Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Punkt G - gdzie jest i jak go znaleźć?

Gdzie jest punkt G? Odpowiedź na to pytanie dla wielu kobiet i ich partnerów wydaje się kluczem do seksualnego spełnienia. Choć w wielu przypadkach to prawda, punktu G nie należy fetyszyzować. Wszak nie ma nawet pewności, czym punkt G w ogóle jest i czy każda kobieta go posiada.
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska w ręku pościel
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Punkt G jest niewielkim obszarem w pochwie, który pod wpływem stymulacja może przynieść osiągnięcie prawdziwej rozkoszy, w tym orgazmu pochwowego. Odkrywanie punktu G może być niezwykle cennym doświadczeniem zarówno dla kobiety, jak i dla partnera.
  • Najłatwiej odnaleźć punkt G eksplorując pochwę palcem. Cennym drogowskazem może być jego odmienna struktura - według różnych źródeł - bardziej gąbczasta lub gładka.
  • Punkt G u kobiety znajduje się na przedniej ścianie pochwy. W jego stymulacji ważny jest dobór pozycji seksualnej, która determinuje osiągnięcie rozkoszy podczas seksu.
SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze pozycje seksualne - dla niej i dla niego. Porady
Spis treści

Reklama

Co to jest punkt G?

Wiele kobiet zastanawia się, gdzie znajduje się punkt G – zarówno dziewczyny, które rozpoczynają współżycie, jak i te, które w łóżku mają niemałe doświadczenie, lecz nieco mniejsze szczęście. 

Odpowiedź na pytanie, gdzie znajduje się punkt G, seksuologia sformułowała kilkadziesiąt lat temu. Dawno temu stwierdzono też, że punkt G wskutek umiejętnej stymulacji staje się źródłem rozkoszy, z orgazmem włącznie.

Niestety gorzej jest z określeniem tego, czym właściwie punkt G jest, bo co do tego naukowcy wciąż się spierają. Co więcej, w ostatnich latach w wątpliwość podano w ogóle istnienie punktu G, jako takiego. 

Reklama

Badania naukowe nad punktem G

Zanim powiemy, gdzie znajduje się punkt G, warto nieco przybliżyć znaczenie tego pojęcia. Punkt G to „magiczne” miejsce w pochwie, po raz pierwszy opisane w 1957 roku przez niemieckiego lekarza Ernsta Gräfenberga i od pierwszej litery jego nazwiska później nazwane.

Silniejszych dowodów i lepszego opisu tego, czym jest i gdzie szukać punktu G dostarczyły opublikowane na początku lat osiemdziesiątych XX wieku prace Johna Perry i Beverly Whipple.

Mówiąc obrazowo, punkt G jest lekko wypukłym obszarem o powierzchni około 1 centymetra kwadratowego, stanowiącym niezwykle czułą strefę erogenną.

Podejrzewa się, że jego wrażliwość jest skutkiem unerwienia przez tzw. nerw sromowy. Inne teorie zakładają, że stymulacja punktu G prowadzi do pobudzenia cewki moczowej. Tak czy inaczej, uchodzi punkt G za to miejsce, które może być kluczowe, jeśli chodzi o zdolność osiągania orgazmu pochwowego.

Reklama

Gdzie znaleźć punkt G?

Gdzie u kobiety jest punkt G? Owo newralgiczne miejsce znajduje się na przedniej ściance pochwy. Zazwyczaj zlokalizowane jest około 4-5 centymetrów od jej wylotu, czyli mniej więcej w 2/5 jej głębokości. Punkt G zazwyczaj jest lekko wypukły, dlatego bywa nazywany mianem „guziczka”.

Określa się niekiedy punkt G jako gąbczasty, choć też spotkać się można z twierdzeniami, iż jego powierzchnia jest bardziej gładka, niż w przypadku reszty pochwy. W każdym razie nieco odmienna struktura w czasie poszukiwań powinna się okazać cennym drogowskazem.

Oczywiście dla kobiety najważniejszą wskazówką będą doznania płynące ze stymulacji określonego miejsca, aczkolwiek do stwierdzenia czy to jest właśnie „to”, zazwyczaj potrzeba większego doświadczenia i większej świadomości własnego ciała.

Reklama

W jaki sposób znaleźć punkt G?

Najłatwiej punkt G „namierzyć” jest eksplorując pochwę palcem. Penis, wibratory czy inny przedmioty o fallicznym kształcie mogą być równie skuteczne, a nawet skuteczniejsze, jeśli chodzi o stymulację, jednak na polu samoświadomości, tudzież w kwestii uświadomienia partnera, palec wydaje się najbardziej czułym instrumentem pomiarowym.

Oczywiście nie powinno się do tej kwestii podchodzić w sposób czysto mechaniczny i techniczny, wystarczy, że na poszukiwania kobieta spontanicznie wyruszy (sama lub z partnerem) w czasie masturbacji albo wspólnych pieszczot.

Dodać jedynie można, iż palec powinien być lekko ugięty, opuszkiem skierowany w stronę przedniej ścianki pochwy. 

Reklama

Gdzie dziewczyna ma punkt G? Najlepsze pozycje do stymulacji punktu G

To, gdzie u kobiety jest punkt G, determinuje też dobór pozycji seksualnych, umożliwiających jak najlepszą stymulację wrażliwego miejsca w pochwie.

Ponieważ punkt G znajduje się na przedniej ściance pochwy, wybierać należy te pozycje, w których układ ciał wymusza silniejszy nacisk penisa na przód. Jak łatwo się domyślić, należą do nich przede wszystkim pozycje „od tyłu”.

Przy czym niekoniecznie muszą to być pozycje tak odważne, jak pozycja na pieska czy na stojąco. Punkt G stymulowany jest odpowiednio np. w pozycji na łyżeczkę, czyli konfiguracji, w której partnerzy leżą na tym samym boku, przy czym on znajduje się za nią.

Pozycja ta uchodzi za ciepłą, romantyczną, niewymagającą i niezwykle przyjemną ze względu między innymi na ucisk punktu G.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Gdzie jest punkt G u partnerki? Wspólne poszukiwania

Pamiętajmy, że nie jest to nic złego, jeśli partner poprosi kobietę: pokaż, gdzie jest twój punkt G. Oczywiście nie trzeba tego robić w sposób tak dosłowny, wszak język miłości zna wiele bardziej subtelnych form wyrazu.

Tak czy inaczej, wspólne odkrywanie punktu G może samo w sobie być źródłem przyjemności i niezwykle podniecającą grą dla obojga partnerów. Na przyszłość może zaś stanowić cenną lekcję zarówno dla niej, jak i dla niego. Jeśli jednak nic z tego nie wyjdzie, nie należy się zrażać. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Piotr Gałecki, Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska, Monika Talarowska, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – część II, 2012
  • Burri A.V., Cherkas L.M., Spector T.D.: Emotional intelligence and its association with orgasmic frequency in women. J. Sex. Med., 2009; 6(7); 1930-1937
  • Zygmunt Zdrojewicz, Magdalena Szewczyk, Punkt G - fakty i mity, Seksuologia Polska 2005;3(1):23-28
  • Deborah Sundah, Kobieca ejakulacja i punkt G, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020
  • Bakos Susan Crain, Księga orgazmu, Wydawnictwo MUZA S.A., 2010
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!