Sprawdź, gdzie jest punkt G i jak go znaleźć

Gdzie jest punkt G? Odpowiedź na to pytanie dla wielu kobiet i ich partnerów wydaje się kluczem do seksualnego spełnienia. W wielu przypadkach tak w istocie jest, aczkolwiek kwestii tego, gdzie znajduje się punkt G nie należy fetyszyzować, wszak nie ma nawet pewności, czym punkt G w ogóle jest i czy każda kobieta go posiada.
Punkt G u kobiety
Źródło: 123RF
  • Punkt G jest niewielkim obszarem w pochwie, którego odpowiednia stymulacja może skutkować osiągnięciem prawdziwej rozkoszy w tym orgazmu pochwowego.
  • Najłatwiej odnaleźć punkt G eksplorując pochwę palcem. Cennym drogowskazem może być jego odmienna struktura - według różnych źródeł - bardziej gąbczasta lub gładka.
  • Punkt G u kobiety znajduje się na przedniej ścianie pochwy, dlatego ważny jest dobór pozycji seksualnej, która determinuje osiągnięcie rozkoszy podczas seksu.
  • Odkrywanie punktu G może być niezwykle cenny doświadczeniem dla kobiety, która staje się wówczas bardziej świadoma swojego ciała, jak i dla partnera, dla którego to również może stanowić cenną lekcję.
SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze pozycje seksualne - dla niej i dla niego. Porady
Spis treści

Wiele kobiet zastanawia się, gdzie znajduje się punkt G – zarówno te, które rozpoczynają współżycie, ale często również te, które w łóżku mają niemałe doświadczenie, lecz nieco mniejsze szczęście. 

Odpowiedź na pytanie, gdzie się znajduje punkt G seksuologia sformułowała kilkadziesiąt lat temu. Dawno temu stwierdzono też, że punkt G wskutek umiejętnej stymulacji staje się źródłem rozkoszy, z orgazmem włącznie.

Niestety gorzej jest z określeniem tego, czym właściwie punkt G jest, bo co do tego naukowcy wciąż się spierają. Co więcej, w ostatnich latach w wątpliwość podano w ogóle istnienie punktu G, jako takiego. 

Gdzie znajduje się punkt G – co to jest punkt G?

Zanim powiemy, gdzie znajduje się punkt G, warto nieco przybliżyć znaczenie tego pojęcia. Punkt G to „magiczne” miejsce w pochwie, po raz pierwszy opisane w 1957 roku przez niemieckiego lekarza Ernsta Gräfenberga i od pierwszej litery jego nazwiska później nazwane.

Silniejszych dowodów i lepszego opisu tego, czym jest i gdzie szukać punktu G dostarczyły opublikowane na początku lat osiemdziesiątych XX wieku prace Johna Perry i Beverly Whipple.

Mówiąc obrazowo, punkt G jest lekko wypukłym obszarem o powierzchni około 1 centymetra kwadratowego, stanowiącym niezwykle czułą strefę erogenną.

Podejrzewa się, że jego wrażliwość jest skutkiem unerwienia przez tzw. nerw sromowy. Inne teorie zakładają, że stymulacja punktu G prowadzi do pobudzenia cewki moczowej. Tak czy inaczej, uchodzi punkt G za to miejsce, które może być kluczowe, jeśli chodzi o zdolność osiągania orgazmu pochwowego.

Gdzie kobieta ma punkt G?

Gdzie u kobiety jest punkt G? Owo newralgiczne miejsce znajduje się na przedniej ściance pochwy. Zazwyczaj zlokalizowane jest około 4-5 centymetrów od jej wylotu, czyli mniej więcej w 2/5 jej głębokości. Punkt G zazwyczaj jest lekko wypukły, dlatego bywa nazywany mianem „guziczka”.

Określa się niekiedy punkt G jako gąbczasty, choć też spotkać się można z twierdzeniami, iż jego powierzchnia jest bardziej gładka, niż w przypadku reszty pochwy. W każdym razie nieco odmienna struktura w czasie poszukiwań powinna się okazać cennym drogowskazem.

Oczywiście dla kobiety najważniejszą wskazówką będą doznania płynące ze stymulacji określonego miejsca, aczkolwiek do stwierdzenia czy to jest właśnie „to”, zazwyczaj potrzeba większego doświadczenia i większej świadomości własnego ciała.

Gdzie znaleźć punkt G?

Najłatwiej punkt G „namierzyć” jest eksplorując pochwę palcem. Penis, wibrator czy inny przedmiot o fallicznym kształcie mogą być równie skuteczne, a nawet skuteczniejsze, jeśli chodzi o stymulację, jednak na polu samoświadomości, tudzież w kwestii uświadomienia partnera, palec wydaje się najbardziej czułym instrumentem pomiarowym.

Oczywiście nie powinno się do tej kwestii podchodzić w sposób czysto mechaniczny i techniczny, wystarczy że na poszukiwania kobieta spontanicznie wyruszy (sama lub z partnerem) w czasie masturbacji albo wspólnych pieszczot.

Dodać jedynie można, iż palec powinien być lekko ugięty, opuszkiem skierowany w stronę przedniej ścianki pochwy. 

Gdzie dziewczyna ma punt G? Najlepsze pozycje

To, gdzie u kobiety jest punkt G, determinuje też dobór odpowiednich pozycji seksualnych, najlepszych do odbycia stosunku, jeśli tylko partnerka ze stymulacji tego właśnie miejsca czerpie największą rozkosz.

Ponieważ punkt G znajduje się na przedniej ściance pochwy, wybierać należy te pozycje, w których układ ciał wymusza silniejszy nacisk penisa na przód. Jak łatwo się domyślić, należą do nich przede wszystkim pozycje „od tyłu”.

Przy czym niekoniecznie muszą to być pozycje tak odważne, jak pozycja na pieska czy na stojąco. Punkt G stymulowany jest odpowiednio np. w pozycji na łyżeczkę, czyli konfiguracji, w której partnerzy leżą na tym samym boku, przy czym on znajduje się za nią.

Pozycja ta uchodzi za ciepłą, romantyczną, niewymagającą i niezwykle przyjemną ze względu między innymi na ucisk punktu G. 

Gdzie jest kobiecy punkt G?

Pamiętajmy, że nie będzie nic wstydliwego, jeśli partner poprosi kobietę: pokaż, gdzie jest punkt G. Oczywiście nie trzeba tego robić w sposób tak dosłowny, wszak język miłości zna wiele bardziej subtelnych form wyrazu.

Tak czy inaczej, wspólne odkrywanie punktu G może samo w sobie być źródłem przyjemności i niezwykle podniecającą grą dla obojga partnerów, a na przyszłość stanowić cenną lekcję zarówno dla niej, jak i dla niego. Jeśli jednak nic z tego nie wyjdzie, nie należy się zrażać. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czytaj również

Bibliografia

  • Piotr Gałecki, Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska, Monika Talarowska, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – część II, 2012
  • Burri A.V., Cherkas L.M., Spector T.D.: Emotional intelligence and its association with orgasmic frequency in women. J. Sex. Med., 2009; 6(7); 1930-1937
  • Zygmunt Zdrojewicz, Magdalena Szewczyk, Punkt G - fakty i mity, Seksuologia Polska 2005;3(1):23-28
  • Deborah Sundah, Kobieca ejakulacja i punkt G, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020
  • Bakos Susan Crain, Księga orgazmu, Wydawnictwo MUZA S.A., 2010
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki uboczne

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama