw. punktem G, dlatego również dostarcza bardzo przyjemnych doznań.
  • Stymulacja punktów A i U wymaga wiedzy, doświadczenia, dużej dozy wyczucia, a także właściwych pozycji w czasie stosunku lub użycia odpowiednich akcesoriów erotycznych.
SPRAWDŹ TEŻ: Punkt G - gdzie jest i jak go znaleźć?
Spis treści

Reklama

Co to jest punkt A?

Punkt A jest bardzo silnie unerwioną, niezwykle wrażliwą strefą, znajdującą się na przedniej ścianie pochwy. Zlokalizowany jest bardzo głęboko, w miejscu gdzie sklepienie waginy łączy się z szyjką macicy, w sąsiedztwie pęcherza moczowego.

Miejsce to często nazywane jest „trzecią bramą” (pierwsze dwie stanowią okolice wejścia do pochwy, wraz z łechtaczką, a także punkt G, ulokowany na głębokości około 2-4 centymetrów).

Umiejętna stymulacja punktu A pozwala osiągać bardzo intensywne orgazmy, znacznie różniące się od tych łechtaczkowych, czy będących efektem pobudzenia innych stref w pochwie.

Czynnikiem zwiększającym skalę doznań jest podrażnienie szyjki macicy, dlatego tak często tego typu orgazm nazywany jest macicznym. Należy pamiętać, że pobudzenie tego właśnie obszaru powoduje zwiększone wydzielanie śluzu pochwowego (co niekiedy jest mylone z tak zwanym kobiecym wytryskiem).

To ważna informacja dla kobiet, które mają problemy z właściwym nawilżeniem w czasie intymnych zbliżeń. Głęboka penetracja może zapewnić naturalną lubrykację i ułatwić odbycie stosunku.

Gdzie jest punkt U?

Kolejnym szczególnym miejscem na seksualnej mapie kobiecego ciała, jest punkt U. Ten obszar jest zdecydowanie łatwiej dostępny. A dokładniej, gdzie jest punkt U?

Znajduje się na zewnątrz dróg rodnych i okala cewkę moczową. Ma kształt odwróconej litery U, stąd nazwa. Świadomość jego istnienia wciąż jest niewielka, zarówno u kobiet, jak też ich partnerów seksualnych. Zwłaszcza, że miejsce to nie jest nawet dokładnie zbadane i opisane w literaturze naukowej.

Wiadomo, że znajdują się tam ciała jamiste, które wypełnia się krwią – podobne struktury zlokalizowane są w łechtaczce i męskim członku. Choć nie ma w tej kwestii pewności, a badacze są podzieleni, uważa się, że punkt U może być powiązany z łechtaczką oraz punktem G znajdującym się w głębi pochwy.

Dlatego też możliwe jest osiąganie orgazmów poprzez pieszczoty tego miejsca – są one uważane za niezbyt intensywne, ale ciepłe, miłe, w pełni satysfakcjonujące.

Warto podkreślić, że w tym właśnie miejscu ujście znajdują tak gruczoły przedsionkowe mniejsze, zwane też gruczołami Skene’a. Są one odpowiednikiem męskiej prostaty i choć nie pełnią istotnych funkcji, są zdolne do produkcji płynu zbliżonego składem do spermy.

Dlatego właśnie stymulując zlokalizowane w tym miejscu punkty erogenne, u kobiety również można doprowadzić do wytrysku (nie jest to sytuacja częsta, ale u części kobiet możliwa).

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Najczulszy punkt u dziewczyny

Trzecia z kluczowych stref, często uważana za najczulszy punkt u dziewczyny, czy kobiety, to punkt G – najlepiej poznana i opisana z tego typu struktur. Choć nie wszyscy naukowcy są przekonani o jego istnieniu, stosunkowo często miejsce to opisuje się jako niewielką, lekko szorstką wyniosłość, znajdującą się na przedniej ścianie pochwy, położoną kilka centymetrów od wejścia do dróg rodnych.

Ile dokładnie – to jest kwestią osobniczą, równie dobrze mogą to być 2, jak też 4 czy nawet 5 centymetrów.

Obszar ten liczy około 1,5 do 2,5 cm kwadratowego i jest bardzo silnie unerwiony. Jego umiejętna stymulacja zapewnia bardzo silne orgazmy. Część badaczy tłumaczy, że jest to efekt unerwienia przez wrażliwy nerw sromowy. Inni twierdzą, że skala doznań związana jest ze skurczem cewki moczowej, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak stymulować punkty erogenne?

Poszczególne punkty erogenne  należy właściwie traktować w czasie zbliżeń czy masturbacji. Pobudzenie punktu A wymaga stymulacji strefy położonej na sklepieniu pochwy. Dlatego w trakcie stosunku należy wybierać pozycje zapewniające najgłębszą penetrację, takie jak:

  • na jeźdźca – kobieta siedzi na mężczyźnie, najlepiej całkowicie wyprostowana;
  • na pieska – ona klęczy w pozycji łokciowo-kolanowej, on wchodzi w nią od tyłu
  • misjonarska, czyli klasyczna, ale z biodrami i nogami kobiety podciągniętymi ku górze.

Punkt A stosunkowo trudno jest pieścić palcem, za to doskonale sprawdzą się specjalnie wyprofilowane wibratory. Pamiętaj, że tak wrażliwe miejsce wymaga nieco bardziej delikatnego traktowania, niż inne obszary pochwy.

Stymulacja punktu U jest bardzo łatwa – najlepiej jest do tego celu użyć języka w czasie pieszczot oralnych, bądź wibratora wykonanego z miękkiego silikonu. Zazwyczaj miejsce to znajduje się w centrum uwagi w czasie gry wstępnej lub masturbacji. Ale nie tylko.

Przyjemnych doznań dostarcza też pocieranie go nasadą prącia w trakcie stosunku – wymagany jest wówczas odpowiedni kąt penetracji, do czego lepiej nadają się pozycje „od przodu”, niż „od tyłu”. Pamiętaj – punt U znajduje się bardzo bliski cewki, dlatego ważne jest, by ręce lub zabawki erotyczne wykorzystywane do jego pieszczot były czyste.

Można do tego użyć specjalnych środków do higieny akcesoriów erotycznych.  Zapobiegnie to infekcji dróg moczowych, która często jest konsekwencją przeniesienia drobnoustrojów bytujących w drogach rodnych.

Czytaj również

Bibliografia

  • U spot, https://www.vforvibes.com/u-spot/, [data dostępu 17.11.2021].
  • Zygmunt Zdrojewicz, Magdalena Szewczyk, Punkt G — fakty i mity, Seksuologia Polska 2005, 3, 1, 23–28
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Swingersi w łóżku
Swingersi - kim są? Czym jest swinging?
Kobieta osiąga orgazm sutkowy
Orgazm sutkowy - co to jest i jak osiągnąć?
Para w łóżku
Wielokrotny orgazm - u kobiety i mężczyzny. Jak osiągnąć?
Wibrator dla kobiet
Pierwszy wibrator w życiu - jak wybrać?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!