Czy pierwszy raz boli? - Dlaczego pierwszy raz tak boli?

Czy pierwszy raz boli? To pytanie spędza sen z powiek nie jednej młodej dziewczynie czy kobiecie, która szykuje się do seksualnej inicjacji. Spróbujmy odpowiedzieć: czy pierwszy raz boli i jakie to uczucie, dlaczego pierwszy raz boli, czy pierwszy raz boli chłopaka?
Bolesny pierwszy raz
123RF
Spis treści

Czy pierwszy raz boli?

Czy pierwszy raz boli? Jakie to uczucie? Czy przerwanie błony dziewiczej spowoduje silne krwawienie? Pytania te w naturalny sposób towarzyszą większości młodych osób, które pierwsze seksualne doświadczenie mają dopiero przed sobą. Obawom o to, czy pierwszy raz boli lub jest w jakikolwiek inny sposób nieprzyjemny, nie należy się dziwić.

Pamiętajmy, że pierwszy stosunek seksualny w wielu przypadkach jest czymś więcej, niż tylko pojedynczym aktem płciowym. Pierwszy raz może zdeterminować życie seksualne człowieka na długie lata. Jeśli stosunek okaże się bardzo bolesny, nieudany albo przykry i rozczarowujący z innego powodu, osoby o określonych predyspozycjach psychicznych mogą doznać traumy, skutkującej lękiem i awersją do seksu. 

Czy pierwszy raz boli i jakie to uczucie?

Czy pierwszy raz bardzo boli? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ warunkuje ją wiele nakładających się czynników. Tak – pierwszy raz może boleć. Może boleć bardzo, może boleć trochę, ale może też nie boleć w ogóle.

Z tego powodu na to, że ból wystąpi, lepiej być mentalnie przygotowanym, jeśli zaś przykrych doświadczeń uda się uniknąć, pozostanie cieszyć się miłą niespodzianką. Z drugiej strony bólu związanego z pierwszym stosunkiem nie należy demonizować, nie należy też w sobie wyrabiać przekonania, że seks jest czymś bolesnym co do zasady. Bo zazwyczaj nie jest, jeśli partnerzy tylko są odpowiednio rozbudzeni i posiadają elementarne choćby doświadczenie.

Dlaczego pierwszy raz boli – przerwanie błony dziewiczej

Dlaczego pierwszy raz boli? Ból w trakcie pierwszego stosunku może być związany z przerwaniem błony dziewiczej, czyli fałdu śluzówki oddzielającego przedsionek pochwy od jej wnętrza. Przeważnie jednak bolesność nie jest tak duża, jak zwykło się stereotypowo uważać, podobnie jest z krwawieniem.

Zazwyczaj błona dziewicza pęka bez większego oporu. Aczkolwiek możliwe są też inne sytuacje. Ból wynikający z defloracji może być silny, zdarza się też, że błona jest tak gruba, że w ogóle w czasie pierwszego razu nie pęka, choć próby jej przerwania są bolesne. Ale tego typu incydenty są niezwykle rzadkie. 

Czy pierwszy raz zawsze boli – jakie znaczenie ma rozmiar?

Pochwa uchodzi za niezwykle rozciągliwą i dopasowującą się w trakcie stosunku do rozmiarów penisa. Nie mniej, pochwa w czasie pierwszego stosunku, przy zerowym doświadczeniu przynajmniej jednego, a często obojga partnerów, niewątpliwie może być tak, że większy penis sprawi partnerce większy ból.

Ma to związek nie tylko z gabarytami, ale i z nieumiejętnym postępowaniem. Doświadczeni kochankowie są w stanie tak zarządzać głębokością pchnięć, gwałtownością ruchów czy kątem penetracji, by oszczędzać partnerce bólu. Kobieta przy odrobinie doświadczenia też ma możliwość wpływania na to, jak będzie wyglądać penetracja, w razie potrzeby skutecznie hamując ruchy partnera. Są to jednak umiejętności, których zazwyczaj brakuje na początku seksualnej drogi.

Czy pierwszy raz boli chłopaka?

Czy pierwszy stosunek boli? Ból w kontekście pierwszego razu zazwyczaj rozpatrywany jest odnośnie doznań dziewcząt i kobiet, mniej zaś mówi się o partnerach płci męskiej. Czy pierwszy stosunek płciowy jest bolesny dla mężczyzn? Może boleć, ale to rzadkość. W większości przypadków ewentualna bolesność wynika z braku umiejętności i doświadczenia, wskutek na przykład wejścia w niedostatecznie podnieconą i nawilżoną partnerkę. W czasie pierwszego razu może się też okazać, że penis ma wady anatomiczne powodujące ból po osiągnięciu wzwodu i wykonywaniu ruchów frykcyjnych. Jedną z tego typu przypadłości jest stulejka uniemożliwiająca zsuwanie napletka z żołędzi. 

Może się też okazać, że zbyt krótkie jest wędzidełko, czyli żyłka łącząca napletek z żołędzią. Inna przyczyna to krzywość penisa, będąca np. efektem choroby Peyroniego, czyli stwardnienia ciał jamistych członka. Tego typu problemy w większości ujawniają się jednak wcześniej, np. w trakcie masturbacji.

Czy pierwszy raz musi boleć? Seks analny

Specyficznym rodzajem inicjacji seksualnej jest inicjacja analna. Tego typu miłość w krajach europejskich ma na swoim koncie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent par, nie tylko homoseksualnych, nie jest więc to aktywność sporadyczna.

Niewątpliwie w przypadku seksu analnego ryzyko wystąpienia bólu jest większe, szczególnie w trakcie pierwszego razu. W większości przypadków w czasie inicjacji partnerzy zetkną się z oporem postawionym przez mięśnie zwieraczy. Ból może być bardzo silny, aczkolwiek w przypadku nie zrażenia się przykrymi doznaniami, każda kolejna próba powinna być mniej uciążliwa, a to za sprawą zarówno rozciągliwości mięśni, jak i przełamywania oporów psychicznych. 

 

Artykuł napisany przez
Piotr  Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama