Sztuka kochania

Czy pierwszy raz boli? Jakie pozycje seksualne to najlepsze pozycje? Jakie metody antykoncepcji wybrać: tabletki antykoncepcje czy prezerwatywy? Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Czy tabletki na potencję są skuteczne? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dziale Sztuka kochania. Dowiesz się także jak ważny jest seks.

Sprawdź podobne artykuły:

Sztuka kochania – randki, seks, pozycje seksualne oraz antykoncepcja

Wzajemne zainteresowanie dwóch osób zazwyczaj prowadzi do randki. Rozpoczyna ona proces poznawania się i wzmacniania więzi. W przypadku odpowiedniego dopasowania dwoje ludzi decyduje się na stworzenie związku. Naturalnym etapem każdej pary jest fascynacja seksualna i rozpoczęcie współżycia.

Seks – czym jest?

Seks jest niezwykle ważną sferą dla każdego człowieka i nieodłącznym elementem każdego związku. Z naukowego punku widzenia doprowadza on do rozrodu, jednak oprócz swej naczelnej funkcji seks spełnia zdecydowanie większą rolę.

Można podzielić go na następujące etapy:

 • Uwodzenie najczęściej dochodzi do niego w czasie randki.
 • Gra wstępna – czyli czynności prowadzone w celu osiągnięcia podniecenia przez obie strony.
 • Penetracja lub seks bez penetracji.
 • Orgazm – czyli moment najsilniejszego odczuwania podniecenia płciowego. Objawia się wytryskiem nasienia u mężczyzn, skurczami pochwy i dna miednicy u kobiet,
  a także odprężeniem ciała, błogostanem emocjonalnym, uczuciem spełnienia.

Należy pamiętać, że seks bez zabezpieczenia może prowadzić do niechcianej ciąży oraz zarażeniem się chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową. Niestety seks może być źródłem również dewiacji i przemocy.

Pozycje seksualne

Pozycje w łóżku są ważnym elementem sztuki kochania. Urozmaicają życie miłosne par, a odpowiednio dobrane pomagają osiągnąć najwyższy poziom przyjemności. Zatem jak się kochać, by osiągać maksymalną satysfakcję? Należy pamiętać, że najlepsze pozycje partnerzy dobierają przez wzajemne poznawanie swojego ciała i potrzeb. To tego potrzeba czasu, praktyki i cierpliwości.

Pomocne mogą być pozycje kamasutry, czyli hinduskiej księgi o sztuce kochania. Zawarte są w niej nie tylko wskazówki dotyczące stosunku, ale przede wszystkim informacje o filozofii miłości i o trwałym pożądaniu w związku.

Najpopularniejsze pozycje seksualne to:

 • Pozycja klasyczna
 • Pozycja odwrócona
 • Pozycja pająk
 • Pozycja świeca
 • Pozycja słoń

Bardzo ważnym aspektem są odpowiednie pozycje w ciąży oraz pozycje po połogu. Muszą być bezpieczne oraz wygodne dla obojga kochanków.

W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z seksualnością warto zgłosić się do specjalisty. Seksuolog pomaga rozwiązywać problemy związane z ciałem i psychiką.

Afrodyzjak – dla kobiet i mężczyzn

Afrodyzjak to naturalna substancja zwiększająca libido. Mogą być to zioła, zapachy oraz inne produkty. Ważne jest, że w zależności od płci trzeba wybierać inne afrodyzjaki:

 • Afrodyzjak dla kobiet: anyż, szafran, czekolada, miłorząb, awokado, banan, granat.
 • Afrodyzjak dla mężczyzn: imbir, gałka muszkatołowa, owoce morza, arbuz, brzoskwinie.

Należy pamiętać, że afrodyzjaki nie mogą powodować żadnych skutków ubocznych, dlatego trzeba wybierać tylko znane, sprawdzone i bezpieczne substancje.

Pierwszy raz

Pierwszy raz jest stresującym i ważnym przeżyciem dla obojga kochanków. Utrata dziewictwa powinna być przemyślana i należy się do niej odpowiednio przygotować. Trzeba dobrze poznać tę drugą osobę i ufać jej. Zanim dojdzie do zbliżenia warto szczerze porozmawiać na temat antykoncepcji oraz wzajemnych oczekiwań.

Warto, aby prawiczek przed pierwszym razem poćwiczył zakładanie prezerwatywy. Zaoszczędzi to niepotrzebnego stresu w czasie intymnych chwil.

Najczęstszym pytaniem jest: czy pierwszy raz boli? Jej pierwszy raz związany jest
z przerwaniem błony dziewiczej. Może temu towarzyszyć ból oraz niewielkie krwawienie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą, gdyż wszystko zależy od anatomii.

Przed rozpoczęciem współżycia kobieta powinna udać się ginekologa, który wykona niezbędne badania, a także dobierze odpowiednią antykoncepcję.

Należy pamiętać, że pierwszy raz nie zawsze kończy się orgazmem. Spowodowane jest to nie tylko brakiem doświadczenia, ale przede wszystkim towarzyszącym stresem.

Antykoncepcja

Antykoncepcja to metody, które zapobiegają zapłodnieniu. Jej skuteczność określa indeks Pearla. Określa się go na podstawie ilości ciąż na 100 kobiet stosujących określoną metodę antykoncepcyjną przez 1 rok. Im niższy wynik, tym metoda skuteczniejsza.

Dostępne metody antykoncepcji to:

 • Antykoncepcja naturalna – opiera się na codziennej obserwacji ciała kobiety
  i zachodzących zmian w cyklu miesięcznym.
 • Antykoncepcja hormonalna – polega na dostarczeniu do organizmu hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, które w odpowiednio dobranym stężeniu zapobiegają dojrzewaniu pęcherzyka oraz wystąpieniu owulacji. Tabletki antykoncepcyjne powinny być dobrane indywidualnie przez ginekologa.
 • Antykoncepcja mechaniczna – uniemożliwia przedostanie się plemnikom do szyjki macicy i komórki jajowej. Najczęściej stosowane są prezerwatywy, które dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Antykoncepcja chemiczna – to środki plemnikobójcze, które uszkadzają błonę plemników, sprawiając, że są niezdolne do zapłodnienia.

Coraz bardziej popularna jest również antykoncepcja dla mężczyzn. Oprócz prezerwatyw stosuje się również stosunek przerywany, zastrzyki hormonalne oraz wazektomię.

Tabletki na potencję

Leki na potencję mogą być stosowane przez mężczyzn w każdym wieku. Impotencja – czyli problemy z erekcją z reguły występują u dojrzałych mężczyzn. Jednak jest to coraz częstszy problem także u młodszych panów ze względu na pogarszający się styl życia – nieprawidłową dietę, brak ruchu, siedzący tryb pracy oraz liczne używki.

Tabletki na potencję usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co przy naturalnym podnieceniu prowadzi do ukrwienia członka i powiększenia jego rozmiarów.

Tabletki na potencje bez recepty najczęściej zawierają:

 • Żeń-szeń – wpływa pobudzająco na organizm i zmniejsza odczuwanie stresu.
 • Korzeń suma – afrodyzjak dodający energii i wzmacniający organizm. Wpływa na obniżenie poziomu stresu.
 • Jałowiec brazylijski – znany jest jako afrodyzjak – zwiększa libido.
 • Guaranę – pozytywnie wpływa na układ nerwowy – wspomaga koncentrację i zmniejsza odczucie zmęczenia.

Zanim zostaną zastosowane tabletki na erekcję należy skonsultować się z lekarzem, gdyż zaburzona erekcja może sygnalizować problemy z układem krwionośnym lub układem rozrodczym.

Ponadto tabletki na potencję powinny pochodzić tylko z apteki. Daje to gwarancję, że są środki to sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia.

Powiększanie penisa

Penis bywa przyczyną zmartwień i kompleksów wielu panów, szczególnie gdy nie osiąga oczekiwanych przez nich rozmiarów.

Na szczęście jest kilka sposobów na powiększanie penisa:

 • Ćwiczenia
 • Maści i kremy
 • Tabletki
 • Zabieg chirurgiczny

Aby dobrać odpowiedni sposób na powiększanie penisa należy udać się do seksuologa, który na udzieli stosownych rad na podstawie wywiadu oraz badania.